ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.10.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/703/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
розглянувши матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Акцент-Банк"
вул. Батумська, буд. 11, м. Дніпро, 49074
ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан-Іф"
вул. Незалежності, буд. 8, с. Загвіздя, Івано-Франківська обл., 77450
про стягнення 257 475 грн 69 коп. заборгованості
ВСТАНОВИВ: Акціонерне товариство "Акцент-Банк" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан-Іф" про стягнення заборгованості за кредитним договором в розмірі 257 475 грн 69 коп., з яких: 187 802 грн 62 коп. - заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту), 45 973 грн 07 коп. - заборгованість за процентами, 23 700 грн - заборгованість за винагородою.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 28.07.2023, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Копії ухвали від 28.07.2023, направлені сторонам за юридичними адресами, вказаними в позовній заяві, що відповідають даним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Від відповідача копія ухвали повернулася до суду з відміткою Укрпошти 05.08.2023 "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно з п.4 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Таким чином, відповідно до п.4 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення відповідачу ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 28.07.2023 про відкриття провадження у справі є 05.08.2023.
Відповідно до ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, керуючись ч.9 ст.165 ГПК України, ч.2 ст.178 ГПК України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Позиція позивача. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в зв`язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за кредитним договором №20.58.0000000919 від 27.10.2021 щодо своєчасного повернення кредитних коштів, ним було надіслано відповідачу вимогу про дострокове повернення наданого кредиту та сплати процентів за користування ним. Однак, ця вимога залишена відповідачем без відповіді та виконання, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Позиція відповідача. Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.
Як вбачається із ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 ГПК України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
27.10.2021 між Акціонерним товариством "Акцент-Банк" (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ерідан-ІФ" (позичальник) шляхом підписання електронними цифровими підписами укладено кредитний договір № 20.58.0000000919, за умовами якого банк зобов`язався надати позичальнику кредит на поповнення обігових коштів, на умовах, обумовлених договором, а позичальник зобов`язався повернути кредит, сплатити проценти та винагороду в обумовлені цим договором терміни (а.с.4-11).
В п.А2, А3 та А6 договору сторони погодили, що розмір кредиту для поповнення обігових коштів складає 200 000 грн, процентна ставка 20,90%, дата повернення кредиту - 25.10.2024. Позичальник здійснює погашення кредиту та процентів щомісячно ануїтетними платежами (однаковими платежами в розмірі та в строки згідно з Графіком платежів (Додаток № 1 цього договору). Ануїтетний платіж включає в себе погашення частини основної суми кредиту та процентів за його користування і розраховується за формулою, визначеною кредитним договором.
Відповідно до п.А10 позичальник щомісячно сплачує банку винагороду за кредитне обслуговування у розмірі 0,79% від суми зазначеного у п.А2 цього договору ліміту у поточну дату сплати процентів. Сплата винагороди здійснюється у гривні. Розрахунок здійснюється щоденно. Нарахування винагороди здійснюється у дати сплату. Сплата винагороди здійснюється згідно з Графіком платежу та в разі дострокового погашення кредиту згідно з фактичним періодом користування кредитними коштами від дати погашення згідно з Графіком платежу до дати дострокового погашення кредиту.
Також сторонами підписано додаток № 1 до кредитного договору, який є невід`ємною його частиною, в якому погодили графік погашення кредиту.
Згідно п.2.2.2, 2.2.3 та п.2.2.5 кредитного договору позичальник зобов`язується сплатити проценти за користування кредитом відповідно до п.п.4.1, 4.2, 4.3 цього договору, повернути кредит у терміни, встановлені п.п.1.2, 2.2.14, 2.3.2 цього договору та сплатити банку винагороди відповідно до п.п.2.3.5, 4.4, 4.5, 4.6, 4.13 цього договору.
Відповідно до абз.3 п.А3 кредитного договору згідно зі ст.212, 651 ЦК України у випадку порушення позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 31-го дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови цього договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому, банк направляє позичальнику письмове повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту. У випадку непогашення позичальником заборгованості за цим договором у термін, зазначений у повідомленні, уся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної у повідомленні, вважається простроченою. У випадку погашення заборгованості у період до закінчення 30 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, кінцевим терміном повернення кредиту є 25.10.2024.
В п.2.3.2 кредитного договору сторони погодили, що у випадку порушення позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами цього договору, банк на свій розсуд має право, зокрема, змінити умови цього договору - зажадати від позичальника дострокове повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за цим договором у повному обсязі шляхом відправлення повідомлення. При цьому, згідно зі ст.212, 611, 651 ЦК України за зобов`язаннями, терміни виконання яких не наступили, терміни вважаються такими, що наступили, у зазначену у повідомленні дату. У цю дату позичальник зобов`язується повернути банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний строк його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим договором.
На виконання умов кредитного договору позивач надав відповідачу кредит в сумі 200000 грн, що підтверджується меморіальним ордером № TR.19774582.28234.64999 від 27.10.2021.
В зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов кредитного договору, що полягає в несвоєчасному поверненні кредитних коштів та несвоєчасній сплаті процентів за користування ними, позивач 24.04.2023 надіслав відповідачу вимогу від 24.04.2023 про дострокове погашення заборгованості по кредиту у строк до 01.05.2023 (а.с.12).
Доказів погашення заборгованості за кредитним договором суду не надано. У відповідності до наданого позивачем розрахунку заборгованості станом на 06.05.2023 заборгованість ТОВ "Ерідан-ІФ" перед АТ "Акцент-Банк" склала: 187 802 грн 62 коп. заборгованості за кредитом, 45 973 грн 07 коп. заборгованості за процентами, 23 700 грн заборгованості за винагородою банку.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст.ст.626, 627, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст.530 ЦК України).
В ч.1 та ч.2 ст.1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідач не виконував належним чином взяті на себе зобов`язання зі своєчасного повернення кредитних коштів та процентів за користування ними, вимога позивача про дострокове повернення кредитних коштів, процентів за користування ними та винагороди у відповідності до абз.3 п.А3, п.2.3.2., А10 договору та ст.1050 ЦК України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд згідно ч.1 ст.86 ГПК України оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, позов належить до задоволення.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 86, 123, 129, 238, 241 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан-Іф" (вул.Незалежності, буд. 8, с.Загвіздя, Івано-Франківська обл., 77450, код ЄДРПОУ 42350981) на користь Акціонерного товариства "Акцент-Банк" (вул.Батумська, буд. 11, м.Дніпро, 49074, код ЄДРПОУ 14360080) 187 802 (сто вісімдесят сім тисяч вісімсот дві) грн 62 коп. заборгованості за кредитом, 45 973 (сорок п`ять тисяч дев`ятсот сімдесят три) грн 07 коп. заборгованості за процентами, 23 700 (двадцять три тисячі сімсот) грн заборгованості за винагородою банку та 3 862 (три тисячі вісімсот шістдесят дві) грн 14 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписано 03.10.2023
Суддя О. В. Рочняк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 05.10.2023 |
Номер документу | 113892072 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Рочняк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні