Рішення
від 02.10.2023 по справі 710/1256/23
ШПОЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 710/1256/23

Провадження № 2/710/438/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.10.2023 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Щербак О.В.,

за участю секретаря судових засідань Кисличенко Л.А.,

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Матусівської сільської ради з вимогою визначення їй додаткового строку тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шпола Звенигородського району Черкаської області, актовий запис про смерть №7 від 06.02.2023 .

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що вона та її родина протягом багатьох років перебували у дружніх відносинах з ОСОБА_2 , який мешкав у сусідньому селі ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Сестра померлого знайшла у його будинку заповіт, складений ОСОБА_2 19.11.2016 , та 15.08.2023 віддала позивачці.

Зазначила, що 30 серпня 2023 звернулась до державного нотаріуса Шполянської державної нотаріальної контори Курінного В.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , втім нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки нею пропущений строк для прийняття спадщини встановлений ст.1270 ЦК України.

Вважає причину пропуску поважною, тому звернулась за захистом своїх прав до суду, оскільки в інший спосіб захистити своє право на спадкування не має змоги. Просила також судові витрати залишити на її рахунку.

14.09.2023 відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

У підготовче судове засідання позивач не з`явилась, надала заяву, у якій позовні вимоги підтримала, просила справу розглядати без її участі.

Представник відповідача у підготовче судове засідання не з`явився. Від Матусівської сільської ради надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника. Проти задоволення позову не заперечують.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оскільки відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог, суд вважає за можливе ухвалити рішення у цій справі у порядку ч.3 ст.200 ЦПК України.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 18 серпня 2023 року Шполянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Київ), ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шпола Звенигородського району Черкаської області помер ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис №7 (а.с.7).

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав ( номер інформаційної довідки 345812958 від 08.09.2023 за запитом ОСОБА_4 ) за ОСОБА_2 зареєстроване 18.05.2016 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125787600:02:001:0110, площею 2,2194 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована : Черкаська область, Шполянський район, Станіславчицька сільська рада(а.с.9).

Відповідно до довідки, виданої Матусівською сільською радою Звенигородського району Черкаської області від 25.08.2023 №196/02-29, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно був зареєстрований і проживав в АДРЕСА_1 . Будинок, в якому проживав спадкодавець розташований на земельній ділянці площею 0,68 га, яка не приватизована ( а.с.11).

Згідно з довідкою № 197/02-29 від 25.08.2023, виданої Матусівською сільською радою Звенигородського району Черкаської області, на час смерті ОСОБА_2 разом з ним ніхто не зареєстрований та не проживав. Малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб та осіб дієздатність, яких обмежена у спадкодавця немає (а.с.12).

Згідно із заповітом від 19.11.2016, посвідченого приватним нотаріусом Шполянського району нотаріального округу Білоусом В.П., зареєстрованого в реєстрі за №27352, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на випадок своєї смерті зробив розпорядження, відповідно якого належну йому земельну ділянку площею 2,2194 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована : Черкаська область, Шполянський район, Станіславчицька сільська рада, заповідав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8).

Відповідно до постанови від 30.08.2023 вих.№ 560/02-31 державного нотаріуса Шполянської державної нотаріальної контори Курінного В.В. ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки така не надала доказів прийняття спадщини протягом шести місяців ( а.с.10).

Із наведеної постанови також вбачається, що згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 29.08.2023 № 7376945 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалася. Протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 ні в державну нотаріальну контору, ні до інших нотаріусів ніхто, в тому числі ОСОБА_1 , не подавали заяву про прийняття спадщини. Нотаріусом здійснювалась перевірка за даними Спадкового реєстру та встановлено, що спадкова справа не відкривалась.

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом

Право на спадкування мають особи, зазначені у заповіті ( ч.1 ст. 1223 ЦК України).

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. ( ст.1233 ЦК України).

Згідно з ч.ч.1,2 ст.1269ЦК України спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування заявупро прийняттяспадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( ч.1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до положень ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24. Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК . Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Із наведеної постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 30.08.2023 вих. №560/02-31, вбачається, що інші спадкоємці з заявою про прийняття спадщини не зверталися. Відповідно до довідки Матусівської сільської ради із спадкодавцем на час смерті ніхто не проживав, малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб та осіб дієздатність, яких обмежена у спадкодавця немає.

Отже, позивачем вірно визначено відповідача у справі в особі Матусівської сільської ради, на території якої знаходиться спадкове майно.

Відповідно достатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Ураховуючи, що спадкова справа не заводилась, нотаріусом не були вчинені дії відповідно до вимог наведеної норми.

Отже, установлені судом обставини у справі, які підтверджені належними, допустимими та достатніми доказами, дають підстави дійти висновку, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини в силу одночасної наявності таких поважних та об`єктивних причин, як то: позивач не є близьким родичем померлого ОСОБА_2 , не знала про складений на її користь заповіт, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась й, відповідно, позивач не була повідомлена нотаріусом, як спадкоємець за заповітом.

Крім того, суд бере до уваги і позицію відповідача, який не заперечує проти позовних вимог, що згідно положень ч. 4ст. 206ЦПК України,є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.

Сукупність наведених обставин дає підстави для висновку про обгрунтованість позовних вимог та достатність підстав для їх задоволення.

Суд, при прийнятті рішення зокрема ураховує правові висновки Верховного Суду за результатами розгляду спору у аналогічних правовідносинах, викладені у постановах від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17, від 29 січня 2020 року у справі № 489/1583/17 та від 15.04.2021 року у справі №591/1271/18, відповідно яких установлені судом у цій справі причини пропуску строку на прийняття спадщини є поважними.

Ураховуючи положення ч.1 ст.13 та ч.1, ст. 141 ЦПК України, суд залишає судові витрати за позивачем, оскільки остання у позовній заяві просила судові витрати залишити на її рахунку.

Керуючись ст. 1221, 1272ЦК України, ст.ст.12,13, 76-81, 89, 141, 211, 263-265, ч.1 ст. 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк тривалістю в три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Шпола Звенигородського району Черкаської області.

Судові витрати залишити на рахунку позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В.Щербак

СудШполянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.10.2023
Оприлюднено05.10.2023
Номер документу113889575
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —710/1256/23

Рішення від 02.10.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні