Ухвала
від 12.09.2023 по справі 656/374/20
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 656/374/20

Провадження № 2-в/496/2/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2023 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Буран В.М.,

за участю: секретаря судового засідання Стрілець Ж.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Біляївка питання про відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі № 656/374/20 за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно ухвали Верховного суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 09.05.2023 року, у червні 2020 року ОСОБА_1 , правонаступником якого є ОСОБА_3 , звернувся до суду з вищевказаним позовом до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 , в якому просив: визнати протиправними та скасувати рішення Іванівської селищної ради Херсонської області XXXV сесії VII скликання від 24 лютого 2020 року № 1679; XXXIX сесії VII скликання від 10 червня 2020 року № 2115; XXXIX сесії VII скликання від 10 червня 2020 року № 2123; зобов`язати Іванівську селищну раду Херсонської області вчинити дії щодо затвердження проекту землеустрою та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,000 га. з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, у межах норм безоплатної приватизації, скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,0000 га. з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268.

У зв`язку з втратою матеріалів цивільної справи № 656/374/20 вищевказаною ухвалою Верховного суду, направлено копії матеріалів за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, до Біляївського районного суду Одеської області для вирішення питання щодо відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі № 656/374/20.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, від 25.05.2023 року, цивільну справу № 656/374/20 передано в провадження судді Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М.

Ухвалою суду від 29.05.2023 року було відкрито провадження у справі та розгляд постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

У судове засідання правонаступник позивача - ОСОБА_3 не з`явилася. Відповідно телефонограми від 22.06.2023 року, за номером телефону вказаному в матеріалах провадження, як номер ОСОБА_3 , відповідає особа, яка зазначила, що представляла його інтереси - адвокат Марущенко А.М., однак з початком повномасштабного вторгнення рф на Україну, втратив з ОСОБА_3 зв`язок, так як останній залишився на окупованій території України. Судова повістка повернулась на адресу суду без вручення адресату, оскільки адреса доставки не доступна.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явилась. Відповідно довідки від 22.06.2023 року, за номером телефону вказаному в матеріалах провадження, як номер ОСОБА_2 , виклик не здійснюється, відсутня мережа. Судова повістка повернулась на адресу суду без вручення адресату, оскільки адреса доставки не доступна.

Від представника Іванівської селищної ради Херсонської області адвоката Ільченко Д.О. надійшли на електронну адресу суду документи, які зберіглись у нього на момент розгляду справи. Також, адвокат повідомив, що внаслідок військової агресії рф на території України, частина Херсонської області перебуває під окупацією, тому надати документи, які перебували в архіві Іванівської селищної ради Херсонської області не надається можливим.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши зібрані матеріали, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 488 ЦПК України відновлення втраченого повністю або частково судового провадження в цивільній справі, закінченій ухваленням судового рішення або в якій провадження закрите, проводиться в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ст. 490 ЦПК України заява про відновлення втраченого судового провадження подається до суду, який ухвалив рішення по суті справи або постановив ухвалу про закриття провадження у справі.

Судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, є Іванівський районний суд Херсонської області, однак у зв`язку з неможливістю останнього здійснювати правосуддя під час воєнного стану, відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 26 вересня 2022 року № 52 «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Херсонської області» територіальну підсудність справ вказаного суду визначено Біляївському районному суду Одеської області.

Згідно до ч. 1 ст. 494 ЦПК України - на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого провадження або в частині, яку, на його думку, необхідно відновити.

Відповідно до ч. 2 ст. 494 ЦПК України в ухвалі суду про відновлення втраченого судового провадження зазначається, на підставі яких конкретно даних, поданих суду і досліджених у судовому засіданні, суд вважає установленим зміст відновленого судового рішення, наводяться висновки суду про доведеність того, які докази досліджувались судом і які процесуальні дії вчинялись з втраченого провадження.

Відповідно матеріалів, які надійшли з Верховного Суду, голова Іванівського районного суду Херсонської області повідомив, що матеріали справи № 656/374/20 з апеляційної інстанції не повертались. У квітні 2023 року, у відповідь на запит про витребування матеріалів справи, до Верховного Суду надійшли листи Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу, Біляївського районного суду Одеської області, Теплодарського міського суду Одеської області з повідомленням про те, що судові справи, які перебували в провадженні Іванівського районного суду Херсонської області, станом на момент формування листа до суду не надходили.

Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Вища рада правосуддя рішенням від 30.05.2023 № 566/0/15-23 змінила територіальну підсудність судових справ Іванівського районного суду Херсонської області на Великоолександрівський районний суд Херсонської області.

У відповідь на запит Біляївського районного суду Одеської області від 05.09.2023 року, голова Великоолександрівського районного суду Херсонської області повідомив, що справи Іванівського районного суду в паперовому чи електронному вигляді до суду не надходили.

Наведене дає підстави вважати, що судове провадження у справі № 656/374/20 втрачено.

Статтею 493 ЦПК України передбачено, що при розгляді заяви про відновлення втраченого судового провадження суд бере до уваги:

1) частину справи, яка зберіглася (окремі томи, жетони, матеріали з архіву суду тощо);

2) документи, надіслані (видані) судом учасникам судового процесу та іншим особам до втрати справи, копії таких документів;

3) матеріали виконавчого провадження, якщо воно здійснювалося за результатами розгляду справи;

4) будь-які інші документи і матеріали, подані учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для відновлення справи;

5) відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень;

6) дані, що містяться в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі;

7) будь-які інші відомості, документи тощо, отримані у законний спосіб з інших офіційних джерел.

У Єдиному державному реєстрі судових рішень, а також Електронному судді містяться електронні копії ухвал, рішення, постанов суду першої, апеляційної та касаційної інстанції, постановлені під час розгляду вищезазначеної справи, за відомостями з яких є можливість відновити зміст втрачених судових рішень, винесених по даній справі.

Крім того, від представника Іванівської селищної ради Херсонської області адвоката Ільченко Д.О. надійшли на електронну адресу суду такі документи: позовна заява ОСОБА_1 з додатками, заява про забезпечення позову, ухвала судді Іваніського районного суду Херсонської області від 26.06.2020 року про відкриття провадження у справі, заява про доповнення позовних вимог ОСОБА_1 з додатками, відзив на позовом представника Іванівської селищної ради Херсонської області адвоката Ільченко Д.О., клопотання про долучення доказів представника ОСОБА_3 адвоката Марущенко А.М. з додатками, постанова Херсонського апеляційного суду від 06.10.2021 року, заява представника ОСОБА_3 адвоката Марущенко А.М. про ухвалення додаткового рішення, додаткова постанова Херсонського апеляційного суду від 01.12.2021 року.

Надані представником Іванівської селищної ради Херсонської області адвокатом Ільченко Д.О. фотокопії документів відповідають змісту ухвалених у справі судових рішень, які містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень та Електронному суді. Суд після їх дослідження та співставлення зі змістом судових рішень не має сумнівів у тому, що подані сторонами копії документів були наявні у цивільній справі № 656/374/20, а тому ці документи підлягають відновленню.

Також, суд враховує, що, незалежно від заявленої мети відновлення втраченого судового провадження, резолютивна частина ухвали про відновлення такого провадження обов`язково має містити повний текст відновленого судового рішення, яким було закінчено провадження у справі, оскільки наведений судом текст відновленого рішення у справі фактично замінює його втрачений оригінал.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 29 листопада 2019 року у справі № 2-2062/11 (провадження № 61-23154св18), від 05 грудня 2018 року у справі № 2-879/10 (провадження № 61-6618св18).

А тому, суд вважає необхідним встановити зміст судових рішень першої та апеляційної інстанції, якими закінчено провадження у справі, навивши у резолютивній частині даної ухвали їх повний текст, наявний у Єдиному державному реєстрі судових рішень та Електронному суді.

У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про достатність матеріалів для часткового відновлення втраченого судового провадження, а саме рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції, постановлених під час розгляду зазначеної цивільної справи, а також в частині поданих стороною копій документів.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 81, 258-260, 493, 494 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відновити частково втрачене судове провадження у цивільній справі № 656/374/20 за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, а саме наступними документами, доданими до провадження:

- копія позовної заяви з додатками (а.с. 88-98);

- копія заяви позивача про забезпечення позову (а.с. 98а-100);

- ухвала судді Іванівського районного суду Херсонської області від 26 червня 2020 року про відкриття провадження, супровідний лист про надіслання ухвали про відкриття провадження у справі, судова повістка (а.с. 101-102);

- заява про доповнення позовних вимог з додатками (а.с. 103-108);

- відзив на позов представника Іванівської селищної ради Херсонської області (а.с. 109-114);

- клопотання представника позивача адвоката Марущенко А.М. про долучення доказів з додатками (а.с. 115-121);

- наказ ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 26.09.2018 року № 3390-СГ (а.с. 122);

- витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності (а.с. 123);

- постанова Херсонського апеляційного суду від 06.10.2021 року (а.с. 124-134);

- заява представника апелянта - позивача ОСОБА_3 адвоката Марущенко А.М. про ухвалення додаткового рішення (а.с. 135-136);

- додаткова постанова Херсонського апеляційного суду від 01.12.2021 року (а.с. 137-139);

- супровідний лист про надіслання копії постанови Херсонського апеляційного суду від 03.12.2021 року (а.с. 140);

- рішення суду першої інстанції та суду апеляційної інстанції, постановлених під час розгляду зазначеної цивільної справи, копії яких містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а саме:

-рішення Іванівського районного суду Херсонської області від 19 липня 2021 року (повний текст) такого змісту:

Справа №656/374/20

Номер провадження2/656/8/21

18.06.2020 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2021 року смт. Іванівка

Іванівський районний суд Херсонської області

у складі:

головуючого судді Крисанової В.І.

за участі:

секретаря судового засідання Перепелко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду

в порядку загального позовного провадження

в режимі відеоконференції поза межами суду, з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису в системі EasyCon

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2

про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, посилаючись на те, що 05.11.2019 звернувся до Іванівської селищної ради Херсонської області (далі орган місцевого самоврядування) із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами населених пунктів, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації. Станом на 08.12.2019 його заява не була розглянута та будь-якої відповіді не надано. 09.12.2019 відповідно до абз. 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України, звернувся до Приватного підприємства «Левас» із заявою про розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, уклав договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, повідомив про це орган місцевого самоврядування, якому надав зазначений договір. 20.12.2019 звернувся до органу місцевого самоврядування із заявою про погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, просив підписати акт, який міститься в проєкті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами населених пунктів, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації, розробленого Приватним підприємством «Левас». До заяви додав проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. 23.12.2019 орган місцевого самоврядування повідомив про відмову в погодженні меж зазначеної земельної ділянки, у зв`язку з тим, що рішення не набрало достатньої кількості голосів на пленарному засіданні, яке відбулося 20.12.2019. Оскільки 09.12.2019, він реалізував своє право, передбачене абз. 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України, замовив проєкт землеустрою та повідомив про це орган місцевого самоврядування, то відповідач не мав правових підстав розглядати його заяву від 05.11.2019 на пленарному засіданні 20.12.2019.

24.02.2020 орган місцевого самоврядування, знаючи про те, що на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 розроблений проєкт, що знаходиться на стадії погодження, приймає рішення за № 1679 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , про яке, він дізнався 12.06.2020, коли на сайті органу місцевого самоврядування було опубліковано рішення № 2123 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення ОСОБА_2 . Перед прийняттям органом місцевого самоврядування рішення № 2123, рішенням від 10.06.2020 № 2115, йому було відмовлено у затвердженні проєкту землеус¬трою щодо відведення земельної ділянки та передачі земельної ділянки у власність, у зв`язку з невідповідністю проєкту землеустрою вимогам діючого законодавства, не дивлячись на те, що висновком державної експертизи від 18.03.2020 № 6336/82-20 погоджено та визнано таким, що відповідає земельному законодавству проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 загальною площею 2,0000 га, розташованої за на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розробленого Приватним підприємством «Левас». 16.04.2020 за його заявою спірній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6522987400:03:001:0268. Орган місцевого самоврядування не є органом Державної землевпорядної експертизи та не може надавати правову оцінку проєкту землеустрою. Перевищивши повноваження, орган місцевого самоврядування прийняв незаконне рішення, чим позбавив його права на безоплатне отримання земельної ділянки у власність та затвердив проєкт землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з кадастровий номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення іншій особі.

Просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Іванівської селищної ради Херсонської області XXXV сесії VII скликання від 24.02.2020 № 1679; XXXIX сесії VII скликання від 10.06.2020 № 2115; XXXIX сесії VII скликання від 10.06.2020 № 2123; зобов`язати Іванівську селищну раду Херсонської області вчинити дії щодо затвердження проекту землеустрою та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.2-5).

06.07.2020 р. представник позивача ОСОБА_4 доповнив позовні вимоги тим, що просив скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 (а.с.41).

21.07.2020 р. представник відповідача - Іванівської селищної ради Херсонської області Ільченко Д.О. у відзиві на позов зазначив, що орган місцевого самоврядування не визнає заявлені вимоги, оскільки на час звернення позивача до органу місцевого самоврядування 05.11.2019 із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою, спірна земельна ділянка перебувала у державній власності і орган місцевого самоврядування не мав повноважень, передбачених ч. 1 ст. 122 ЗК України. Речові права на земельну ділянку органом місцевого самоврядування зареєстровані 21.01.2020 за № 35178975. Звернення позивача до органу місцевого самоврядування із заявою про затвердження, виготовленого на його замовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, не створює обов`язку його затвердження, оскільки цей документ не є правовстановлюючим. Тому вимоги позивача про скасування рішення органу місцевого самоврядування від 10.06.2020 № 2115 необґрунтовані.

Необґрунтованими вважає вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування від 24.02.2020 № 1679, оскільки ОСОБА_2 звернулася до органу місцевого самоврядування, який набув повноваження, передбачені ч. 1 ст. 122 ЗК України. Відповідно до вимог ст. 118 ЗК України орган місцевого самоврядування не мав підстав для відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Тому орган місцевого самоврядування рішенням від 10.06.2020 № 2123 затвердив проєкт землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації.

Рішенням державного реєстратора Любимівської селищної ради Каховського району Херсонської області Надєєвої Ю.О. № 52732231 від 19.06.2020 до реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис № 36951402 про право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268. Право власності на земельну ділянку набуто в порядку та на підставах, визначених законом. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, передбачених законом. Позивачем не наведено встановлених законом підстав та доказів на обґрунтування наявності його права на земельну ділянку та позбавлення права власності ОСОБА_2 . У позивача відсутні будь-які правовстановлюючі документи, що підтверджують його речове право на земельну ділянку. Виготовлений позивачем проєкт відведення земельної ділянки, не визначений законом в якості підстави набуття права на земельну ділянку та не є правовстановлюючим документом. Позбавлення права власності іншої особи є крайнім заходом втручання у мирне володіння майном, тому позивач зобов`язаний зазначити і довести своє право на спірну земельну ділянку. Просив суд в позові відмовити в повному обсязі (а.с.57-61).

Відзив на позов відповідачем ОСОБА_2 до суду не надано.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений 11.12.2020 (а.с.187).

Представник позивача адвокат Марущенко А.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, зазначені в позові.

Представник відповідача - Іванівської селищної ради Херсонської області адвокат Ільченко Д.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на обставини, зазначені у відзиві.

Представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Березняк А.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що право власності ОСОБА_2 набуто відповідно до закону.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. «а» ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність громадян для ведення особистого селянського господарства.

Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно з ч. 1, ч. 4 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 2 ст. 116 ЗК України набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 5 ст. 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно з ч. 1, ч. 4 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається відповідним органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з ч. 8 ст. 118 ЗК України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з ч. 1 ст. 186-1 ЗК України проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з ч. 5 ст. 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Згідно з ч. 6 ст. 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проєкт подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

За змістом зазначених норм, повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність розмежовані. Особи, зацікавлені в одержанні у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, в межах норм безоплатної приватизації можуть реалізувати це право шляхом звернення до відповідного органу, зокрема органу виконавчої влади, якщо земельна ділянка, яку бажає отримати зацікавлена особа, - знаходиться у державній власності або до органу місцевого самоврядування, якщо земельна ділянка знаходиться у комунальній власності.

Із матеріалів справи видно, що позивач звернувся до органу місцевого самоврядування: 05.11.2019 - із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у приватну власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межам норм безоплатної приватизації (а.с.6); 09.12.2019 - з повідомленням про укладення договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі заяви від 05.11.2019 (а.с.7); 20.12.2019 із заявою про погодження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Іванівської селищної ради Херсонської області, розробленого Приватним підприємством «Левас», шляхом підписання та проставляння печатки на Акті погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами від 09.12.2019 (а.с.8).

23.12.2019 за вихідним № 2206 орган місцевого самоврядування повідомив позивача про те, що його заява про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах безоплатної приватизації - розглянута на пленарному засіданні чергової ХХХІІІ сесії селищної ради VІІ скликання від 20.12.2019р., за результатами розгляду рішення не прийнято, у зв`язку з тим, що не набралося достатньої кількості голосів (а.с.9).

18.03.2020р. за вихідним № 6336/82-20 Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області надано висновок про розгляд проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким погоджено та визнано таким, що відповідає земельному законодавству проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.10).

16.04.2020р. за заявою позивача сформована земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га із земель сільськогосподарського призначення шляхом присвоєння кадастрового номеру 6522987400:03:001:0268, яка на час формування перебувала у комунальній власності (а.с.11,165).

24.02.2020р. рішенням № 1679 ХХХV сесії селищної ради VІІ скликання Іванівської селищної ради Херсонської області Бобирь С.В. надано дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.12).

10.06.2020р. рішенням № 2115 ХХХІХ сесії селищної ради VІІ скликання Іванівської селищної ради Херсонської області ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації, в зв`язку з тим, що на час подання заяви від 05.11.2019, повідомлення про укладення договору з Приватним підприємством «Левас», земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198 перебувала у державній власності, речові права на зазначену земельну ділянку були зареєстровані 21.01.2020р., заява не відповідає вимогам законодавства (а.с.13).

10.06.2020р. рішенням № 2123 ХХХІХ сесії селищної ради VІІ скликання Іванівської селищної ради Херсонської області ОСОБА_2 затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.14).

16.06.2020р. ОСОБА_2 зареєструвала право власності на земельну ділянку загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташовану на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області (а.с.45).

26.09.2018р. Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області видано наказ № 3390-СГ про передачу Іванівській селищній об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 7977,1008 га, розташованих на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, згідно з переліком, що додається (а.с.145).

26.09.2018р. Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області на підставі наказу № 3390-СГ від 26.09.2018р. передало із державної власності, а Іванівська селищна об`єднана територіальна громада прийняла у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, про що складено акт приймання-передачі, який разом із наказом є підставою для державної реєстрації права на зазначені в додатку земельні ділянки комунальної власності Іванівської селищної об`єднаної територіальної громади (а.с.146).

21.01.2020р. Іванівською селищною об`єднаною територіальною громадою в особі Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198 загальною площею 7,9659 (а.с.147-148).

Згідно довідки відділу в Іванівському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 01.10.2020 № 29-21-0.23-48/101-20 земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198 загальною площею 7,9659 проінвентаризована 17.08.2018р. на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 26.09.2018р. № 3390-СГ. Право комунальної власності Іванівської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Іванівської селищної ради Херсонської області зареєстровано 21.01.2020р. Земельна ділянка розділена на чотири земельні ділянки, в тому числі з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 площею 2,0000 га (а.с.162).

Із наданих доказів видно, що на час звернення позивача до органу місцевого самоврядування: із заявою від 05.11.2019р. - про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у приватну власність (безоплатно) земельної ділянки площею 2 га (а.с.6), повідомленням від 09.12.2019р. - про укладення договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.7) та із заявою від 20.12.2019р. - про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Іванівської селищної ради, розробленого ПП «Левас» (а.с.8), земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198, загальною площею 7,9659 га, до складу якої ввійшла спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 26.09.2018 № 3390-СГ передана із державної власності до комунальної власності, про що складено акт приймання-передачі (а.с.145), проте право комунальної власності на земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав лише 21.01.2020р. (а.с.147-148).

Згідно з ч. 6 ст. 186 ЗК України проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу, і затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Згідно з пп. «г» п. 4, п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 16.06.2013 № 5245-VI (далі Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 16.06.2013 № 5245-VI) у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у пп. «а» п. 3 цього розділу. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється в порядку, встановленому законом.

Згідно з п. 5, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.06.2013 № 5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у п. 3 і п. 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із ст. 122 Земельного кодексу України, передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку. У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п. 3 і п. 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.

За змістом ч. 6 ст. 186 ЗК України, пп. «г» п. 4, п. 9, п. 5, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.06.2013 № 5245-VI право держави чи територіальної громади на земельні ділянки підлягає державній реєстрації, що здійснюється в порядку, встановленому законом. Саме з моменту державної реєстрації права комунальної власності, територіальна громада вправі здійснювати повноваження, передбачені ч. 1 ст. 122 ЗК України. До цього надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, здійснюється органами виконавчої влади.

Із матеріалів справи видно, що 29.09.2020р. відділ в Іванівському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області за вихідним № 29-21-0.28-48/101-20 підтвердив те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 була сформована у Державному земельному кадастрі 16.04.2020 на підставі проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 . Відомості з Державного земельного кадастру 04.05.2020р. надано за заявою ОСОБА_2 (а.с.165).

Представник позивача ОСОБА_4 стверджував, що право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198, загальною площею 7,9659 га, до складу якої ввійшла спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 26.09.2018р. № 3390-СГ передана із державної власності до комунальної власності по акту приймання-передачі, з цього моменту до органу місцевого самоврядування перейшло право розпорядження землями комунальної власності, з чим суд не погоджується з огляду на вимоги ч. 1 ст. 117, ч. 1 ст. 122 ЗК України, пп. «г» п. 4, п. 9, п. 5, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.06.2013 № 5245-VI, п. 2 акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 26.09.2018, згідно яких акт приймання-передачі і рішення органу виконавчої влади є підставою для державної реєстрації права власності територіальної громади на земельні ділянки. Право комунальної власності територіальної громади на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, виникає з моменту державної реєстрації. На час звернення позивача до органу місцевого самоврядування із заявами та повідомленням, право комунальної власності на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, не було зареєстровано, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та її затвердження на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, здійснювалося органами виконавчої влади, зокрема Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області

Суд вважає, що орган місцевого самоврядування, отримавши відповідні заяви та повідомлення від позивача, мав діяти відповідно до ст.ст. 7, 19, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02.10.1996 (далі Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР), яка передбачає, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення. Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Із матеріалів справи видно, що орган місцевого самоврядування вимоги ст.ст. 7, 19, ч. 1 ст. 20 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР, не виконав, чим допустив порушення права позивача на звернення.

Способом захисту та відновлення порушеного права, позивач обрав скасування прийнятого органом місцевого самоврядування рішення про відмову у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність позивачу, зобов`язання прийняти рішення на користь позивача. Проте обраний спосіб захисту може бути визнано належним, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права органу місцевого самоврядування діяти на власний розсуд.

Такої правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 22.12.2018 у справі № 804/1469/17.

Суд вважає, що для застосування обраного способу захисту, позивачем не виконані всі визначені законом умови, зокрема позивач звернувся із заявою від 05.11.2019, повідомленням від 09.12.2019 та заявою від 20.12.2019 до не уповноваженого органу, оскільки на час звернення орган місцевого самоврядування не мав повноважень, передбачених ч. 1 ст. 122 ЗК України, передавати земельні ділянки у власність із земель комунальної власності, у зв`язку з відсутністю державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198, загальною площею 7,9659 га, до складу якої входила спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268. За таких обставин, у позивача було відсутнє право, передбачене ч. 7 ст. 118 ЗК України, замовити розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України заява позивача від 05.11.2019, повідомлення від 09.12.2019р., заява від 20.12.2019, пред`явлені до не уповноваженого органу, висновок про розгляд проекту землеустрою від 18.03.2020 № 6336/82-20, суд вважає належними доказами обґрунтування заявлених позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування від 10.06.2020 № 2115, зобов`язання прийняти рішення про затвердження проєкту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність.

Надаючи оцінку рішенню органу місцевого самоврядування від 10.06.2020 № 2115 про відмову у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність ОСОБА_1 , суд вважає, що рішення прийнято поза межами строку, передбаченого ч. 7 ст. 118 ЗК України, підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою та передачі у власність, є те, що на час звернення ОСОБА_1 до органу місцевого самоврядування, земельна ділянка перебувала в державній власності, речові права на земельну ділянку органом місцевого самоврядування зареєстровані 21.01.2020. Проте, підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою передбачені ч. 6 ст. 185-1 ЗК України підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою - ч. 7 ст. 118 ЗК України. Оскільки орган місцевого самоврядування на час подання позивачем відповідних заяв, не мав повноважень на розпорядження землями комунальної власності, то суд вважає, що заяви позивача розглянуто не порядку, передбаченому законом.

Суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними та скасування рішень органу місцевого самоврядування від 24.02.2020 № 1679 - про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення безоплатно у власність для ведення особистого селянського ОСОБА_2 та від 10.06.2020 № 2123 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності ОСОБА_2 , оскільки зазначені рішення прийняті органом місцевого самоврядування в межах компетенції та спосіб, передбачений законом.

Також, відсутні підстави для скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, оскільки заявлена вимога є похідною від вимог визнання протиправними та скасування рішень органу місцевого самоврядування від 24.02.2020 № 1679 та від 10.06.2020 № 2123.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 77, 81, ч. 1 ст. 141, ст. 263, ст. 265, 354-355 ЦПК України, п. «а» ч. 3 ст. 22, ч. 1, ч. 4 ст. 79-1, п. «б» ч. 1 ст. 81, ч. 1, ч. 2, п. «в» ч. 3, ч. 5 ст. 116, ч. 6, ч. 7, ч. 8, ч. 9 ст. 118, ч. 1, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 186, ч. 1, ч. 5, ч. 6 ст. 186-1, ЗК України, пп. «г» п. 4, п. 5, п. 6, п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 16.06.2013 № 5245-VI, ст.ст. 7, 19, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02.10.1996, суд

В И Р І Ш И В :

Відмовити в позові ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29.01.2021.

Суддя В.І.Крисанова

-ухвала Херсонського апеляційного суду від 22 вересня 2021 року такого змісту:

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний номер справи:656/374/20

Номер провадження: №22-ц/819/700/21,22-ц/819/701/21

УХВАЛА

22 вересня 2021 рокум. Херсон

Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів з розгляду цивільних справ:

головуючого Радченка С.В.,

суддів:Вейтас І.В., Кузнєцової О.А.

секретар Плохотніченко А.В.

учасники справи:

представник позивач адвокат Марущенко А.М.,

представник відповідача адвокат Ільченко Д.О.

заслухавши доповідь судді Радченка С.В. про відновлення провадження тазалучення правонаступника у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, -

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Херсонського апеляційного суду перебуває вищезазначена цивільна справа.

Ухвалою Херсонського апеляційного суду від 14 квітня 2021 року зупинено апеляційне провадження у даній цивільній справі до з`ясування кола спадкоємців ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , та вирішення питання про залучення їх до участі у справі.

03 серпня 2021 року до Херсонського апеляційного суду від адвоката Марущенка А.М. надійшло клопотання, в якому заявник просить поновити провадження у справі та залучити до участі у справі ОСОБА_3 , як правонаступника позивача ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мотивуючи дане клопотання, заявник зазначає, що згідно довідки Іванівської державної нотаріальної контори Херсонської області від 22.07.2021 року, вбачається, що спадщина після смерті ОСОБА_1 ,1970 р.н., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнята його братом ОСОБА_3 , 1972 р.н. Інші спадкоємці відсутні.

Ознайомившись з таким клопотанням, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного.

Згідно ч.1ст.254 ЦПК Українипровадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

Частиною 1ст.55 ЦПК Українипередбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Ураховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, а також вказані обставини по справі, колегія суддів вважає за необхідне відновити провадження у справі та призначити судове засідання по даній справі.

Керуючись ст.253,254 ЦПК України, суд

УХВАЛИЛА:

Залучити до участі у справі ОСОБА_3 , як правонаступника позивача ОСОБА_1 .

Відновити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В.Радченко

Судді І.В. Вейтас

О.А.Кузнєцова

-постанова Херсонськогоапеляційного судувід 06жовтня 2021року (повнийтекст)такого змісту:

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

06 жовтня 2021 рокум. Херсон

Номер провадження: №22-ц/819/700/21,22-ц/819/701/21

Єдиний унікальний номер справи:656/374/20

Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів з розгляду цивільних справ:

головуючого Радченка С.В.,

суддів:Вейтас І.В., Кузнєцової О.А.

секретар Плохотніченко А.В.

учасники справи:

представник позивача адвокат Марущенко А.М.,

представник відповідача адвокат Ільченко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційні скарги ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Марущенко Андрій Михайлович, на рішення та ухвалу Іванівського районного суду Херсонської області від 21 січня 2021 року, ухвалених під головуванням судді Крисанової В.І., в справі за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень Іванівської селищної ради Херсонської області, зобов`язання вчинити певні дії, скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст вимог і судових рішень суду першої інстанції

У червні 2020 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що05.11.2019 року він звернувся до Іванівської селищної ради Херсонської області із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами населених пунктів, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації. Станом на 08.12.2019 року його заява не була розглянута та будь-якої відповіді йому не було надано. 09.12.2019 року він звернувся до ПП «Левас» із заявою про розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 20.12.2019 року він звернувся до органу місцевого самоврядування із заявою про погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, просив підписати акт, який міститься в проєкті землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ПП «Левас». 23.12.2019 року орган місцевого самоврядування повідомив про відмову в погодженні меж зазначеної земельної ділянки, у зв`язку з тим, що рішення не набрало достатньої кількості голосів на пленарному засіданні, яке відбулося 20.12.2019 року. Крім того, 24.02.2020 року органом місцевого самоврядування, знаючи про те, що на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 розроблений проєкт, що знаходиться на стадії погодження, прийнято рішення за №1679 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_2 . Перед прийняттям органом місцевого самоврядування рішення №2123, рішенням від 10.06.2020 № 2115, йому було відмовлено у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі земельної ділянки у власність, у зв`язку з невідповідністю проєкту землеустрою вимогам діючого законодавства. 16.04.2020 за його заявою спірній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6522987400:03:001:0268. Вважає, що орган місцевого самоврядування не є органом Державної землевпорядної експертизи та не може надавати правову оцінку проєкту землеустрою.

Посилаючись на наведене, з уточненнями, остаточно просив визнати протиправними та скасувати рішення Іванівської селищної ради Херсонської області XXXV сесії VII скликання від 24.02.2020 року № 1679; XXXIX сесії VII скликання від 10.06.2020 № 2115; XXXIX сесії VII скликання від 10.06.2020 № 2123; зобов`язати Іванівську селищну раду Херсонської області вчинити дії щодо затвердження проекту землеустрою та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації; скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268.

Ухвалою суду від 07 липня 2020 суд було вжито захід забезпечення позову у виді накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268 загальною площею 2,0000 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Іванівської селищної ради Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, що належить на праві власності ОСОБА_2 .

РішеннямІванівського районного суду Херсонської області від 21 січня 2021 року відмовлено в задоволенні позову.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, щовідсутні підстави для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень органу місцевого самоврядування, оскільки зазначені рішення прийняті в межах компетенції органу, який не мав права розпоряджатися спірною земельною ділянкою, та спосіб, передбачений законом.

УхвалоюІванівського районного суду Херсонської області від 21 січня 2021 року, у зв`язку з ухваленням рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, скасовано вжиті судом заходи забезпечення позову.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

На зазначені рішення та ухвалу суду ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Марущенко А.М.,подав апеляційні скарги, в яких просить рішення та ухвалу суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції належним чином не оцінив докази та обставини по справі, дійшов помилкового висновку про те, що Іванівська селищна рада не мала права розпоряджатися спірною ділянкою та залишив поза увагою спеціальну норму права ст.3, ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка передбачає саме спеціальний порядок реєстрації права власності на земельні ділянки, і як виключення надає право органам державної влади або органам місцевого самоврядування приймати рішення про передачу земельної ділянки у власність. Спірна земельна ділянка відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 26.09.2018 року була передана у комунальну власність Іванівській селищній ОТГ, а тому саме Іванівська селищна рада мала право розпоряджатися спірною земельною ділянкою.

В апеляційній скарзі на ухвалу суду, адвокат Марущенко А.М. посилаючись на те, що ухвала постановлена з порушенням норм процесуального права, просить її скасувати, зазначає про те, що у випадку ухвалення рішення щодо відмови в задоволенні позовних вимог, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову, а не шляхом постановлення окремої ухвали.

Доводи осіб, які подали відзив (заперечення) на апеляційні скарги

Письмовий відзив на апеляційні скарги до суду не надходив.

Ухвалою апеляційного суду від 22 вересня 2021 року до участі у справі залучено правонаступника позивача ОСОБА_1 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , - його спадкоємця ОСОБА_3 .

Висновки апеляційного суду за наслідками розгляду апеляційних скарг

Щодо рішення суду

Відповідно до частин першої, другої та п`ятоїстатті 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які з`явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно зістаттею 14 Конституції Україниправо власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до пункту «а» частини третьоїстатті 22 ЗК Україниземлі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з пунктом «в» частини третьоїстатті 116 ЗК Українибезоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Пунктом «б» частини першоїстатті 121 ЗК Українипередбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 га.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок регулюється статтями118та186-1 ЗК України.

Частиною шостоюстатті 118 ЗК Українипередбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстатті 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу. Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.11.2019 року позивач звернувся до органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.6).

Відповідно до частини сьомоїстатті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи вбачається, що Іванівська селищна рада у встановлений законом термінне надала дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і також не надала будь-якої мотивованої відмови у його наданні.

При цьому колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач звернувся не до того суб`єкта, який мав повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.

Судом встановлено, що26.09.2018 року Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області на підставі наказу № 3390-СГ від 26.09.2018 передало із державної власності, а Іванівська селищна об`єднана територіальна громада прийняла у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення (до складу яких входить і спірна земельна ділянка), про що складено акт приймання-передачі, який разом із наказом є підставою для державної реєстрації права на зазначені в додатку земельні ділянки комунальної власності Іванівської селищної об`єднаної територіальної громади (а.с.146).

21.01.2020 року Іванівською селищною об`єднаною територіальною громадою в особі Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6522987400:03:001:0198 загальною площею 7,9659 (а.с.147-148).

Таким чином, у період часу з 26.09.2018 року по 21.01.2020 року спірна земельна ділянка фактично вибула з володіння держави в особі відповідного органу Держгеокадастру проте не була зареєстрована в Державному реєстрі речових прав, як комунальна власність.

За таких обставин, суд першої інстанції повинен був керуватися спеціальною нормою закону, яка регулює спірні правовідносини, а саме статтею 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до змісту якої рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав.

Про той факт, що відповідачу були відомі приписи зазначеного закону, свідчить лист від23.12.2019 року в якому орган місцевого самоврядування повідомив позивача про те, що його заява про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах безоплатної приватизації - розглянута на пленарному засіданні чергової ХХХІІІ сесії селищної ради VІІ скликання від 20.12.2019 року, за результатами розгляду рішення не прийнято, у зв`язку з тим, що не набралося достатньої кількості голосів (а.с.9). При цьому жодних посилань про те, що зазначене питання не відноситься до компетенції відповідача, оскільки земельна ділянка не набула права комунальної власності Іванівська сільська рада в листі не наводить.

Відповідно до положень абзацу третього частини сьомої статті 118 ЗК України, уразі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Дотримуючись приписів зазначеної норми закону, позивач 09.12.2019 року звернувся до ПП «Левас» із заявою про розроблення проекту землеустрою щодо відведення йому у власність спірної земельної ділянки без надання дозволу Іванівської селищної ради. Також09.12.2019 року позивач звертається до відповідача з повідомленням про укладення договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі заяви від 05.11.2019 року (а.с.7), а 20.12.2019 року - із заявою про погодження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Іванівської селищної ради Херсонської області, розробленого Приватним підприємством «Левас», шляхом підписання та проставляння печатки на Акті погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами від 09.12.2019 року (а.с.8).

Таким чином, позивач скористався наданим йому правом на розроблення проекту землеустрою у передбачений законом спосіб, про що належним чином повідомив відповідача, у зв`язку з чим мав цілком вірогідні сподівання про те, що його право на отримання земельної ділянки у спосіб, передбачений Земельним Кодексом України буде підтримане органом місцевого самоврядування.

18.03.2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким погоджено та визнано таким, що відповідає земельному законодавству проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га, розташованої на території Іванівської селищної ради за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації (а.с.10). При цьому, слід зазначити, що орган Держгеокадастру жодним чином не зауважив про обставину, що земельна ділянка, сформована за заявою ОСОБА_1 , не належала на час звернення позивача до органу самоврядування до комунальної власності, та 16.04.2020 року за заявою позивача була сформована земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га із земель сільськогосподарського призначення шляхом присвоєння кадастрового номеру 6522987400:03:001:0268 (а.с.11,165).

В свою чергу, Іванівська селищна рада, якій достовірно відомі обставини щодо виготовлення позивачем проекту землеустрою, 24.02.2020 року рішенням № 1679 надає дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення цієї ж земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.12).

10.06.2020 року рішенням № 2115 Іванівської селищної ради Херсонської області ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району з тих підстав, що на час подання заяви земельна ділянка перебувала у державній власності, речові права на зазначену земельну ділянку були зареєстровані 21.01.2020 року, заява не відповідає вимогам законодавства (а.с.13).

Цього ж дня, 10.06.2020 року рішенням № 2123 Іванівська селищна рада затверджує проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , яка 16.06.2020 року зареєструвала право власності на земельну ділянку (а.с.45).

Відповідно до частини четвертоїстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 688/2908/16-ц (провадження № 14-28цс20) вказано, що порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування регулюється статтями123,124 ЗК України. Цей порядок полягає в такому: зацікавлена особа звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У клопотанні зазначаються, зокрема, орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення і додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування надає дозвіл (або мотивовану відмову у його наданні). За замовленням заінтересованої особи виконавець розробляє проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Він погоджується в порядку, встановленомустаттею 186-1 ЗК України. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки у користування, яким затверджує проєкт землеустрою щодо відведення ділянки.

При цьому, обов`язок діяти добросовісно поширюється на обидві сторони. Так, може кваліфікуватися як недобросовісна така поведінка власника земельної ділянки (в особі органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування), коли він необґрунтовано зволікає з наданням дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не повідомляє чи несвоєчасно повідомляє про відмову у наданні дозволу або не наводить вичерпні мотиви такої відмови, надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду, необґрунтовано зволікає з розглядом проєкту землеустрою щодо відведення, безпідставно відмовляє у його затвердженні і у той же час надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою та затверджує цей проєкт щодо іншої особи.

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що неможливо надати єдину універсальну відповідь на питання про те, чи є поведінка органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який надав дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кільком особам, правомірною чи неправомірною. Відповідь на це питання залежить від оцінки такої поведінки як добросовісної чи недобросовісної, і така оцінка має здійснюватися у кожній справі окремо виходячи з конкретних обставин справи.

Судам при вирішенні аналогічних спорів слід враховувати, що подати позов до суду про захист свого законного інтересу може будь яка особа, яка звернулася до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки, залежно від істотних ознак кожної конкретної правової ситуації (зокрема, від добросовісності поведінки усіх зацікавлених осіб, обізнаності їх про інтереси інших осіб щодо цієї земельної ділянки тощо).

Як вбачається з обставин справи, яка переглядається, позивач ОСОБА_1 05 листопада 2019 року звернувся до органу місцевого самоврядування із заявою про надання йому у власність земельної ділянки та у відповідача не було підстав залишати зазначену заяву без будь-якого реагування (з огляду на приписи ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), натомість Іванівська селищна рада, вже після того, як спірну земельну ділянку було сформовано та розроблено проект землеустрою за замовленням ОСОБА_1 , всупереч принципу добросовісності, надає дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на цю ж земельну ділянку, щодо якої вже сформована документація, іншій особі, якій в подальшому передає земельну ділянку у власність

Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Звернення особи до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки у власність чи користування зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод. Зазначений інтерес, у випадку формування земельної ділянки за заявою такої особи та поданими документами, підлягає правовому захисту. Погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка раніше сформована на підставі проєкту землеустрою іншої особи, порушує законний інтерес такої особи щодо можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру приватизації земельної ділянки та суперечить вимогам землеустрою. За наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі земельних ділянок в межах встановлених норм (стаття 121ЗК України), першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проєкту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього відсутні законні перешкоди.

Така правова позиція сформована в постанові КЦС ВС від 11.11.2020 року (справа № 472/1282/17) при розгляді справи з подібними правовідносинами.

В справі, яка переглядається, Іванівською селищною радою, при затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на користь ОСОБА_2 , не враховано, що та ж сама земельна ділянка є сформованою раніше на підставі проекту землеустрою іншої особи ОСОБА_1 . На думку колегії суддів це є порушенням вимогстатті 79-1 ЗКУкраїни,статті 50 Закону України «Про землеустрій», метою яких є уникнення конфлікту між заінтересованими особами, так і положеньКонституції Українищодо обов`язку органів місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією Українита законами України, забезпечувати рівність конституційних прав і свобод громадян. Іванівська селищна рада Херсонської області, всупереч наданим їй повноваженням, не ухвалила рішення, за наявності для того законних підстав, про відмову в затвердженні проекту землеустрою за зверненням ОСОБА_2 , чим порушила права та законні інтереси першого заявника на отримання у власність (приватизацію) земельної ділянки в межах встановлених норм, за відсутності для цього законних перешкод.

За таких обставин колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги щодо можливості задоволення вимог первісного позову про необхідність скасування рішення Іванівської селищної ради Херсонської області ХХХІХ сесії VІІ скликання від 10.06.2020 року № 2123 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 ; про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку, і, відповідно, про скасування рішення Іванівської селищної ради Херсонської області ХХХІХ сесії VІІ скликання від 10.06.2020 року № 2115 про відмову в затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .

Разом з цим оскаржене позивачем рішення Іванівської селищної ради Херсонської області ХХХV сесії VІІ скликання від 24.02.2020 року № 1679 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є правовстановлюючим актом та не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права на конкретну, індивідуально визначену земельну ділянку, тому вимога позовної заяви про скасування цього рішення задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Іванівської селищної ради вчинити дії щодо затвердження проекту землеустрою та передати спірну земельну ділянку позивачу у власність, колегія суддів вважає наступне.

Згідно з ч. 9ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно дост. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Згідноп.34 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування»,виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Виконуючи завдання цивільного судочинства, суд позбавлений права переймати повноваження органу місцевого самоврядування, тому в цій частині позовна вимога підлягає задоволенню частково та колегія суддів вважає за необхідне зобов`язати Іванівську селищну раду Херсонської області розглянути заяву ОСОБА_3 , який є правонаступником ОСОБА_1 , щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації у відповідності до вимог ч. 9ст. 118 Земельного кодексу України.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо ухвали суду

Враховуючи, що постановою апеляційного суду скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позовних вимог, як наслідок підлягає скасуванню ухвала суду першої інстанції про скасування заходу забезпечення позову, яка була постановлена у зв`язку з ухваленням рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 367, 374, 376, 382-384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , правонаступником якого є ОСОБА_3 , від імені якого діє адвокат Марущенко Андрій Михайлович, задовольнити частково.

Ухвалу Іванівського районного суду Херсонської області від 21 січня 2021 року скасувати.

Рішення Іванівського районного суду Херсонської області від 21 січня 2021 року скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 , правонаступником якого є ОСОБА_3 , задовольнити частково.

Скасувати рішення Іванівської селищної ради Херсонської області ХХХІХ сесії VІІ скликання від 10.06.2020 року № 2123 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 ; скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_6 на спірну земельну ділянку; скасувати рішення Іванівської селищної ради Херсонської області ХХХІХ сесії VІІ скликання від 10.06.2020 року № 2115 про відмову в затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .

Зобов`язати Іванівську селищну раду Херсонської області розглянути заяву ОСОБА_3 , який є правонаступником ОСОБА_1 ,щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 6522987400:03:001:0268, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області, за межами с. Шотівка, Іванівського району, Херсонської області, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, в межах норм безоплатної приватизації у відповідності до вимог ч. 9ст. 118 Земельного кодексу України.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, у випадках, визначених п.п. а-г, п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 07 жовтня 2021 року.

Головуючий С.В. Радченко

І.В. Вейтас

"Судді О.А.Кузнєцова"

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Біляївського районного суду

Одеської області: В.М. Буран

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.09.2023
Оприлюднено02.10.2023
Номер документу113817526
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про відновлення втраченого провадження