БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
04.10.2023
Справа № 497/2315/23
Провадження № 2-о/497/85/23
УХВАЛА
про відкриття провадження по справі
04.10.23 року м. Болград
Суддя Болградського районного суду Одеської області Кодінцева С.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служби у справах дітей Болградської районної державної адміністрації, Болградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про усиновлення неповнолітньої дитини,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду з вищеназваною заявою та просить постановити рішення про усиновлення ним неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни в актовий запис про народження дитини:
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №144 від 20 квітня 2016 року, складений Болградським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, зобов`язавши змінити прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ім`я залишити без змін, по батькові дитини « ІНФОРМАЦІЯ_3 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », дату та місце народження дитини залишити без змін;
- батьком дитини записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Подана заява відповідає вимогам статей 310, 311 ЦК України. Підстави для залишення заяви без руху, її повернення, відмови у відкритті провадження відсутні.
Дана справа підсудна Болградському районному суду Одеської області. Заяви та клопотання разом з заявою заявниками не подавались.
Таким чином, наявні достатні підстави для відкриття провадження у справі та призначення судового розгляду.
Згідно ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, в тому числі: встановлення фактів, що мають юридичне значення (ч.2 п.5 цієї статті).
Глава 2 розділу ІV ЦПК України врегульовано порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
При цьому, суд враховує, що справи окремого провадження розглядаються з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Порядок залучення заінтересованої особи, заміни заінтересованої особи у ЦПК України не врегульований, а відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом.
Положеннями ч.2 ст.51 ЦПК України передбачено можливість залучення до участі у справі співвідповідача та заміну неналежного відповідача.
Так якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Однак така норма в ЦПК відсутня щодо заміни неналежної третьої особи, а тим паче щодо заміни неналежної заінтересованої особи. Тобто законодавством не врегульовано такий випадок, а тому існує прогалина в цивільному процесуальному законодавстві.
Згідно ч.9 ст.10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
У зв`язку з суттєвими особливостями цивільного процесу та особливим статусом його учасників застосування аналогії може бути допустимо лише за дотримання певних умов, які мають бути обов`язково закріплені в ЦПК України.
Серед умов застосування аналогії у цивільному процесі слід виділити умову до суб`єктів, які можуть застосовувати аналогію. Суб`єктом застосування інституту аналогії у цивільному процесуальному праві є уповноважений орган, який діє від імені держави, а саме - суд.
У випадку прогалин у цивільному процесуальному праві суб`єкт правозастосування повинен: встановити фактичні обставини справи; впевнитись у тому, що відносини входять у сферу правового впливу; встановити приналежність відносин саме до цивільних процесуальних; встановити відсутність у цивільному процесуальному законодавстві норм, що регулюють ці відносини; проаналізувати правозастосовну практику щодо вирішення схожих випадків; знайти норму, що регулює схожі відносини, або встановити відсутність норм, дія яких може поширюватися на схожі відносини, котрі не врегульовані правом, тобто встановити неможливість застосування аналогії закону; при-йняти рішення у справі на підставі схожої норми або випрацюваного положення у справі, що ґрунтуються на принципах права, правозастосовній практиці, з вмотивуванням застосування аналогії закону або неможливості її застосування, розкриття змісту принципів права, які застосовуються у цьому випадку.
В Листі Міністерства юстиції України від 30.01.2009 р. № Н-35267-18 зазначено, що під час вирішення справи за аналогією закону чи аналогією права обов`язковим є дотримання таких умов:
а) аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм;
б) суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання;
в) повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками;
г) пошук норми, що регулює аналогічний випадок, має здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у разі відсутності - в іншій галузі права й у законодавстві в цілому;
д) винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті;
е) обов`язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення щодо аналогії до конкретного випадку.
Ці умови повного мірою також стосуються і цивільного процесуального закону України, тому що з вищезгаданого Листа суддя доходить висновку, що в ньому зазначено про можливість застосування аналогії і в цивільному процесуальному законі.
Приймаючи до уваги, що в цивільному процесуальному законодавстві не врегульовано порядок заміни неналежної третьої сторони у справі, заміни неналежної заінтересованої особи, разом з тим є норма, яка регулює можливість і порядок заміни неналежного відповідача, яку суд вважає за можливе застосувати в даному випадку, та здійснити заміну неналежної заінтересованої особи на належну.
За наведених обставин, з урахуванням наявності в справі висновку Болградської міської ради Одеської області про доцільність усиновлення малолітньої особи, суд приходить до висновку про необхідність заміни заінтересованої особи, в зв`язку з чим слід замінити неналежну заінтересовану особу Службу у справах дітей Болградської районної державної адміністрації Одеської області на належну: Орган опіки та піклування Болградської міської ради Одеської області, оскільки саме цей орган розглядав звернення заявника ОСОБА_1 з приводу усиновлення останнім малолітньої дитини (а.с.22-23).
Під час розгляду справ окремого провадження суд у відповідності з вимогами статті 294 ЦПК України зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
З метою перевірки доводів заявника слід витребувати з Болградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) копію актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №144 від 20 квітня 2016 року, складений Болградським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській.
Керуючись ст.ст.175-177, 184, 186 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служби у справах дітей Болградської районної державної адміністрації, Болградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про усиновлення неповнолітньої дитини.
Замінити неналежну заінтересовану особу Службу у справах дітей Болградської районної державної адміністрації Одеської області на належну: Орган опіки та піклування Болградської міської ради Одеської області, та розглядати справу за участю заінтересованої особи: Органу опіки та піклування Болградської міської ради Одеської області: вул. Шпитальна, буд.47, м.Болград, Одеська область.
Справу розглядати в порядку окремого провадження.
Призначити судове засідання в приміщенні Болградського районного суду Одеської області за адресою: вул. 25 Серпня, № 192, м. Болград, Одеська область, каб. № 4 на 09:00 годину 03.11.2023 року.
Направити заінтересованим особам копію заяви з копіями доданих до неї документів, та запропонувати подати в строк до 27.10.2023 року письмові пояснення на заяву з посиланням на докази, яким вони обґрунтовуються.
Зобов`язати Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) адреса: 68702, Одеська область, м. Болград, вул. Поштова, буд.43 надати копію актового запису про народження:
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №144 від 20 квітня 2016 року, складений цим же відділом ДРАЦС.
В судове засідання викликати сторони.
Копію даної ухвали надіслати заявнику, заінтересованим особам.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи http://bg.od.court.gov.ua/sud1507/
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Кодінцева
Суд | Болградський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2023 |
Оприлюднено | 05.10.2023 |
Номер документу | 113907653 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Болградський районний суд Одеської області
Кодінцева С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні