Номер провадження 2/754/4019/23 Справа №754/8858/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
03 жовтня 2023 року Деснянський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Панченко О.М., з секретарем судових засідань Сарнавським М.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Житловий кооператив №3" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за спожиті житлові послуги-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ЖБК "Житловий кооператив №3" звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 заборгованість за спожиті житлові послуги з 01.01.2018 по 01.06.2023 з урахуванням інфляційного нарахування та 3% річних у розмірі 18 508,48 грн., судовий збір у розмірі 2684 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ЖБК "Житловий кооператив №3" забезпечує утримання будинку і прибудинкової території багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 на підставі відповідних договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг. Відповідачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстровані та мешкають у квартирі АДРЕСА_2 . Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №336083041 від 19 червня 2023 року, інформація про реєстрацію права власності - відсутня. Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вселились у зазначену квартиру на підставі ордеру від 23 листопада 1989 року, а відповідачі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають у квартирі з народження. Відповідачі оплату за спожиті житлові послуги вносять не своєчасно та не у повному обсязі, у зв`язку із чим за період з 01.01.2018 по 01.06.2023 утворилася заборгованість у розмірі 16 765,86 грн., а також 1 294, 47 грн. - інфляційного нарахування та 448,15 грн. - 3 % річних, і загалом заборгованість складає 18 508,48 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.06.2023 головуючим суддею у даній цивільній справі визначено суддю Панченко О.М.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 04.07.2023 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження по справі без виклику (повідомлення) сторін, у відповідності до ч. 5 ст. 279 ЦПК України з наданням відповідачам права протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали суду подати відзив на позов і всі письмові та електронні докази, що підтверджують заперечення проти позову.
Визначений ч. 3 ст. 279 ЦПК України строк для реалізації особами своїх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків сплив.
Відповідачами до суду не подано відзиву на позовну заяву, при цьому останні належним чином повідомлялися про розгляд справи у суді, а саме за зареєстрованим у передбаченому законом порядку місцем знаходження юридичних осіб.
У відповідності до ст. 178 ЦПК України відповідачі не скористалися своїм процесуальним правом подання до суду відзиву на позовну заяву та/або заяви із запереченням проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а тому суд вважав за можливе проведення заочного розгляду справи, відповідно ст. 280 ЦПК України.
Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у відповідності із ч. 5 ст. 279 ЦПК України, за наявними у справі матеріалами.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали позовної заяви, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, визнавши їх достатніми для вирішення справи, судом встановлено наступне.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речоих прав на нерухоме майно №336083041 від 19 червня 2023 року, інформація про реєстрацію права власності - відсутня.
Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вселились у зазначену квартиру на підставі ордеру від 23 листопада 1989 року, а відповідачі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають у квартирі з народження.
Відповідно до Довідок про реєстрацію місця проживання № 95506751 від 29.06.2023, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 14.04.1990 і по теперішній час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; відповідно до довідки № 95506734 від 29.06.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 26.12.1989 і по теперішній час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; відповідно до довідки №95506689 від 29.06.2023, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 26.12.1989 і по теперішній час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ; відповідно до довідки №95506701 від 29.06.2023, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 14.03.2002 і по теперішній час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до рішень Загальних зборів членів Житлового кооперативу №3 від 28 березня 2017 року розмір витрат на утримання будинку і прибудинкової території становить 4,50 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири, а з 01 червня 2019 року і по даний час - 5,60 грн. за 1 кв.м.
Відповідно до Виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ЖБК "Житловий кооператив №3" є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого у встановленому законодавством порядку.
ЖБК "Житловий кооператив №3" є юридичною особою з моменту його державної реєстрації та неприбутковою організацією, якій забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частин серед засновників (учасників) та членів кооперативу, працівників кооперативу (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Кооператив має власну печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахунковий рахунок в банку. Доходи (прибутки) кооперативу використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кооперативу, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів його діяльності, визначених статутом (п. 1.3 Статуту).
Відповідно до п.1.2 Статуту діяльність кооперативу регулюється Законом України «Про Кооперацію», Житловим кодексом Української PCP, Цивільним, Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Членами кооперативу можуть бути фізичні і юридичні особи власники квартир або нежитлових приміщень у жилому будинку, які досягли 18-річного віку та виявили бажання приймати участь у життєдіяльності кооперативу. Якщо об`єкти перебувають у спільній сумісній власності або у спільній частковій власності членами кооперативу можуть бути уповноважені власники, або кожен із власників окремо, визначені їх спільною заявою. Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами кооперативу (п. 6.1 Статуту).
Відповідно до п. 4.1Статуту власники квартир і нежитлових приміщень будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності, допоміжних приміщень будинку, його конструктивних елементів і технічного обладнання. За формою власності квартири і нежитлові приміщення будинку можуть перебувати у державній чи приватній власності.
Відповідно до пунктів 7.2.1-7.2.4 Статуту член кооперативу зобов`язаний:
- виконувати вимоги Статуту кооперативу, рішення Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів Кооперативу і Правління Кооперативу;
- викопувати вимоги Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, Житлового кодексу Української PCP, Цивільного кодексу України та інших вимог законодавства України;
- своєчасно здійснювати оплату спожитих житлово-комунальних послуг, вносити платежі на розрахунковий рахунок Кооперативу. Обов`язки по здійсненню всіх платежів виникають у члена Кооперативу з моменту з моменту набуття права власності на квартиру або нежитлове приміщення, або їх частини;
- відшкодувати інфляційні втрати Кооперативу та 3% річних за несвоєчасну оплату коштів за спожиті житлово-комунальні послуги, а також пеню із розрахунку 0,1 % від суми заборгованості за кожен день простроченого платежу.
Згідно п. 9.2 Статуту платежі на поточні витрати вносяться співвласниками у порядку та в строки, що визначаються загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно особового рахунку ОСОБА_1 заборгованість за спожиті житлові послуги за період з 01.01.2018 по 01.06.2023 становить 16 765,86 грн., інфляційні втрати - 1 294,47 грн., 3% річних - 448,15 грн.
Наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідачами не спростований.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує право на справедливий судовий розгляд.
Згідно абзацу 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
За вимогами ст.ст.263,264ЦПК Українирішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності на підставі закону, ;що регулює подібні відносини, або керуючись загальними засадами і змістом законодавства України.
Обґрунтованим визнається рішення, у якому повно відображені обставини, що мають значення для цієї справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
При ухваленні рішення суд зобов`язанийз`ясувати питання, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні суду обов`язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч.ч. 1, 2ст. 12 ЦПК).
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначеноЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги»(в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст.1Закону України«Про житлово-комунальні послуги» споживачем комунальних послуг є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу, а їх виконавцем - суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом, а у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах кореспондує обов`язок виконавця забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів (ст.ст. 20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Частиною 1ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Однак, відповідно до п. 1 ч.1ст. 20 цього Законуспоживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року в справі №6-2951цс15.
Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вселились у зазначену квартиру на підставі ордеру від 23 листопада 1989 року, а відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають у квартирі з народження, тож постійно проживають у будинку, користується комунальними послугами, які кооператив надає, що свідчить про їх членство в кооперативі, доказів виходу з членів кооперативу відповідачами не надано.
За правилами ч. 4 ст. 319, ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом
Відповідно дост. 149 ЖК України, права та обов`язки членів житлово-будівельного кооперативу, а також членів його сім`ї, умови користування та підстави припинення користування жилим приміщенням визначаються статутом кооперативу.
Відповідно до ст.ст. 156,162 ЖК Українивласник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.
Таким чином, ураховуючи, що відповідачі, які зареєстровані та проживають в квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , споживають послуги, які надаються ЖБК "Житловий кооператив №3", однак не здійснюють їх оплату, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідачів заборгованості за спожиті житлові послуги ЖБК "Житловий кооператив №3" за період з 01.01.2018 по 01.06.2023, що становить 16 765,86 грн., інфляційні втрати - 1 294,47 грн., 3% річних - 448,15 грн.
Згідно положення ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову - на відповідача.
Як видно з матеріалів справи, при зверненні до суду із позовом ЖБК «ЗВ`ЯЗКІВЕЦЬ-3» сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 2 684 грн., який підлягає стягненню з відповідачів в рівних частинах.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 6, 12, 13, 76-81, 133, 137, 141, 178, 259, 263-265, 268, 273, 274-279 ЦПК України, ст.ст. 1, 19-21 Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 149, 156, 162 ЖК України, ст.ст. 319, 322ЦК України суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Житлово-будівельного кооперативу "Житловий кооператив №3" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за спожиті житлові послуги - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу "Житловий кооператив №3" ( ЄДРПОУ - 2393778) заборгованість заборгованість за спожиті житлові послуги в сумі 16 765, 86 грн., а також втрати від інфляції в сумі 1 294, 47 грн., 3% річних в сумі - 448,15 грн. за період з 01.01.2018 по 01.06.2023, а всього разом - 18 508,48 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу "Житловий кооператив №3" (ЄДРПОУ - 2393778) в рівних частинах витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви в розмірі 2 684 грн. по 671 грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити рішення суду до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Оксана Панченко
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 04.10.2023 |
Номер документу | 113879500 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Панченко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні