Рішення
від 21.09.2023 по справі 925/1047/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2023 року м. Черкаси справа № 925/1047/23

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:

від позивача: Патан А.А. (за межами зали суду) - адвокат,

від відповідачів: не з`явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу

а позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хімагромаркетинг»

до 1) Фізичної особи ОСОБА_1

2) Приватного підприємства «Стамат»

про стягнення 94 231, 82 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Хімагромаркетинг» звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою до Фізичної особи ОСОБА_1 та Приватного підприємства «Стамат» про стягнення солідарно 94 231 грн 82 коп. заборгованості по договору поставки від 26.04.2022 № АП-05-0069.

Судові витрати - сплачений судовий збір позивач просить стягнути з відповідачів солідарно на свою користь.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач 2 неналежним чином виконав зобов`язання з оплати поставленого йому товару за укладеним між сторонами договором.

Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідачі відзиву на позов або будь-яких інших доказів, що впливають на вирішення спору по суті, до суду не подали, їх представники в судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Про час, дату та місце розгляду справи сторони повідомлялись належним чином.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників відповідачів за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У судовому засіданні, яке відбулося 21.09.2023 за участю представника позивача, господарський суд розпочав розгляд справи по суті. Представник позивача позовні вимоги підтримав. Суд оголошував перерву.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Після виходу суду з нарадчої кімнати 21.09.2023 підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Відомості про вказані процесуальні дії занесені до протоколу судового засідання.

Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши позицію представника позивача, суд встановив таке.

26 квітня 2022 року між позивачем і відповідачем-2 (ПП «Стамат») був укладений договір поставки № АП-05-0069 (далі - Договір), відповідно до умов якого позивач (Постачальник) зобов`язався в порядку та на умовах, визначених цим Договором та у відповідності з узгодженими Специфікаціями, поставити засоби захисту рослин, мікродобрива, біологічні препарати та/або посівний матеріал (далі - Товари), а відповідач-2 (Покупець) зобов`язався прийняти Товари і оплатити їх вартість за цінами, зазначеними в Специфікації.

Згідно з п.1.2 цього Договору найменування Товару, його асортимент, кількість, вартість,умова строків поставки, яка визначається Специфікаціями (Додаток №1 до цього Договору), які є невід`ємними частинами цього Договору.

П.1.2.1. сторони погодили, що до моменту отримання оригіналів Специфікацій за цим Договором Специфікації погоджується шляхом обміну сканованими копіями підписаних примірників засобами електронної пошти, обміну факсимільними повідомленнями, або підписанням ЕП, Сторони визнають Специфікації, які погоджені обміном повідомленнями електронної пошти або факсимільними повідомленнями, надають їм силу оригінального документу і встановлюють, що такі Специфікації не можуть бути визнані недійсними з підстав підписання їх неналежною особою, або з інших підстав, в зв`язку з обраним Сторонами способом погодження Специфікації.

За умовами п.1.3 Договору Товар за цим Договором поставляється товарними партіями, обсяг яких визначається у кожному конкретному випадку відповідно до видаткової накладної на поставку Товару.

Умови цього Договору викладені Сторонами у відповідності до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів «Інкотермс» (в редакції 2020 року), які застосовуються із урахуванням особливостей, пов`язаних із внутрішньодержавним характером Договору (п.1.6).

Розділом 2 Договору визначені умови і порядок постачання.

За умовами п.2.1 Договору після підписання цього Договору, Сторонами оформляються і підписуються Специфікації на поставку Товару в яких відображається асортимент, кількість, ціна Товару, умови і терміни поставки Товару. Постачання Товару Покупцю здійснюється партіями на умовах погоджених Сторонами відповідно до укладених Сторонами Специфікацій.

Сторони домовилися про те, що «партією Товару» буде вважатися поставлена Постачальником і прийнята Покупцем кількість Товару згідно однієї накладної (видаткової та. або товарно-транспортної), якщо інше не погоджено сторонами в Специфікації до цього Договору.

У зв`язку з специфікою Товару Сторони погодили, що при поставці Товару Сторони повинні керуватися Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 або чинним на момент поставки законодавством, та вимогами до температурного режиму зберігання Товару. У разі наявності несприятливих погодних умов, поставка при наявності вказаних погодних умов може вплинути на якість Товару, наприклад але не обмежуючись вказаним низькою температурою повітря (- 5 С0 та нижче), ожеледдю та інше, Постачальник може подовжити строки здійснення поставки Товару за цим Договором до моменту закінчення несприятливих погодних умовам. Вказане подовження строків поставки не буде являтись порушенням умов даного Договору Постачальником (п.2.2).

Для погодження Покупцем Постачальник зазначає у Специфікації такі обов`язкові реквізити:

- перелік Товару (асортимент), який підлягає поставці за Договором,

- найменування кожної одиниці Товару, яке повинно відповідати найменуванню Товару, нанесеному на споживчу тару, в яку розфасований Товар. В разі поставки Товару, який не фасований в споживчу тару, найменуванню Товару, нанесеного на транспортну тару;

- одиниці виміру Товару;

- код УКТ ЗЕД Товару;

- ціну за одиницю Товару без ПДВ у гривнях;

- ціну поставки загальної кількості Товару з ПДВ у гривнях;

- еквівалент ціни поставки загальної кількості Товару з ПДВ в доларах США/Євро.

Умови поставки, строки та місце пункту призначення вказується Сторонами у відповідних Специфікаціях до Договору.

Якщо інше не вказано у відповідній Специфікації поставка Товару за цим Договором може здійснюватися на наступних умовах:

- поставки Товару па умовах ЕХW згідно Інкотермс 2020, склад Постачальника вказується у відповідній Специфікації,

- поставки Товару на умовах FСА згідно Інкотермс 2020, склад Покупця вказується у відповідній Специфікації;

- поставка здійснюється кур`єрською службою «Нова Пошта».

Згідно п.2.6 Договору кожна партія Товару повинна супроводжуватися належно оформленими відповідно до вимог нормативно-правових актів України документами, що передбачені законодавством України при обороті (реалізації) Товару (далі - товаросупровідні документи) та які відповідають Специфікації, зокрема:

- накладною та Товар, яка повинна бути оформлена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, та містить номер і дату цього Договору, номер Специфікації, найменування одиниць Товару, його ціну;

- товарно-транспортною накладною на перевезення Товару;

- при першій поставці, документами або належно завіреними копіями відповідність якості Товару, якщо нормативно-правовими актами України передбачено супровід партії Товару такими документами (сертифікати та/або декларації відповідності, або інші офіційні документ, що підтверджують таку відповідність, ветеринарні свідоцтва, карантинні сертифікати, висновки та дозволи СЕС, тощо);

- рахунок Постачальника.

Сторони погодили, що у разі оформлення первинних документів шляхом використання Сервісів електронного документообігу, фактична передача Товару здійснюється тільки після належного оформлення (підписання Сторонами електронних документів електронним цифровим підписом).

Відповідно до п.2.7.1 цього Договору поставка товарів у відповідності до умов п 2.7. Договору здійснюється на підставі Заявки у довільній формі, яка надається Покупцем Постачальнику засобами електронного зв`язку на електрону пошту вказану у розділі 13 Договору та/або на електронну пошту доменне ім`я, якої закінчується на @himagro.net та/або через sms, viber, факс або телефонне повідомлення.

Заявка Покупця оформлюється на підставі даних відповідної Специфікації та повинне містити усі нижче передбачені дані:

- дату поставки;

- найменування Покупця та адресу поставки Товару;

- найменування, асортимент, тарна одиниця і кількість Товару;

- якщо поставка Товару здійснюється силами та засобами Покупця, останній зобов`язаний надати Постачальнику дані щодо транспортного засобу Покупця: марку, модель та реєстраційний номер, також ПІБ водія та данні його ведійського посвідчення (п.2.7.2.).

Заявка вважається прийнятою Постачальником з дати та часу підтвердження отримання Постачальником, зазначеної Заявки шляхом відповіді через е-mail, sms, viber, факс або телефонне повідомлення з чітким зазначенням, яка особа підтвердила отримання Заявку та прийняла її в роботу (п.2.7.4).

П.2.8 Договору визначено, що одержання Товару за кількістю та якістю здійснюється Покупцем у день поставки Товару. При прийманні Товару Покупець зобов`язаний перевірити кількість, асортимент, цілісність тари, пломб (при їхній наявності), а також відсутність ознак ушкодження та псування Товару.

Одночасно із приймання Товару за кількістю Покупцем проводиться перевірка комплектності Товару, а також відповідність тари, упаковки, маркування вимогам стандартів, наявність сертифікатів якості й інструкцій із застосування Товару (п.2.9).

За умовами п.2.10 Договору Покупець в момент одержання Товару, у разі відсутності заперечень, зобов`язаний оформити (підписати) та надавати Постачальнику належним чином оформлені видаткові накладні та товарно-транспортні накладні на Товар, поставлений за Договором та/або на наступний день після отримання Товару надіслати вказані документі Постачальнику поштою або кур`єрською службою.

У разі невиконання Покупцем умов вказаних в п. 2.10. цього Договору Постачальник має право направити рекомендованим листом Покупцю первинні та інші документи, акт звірки взаєморозрахунків. Покупець зобов`язаний підписати первинні та інші документи, акт звірки взаєморозрахунків протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати його отримання і у цей же строк повернуті Постачальнику. Якщо протягом встановленого строку Покупець не підпише первинні та інші документи, акт звірки взаєморозрахунків вважається, що Покупець погодив (акцептував) ці документи. У цьому випадку на первинних документах, акті звірки взаєморозрахунків робиться запис: «Зауважень від Покупця у визначений строк не надійшло», після чого документ набирає чинності та приймається Сторонами Договору, як такий, що підписаний Покупцем (п.2.11).

Пунктами 2.12, 2.13, 2.14 Договору сторони погодили відповідні дії у випадку виявлення під час приймання будь яких ушкоджень у тарі, претензій щодо кількості та асортименту Товару та претензій щодо якості Товару.

Згідно п.2.15 право власності на поставлений Товар переходить від Постачальника до Покупця з моменту (дати) одержання Товару Покупцем і засвідчуються видатковою накладною та/або товарно-транспортною накладною, підписаною уповноваженими представниками сторін. Датою поставки вважається дата передачі Постачальником Товару Покупцю, яка вказана у відповідній видатковій накладній або товарно-транспортній накладній.

Постачальник несе всі ризики втрати або пошкодження Товару, а також усі витрати, пов`язані з постачанням Товару відповідно до узгоджених Сторонами умов поставки визначених на підставі базисів поставки «ІНКОТЕРМС 2020» (п.2.16).

Якщо Постачальник передав Покупцеві меншу кількість Товару, ніж це вказано в належним чином оформленій видатковій накладній та/або товарно-транспортній накладній, Покупець має право вимагати передачі Товару, якого бракує (п.2.17).

Розвантаження транспорту Постачальника виконується силами і за рахунок Покупця (п.2.18)

Зобов`язання Постачальника вважаються виконаними з моменту поставки Товару Покупцю. Зобов`язання Покупця вважаються виконаними з моменту прийняття і 100% оплати поставленого Товару, та наданням Постачальнику належним чином оформлених видаткових накладних та товарно-транспортних накладних на Товар (п. 2.19).

П.2.20 Договору сторони погодили, що в разі порушення Покупцем строків оплати за Товар, Постачальник, керуючись статтями 594-597 Цивільного кодексу України, має право утримувати Товар, який поставляється Покупцеві, до моменту здійснення оплати Товару.

П.2.21 сторони керуючись ст. 652 Цивільного кодексу України дійшли згоди, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, а саме у разі односторонньої відмови та/або затримки строків поставки компанією постачальника Товару, який Постачальник офіційно імпортує до України, договір може бути змінений або розірваний Постачальником і односторонньому порядку з обов`язковим письмовим повідомленням про це Покупця.

Розділом 3 Договору сторони визначили ціну і оплату Товару.

На підставі п. 3.1 ціна Товару, що поставляється за Договором, визначається та вказується Сторонами на підставі Специфікації. У погоджену Сторонами ціну Товару входять усі витрати, що несе Постачальник при виготовленні та поставці Товару. Постачальник має право приймати рішення про зміну цін на Товар, що поставляється, на свій розсуд з обов`язковим письмовим обґрунтуванням причині зміни ціни на Товар.

Ціна Товару на дату складання кожної специфікації вказується в українських гривнях і визначається виходячи з її еквівалента в Євро/доларах США, який вказується сторонами в Специфікації (ях), відповідно до п.2 ст.524 ГК України. Зазначений в Специфікації (ях) еквівалент ціни Товару в Євро/долари США, не підлягає зміні, за умови повного виконання Покупцем своїх зобов`язані за Договором і крім як у випадках, передбачених цим Договором та його Додатками (п.3.2).

За умовами п.3.3 Договору оплата Товару здійснюється в українських гривнях виходячи з міжбанківського курсу Євро/долари США до гривні в розмірі зазначеному в Специфікації в українських гривнях. У разі збільшення курсу Євро/долари США щодо курсу встановленого на дату складання специфікації остаточна оплата Товару в українських гривнях здійснюється виходячи з еквівалента в Євро/долари США зазначеного в специфікації за міжбанківським курсом гривні за попередній день, що передує даті оплати. Остаточна вартість Товару по специфікації в українських гривнях, переданого у власність Покупця, визначається на дату повного розрахунку за Товар та вказується і розрахунках коригування вартості Товару після проведення такого розрахунку. Сторони погодили, що коригування вартості Товару відповідно до міжбанківського курсу Євро/долари США до гривні не є зміною вартості Товару в односторонньому порядку.

Всі суперечки і розбіжності, які можуть виникнути за цим Договором або в зв`язку з ним, вирішуються Сторонами в претензійному порядку. Претензії за неналежне виконання зобов`язань, пред`являються в письмовій формі і підписуються уповноваженою особою заявника (п.7.1).

Відповідно п.7.2 Договору Претензії і відповідь на них надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення, або вручаються під розписку.

За умовами п.7.3 Договору сторона, що отримала претензію, зобов`язана розглянути її по суті і повідомити про прийняте рішення іншу Сторону в 15-денний строк з моменту отримання такої претензії.

При неотриманні відповіді на претензію у встановлений 15-денний строк, претензія вважається визнаною Сторонами та підлягає сплаті (п.7.4).

Згідно з Додатку № 1 до Договору сторони оформили Специфікації:

- № АП-05-0069Сп1 від 26.04.2022 (далі - Специфікація 1);

- № АП-05-0069Сп2 від 02.05.2022 (далі - Специфікація 2);

- № АП-05-0069Сп3 від 04.05.2022 (далі - Специфікація 3);

- № АП-05-0069Сп4 від 08.06.2022 (далі - Специфікація 4);

- № АП-05-0069Сп5 від 13.06.2022 (далі - Специфікація 5).

З метою забезпечення виконання зобов`язань за Договором поставки № АП-05-0069 від 26.04.2022, сторонами у якому є відповідач-2 (ПП «СТАМАТ») та позивач, одночасно 26.04.2022 між позивачем (ТОВ «Хімагромаркетинг») (Кредитором) та відповідачем-1 (Фізичною особою ОСОБА_1 ) (далі - Поручителем) був укладений Договір поруки за № 26-04-22-ПР (далі - Договір поруки), відповідно до умов якого Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Боржником (ПП «СТАМАТ») усіх своїх зобов`язань перед Кредитором за Договором поставки № АП-05-0069 від 26 квітня 2022 року та усіма додатками та додатковими угодами до нього, укладеного між Кредитором і Боржником в повному обсязі.

За умовами п. 1.2. Договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання Боржником в повному обсязі. Поручитель відповідає в тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи відшкодування вартості втраченої, зіпсованої продукції (засобів захисту рослин або насіннєвого матеріалу, тари) Кредитора, сплати штрафних санкцій, відшкодування збитків Кредитора та відшкодування судових витрат.

Згідно п. 1.3. Договору поруки у разі порушення Боржником Зобов`язання, Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, що означає право Кредитора вимагати виконання Зобов`язання в повному обсязі як від Боржника і Поручителя разом, так і від кожного з них окремо.

Зокрема, п. 3.1 Договору поруки передбачено, що у разі порушення Зобов`язання Боржником Кредитор направляє Поручителю письмову вимогу виконати Зобов`язання (або певну його частину). Кредитор не зобов`язаний підтверджувати факт невиконання Зобов`язання Боржником. Вимога Кредитора вважатиметься достатньою для Поручителя підставою виконати Зобов`язання на суму, вказану в такій вимозі, без будь-яких застережень, умов чи вимог до Кредитора про надання додаткової інформації чи документів.

Відповідно п. 3.2. Договору поруки Поручитель зобов`язаний виконати пред`явлену йому Кредитором вимогу в повному обсязі в строк не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання такої вимоги.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 14.02.2023 у справі № 925/1272/22, яке набрало законної сили у встановленому порядку, та не може бути поставлене під сумнів, а інші рішення, в тому числі і у даній справі, не можуть йому суперечити, було встановлені вказані обставини: господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору поставки від 26.04.2022 № АП-05-0069 та договору поруки від 26.04.2022 - як похідних відносин на забезпечення виконання основного договору поставки.

Дані правочини містять умови щодо купівлі-продажу Товару та забезпечення зобов`язання порукою.

Свої зобов`язання за Договором поставки позивач виконав належним чином та поставив відповідачу-2 Товар, що підтверджується підписаними сторонами Специфікаціями 1-5 та видатковими накладними.

Позовні вимоги про солідарне стягнення 31 9039, 80 грн основного боргу, 31 564, 91 грн пені, 78 569, 97 грн штрафу та 25 251, 93 грн відсотків річних за неналежне виконання грошових зобов`язань по договору поставки від 26.04.2022 за № АП-05-0069 з відповідачів на користь позивача суд визнав доведеними, обґрунтованими та задовольнив.

Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п.1. Специфікації 1 позивач поставив засоби захисту рослин на загальну суму 340 998, 24 грн.

На підставі п. 1, 4 Специфікації 1 позивач зобов`язався поставити Товар у строк до 29.04.2022, а відповідач-2 зобов`язався оплатити його:

- не пізніше 27 квітня 2022 р. у розмірі 68 199, 65 грн;

- не пізніше 31 серпня 2022 р. у розмірі 272 798, 59 грн.

Факт отримання Покупцем поставленого Товару підтверджується видатковими накладними № АП-05-0036 від 28.04.2022 та № АП-05-0037 від 28.04.2022 без будь-яких претензій щодо отриманого ним Товару.

Покупець здійснив розрахунок із Постачальником, що підтверджується платіжними дорученнями: № 832 від 27.04.2022, № 891 від 10.10.2022, № 359_221 від 15.02.2023.

Відповідно до п. 1. Специфікації 2 позивач поставив засоби захисту рослин на загальну суму 117 104,04 гривні.

Відповідно до п. 1, 4 Специфікації 2 позивач зобов`язувався поставити Товар у строк до 03.05.2022, а відповідач-2 зобов`язувався оплатити його:

- не пізніше 02 травня 2022 р. у розмірі 23 420,81 грн;

- не пізніше 31 серпня 2022 р. у розмірі 93 683,23 грн.

Товар був поставлений Покупцю відповідно до видаткової накладної №АП-05-0041 від 03.05.2022. Покупець підтвердив, що він не має до Продавця ніяких претензій у відношенню переданого йому у власність товару (кількості, якості, строку та умов поставки) й сертифікатів якості, що стосується товару.

Покупець здійснив розрахунок із постачальником, що підтверджується платіжним дорученням: №835 від 02.05.2022, № 359_221 від 15.02.2023.

Відповідно до п. 1. Специфікації 3 Постачальник поставив Покупцю товар на загальну суму 9617, 88 гривень.

Відповідно до п. 1, 4 Специфікації 3 Постачальник зобов`язувався поставити Товар Покупцеві у строк до 04.05.2022, а Покупець зобов`язувався оплатити його:

- не пізніше 4 травня 2022 р. у розмірі 1923,58 грн;

- не пізніше 31 серпня 2022 р. у розмірі 7694,30 грн.

Товар був поставлений Покупцю відповідно до видаткової накладної № АП-05-0046 від 10.05.2022. Покупець підтвердив, що він не має до Продавця ніяких претензій у відношенню переданого йому у власність товару (кількості, якості, строку та умов поставки) й сертифікатів якості, що стосується товару.

Покупець здійснив розрахунок із Постачальником, що підтверджується платіжним дорученням: № 838 від 09.05.2022, № 359_221 від 15.02.2023.

Відповідно до п. 1. Специфікації 4 Постачальник поставив Покупцю товар на загальну суму 49 326,00 гривень.

Відповідно до п. 1, 4 Специфікації 4 Постачальник зобов`язувався поставити Товар Покупцеві у строк до 10.06.2022, а Покупець зобов`язувався оплатити його:

- не пізніше 8 червня 2022 р. у розмірі 9865,20 грн;

- не пізніше 31 серпня 2022 р. у розмірі 39 460,80 грн.

Товар був поставлений Покупцю відповідно до Видаткової накладної № АП-05-0058 від 09.06.20220. Покупець підтвердив, що він не має до Продавця ніяких претензій у відношенню переданого йому у власність товару (кількості, якості, строку та умов поставки) й сертифікатів якості, що стосується товару.

Покупець здійснив розрахунок із Постачальником, що підтверджується платіжними дорученнями: № 27 від 08.06.2022, № 359_221 від 15.02.2023.

Відповідно до п. 1. Специфікації 5 Постачальник поставив Покупцю товар на загальну суму 6753,60 гривень.

Відповідно до п. 1, 4 Специфікації 5 Постачальник зобов`язувався поставити Товар Покупцеві у строк до 17.06.2022, а Покупець зобов`язувався оплатити його:

- не пізніше 14 червня 2022 р. у розмірі 1350,72 грн;

- не пізніше 31 серпня 2022 р. у розмірі 5402,88 грн.

Товар був поставлений Покупцю відповідно до видаткової накладної № АП-05-0066 від 14.06.2022. Покупець підтвердив, що він не має до Продавця ніяких претензій у відношенню переданого йому у власність товару (кількості, якості, строку та умов поставки) й сертифікатів якості, що стосується товару.

Покупець здійснив розрахунок із Постачальником, що підтверджується платіжними дорученнями: № 843 від 14.06.2022, № 359_221 від 15.02.2023.

Відповідач-2 сплатив 10.10.2022 100 000,00 грн по Специфікації 1 та 15.02.2023 суму 319 039,80 грн із яких: по Специфікації 1 - 172 798,59 грн, по Специфікації 2 - 93 683,23 грн, по Специфікації 3 - 7694,30 грн, по Специфікації 4 - 39 460,80 грн, по Специфікації 5 - 5402,88 грн без урахування пункту договору 3.4.

Відповідно до умов договору курс, що становить на момент розрахунку курсової різниці становить (значення курсу продажи) в день, що передує дню оплати станом на 09.10.2022 - 36,93 грн, та на 14.02.2023 - 36,93 грн.

Всупереч умовам Договорів, а саме п.п. 3.2-2.4, Покупець не здійснив із Постачальником повний розрахунок за поставлені йому товари, адже відповідно до п. 3.4 Сторони дійшли згоди, що у випадку зростання курсу іноземної валюти відносно курсу, визначеного у відповідній Специфікації до Договору, який встановлений з врахуванням відповідного Джерела курсу іноземних валют, вказаного в пункті 3.3. Договору, на день, що передує дню проведення Покупцем розрахунків (перерахування оплати вартості Товару). Для визначення суми належної до оплати в національній валюті України Сторони використовують таку формулу:

С = А1/А2 х В

де:

С - сума вартості Товару в гривні належна до оплати;

В - вартість Товару в гривні (її неоплачена частина), яка визначена у відповідній Специфікації до Договору;

А1 - курс продажу відповідної іноземної валюти, встановлений з врахуванням умов п. 3.3. Договору у гривні на день, що передує дню фактичного здійснення оплати за Товар Покупцем;

А2 - курс відповідної іноземної валюти, який встановлений в відповідній Специфікації до Договору з врахуванням джерела курсу іноземних валют.

Відповідно до формули курсова різниця становить:

Специфікація № АП-05-0069Сп1 від 26.04.2022 - 61 345,75 грн

36,93/30,15*100 000,00 = 122 487,56

36,93/30,15*172 798,59 = 211 656,78

(122 487,56 + 211 656,78) - 272 798,59 = 61 345,75 грн.

Специфікація № АП-05-0069Сп2 від 02.05.2022 - 21 067,07 грн

36,93/30,15*93 683,23 = 114 750,30 грн

114 750,30 - 93 683,23 = 21 067,07 грн.

Специфікація № АП-05-0069Сп3 від 04.05.2022 - 1730,26 грн

36,93/30,15*7694,30 = 9424,56 грн

9424,56 - 7694,30 = 1730, 26 грн.

Специфікація № АП-05-0069Сп4 від 08.06.2022 - 8873,77 грн

36,93/30,15*39 460,80 = 48 334,57 грн

48 334,57 - 39 460,80 = 8873,77 грн.

Специфікація № АП-05-0069Сп5 від 13.06.2022 - 1214,97 грн

36,93/30,15*5402,88 = 6617,85 грн

6617,85 - 5402,88 = 1214,97 грн.

Загальна сума курсової різниці становить - 94 231,82 грн.

На підставі п. 3.1 Договору поруки позивачем була надіслана Поручителю письмова вимога вих. № 73 від 28.06.2023.

Поручитель не виконав вимогу у встановлені строки.

Відповідачу 2 позивачем була направлена претензія вих № 74 від 28.06.2023 з вимогою сплати курсову різницю.

Позивач зазначає, що відповідачі не надали жодної відповіді на розрахунок, претензію та вимогу.

Пунктом 3.9 Договору погоджено, що датою оплати Товару вважається дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника. Документальним підтвердженням надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок є банківська виписка по рахунку Постачальника.

За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статті 173, 174, 181, 193 ГК України, статті 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Частиною 1 статті 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

За правилами ч. 2 ст. 554 ЦК України поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору поставки та договору поруки від 26.04.2022 як похідних відносин на забезпечення виконання основного договору поставки.

Дані правочини містять умови щодо купівлі-продажу Товару та забезпечення зобов`язання порукою.

Свої зобов`язання за Договором поставки позивач виконав належним чином та поставив відповідачу-2 Товар, що підтверджується підписаними сторонами Специфікаціями 1-5 та видатковими накладними.

Станом на день ухвалення рішення забезпечене порукою за договором поруки від 26.04.2022 зобов`язання ПП «Стамат» не припинилося.

ОСОБА_1 , як Поручитель згідно з пунктом 1.2 відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання Боржником в повному обсязі. Поручитель відповідає в тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи відшкодування вартості втраченої, зіпсованої продукції (засобів захисту рослин або насіннєвого матеріалу, тари) Кредитора, сплати штрафних санкцій, відшкодування збитків Кредитора та відшкодування судових витрат.

Отже передбачені частиною 1 статті 559 Цивільного кодексу України підстави для припинення поруки за договором поруки від 26.04.2022 відсутні.

Відповідно до статті 202 ГК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Отже, позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати від відповідачів примусового виконання своїх зобов`язань шляхом солідарного стягнення з них на свою користь вказаної суми коштів.

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 238 ГПК України у резолютивній частині рішення зазначаються відомості про розподіл судових витрат.

Позивач у позовній заяві заявляв вимогу про відшкодування понесених судових витрат: сплаченого судового збору - 2684,00 грн.

Відповідно до ст. 129 ГПК України позивачу підлягає відшкодуванню сплачена ним за подання позову сума судового збору за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) та Приватного підприємства «Стамат2 (код ЄДРПОУ 35550164; вул. Носа Сергія, буд. 5, село Домантове, Золотоніський район, Черкаська область, 19754) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хімагромаркетинг» (код ЄДРПОУ 30262667; пр-т Соборності, 15, м. Київ, 02160) 94 231,82 грн курсової різниці.

Стягнути з гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хімагромаркетинг» (код ЄДРПОУ: 30262667; пр-т Соборності, 15, м. Київ, 02160) 1342 грн 00 коп. на відшкодування сплаченого судового збору.

Стягнути з Приватного підприємства «Стамат» (код ЄДРПОУ: 35550164; вул. Носа Сергія, буд. 5, село Домантове, Золотоніський район, Черкаська область, 19754) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хімагромаркетинг» (код ЄДРПОУ: 30262667; пр-т Соборності, 15, м. Київ, 02160) 1342 грн 00 коп. на відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 02 жовтня 2023 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.09.2023
Оприлюднено06.10.2023
Номер документу113893554
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1047/23

Судовий наказ від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Судовий наказ від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Судовий наказ від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Судовий наказ від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Рішення від 21.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 02.08.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні