ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
29.09.2023Справа № 910/14983/23
Суддя Гумега О.В., розглянувши
позовну заяву Військової частини НОМЕР_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР"
про визнання недійсним пункту договору та відшкодування збитків
УСТАНОВИВ:
Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач, В/Ч) звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР" (далі - відповідач, ТОВ "Керхер") з вимогами:
- визнати недійсним пункт 3.1 Договору №9/10 від 12.10.2022 з відповідними змінами в частині включення до ціни договору суми ПДВ 20%, що укладений між Військовою частиною НОМЕР_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР" (далі - вимога 1),
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР" на користь Військової частини НОМЕР_2 грошові кошти у розмірі 47 195,24 грн, з яких: 43 164,24 грн - сума боргу за зайво сплачений ПДВ, 1209,78 грн - 3% річних та 2821,22 грн інфляційні втрати (сума збитків від інфляції) (далі - вимога 2).
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Дослідивши матеріали позовної заяви № 7409 від 18.09.2023 (вх. 14983/23 від 22.09.2023), суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) сторін та інших учасників справи, відомі номери засобів зв`язку, відомі офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти відповідача.
Позивачем не дотримано вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у позовній заяві не зазначено повного найменування позивача, а саме зазначено Військова частина НОМЕР_1 , тоді як згідно доданих до позовної заяви документів вбачається, що повним найменуванням позивача є Військова частина НОМЕР_2 .
Крім того, у позовній заяві не зазначено відомі номери засобів зв`язку, відомі офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти відповідача, разом з тим не зазначено і про те, що позивачу не відомі такі дані.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог.
Предмет позову, тобто певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, повинен бути чітко визначений позивачем у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна частина рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви, яка повинна викладатися чітко й безумовно, з метою його належного виконання.
Суд звертає увагу, що за вимогою 1 позивач просить суд визнати недійсним пункт 3.1 Договору №9/10 від 12.10.2022 з відповідними змінами в частині включення до ціни договору суми ПДВ 20%, що укладений між Військовою частиною НОМЕР_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР". Однак, з якими саме змінами позивач просить визнати недійсним п. 3.1 Договору - не зазначено.
Суд також звертає увагу, що за вимогою 2 позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРХЕР" на користь Військової частини НОМЕР_2 грошові кошти у розмірі 47 195,24 грн, з яких: 43 164,24 грн - сума боргу за зайво сплачений ПДВ, 1209,78 грн - 3% річних та 2821,22 грн інфляційні втрати (сума збитків від інфляції). Водночас, у тексті позовної заяви позивач зазначає про відшкодування збитків.
З огляду на наведене, зміст позовних вимог викладено не чітко.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Частиною 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою місцезнаходження відповідача є наступна адреса: Україна, 01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 33-Б.
Згідно долучених до позовної заяви накладної та опису вкладення у цінний лист № 5000203624210 від 18.09.2023 вбачається, що позивачем направлено поштове відправлення на адресу: 01054, Київська обл., с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Петропавлівська, буд. 4 (як зазначено в описі вкладення) та на адресу: Абонементна скринька 1, Петропавлівська Борщагівка, Бучанський р-н, Київська обл., 08130 (як зазначено в накладній). Однак, такі адреси є відмінними від адреси місцезнаходження відповідача. Докази направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу місцезнаходження відповідача до позовної заяви не додані.
З огляду на наведене, позивачем не виконано вимоги п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України щодо надсилання позивачем копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу місцезнаходження відповідача.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум у 2023 році на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року складає 2 684,00 грн.
Згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пп 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується як за ставками, встановленими для позовних заяв майнового характеру та немайнового характеру.
За вимогою 1 позивачем заявлено вимогу немайнового характеру (про визнання недійсним пункту договору), а за вимогою 2 - вимогу майнового характеру (про стягнення 47 195,24 грн), отже, при зверненні до Господарського суду міста Києва з даною позовною заявою, позивач повинен був сплатити судовий збір у загальному розмірі 5 368,00 грн (2 684,00 грн за вимогу 1 та 2 684,00 грн за вимогу 2).
Матеріали поданої позовної заяви не містять жодних доказів сплати судового збору.
Водночас, у тексті позовної заяви позивач просить суд на підставі частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
В обґрунтування такого клопотання, позивач посилається на те, що на даний час на рахунках В/Ч відсутні кошти за кодом економічної класифікації видатків 2800, що унеможливлює забезпечення оплати судового збору.
При розгляді наведеного клопотання позивача суд виходив з наступного:
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому обгрунтування пов`язаних з цим обставин та подання доказів, котрі свідчать про неможливість або ускладнення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на зацікавлену сторону.
Тобто, відстрочення сплати судового збору є правом суду, а не його обов`язком, а обгрунтування обставин та подання доказів, які свідчать про неможливість або ускладнення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на зацікавлену сторону в силу вимог ст. 74 ГПК України.
Слід також зазначити, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, господарські суди повинні дотримуватись принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом (стаття 129 Конституції України).
Як встановлено судом, позивачем до позовної заяви не додано жодних доказів в обгрунтування повідомлених ним обставин стосовно того, що на даний час на рахунках В/Ч відсутні кошти за кодом економічної класифікації видатків 2800.
Судом також досліджено, що матеріали позовної заяви не містять жодних доказів, які є підставою для відстрочення судом сплати позивачем судового збору у відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи, що позивачем є В/Ч, яка є юридичної особою.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
За наведених обставин, позивачем не дотримано вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України щодо сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною другою статті 91 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Позивачем не дотримано вимог ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, позивачем не дотримано вимог п. 2, 4 ч. 3 ст. 162, п. 1, 2 ч. 1, ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, а відтак позовна заява підлягає залишенню без руху.
Згідно із ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суд відзначає, що з метою усунення встановлених недоліків позивач має:
- зазначити вірне повне найменування юридичної особи позивача;
- зазначити відомі номери засобів зв`язку, відомі офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти відповідача;
- чітко викласти зміст позовних вимог;
- надати належні докази на підтвердження надіслання копії позовної заяви і доданих до неї документів листом з описом вкладення на адресу місцезнаходження відповідача;
- надати належні докази сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі;
- надати належним чином засвідчену копію Акту № 040420-24/1 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_2 за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року (або засвідчений витяг з наведеного акту, якщо для вирішення спору має значення лише частина документа).
Відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 174, 232, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- зазначити вірне повне найменування юридичної особи позивача;
- зазначити відомі номери засобів зв`язку, відомі офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти відповідача;
- чітко викласти зміст позовних вимог;
- надати належні докази на підтвердження надіслання копії позовної заяви і доданих до неї документів листом з описом вкладення на адресу місцезнаходження відповідача;
- надати належні докази сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі;
- надати належним чином засвідчену копію Акту № 040420-24/1 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_2 за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року (або засвідчений витяг з наведеного акту, якщо для вирішення спору має значення лише частина документа).
3. Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) днів з дня вручення даної ухвали.
4. Зобов`язати позивача подати до суду разом із заявою про усунення недоліків позовної заяви докази направлення копії цієї заяви і доданих до неї документів відповідачу.
5. Звернути увагу позивача, що виконання ним вимог ухвали суду у строк, встановлений судом, доводиться саме позивачем.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 29.09.2023 та оскарженню не підлягає.
Суддя Оксана ГУМЕГА
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2023 |
Оприлюднено | 04.10.2023 |
Номер документу | 113856310 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гумега О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні