Рішення
від 29.09.2023 по справі 712/9088/23
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 712/9088/23

Провадження 2/712/2752/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2023 року м. Черкаси Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - П`ятун Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» про визнання незаконним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку, -

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та просив:

- визнати незаконним та скасувати наказ старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року, яким вирішено внести зміни до наказу директора Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/33 від 28.02.2022 року, а саме слова «із збереженням за ним місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати» замінено словами «із збереженням за ним місця роботи та посади», яким заступнику директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року припинено оплату середномісячного заробітку на період проходження військової служби із збереженням місця роботи і посади з відповідними нарахуваннями та відрахуваннями податків та зборів.

-зобов`язати ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» нарахувати та виплатити середній заробіток за період з 19 липня 2022 по день винесення рішення без утримання податків й інших обов`язкових платежів та стягнути з відповідача судові витрати.

Посилався на те, що він перебуває у трудових відносинах з відповідачем, є педагогічним працівником - заступником директора з навчально-виховної роботи Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» на підставі наказу №151-к від 21.08.2013 року. З 28 лютого березня 2022 року перебуває на військовій службі (мобілізований наказом №44 від 28.02.2022).

На підставі спірного наказу старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року, яким вирішено внести зміни до наказу директора Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/33 від 28.02.2022 року, а саме слова «із збереженням за ним місця роботи та посади», заступнику директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року припинено оплату середномісячного заробітку на період проходження військової служби із збереженням місця роботи і посади з відповідними нарахуваннями та відрахуваннями податків та зборів.

Вважає, що йому підлягає виплаті середньомісячній заробіток на час мобілізації, оскільки він є педагогічним працівником.

04 вересня 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про прийняття до розгляду та відкриття провадження від 04.09.2023 року відповідачам був наданий строк у 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.

26 вересня 2023 року представник відповідача адвокат Гармаш Н.М. скерувала до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень щодо позову зазначає, що у зв`язку з набранням чинності 19.07.2022 року ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-ІХ та внесення змін до ч. 3 ст. 119 КЗпП України ОСОБА_1 було припинено з 19.07.2022 року збереження середнього заробітку на період проходження ним військової служби. Водночас, Урядом прийнято постанову від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час діє воєнного стану». Таким чином, законодавець компенсував скасування збереження середньомісячної заробітної плати одночасним збільшенням грошового забезпечення військовослужбовцям за місцем проходження служби. Відтак, компенсація середнього заробітку на підприємстві (в установі/організації), де працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності здійснюється по 18.07.2022 включно, тобто до набрання чинності Законом України ««Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-ІХ. Вказувала на пріоритетність застосування до даних правовідносин саме ст.119 КЗпП України, а не норм Закону України «Про освіту». Просила відмовити у задоволенні позовних вимог, стягнути з позивача витрати на правничу допомогу в розмірі 15000 грн.

Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Згідно з наказом №151-к від 21.08.2013 року Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» ОСОБА_1 призначений на посаду заступника директора з навчально-виховної работи Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей».

У відповідності до наказу директора ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» №03-4/33 від 28.02.2022 ОСОБА_1 призначено на військову службу та увільнено на період призначення старшим кухарем господарського відділення взводу забезпечення Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку з 28.02.2022 від виконання посадових обов`язків з 28 лютого 2022 року у зв`язку з призовом на військову службу із збереження місця роботи, займаної посади і середнього заробітку.

Відповідно до наказу старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року, яким вирішено внести зміни до наказу директора Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/33 від 28.02.2022 року, а саме слова «із збереженням за ним місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати» замінено словами «із збереженням за ним місця роботи та посади», яким заступнику директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року припинено оплату середньомісячного заробітку на період проходження військової служби із збереженням місця роботи і посади з відповідними нарахуваннями та відрахуваннями податків та зборів.

Таким чином, позивач вказує, що він продовжує проходити військову службу, а тому йому було протиправно припинено нарахування і виплату середнього заробітку, у зв`язку з чим спірний наказ № 03-4/92 від 19.07.2022 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Згідно зі ст.4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до ч.3 ст.119 КЗпП України в редакції, яка діяла до 19.07.2022 року, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Водночас, 19.07.2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ, яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема ч.3 ст.119 КЗпП України викладена в наступній редакції: «За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову».

Тобто, відповідно до ч.3 ст.119 КЗпП України, починаючи з 19.07.2022 року за працівниками, які призвані на військову службу зберігається місце роботи і посада, проте не зберігається середній заробіток.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту» передбачено, що у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

Змін до зазначеної норми Закону України «Про освіту» внесено не було.

Відповідно до абз.2 ч.22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» перелік посад педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників працівників, затверджених Постановою КМУ № 963 від 14.06.2000 року, посада заступника директора з навчально-виховної работи відноситься до посад педагогічних працівників.

З аналізувищенаведеного можназробити висновок,що КЗпПє загальним нормативно-правовим актом, який регулює трудові відносини між роботодавцем та працівником, а Закон України «Про освіту» спеціальним, оскільки регулює питання трудових відносин педагогічних працівників.

За загальним правилом, при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному нормативно-правовому акту.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 року у справі № 520/15025/16-а сформулювала правовий висновок, згідно якого у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав і обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працював до проходження військової служби за призовом під час мобілізації заступником директора з навчально-виховної роботи Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей», є педагогічним працівником, а тому має право на збереження попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації.

Отже, наказ старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року, яким вирішено внести зміни до наказу директора Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/33 від 28.02.2022 року, а саме слова «із збереженням за ним місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати» замінено словами «із збереженням за ним місця роботи та посади», є незаконним та підлягає скасуванню, а ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» слід зобов`язати поновити нарахування і виплату попереднього середнього заробітку ОСОБА_1 , якийпроходить військову службу за призовом, з моменту припинення таких виплат.

Оскільки судом встановлено протиправність припинення нарахування і виплати ОСОБА_1 з 19.07.2022 по день винесення рішення (29 вересня 2023) заробітної плати, то його вимога зобов`язати ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» нарахувати та виплатити середній заробіток за зазначений період, також є підставною.

Обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100, з наступними змінами та доповненнями (далі Порядок №100).

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №100 передбачено, що середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Відповідно до п. 8 розділу ІV Порядку №100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до довідки про доходи позивача №02-5/492 від 20.09.2023 за 2022 рік, за два останні повні місяці позивачу нараховано та виплачено заробітну плату у такому розмірі: 19059,82 грн за січень 2022 року та 19849,57 грн за лютий 2022 року, що за два місяці становить 38909,39 грн. Кількість робочих днів у січні та лютому 2022 року складає 39 робочих дня.

Відтак середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить (38909,39 грн / 39 роб. днів = 997, 67 грн.

За період з 19.07.2022 року по 29.09.2023 року (включно) кількість робочих днів становить 312 дні.

Таким чином, відповідач має нарахувати та виплатити на користь позивача середній заробіток за період з 19.07.2022 року по 29.09.2023 року в розмірі 311 273, 04 грн. (997, 67 грн * 312 дні = 311 273, 04 грн).

За таких обставин, позов ОСОБА_1 до Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» скасування наказу, стягнення середнього заробітку слід задовольнити.

Скасувати наказ старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року «Про внесення змін до наказу ДНЗ «Черкаській ПЛ» №03-4/33 від 28.02.2022. Зобов`язати ДНЗ«Черкаський професійнийліцей» нарахуватита виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період з 19 липня 2022 року по 29 вересня 2023 року (включно) в сумі 311 273, 04 гривень без утримання податків й інших обов`язкових платежів.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.5 ЗУ «Про судовий збір» з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Також, позивачем заявлено вимогу про стягнення на його користь витрат на правову допомогу.

Крім того, частиною 1 ст.137 ЦПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

З договору про надання правничої допомоги від 21 серпня 2023 року та ордеру серії СА №1060263 від 21 серпня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 правничу допомогу надавала адвокат Гончар Л.В.

Відповідно до частини другої статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до пункту 4.4 вказаного договору розмір гонорару адвоката становить 7000 гривень та 1500 грн. участь в подальшому в кожному судовому засіданні.

Суд бере до уваги ту обставину, що виходячи з складових сум винагороди адвоката, загальна суму такої винагороди складає 7 000 гривень, оскільки провадження здійснювалось без виклику сторін та проведення судових засідань.

При цьому, витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 137 ЦПК України), що узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, постановою від 22.01.2021 року в справі №925/1137/19.

Відповідач заяви про зменшення судових витрат до суду не подавав.

Враховуючи задоволення вимог позивача про визнання незаконним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії з ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» на користь ОСОБА_1 слід стягнути 7 000 гривень в рахунок відшкодування судових витрат, понесених на оплату послуг з надання професійної правничої допомоги.

Керуючись ст.57 Закона України «Про освіту», ст.ст. 6, 12, 13, 18, 137, 141, 263, 261, 264, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Державногонавчального закладу«Черкаськийпрофесійний ліцейпро визнаннянезаконним таскасування наказу,зобов`язання вчинитидії задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати наказ старшого майстра Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» № 03-4/92 від 19.07.2022 року «Про внесення змін до наказу ДНЗ «Черкаській ПЛ» №03-4/33 від 28.02.2022.

Зобов`язати ДНЗ«Черкаський професійнийліцей» нарахуватита виплатити накористь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )середній заробітокза періодз 19липня 2022року по29вересня 2023року (включно)в сумі311273, 04 (триста одинадцять тисяч двісті сімдесят три) гривні 04 коп. без утримання податків й інших обов`язкових платежів.

Стягнути з Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» (ЄДРПОУ 05538052, м.Черкаси, вул.Олексія Панченка, 13) на користь держави судовий збір в сумі 1073, 60 гривні.

Стягнути з Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» (ЄДРПОУ 05538052, м.Черкаси, вул.Олексія Панченка, 13) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 7000, 00 гривень в рахунок відшкодування судових витрат, понесених на оплату послуг з надання професійної правничої допомоги.

Рішення в частині стягнення 311 273, 04 гривень заробітної плати з 19.07.2022 по 29.09.2023 року допустити до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 29.09.2023.

Головуючий Т.Є.Троян

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення29.09.2023
Оприлюднено02.10.2023
Номер документу113830133
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —712/9088/23

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 25.12.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Рішення від 29.09.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні