Рішення
від 25.09.2023 по справі 906/1067/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ



майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" вересня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1067/23

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк"

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕРВІК"

2. фізичної особи ОСОБА_1

про стягнення 170604,70 грн

Процесуальні дії по справі.

Відповідно до ухвали суду від 09.08.23р. справу за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕРВІК" про стягнення 170 604, 70 грн розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, перше підготовче засідання призначено на 25.09.23р. о 10:00.

09.08.23р. господарським судом у підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" сформовано відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру за №178934 від 09.08.23р. щодо адреси реєстрації фізичної особи відповідача ОСОБА_1 та яка співпадає з адресою, зазначеній у позовній заяві.

21.08.23р. до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, надісланого на поштову адресу позивача з відміткою про вручення 15.08.23р.

21.08.23р. до суду повернулася ухвала суду від 09.08.23р. про відкриття провадження у справі, надіслала на адресу відповідача-2 фізичної особи ОСОБА_1 з відміткою органу зв`язку про причини невручення "адресат відсутній за вказаною адресою".

22.08.23р. до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу-1 ТОВ "Сервік", згідно якого вбачається, що 18.08.23р. останньому вручено ухвалу суду від 09.08.23р., про що свідчить підпис у розписці про одержання.

28.08.23р. до суду повернулася ухвала суду від 09.08.23р. про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача-1 ТОВ "Сервік" з відміткою органу зв`язку про причини невручення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства (частина друга статті 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України).

Обов`язковою передумовою здійснення господарської діяльності є державна реєстрація суб`єкта господарювання, що забезпечує реалізацію принципів публічності, загальновідомості і достовірності даних про господарюючих суб`єктів; відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу підприємця, як місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв`язок з фізичною особою - підприємцем).

Здійснюючи підприємницьку діяльність, суб`єкт господарювання вступає у повсякденні відносини з іншими суб`єктами господарської діяльності, а тому останні можуть потребувати оперативної взаємодії з підприємцем у господарській діяльності, зокрема задля проведення переговорів, співпраці у здійсненні прав та виконанні обов`язків, вчинення односторонніх правочинів, можливості обміну інформацією за договором. Звідси, зокрема, випливає обов`язок суб`єкта господарювання забезпечити доступність власних контактів, у тому числі можливість звернення до нього письмово в розумний строк.

Зазначений обов`язок суб`єкта господарювання забезпечити доступність власних контактів, у тому числі можливість отримання процесуальних документів суду випливає із змісту ст. 120 та ст. 242 ГПК України.

На підставі ч. 4 ст. 11 Кодексу суд застосовує практику ЄСПЛ як джерело права, зокрема, у справі "Осіпов проти України", де Суд нагадав, що стаття 6 Конвенції гарантує не право бути особисто присутнім у судовому засіданні під час розгляду цивільної справи, а більш загальне право ефективно представляти свою справу в суді та на рівність у користуванні правами з протилежною стороною, передбаченими принципом рівності сторін. Суд повинен лише встановити, чи було надано заявнику, стороні цивільного провадження, розумну можливість ознайомитися з наданими іншою стороною зауваженнями або доказами та прокоментувати їх, а також представити свою справу в умовах, що не ставлять його в явно гірше становище vis-а-vis його опонента (там само). З точки зору Конвенції заявник не має доводити, що його відсутність у судовому засіданні справді підірвала справедливість провадження або вплинула на його результат, оскільки така вимога позбавила б змісту гарантії статті 6 Конвенції.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2, 4, 7 ст. 120 ГПК України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою.

З врахуванням викладеного та оскільки кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з невчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст. 13 Кодексу), судове засідання 25.09.23р. проведено без участі учасників провадження, з прийняттям вступної та резолютивної частини рішення про часткове задоволення позову.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернувся з позовом до відповідачів 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервік" (м. Бердичів), 2. фізичної особи ОСОБА_1 з позовними вимогами про стягнення 170604,70грн, з яких: 169 556,18грн заборгованості за кредитом, 1048, 52грн заборгованості по комісії за користування кредитом (надалі за текстом - Банк, Позичальник, Поручитель).

В обґрунтування підстав поданого позову Банк доводить, що 19.01.21р. Позичальником підписано Заявку на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантовані платежі", підписанням цієї Заяви Позичальник приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг (надалі за текстом - Умови), розміщених в Інтернеті на сайті http://privatbank.ua, відповідно до якої відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 та встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок, у зазначений спосіб було укладено Договір банківського обслуговування №б/н від 19.01.21р. (надалі за текстом - Договір від 19.01.21р.).

Банк доводить, що відповідно до умов укладеного Договору від 19.01.21р., між ним та Позичальником виникли кредитні відносини, складовою яких є Умови, до яких Позичальник приєднався шляхом підписання Заявки (надалі за текстом - Договір обслуговування кредитного ліміту від 19.01.21р.).

У позові Банк доводить, що кредитний ліміт на поточний рахунок № НОМЕР_1 було надано на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг в обмін на зобов`язання Позичальника з повернення кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни.

Банк доводить, що станом на 19.07.2023 року Позичальником невиконані зобов`язання за Договором обслуговування кредитного ліміту від 19.01.21р. з повернення кредиту у розмірі 169 556,18грн, сплати комісії у розмірі 1048,52 грн.

Разом з тим, Банк у позові доводить, що 08.06.21р. укладено Договір поруки №Р1623136839929283577 між Банком та Поручителем - фізичною особою ОСОБА_1 , предметом якого є надання поруки Позичальнику за виконання його зобов`язань, які випливають з Кредитного договору.

Таким чином, Банк доводить, що у зв`язку з порушенням Позичальником зобов`язання по поверненню кредитних коштів, Позичальник та Поручитель мають відповідати в солідарному порядку на підставі норм ст.ст. 610, 554 ЦК України та повернути заборгованість за Договором обслуговування кредитного ліміту від 19.01.21р. на суму 169556,18грн заборгованості за кредитом та 1048,52грн заборгованості по комісії за користування кредитом.

Відповідачі-1,2 відзиви на позов не подали.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України справу вирішено за наявними в ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

1. 19.01.21р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервік" було підписано в електронній формі, з дотриманням вимог про КЕП, Заявку на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантовані платежі", згідно якої просив Банк надати кредит за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" шляхом встановлення кредитного ліміту на рахунку НОМЕР_1 на наступних умовах:

- мета кредиту: поповнення оборот них коштів і здійснення поточних платежів клієнта;

- вид кредиту: овердрафтовий кредит;

- мінімальний розмір ліміту: 10 000 UAH;

- максимальний розмір ліміту: 2000000 UAH;

- розмір відсоткової ставки: 16,5% річних;

- пільговий період: 30/270 днів - без обнулення, відповідно до п.п. 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.3, термін користування кредитом: 12 місяців.

Підписанням цієї Заявки клієнт на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднується до розділу "1.1. Загальні положення" та підрозділу "3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок" Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ "Приватбанк" у мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua/terms, та які разом із Заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), цією Заявкою становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом, примірник якого клієнт отримав шляхом самостійного роздрукування.

Підписанням цієї Заявки клієнт висловлює свою пряму і безумовну згоду на встановлення Банком будь-якого розміру Кредитного ліміту за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок". Розмір ліміту може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку.

Кредитний договір вступає в силу з моменту підписання клієнтом цієї Заявки шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису у Приват24 для бізнесу.

Примірник цієї Заявки приєднання (цього Договору) направлено клієнту у системі "Приват24 для бізнесу".

Клієнт підтверджує ознайомлення із розділом "1.1. Загальні положення", а також підрозділом "3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок" Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті Банку за адресою https://privatbank.ua/terms, у редакції чинній на дату підписання цієї Заяви.

Відповідно до п.3.1.1.1.1. Договору передбачено, що Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язався надати клієнту овердрафтовий кредит шляхом встановлення кредитного ліміту (далі - ліміт) на поточний рахунок клієнта (далі - кредит) на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі - Умови або Договір) в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни.

Розмір Кредиту, який може бути наданий клієнту, складає від 10000 до 2 000000 гривень (п. 3.2.1.1.2. Договору).

Банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Дебетове сальдо на поточному рахунку клієнта - це сума грошових коштів, перерахованих Банком на підставі розрахункових документів клієнта і його поточного рахунку протягом операційного дня понад його залишок на поточному рахунку з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня (п. 3.2.1.1.3. Договору).

Клієнт приєднується до Договору шляхом підписання Анкети про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг, Заяви про приєднання до Умов та Правил надання послуг та Заявки на отримання послуги "Кредитний ліміт на поточний рахунок" (далі - Заявка) в системі "Приват24 для бізнесу" із використанням кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), що разом з цими Умовами та Правилами становлять Кредитний договір.

Клієнт Банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа та має відкритий поточний рахунок в Банку, приєднується до Послуги шляхом підписання Заявки в системі "Приват24 для бізнесу" із використанням КЕП.

Приєднання до цього Договору є прямою і безумовною згодою клієнта щодо встановлення Банком будь-якого розміру Кредитного ліміту (п. 3.2.1.1.4. Договору).

Права та обов`язки сторін визначені у розділі 3.2.1.2. Договору.

Обов`язковою умовою надання кредиту клієнту - юридичній особі є надання Поручителем поруки за виконання клієнтом зобов`язань з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за користування лімітом на умовах, визначених цим Договором. Умови поручительства визначаються у Договорі поруки між Банком та Поручителем (п. 3.2.1.3.1. Договору).

У п. 3.2.1.4.1. Договору сторони домовилися, що за управління фінансовим інструментом клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку клієнта за звітний місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо кредиту за попередній календарний місяць не перевищує 100 гривень. Комісія за управління фінансовим інструментом нараховується щомісячно та сплачується клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо.

Сторони домовилися, що сума заборгованості по кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта, а сума заборгованості по кредиту, отриманого клієнтом аграрного сектора економіки (основний вид економічної діяльності підприємства відповідає значенню з секції "А" Класифікатора видів економічної діяльності України і дана приналежність підтверджена документально) підлягає погашенню клієнтом у строк не пізніше 270 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта. Погашення заборгованості по кредиту відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту (п. 3.2.1.4.3. Договору).

Сума заборгованості по кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені в п.п. 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 цього Договору з наступного дня вважаються простроченими (п. 3.2.1.4.4. Договору).

У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитом, клієнт сплачує банку підвищені проценти, розмір яких встановлено тарифами Банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по кредиту (п. 3.2.1.4.5. Договору).

Погашення заборгованості по кредиту, сплата комісії та процентів за користування кредитом проводиться у порядку, зазначеному в п. 3.2.1.4.10 цих Умов (п. 3.2.1.4.8. Договору).

Остаточне погашення заборгованості виконується не пізніше дати, зазначеної в п. 3.2.1.6.1. цього Договору (п. 3.2.1.4.15. Договору).

Терміни позовної давності щодо вимог про повернення кредиту, стягнення процентів, за користування кредитом, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 15 років (п. 3.2.1.5.6. Договору).

Строк користування кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання клієнтом умов договору (п. 3.2.1.6.1. Договору).

Цей Договір набирає чинності з моменту підписання клієнтом заявки та діє до повного виконання сторонами зобов`язань за цим Договором (п. 3.2.1.6.2. Договору).

2. Згідно довідки Банку за вих. №10221ZRSWS01Z від 21.07.23р. про розміри встановлених лімітів, Позичальнику встановлено кредитні ліміти на поточний рахунок, а саме: 18.05.21р. - 60000,00грн; 20.05.21р. - 70000,00грн; 27.05.21р. - 90 000,00грн; 28.05.21р. - 100000,00грн; 14.08.21р. - 120000,00грн; 17.11.21р. - 180 000,00грн; 19.02.22р. - 75 000, 00 грн.

3. Суд дослідив подані Банком виписки по рахунку за період з 19.01.21р. до 18.07.23р., що ідентифікують здійснені банківські операції за вказаним поточним рахунком Позичальника та встановив, що Банком 21.02.22р. кошти в сумі кредитного ліміту 179 950,48 грн винесено на прострочення.

Як встановив суд за поданими доказами, Позичальник 22.05.23р. частково повернув кредитні кошти в сумі 10394,30грн, залишок боргу за кредитом становить 166 556, 18 грн.

Судом досліджено за цими доказами та встановлено, що Позичальник має прострочену заборгованість по комісії за користування кредитом на суму 1 048, 52 грн.

4. 08.06.21р. між Банком (як Кредитор) та фізичною особою ОСОБА_1 (як Поручителем) було підписано в електронній формі, з дотриманням вимог про КЕП, Договір поруки №Р1623136839929283577 (надалі за текстом - Договір поруки), відповідно до якого Поручитель солідарно відповідає перед Кредитором за виконання Позичальником зобов`язань у повному обсязі за Кредитним договором, серед іншого, по поверненню кредиту, який наданий Позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок № НОМЕР_2 (IBAN - НОМЕР_1 ) у розмірі 55000,00грн (п`ятдесят п`ять тисяч) гривень, максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить 2000000,00грн (два мільйона) гривень; по поверненню Кредитору кредиту в строк до 19.01.2022 року, зазначених у Заявці на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору та на умовах встановлених Кредитним договором; по сплаті комісії за управління фінансовим інструментом, в розмірі 0,3% від максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Позичальника за звітний місяць, в порядку, встановленому п. 3.2.1.4.- Умов та Правил.

У п. 1.2. Договору поруки сторони домовилися, що Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язання за Кредитним договором в тому ж розмірі, що і Позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить його на праві власності.

Вказані зобов`язання Поручителя перед Кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним Договором не потребують. Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Позичальник, в тому числі, за повернення основної суми боргу, процентів за використання кредитними коштами, відшкодування можливих збитків, за сплату штрафних санкцій, передбачених в Кредитному договорі (п. 1.3. Договору поруки).

У п. 4.1. Договору поруки сторони домовилися про те, що порука за цим Договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього Договору. У випадку виконання Позичальником та/або Поручителем всіх зобов`язань за Кредитним договором цей Договір припиняє свою дію.

Сторони домовилися збільшити встановлену позовну давність, дійшовши згоди, що до передбачених цим Договором вимог Кредитора до Поручителя позовна давність встановлюється сторонами тривалістю 15 (п`ятнадцять) років (п. 5.1. Договору поруки).

5. Посилаючись на порушення Позичальником умов Договору обслуговування кредитного ліміту від 19.01.21р., Банк звернувся до суду з позовом про примусове стягнення суми боргу за кредитом на суму 169 556, 18 грн та 1048, 52 грн заборгованості по комісії за користування кредитом в солідарному порядку з Позичальника та Поручителя.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

1. За загальним правилом статті 6 та частини 1 статті 672 Цивільного кодексу України (надалі за текстом - ЦК України) сторони є вільними у визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства.

Умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства становлять зміст договору (ч.1 ст. 628 ЦК України).

Якщо у договорі, який сторони уклали, містяться елементи різних договорів до яких застосовуються відповідні положення актів цивільного законодавства, такий договір є змішаним (ч.2 ст. 628 ЦК України).

Договір (змішаний договір) є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (змішаного договору) (ч.1 ст. 638 ЦК України).

Істотними умовами договору (змішаного договору) є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 2 ст. 638 ЦК України).

Статтею 639 ЦК України визначено, що договір (змішаний договір) може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Згідно з частиною 2 цієї статті Кодексу якщо сторони домовилися укласти договір (змішаний договір) за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.

Договір як правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами) , в тому числі з використанням факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису тощо (ч. ч. 2 та 3 статті 207 ЦК України).

Момент укладення договору (змішаного договору) за загальним правилом визначається за правилом ч. 1 ст. 640 ЦК України: договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію (оферту) укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (акцепт).

З врахуванням викладеного, суд виходить з того, що інформація, яка повинна бути надана до моменту укладання договору однією із сторін є частиною пропозиції (публічної оферти) та істотною умовою договору, оскільки обов`язковість її оприлюднення прямо передбачена статтями 633 та 634 ЦК України (постанова ВП ВС від 29.05.2018 року у справі № 305/1180/15-ц та постанова ВП ВС від 12 грудня 2018 року у справі № 755/11648/15-ц).

2. За змістом статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець, в даному випадку Банк.

Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей 633, 634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.

3. Частиною першою статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору (ч. 2. статті 1056-1 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1067 ЦК України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.

У ч. 2 зазначеної статті визначено, що Банк зобов`язаний укласти договір банківського рахунку з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

4. Порядок відкриття банками рахунків клієнтів, використання коштів за ними і порядок їх закриття, на момент виникнення правовідносин (втратила чинність на підставі Постанови Національного банку №118 від 13.06.2022), визначався Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 №492 (надалі за текстом - Інструкція №492).

Згідно підп. 6 п. 3 розділу І Інструкції №492 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначено, що поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Таким чином, 19.01.21р. між Банком та Позичальником укладено Договір банківського рахунку на умовах, викладених у Заявці від 19.01.21р. та Умовах, розміщених на сайті Банку www.pb/ua в редакції, чинній станом на цю дату в частині, що регулювали цей вид договору.

5. Частиною 1 ст. 1069 ЦК України визначено, що якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.

Частина 2 ст. 1069 ЦК України передбачає, що обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються, положеннями про позику та кредит (параграфом 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

Правило ч.1 статті 1055 ЦК України вимагає укладення кредитного договору у письмовій формі, недодержання якої вказуватиме на його нікчемність (ч. 2 цієї статті Кодексу).

Матеріалами справи підтверджено, що сторони у Заявці на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантовані платежі" Позичальнику було встановлено овердрафтовий кредит, мінімальний розмір ліміту 10000,00грн, максимальний розмір ліміту 2 000000,00грн, пільговий період 30/270 днів - без обнулення, відповідно до п.п. 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.3., термін користування кредитом - 12 місяців.

Судом встановлено, що Банком було встановлено Позичальнику ліміти на поточний рахунок, вказані дії Банком створили для Позичальника можливість користуватися позиковими коштами банківської установи.

Згідно з ч. 7 ст. 180 ГК України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Згідно з правилом ч. 1 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Таким чином, сторони погодили строк дії Кредитного договору до 19.01.22 року.

Розмір кредиту, розмір відсотків за користування кредитом та строк, на який передано кошти і протягом якого позичальник зобов`язаний повернути кредит та сплатити відсотки, є істотними умовами договору (постанова ВП ВС від 23 січня 2019 року у цивільній справі №464/3790/16-ц).

Якщо в зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін).

При цьому в законодавстві визначаються різні поняття: як «строк договору», так і «строк (термін) виконання зобов`язання» (статті 530, 631 ЦК України).

Відповідно до статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Закінчення строку дії Кредитного договору не звільняє від обов`язку повернути кошти Банку, а також проценти за користуваннями ними, що нараховані в межах строку його дії.

За визначенням кредитного договору (ч.1 ст. 1054 ЦК України) позичальник зобов`язується у будь-якому разі повернути банку кредит та сплатити проценти.

Матеріалами справи встановлено, що Позичальник не виконав свій обов`язок перед Банком щодо повернення кредитних коштів на суму 169 556, 18 грн та сплати заборгованості за комісією на суму 1048, 52 грн.

6.Щодо солідарного стягнення заборгованості з Позичальника та Поручителя, суд враховує наступне.

Цивільний кодекс України (далі - ЦК України) передбачає спеціальні способи, які забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок невиконання чи неналежного виконання своїх зобов`язань боржником і які є видами забезпечення виконання зобов`язань.

Таке забезпечувальне зобов`язання має акцесорний, додатковий до основного зобов`язання характер і не може існувати окремо без основного зобов`язання.

Одним з видів акцесорного зобов`язання є порука (постанова ВП ВС від 27.03.2019 року у справі №200/15135/14-ц).

Частиною першою статті 546 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником (частина перша статті 553 ЦК України). Правові наслідки порушення зобов`язання, забезпеченого порукою, визначені у статті 554 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Вимоги позивача до кількох відповідачів можуть бути об`єднані в одне провадження, якщо ці вимоги однорідні, тобто пов`язані між собою або від вирішення однієї з них залежить вирішення інших. Таке об`єднання не допускається, якщо відсутня спільність предмета позову.

Судом встановлено, що у цьому випадку позов заявлено Банком до Позичальника та Поручителя, вимоги до них є однорідними, пов`язаними між собою, оскільки обсяг відповідальності Поручителя в такому разі залежить від обсягу відповідальності боржника.

Суд констатує, що відповідачі у справі пов`язані солідарним обов`язком як боржники.

Відповідно до частини першої статті 541 ЦК України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.

Наслідки солідарного обов`язку боржників передбачено статтею 543 ЦК України, основний з яких визначено у частині першій цієї статті, а саме: у разі солідарної вимоги кредиторів (солідарних кредиторів) кожний із кредиторів має право пред`явити боржникові вимогу у повному обсязі. До пред`явлення вимоги одним із солідарних кредиторів боржник має право виконати свій обов`язок будь-кому з них на свій розсуд.

Крім того, ЦК України передбачає і гарантії для боржника, який виконав солідарний обов`язок, на зворотну вимогу.

З аналізу вимог частини першої статті 554 ЦК України у поєднанні з вимогами, передбаченими частиною першою статті 542 та статтею 543 цього Кодексу, вбачається, що між боржником та поручителем існує солідарний обов`язок, встановлений як законом так і договором.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Договором поруки, Поручитель відповідає перед Банком по поверненню кредиту частково, на суму 55 000, 00 грн (п`ятдесят п`ять тисяч) гривень.

З огляду на вказане, вимога Банку про стягнення заборгованості за кредитом до Поручителя обмежена, тому є солідарною з Позичальником на суму 55 000, 00 грн та в повному обсязі солідарною з Позичальником за вимогою про стягнення заборгованості по комісії за користування кредитом на суму 1 048, 52 грн.

7. Відповідно до ст. 74 ГПК України, Банк довів обґрунтованість своїх позовних вимог в частині, визнаній судом.

Щодо розподілу судового збору

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Банк при зверненні з позовом до суду за подання позову на загальну 170604,70 грн сплатив судовий збір в сумі 2684, 00 грн згідно платіжної інструкції №ZZ420B1USJ від 20.07.23р.

Суд покладає сплачений Банком судовий збір на Позичальника в повному обсязі на суму 2684, 00 грн.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕРВІК" (вул. Залізняка Максима, буд, 12, м. Бердичів, Житомирської області, код ЄДРПОУ 20400894) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (вул. Грушевського, буд. 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570):

- 169 556,18грн заборгованості за кредитом;

- 1048,52грн заборгованості по комісії за користування кредитом;

- 2684,00грн судового збору.

Право вимоги є солідарним в сумі 55000,00грн заборгованості за кредитом та 1048,52грн заборгованості по комісії за користування кредитом.

3. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) :

- 55 000,00грн заборгованості за кредитом;

- 1048,52грн заборгованості по комісії за користування кредитом.

Право вимоги є солідарним.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 28.09.23

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати:

1- у справу

2- позивачу (рек. з повідомл), код ЄДРПОУ 14360570

3- відповідачу-1 (рек. з повідомл), код ЄДРПОУ 20400894 + на ел. пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1

4- відповідачу -2 (рек. з повідомл), РНОКПП НОМЕР_3

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення25.09.2023
Оприлюднено03.10.2023
Номер документу113792816
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —906/1067/23

Рішення від 25.09.2023

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 09.08.2023

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні