Рішення
від 03.10.2023 по справі 144/1204/23
ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 144/1204/23

Провадження № 2-о/144/77/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2023 р. Теплицький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді - Германа О.С.,

секретаря судового засідання - Пігулі А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Теплик цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що заповіт від імені ОСОБА_2 , посвідчений 03 грудня 2013 року секретарем Пологівського сільської ради Теплицького району Вінницької області Довганем М.П., та зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій №166, зареєстрований в Спадковому реєстрі 16.12.2013 року №55489197, належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пологи Гайсинського району Вінницької області. Заявлені вимоги обгрунтованні тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника - ОСОБА_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , при зверненні до Теплицької державної нотаріальної контори Гайсинського району Вінницької області із заявою про прийняття та оформлення спадщини, ОСОБА_1 було відмовлено у зв`язку з розбіжностями в прізвищі померлої матері заявниці у свідоцтві про смерть та заповіті, а саме « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_3 », тому у заявника виникла необхідність звернутись до суду.

Від представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Гавриша Л.І. надійшло клопотання про розгляд справи без участі заявника та її представника, заявлені вимоги підтримує.

Від заінтересованої особи Теплицької селищної ради Гайсинського району Вінницької області надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника. При встановленні даного факту покладаються на розсуд суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності приходить до наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 8).

Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0523786000:02:000:0130, площею 4,5243 га, яка знаходиться на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області, що підтверджується копією Державного акту на право власності (а.с.17).

03.12.2013 ОСОБА_2 склала заповіт, відповідно до якого земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0523786000:02:000:0130, площею 4,5243 га, яка знаходиться на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області заповіла ОСОБА_1 . ( а.с. 6).

Відповідно до постанови завідувача Теплицької ДНК, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно у зв`язку з розбіжностями в прізвищі померлої особи у свідоцтві про смерть та заповіті (а.с.18).

Факт того, що заповіт в дійсності належить ОСОБА_1 , підтверджується: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 ( а.с.7), відповідно до якого народилась ОСОБА_1 , матір`ю якої є ОСОБА_2 , паспортом ОСОБА_1 (а.с.12), свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 ( а.с. 9).

Відповідно до п.5 ч.2 ст 293 ЦПК України - суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

На підставі вказаних доказів, судом встановлено, що існує невідповідність між документом, що посвідчує особу ОСОБА_1 та заповітом складеним 03.12.2013 року на ім`я « ОСОБА_1 ».

Відповідно до п п. 5.1 п. 5 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мінюсту від 22.02.2012 року № 296/5 при оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту. Перевірити його реєстрацію у спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє у його прийомі.

Так, за положеннями п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

За правовими позиціями Верховного Суду України щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документи, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі прізвище, ім`я, по-батькові якої зазначені в документі не збігаються в свідоцтві про народження, паспорті, свідоцтві про смерть, інше.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про встановлення фактів, що мають юридичне значення при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Відповідно до листа ВСУ 01.01.2012 року "Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення" коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення документів про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері, тому суд вважає, що заява є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.10, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа - задовольнити.

Встановити факт, що заповіт від імені ОСОБА_2 , посвідчений 03 грудня 2013 року секретарем Пологівського сільської ради Теплицького району Вінницької області Довганем М.П., та зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій №166, зареєстрований в Спадковому реєстрі 16.12.2013 року №55489197, належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пологи Гайсинського району Вінницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудТеплицький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено05.10.2023
Номер документу113880775
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —144/1204/23

Рішення від 03.10.2023

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 06.09.2023

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні