Справа № 202/4565/23
Провадження № 2/202/1445/2023
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(з а о ч н е)
23 серпня 2023 року місто Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Марченко Н.Ю. за участю секретаря судового засідання Різниченко Я.М., позивача ОСОБА_1 , її представника - адвоката Стасюка В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Новогродівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2023 року позивач в особі свого представника - адвоката Стасюка В.О. звернулася з вищевказаним позовом, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 .
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів їй належну йому на праві власності квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Вона є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2
24.02.2023 року вона як спадкоємець звернулася до державного нотаріуса Новогродівської державної нотаріальної контори Коліушко Л.Г. для отримання свідоцтва про право на спадщину.
Однак постановою державного нотаріуса Новогродівської державної нотаріальної контори від 24.02.2023 року їй було відмовлено у вчиненні цієї нотаріальної дії з підстав пропуску строку, встановленого для прийняття спадщини.
Позивач відзначає, що своєчасно не подала заяву про прийняття спадщини, оскільки з моменту введення воєнного стану було призупинено роботу державних реєстрів. Також частково призупинено роботу державних органів, в тому числі нотаріусів.
Відповідно до довідки про взяття на облік від 26.04.2022 року вона є внутрішньо переміщеною особою, яка була вимушена разом із дитиною покинути своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройної агресії російської федерації, тимчасовою окупацією останньою деяких населених пунктів, проявами насильства та порушення прав людини.
В квітні 2022 року вона зверталася до державної нотаріальної контори для отримання роз`яснення з приводу особливостей спадкування в умовах воєнного стану, але їй була надана усна відповідь про неможливість вчинення нотаріальних дій у зв`язку з відсутністю доступу до відповідних реєстрів.
Наголошує, що постійна загроза ракетних обстрілів, викликана ними тривала відсутність електроенергії, а також проблеми з доступом нотаріусів до реєстрів унеможливили вчасне вчинення дій для прийняття спадщини.
Після переміщення з родиною до міста Дніпра вона потребувала певного часу та ресурсів для інтеграції у нове життєве середовище (пошук житла, роботи, відвідування державних органів для постановки на облік, отримання гуманітарної допомоги, облаштування побуту), що супроводжувалося психоемоційною напругою.
За цих підстав позивач просить визначити їй додатковий строк протягом одного місяця після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Розпорядженням Верховного Суду від 29.04.2022 року за № 26/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (Новогродівський міський суд Донецької області) змінено територіальну підсудність судових справ Новогродівського міського суду Донецької області Індустріальному районному суду м. Дніпропетровська.
Ухвалою Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 21 березня 2023 року у справі було відкрите загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Під час підготовчого провадження ухвалою суду від 21 квітня 2023 року у Новогродівської державної нотаріальної контори була витребувана копія спадкової справи, яка заведена після смерті ОСОБА_2 , в тому числі копію заповіту, складеного за життя ОСОБА_2 на ім`я онуки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 26 травня 2023 року підготовче провадження у справі було закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та наполягали на його задоволенні.
Представник відповідача - Новогродівської міської ради в судове засідання не з`явився.
При цьому Новогродівська міська рада була належним чином повідомлена про розгляд справи, що підтверджується врученням поштового відправлення.
Відзив чи будь-які інші заперечення проти позову ОСОБА_1 не надала.
Представник третьої особи - Новогродівської державної нотаріальної контори, а саме державний нотаріус Коліушко Л.Г., у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі.
З огляду на те, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, судом проведено заочний розгляд справи на підставі наявних у справі наданих та доказів.
Суд, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав:
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 .
За життя 19 жовтня 2021 року ОСОБА_2 був складений заповіт, яким він все належне йому майно заповів онучці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
24 лютого 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулася доНовогродівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
На підставі заяви позивача була заведена спадкова справа № 31/2023.
Постановою державного нотаріуса Новогродівської державної нотаріальної контори Коліушко Л.Г. від 24 лютого 2023 року було відмовлено у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Як убачається з дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи, будь-які інші особи з приводу прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не зверталися.
Суд враховує, що за правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Водночас згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 р. № 164 та Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату» від 11.03.2022 р. № 1118/5 перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини (п. 3 Постанови КМУ № 164).
Частиною 3 статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Отже, за змістом цієї статті суд може визначити додатковий строк для прийняття спадщини, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
При чому поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд ураховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні був введений воєнний стан, який у подальшому продовжений і який триває понині.
В даному випадку місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є місто Новогродівка Донецької області.
Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75» Новогродівська міська територіальна громада була внесена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
При цьому загальновідомою та такою, що не потребує доказуванню відповідно до статті 82 ЦПК України, є та обставина, що на території Донецької області з початком повномасштабного вторгнення російської федерації ведуться активні бойові дії.
Новини містили повідомлення про регулярні ракетні, артилерійські, мінометні та залпові удари по Донеччині з боку російських військ, що призводили до людських жертв серед мирного населення.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У серпні 2022 року, на який припадало закінчення строку для прийняття спадщини, Кабінетом Міністрів України 02 серпня 2022 року було видано розпорядження № 679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області», згідно з яким необхідно провести обов`язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) було наказано разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства "Укрзалізниця" організувати та провести обов`язкову евакуацію відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841.
Крім того, значна частина державних органів у 2022 року не здійснювала повною мірою свою діяльність на території м. Новогродівка Донецької області.
Вказане підтверджується, в тому числі, й зміною підсудності судових справ Новогродівського міського суду Донецької області в квітні 2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивач була вимушена перемістися з міста Новогродівки Донецької області, де відкрилася спадщина, до міста Дніпра та є внутрішньо переміщеною особою.
Як наполягає в своєму позові позивач, вона не мала можливість вчинити дії для прийняття спадщини через складні життєві обставини, пов`язані з вимушеним переселенням, та відсутністю у нотаріусів доступу до відповідних державних реєстрів.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд знаходить поважними наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки матеріалами справи доведено, що позивач у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України не мала об`єктивної можливості вчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Суд бере до уваги, що пропущений позивачем строк для прийняття спадщини не є значним, пов`язаний із об`єктивними, істотними та непереборними обставинами, які не залежали від волі позивача.
Тому, приймаючи до уваги наведені обставини, а також той факт, що інші спадкоємці відсутні, суд вважає можливим позов задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом одного місяця з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Новогродівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом одного місяця з моменту набрання дійсним рішенням законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дані сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Новогродівська міська рада, ЄДРПОУ 04052985, Донецька область, м. Новогродівка, вул. О. Кошового, 46.
Третя особа - Новогродівська державна нотаріальна контора, Донецька область, м. Новогродівка, вул. Центральна, 17.
Суддя Наталія Марченко
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2023 |
Оприлюднено | 03.10.2023 |
Номер документу | 113849403 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Марченко Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні