Справа № 761/24720/22
Провадження № 2/761/1913/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2023 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Габунії Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
10.11.2022 р. ОСББ «Арч Хаус» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість зі сплати щомісячних внесків на утримання спільного майна за період часу з 01.08.2018 р. по 31.10.2022 р. з врахуванням інфляційних втрат на трьох процентів річних в загальній сумі 90523,67 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 та є співвласником в ОСББ «Арч Хаус». Протоколами Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус» затверджено розміри цільових щомісячних внесків на формування резервного фонду та з утримання багатоквартирного будинку та його прибудинкової території, разових внесків на компенсацію витрат, пов`язаних із ремонтом фундаменті та підземного паркінгу багатоквартирного будинку. Оскільки відповідач належним чином не виконує свої зобов`язання зі сплати внесків, в зв`язку з чим у нього виникла заборгованість за період часу з 01.08.2018 р. по 31.10.2022 р. з врахуванням інфляційних втрат на трьох процентів річних в загальній сумі 90523,67 грн., а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 16.01.2023 р. відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі з підстав викладених в позові та заяві про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, посилаючись на те, що відповідач добровільно сплатив заборгованість, а щодо фінансових санкцій за несвоєчасну сплату внесків, вважає їх безпідставними, оскільки позивача не було повідомлено про необхідність сплати внесків, а також не була пред`явлена вимога про погашення боргу.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 (загальна площа 167,2 кв.м.), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 313900322.
У будинку, де знаходиться квартира відповідача, створено ОСББ «Арч Хаус», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також копією Статуту ОСББ «Арч Хаус».
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами, створюється об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відноситься визначення розмірів платежів та внесків співвласників.
Згідно зі статтею 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Рішенням Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус», оформленим Протокол № 33 від 29.01.2018 р, а саме відповідно до питання 7 порядку денного зборів, було затверджено розмір цільових щомісячних внесків на формування Резервного фонду для власників квартир (нежитлових приміщень) 1,92 грн. за 1 квадратний метр належної загальної площі квартири (нежитлового приміщення) шляхом оплати разовим платежем або шляхом щомісячних рівних платежів протягом 12 календарних місяців.
Рішенням Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус», оформленим Протоколом № 9 від 20.02.2020 р., питанням 4 порядку денного зборів було затверджено розмір цільових щомісячних внесків на формування Резервного фонду для власників квартир (нежитлових приміщень) 2 грн. за 1 квадратний метр належної загальної площі квартири (нежитлового приміщення). Визначити наступні варіанти цільових щомісячних внесків на формування Резервного фонду: оплата разовим платежем за 12 (дванадцять) календарних місяців або оплата щомісячно.
Рішенням Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус», оформленим Протоколом № 11 від 10.03.2021 р., питанням 5 порядку денного зборів було затверджено плановий Кошторис ОСББ «АРЧ ХАУС» на період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. з розміром щомісячних внесків з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та його прибудинкової території для власників квартир (нежитлових приміщень) 28,93 грн. за 1 квадратний метр належної загальної площі квартири (нежитлового приміщення). Також визначено порядок оплати щомісячних внесків з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та його прибудинкової території, а саме оплата щомісячно в строк до 20 числа місяця, за який проводиться оплата.
Крім того, питанням 6.2 порядку денного даних Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус», було затверджено кошторис Резервного фонду в 2021 році з розміром цільових щомісячних внесків на формування Резервного фонду для власників квартир (нежитлових приміщень) в розмірі 0,6 грн. за 1 квадратний метр належної загальної площі квартири (нежитлового приміщення), та визначено порядок оплати цільових щомісячних внесків на формування Резервного фонду, а саме оплата щомісячно в строк до 20 числа місяця, за який проводиться оплата.
З наданих позивачем до позову розрахунків, з врахуванням загальної площі квартири відповідача - 167,2 кв.м., та оплат за період з 01.07.2018 р. по 31.10.2022 р. розмір його заборгованості за внески на утримання будинку, а також в резервний фонд, становила 23610,22 грн.
Крім того, Рішенням Загальних зборів ОСББ «Арч Хаус», оформленим Протоколом № 10 від 01.10.2020 р., питанням 2 порядку денного зборів було затверджено розмір разових цільових внесків на компенсацію витрат пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 для власників квартир (нежитлових приміщень, паркомісць) 278,76 грн. за 1 квадратний метр належної загальної площі квартири (нежитлового приміщення, паркомісця) та порядок оплати декількома платежами або разовим платежем не пізніше 01.05.2021 р.
Враховуючи загальну площу квартири відповідача - 167,2 кв.м. за період з 01.05.2021 р. по 01.09.2022 р. розмір його заборгованості за разовим цільовим внеском на компенсацію витрат пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу становив 46608,67 грн.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно зі ст. 360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч.2 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Частинами 2, 3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Частиною 4 статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Частиною 5 цієї ж статті визначено, що ОСББ має право звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фонду.
Як встановлено судом з наданих позивачем доказів на момент звернення з позовом до суду відповідач мав заборгованість перед позивачем, яка за період часу 01.08.2018 р. по 31.10.2022 р. за внесками на утримання будинку, а також в резервний фонд, становила 23610,22 грн., та за період часу з 01.05.2021 р. по 01.09.2022 р. заборгованість за разовим цільовим внеском на компенсацію витрат пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу в розмірі 46608,67 грн.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору. В свою чергу в статті 612 ЦКУ, зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не виконав зобов`язання у строк, встановлений договором. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки.
Згідно з ч.2 ст. 625 ЦК України, в разі порушення грошового зобов`язання боржник, який прострочив його виконання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи, що на момент звернення з даним позовом до суду загальна заборгованість відповідача за внесками на утримання будинку та прибудинкових територій та внесками у резервній фонд станом на 31.10.2022 р. складала 23610,22 грн., а період прострочення грошового зобов`язання перед позивачем склав 303 дні, інфляційні втрати за вказаний період склали 5192,60 грн., а три проценти річних - 893,95 грн.
Крім того, відповідач станом на 31.10.2022 р. прострочив на 518 днів виконання грошового зобов`язання перед позивачем за сплатою разового цільового внесок на компенсацію витрат, пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу в розмірі 46608,67 грн., у зв`язку з чим інфляційні втрати за вказаний період склали 12233,85 грн., а три проценти річних - 1984,38 грн.
Отже на момент звернення позивача до суду загальна заборгованість з врахуванням інфляційних втрат та трьох процентів річних складала 90523,67 грн. (23610,22 грн. + 5192,60 грн. + 893,95 грн. + 46 608,67 грн. + 12 233,85 грн. + 1984,38 грн.).
Суд вважає, що перелічені обставини доведені та підтверджені належними і допустимими доказами, а вимоги про стягнення коштів та розмір заявлених вимог ґрунтуються на вимогах закону.
Після того як відповідач дізнався про звернення позивача з даним позовом до суду ним 22.11.2022 р. були здійснені проплати в рахунок погашення заборгованості двома платежами, а саме 46608,70 грн. за разовий цільовий внесок на компенсацію витрат, пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу, а також 12007,70 грн. у рахунок оплати за житлово-комунальні послуги та утримання будинку.
З урахуванням вказаних проплат позивач подав заяву про зменшення позовних вимог в розмірі сплачених сум, разом з тим просив стягнути решту несплачених коштів, а саме 17426,45 грн. - інфляційні втрати, 2878,33 грн. - три проценти річних, а також витрати по сплаті судового збору в сумі 2481,00 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн.
Враховуючи, що погашення заборгованості за внесками на утримання будинку та прибудинкових територій та внесками у резервній фонд, а також разовий цільовий внесок на компенсацію витрат, пов`язаних із ремонтом фундаменту та підземного паркінгу відповідачем було здійснено після звернення позивача з даним позовом, суд вважає, що ця обставина не звільняє відповідача від відповідальності за порушення грошового зобов`язання передбачену ст. 625 ЦК України, а тому вважає що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню інфляційні втрати в сумі 17426,45 грн. та три проценти річних в сумі 2878,33 грн., нараховані на прострочені суми боргових зобов`язань відповідача перед позивачем.
Разом з тим, відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.3 ст. 133 ЦПК України).
Згідно з ч.8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Частинами 3, 4 статті 137 ЦПК України визначено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Так, на підтвердження факту надання і отримання професійної правничої допомоги, а також факту її оплати, представником позивача подано до суду ордер, додаткову угоду до договору про надання правничої допомоги, рахунок та платіжне доручення, відповідно до яких загальний розмір отриманої позивачем професійної правничої допомоги складає 5000,00 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заявлений позивачем розмір витрат на професійну правничу допомогу є співмірним зі складністю справи, ціною позову та обсягом наданих адвокатом послуг, а тому приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн.
Крім того, відповідно до ст.ст. 133, 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 2481,00 грн., а всього з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 27785,78 грн. (17426,45 грн. + 2878,33 грн. + 2481,00 грн. + 5000,00 грн.).
Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352-355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» 27785 (двадцять сім тисяч сімсот вісімдесят п`ять) грн. 78 коп., з яких: 17426 (сімнадцять тисяч чотириста двадцять шість) грн. 45 коп. - інфляційні втрати; 2878 (дві тисячі вісімсот сімдесят вісім) грн. 33 коп. - три проценти річних; 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп. - витрати по сплаті судового збору; 5000 (п`ять тисяч) грн. 00 коп. - витрати на професійну правничу допомогу.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2023 |
Оприлюднено | 03.10.2023 |
Номер документу | 113847651 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Савицький О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні