ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2023 Справа № 917/819/23
Суддя Погрібна С.В., після виходу з тривалої відпустки, розглянувши справу
за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. П.Орлика, 40 А, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661
до Обслуговуючого кооперативу "Горянка", вул. Нова,1Г, с. Гора, Полтавський район, Полтавська область, 38752, код ЄДРПОУ 43160960
про стягнення 318 911,98 грн,
без виклику сторін,
УСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою до Обслуговуючого кооперативу "Горянка" про стягнення заборгованості за послуги водопостачання у розмірі 304829,46 грн, заборгованість за послуги з абонентського обслуговування у розмірі 124,2 грн, інфляційні витрати в розмірі 10720,03 грн та 3% річних в розмірі 3238,29 грн. Позивач також заявив до відшкодування 4783,68 грн витрат на оплату судового збору.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.05.2023 цей позов був переданий на розгляд судді Іванко Л.А.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 22.05.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі, визнав справу малозначною, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; встановив відповідачу строк для подання суду відзиву на позов відповідно до ст. 165 ГПК України - 15 днів з дня вручення цієї ухвали; копії відзиву надати (направити) позивачу; встановив відповідачу строк для подання суду заперечень - 5 днів з дати отримання відповіді (ст. 167 ГПК України), копії заперечень надати (направити) позивачу; встановив відповідачу строк для подання суду (за бажанням) клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін - 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановив відповідачу надати відповідні докази оплати боргу - за їх наявності (згідно з вимогами ч. 2 ст. 74 ГПК України).
Розпорядженням в.о. керівника апарату Господарського суду Полтавської області № 108 від 14.06.2023 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи, у зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_1 у відставку.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.06.2023 справу передано на розгляд судді Погрібній С.В.
Ухвалою суду від 04.07.2023 суддею Погрібною С.В. прийнято справу № 917/819/23 до свого провадження.
Ухвала суду від 22.05.2023 про прийняття позовної заяви до розгляду і відкриття провадження у справі, що направлялась відповідачу за вказаною у позові адресою, повернулась без вручення адресату з відміткою - відсутній за вказаною адресою.
Ухвала суду від 04.07.2023 про прийняття справи № 917/819/23 суддею Погрібна С.В. до свого провадження, що направлялась відповідачу за вказаною у позові адресою, отримана останнім 18.07.2023.
Відповідач наданим йому правом на судовий захист не скористався, відзив на позовну заяву не надав, належним чином повідомлений про розгляд цієї справи. Ухвала про прийняття справи до провадження отримана відповідачем, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення.
Згідно відомостей з ЄДР адреса вказана у позові відповідає адресі реєстрації відповідача.
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Рішення виноситься суддею з урахуванням строку перебування судді у тривалій відпустці.
Відповідно до частини 2 статті 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.
08 листопада 2019 року між Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (Виконавець, позивач) та Обслуговуючим кооперативом "Горянка" (Споживач, відповідач) було укладено Договір № 2208-7 на надання послуг з централізованого водопостачання (Договір, а.с. 14-16).
Пунктом 2.1. Договору встановлено, що Виконавець зобов`язується надавати Споживачу послуги з централізованого водопостачання (Послуги), а Споживач зобов`язується оплачувати Послуги в порядку і умовах, визначених Договором та діючим законодавством.
Відповідно до п. 2.2. Договору об`єкти Споживача, на які надаються Послуги за Договором, та їх адреси визначені в додатку № 1 до Договору.
Додатком № 1 до Договору визначено перелік об`єктів, до яких відноситься Обслуговуючий кооператив "Горянка" за адресою: Полтавська обл., Полтавський p-и, с. Гора, вул. Нова, 1Г (а.с. 17).
Згідно із п. 2.3. Договору місцем надання Послуг Виконавцем Споживачу є Точка розподілу, визначена Сторонами в Акті розмежування балансової належності, мереж водопостачання з визначенням точок передачі послуг (додаток № 2 до Договору, а.с. 18).
Пунктом 2.4. Договору визначено, що режим надання Послуг Споживачу - безперебійно, за винятком випадків, визначених в пп. 6.1.4., 6.1.5. та 6.1.6. Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору надання Послуг здійснюється Виконавцем в межах добових, місячних та річних норм централізованого водопостачання, які визначені відповідно до Розрахунку об`ємів Послуг (додаток № 3 до Договору, а.с. 19).
Пунктом 3.2. Договору визначено, що облік Послуг по Обслуговуючому кооперативу «Горянка», розташованому за адресою: Полтавська обл.. Полтавський р-н, с. Гора, вул. Нова, 1Г, здійснюється приладом обліку, який встановлений Споживачем на водопровідному вводі в насосній станції по вул. Центральна. 2 в с. Щербані Полтавського p-ну Полтавської обл.
У разі виходу лічильника з ладу, а також, якщо лічильник визнаний непридатним до експлуатації при проходженні Держповірки, встановлюється прилад обліку у відповідності до п. 3.4. Договору.
Приймання водолічильника на комерційний облік оформлюється Актом про прийняття до розрахунків приладів обліку води з підписами представників Виконавця і Споживача (додаток № 5 до Договору, а.с. 21).
Відповідно до п. 3.3. Договору перелік та характеристика приладів та засобів обліку, за якими здійснюється облік обсягів Послуг, наданих Споживачу, визначений в Акті про прийняття до розрахунків приладів обліку води (додаток № 5 до Договору).
Згідно із п. 3.5. Договору об`єм Послуг, наданих Споживачу, визначається за належним чином оформленими Звітами Споживача про показники приладів обліку (Додаток № 4), які є повіреними і опломбованими.
Згідно із п. 3.6. Договору контрольні показники приладів обліку води, які встановлені на межі балансової належності у колодязі із запірною арматурою або в приміщенні Споживача знімаються Виконавцем у присутності Споживача.
Згідно із п. 4.1. Договору оплата Послуг здійснюється Споживачем відповідно до тарифів, діючих на момент отримання Послуг, затверджених органом, уповноваженим на це законодавством України.
У випадку зміни тарифів, оплата Послуг здійснюється Споживачем по новим тарифам без зміни інших умов Договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідного рішення такого уповноваженого органу.
Пунктом 4.2. Договору визначено, що до 20 числа розрахункового місяця, Споживач надає Виконавцю Звіт про показники приладу обліку Розрахункового місяця за формою, визначеною в Додатку № 4 до Договору.
У разі ненадання Звіту про показники приладу обліку у встановлені цим пунктом строки обсяги Послуг визначаються відповідно до п. 3.9. Договору.
Виходячи з даних Звіту про показники приладу обліку Розрахункового місяця, наданих Споживачем виконавцю (п. 4.2. Договору), Виконавець визначає об`єм наданих Споживачу Послуг за Розрахунковий місяць.
Пунктом 4.3. Договору визначено, що розрахунок по оплаті Послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Виконавця до 25 числа розрахункового місяця.
У платіжному дорученні Споживач повинен в призначенні платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату Договору. У разі відсутності у платіжному дорученні цих даних, така оплата зараховується Виконавцем в наступній послідовності:
а) оплата пені, інфляції та 3 % річних (за наявністю);
б) погашення боргових зобов`язань (за наявністю);
в) оплата поточних платежів;
г) передплата (відповідно до п. 4.4. Договору).
Відповідно до п. 4.4. Договору не пізніше 25 числа розрахункового місяця Споживач зобов`язаний здійснити оплату Послуг за наступний розрахунковий місяць в сумі, яка дорівнює 50 (п`ятдесят) % розміру оплати Послуг, виходячи із об`єму спожитих Споживачем Послуг у розрахунковому місяці.
Абзацом другим пункту 4.5. Договору визначено, що після визначення об`єму наданих Споживачу Послуг за Розрахунковий місяць, Споживач повинен самостійно отримати рахунок на оплату Послуг у Виконавця.
Згідно із п. 4.6. Договору якщо Споживач має розбіжності щодо об`ємів наданих йому Послуг, він зобов`язаний подати їх Виконавцю у письмовій формі в строк до закриття розрахункового місяця і оплатити в порядку та строки, визначені в п. 4.3. Договору, той об`єм Послуг, до якого Споживач не має заперечень. Розбіжності щодо наданих Послуг вирішуються Сторонами в порядку, визначеному в п. 9.3. Договору.
Відповідно до п. 4.7. Договору за вимогою однієї з Сторін, але не рідше одного разу на рік, станом на перший календарний день, що настає за останнім днем такого року, здійснюється обов`язкове звіряння розрахунків по оплаті за надані Послуги, що оформлюється актом звірки, який підписується уповноваженими представниками Сторін. При наявності заборгованості заспожиті Послуги за минулий період і неможливістю своєчасного, повного її погашення, Споживач зобов`язаний письмово погодити з Виконавцем порядок погашення такої заборгованості.
Підпунктом 7.2.1. пункту 7.2. Договору визначено, що Споживач зобов`язаний оплачувати вчасно, у встановлений Договором строк, Послуги та інші нарахування згідно умов Договору та законодавства.
Відповідно до п. 9.1. Договору Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами та скріплення печатками, і в частині надання Послуг діє до 31.12.2019 р., а в частині їх оплати - до повного виконання. Договір вважається щороку продовженим, якщо однією із Сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду не пізніше ніж за один місяць.
Згідно із п. 9.3. Договору суперечки (розбіжності), що виникають при виконанні умов Договору, вирішуються шляхом переговорів, у випадках неможливості їх вирішення - спір передається на розгляд суду відповідно до законодавства України.
Як вказує Позивач, всупереч умовам Договору Споживач систематично порушує строк оплати за Послуги, та має заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання, яка утворилася в період з серпня 2022 року по 11 травня 2023 року, яка складається із заборгованості за послуги водопостачання - 304 829,46 грн та заборгованості за послуги з абонентського обслуговування - 124,20 грн.
До позовної заяви додані рахунки на оплату послуг з централізованого водопостачання, наданих за Договором № 2208-7 від 08.11.2019 та зведений реєстр отриманих платежів від контрагента Обслуговуючий кооператив «Горянка», що підтверджують неповноту та несвоєчасність оплати відповідача.
Позивачем було надано Акт звірки взаємних розрахунків за водопостачання та водовідведення станом на 01.12.2022, який підписаний відповідачем без заперечень та зауважень. Таким чином, відповідач підтвердив свою заборгованість перед позивачем за надані послуги з централізованого водопостачання.
01.12.2022 позивач направив директору Обслуговуючого кооперативу "ГОРЯНКА" Карпенку С.А. досудове попередження за вих. № 1555 від 01.12.2022, рахунок № 6330-11 від 30.11.2022, Акт звірки взаємних розрахунків за водопостачання станом на 01.11.2022, які були отримані останнім 13.12.2022, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 37, 39).
28.02.2023 позивачем направлено директору Обслуговуючого кооперативу "ГОРЯНКА" Карпенку С.А. досудове попередження за вих. № 574 від 28.02.2023 та рахунок № 6330-02 від 24.02.2023, які були отримані останнім 04.04.2023, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 38, 40).
Враховуючи вказані обставини позивач звернувся з цим позовом до суду.
Так, позивачем заявлено та нараховано до стягнення з відповідача заборгованість за послуги водопостачання у розмірі 304 829,46 грн, заборгованість за послуги з абонентського обслуговування у розмірі 124,20 грн, інфляційні витрати в розмірі 10 720,03 грн та 3% річних в розмірі 3 238,29 грн. Розрахунок інфляційних втрат та 3 % річних наведений у додатках на позовну заяву.
Відповідач викладені у позові та вказані у цьому рішенні обставини не спростував, доказів оплати отриманих послуг не надав.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.
Згідно зі статтею 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 174 Господарського кодексу України серед підстав виникнення господарських зобов`язань передбачено господарські Договори.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України). Відповідно статті 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов`язки відповідно до договору.
За статтею 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.
Зазначені положення викладені і в статті 193 ГК України.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (стаття 530 ЦК України).
Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним свого грошового зобов`язання.
Згідно частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Матеріали справи свідчать про належне виконання позивачем своїх зобов`язань щодо надання послуг, відповідач же в свою чергу, взяті на себе зобов`язання, щодо їх оплати належним чином не виконує.
Враховуючи викладене вимоги позивача про стягнення заборгованості за послуги водопостачання у розмірі 304 829,46 грн, за послуги з абонентського обслуговування у розмірі 124,20 грн є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або Законом.
Відповідно пункту 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд перевіривши методику розрахунку інфляційних нарахувань та 3 % річних, здійснену позивачем, дійшов висновку про його правомірність.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення з відповідача 10 720,03 грн інфляційних нарахувань та 3 238,29 грн 3% річних.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору у відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.
Згідно статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240, 252 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Горянка" (вул. Нова,1Г, с. Гора, Полтавський район, Полтавська область, 38752, код ЄДРПОУ 43160960) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. П.Орлика, 40 А, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) 304 829,46 грн заборгованості за послуги водопостачання, 124,20 грн заборгованості за послуги з абонентського обслуговування, 10 720,03 грн інфляційних втрат, 3 238,29 грн 3% річних та 4 783,68 грн витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частини 1, 2 статті 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення підписано суддею 27.09.2023.
СуддяПогрібна С.В
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113793781 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Погрібна С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні