Справа №: 343/2113/23
Провадження №: 2-о/0343/92/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2023 року м. Долина
Долинський районний суд Івано - Франківської області в складі:
головуючого судді Андрусіва І.М.,
з участю: секретаря судового засідання - Максимович В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні Долинського районного суду Івано - Франківської області цивільну справу № 343/2113/23 за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє її представник адвокат Дуткевич Михайло Васильович, заінтересована особа: Долинська міська рада, про встановлення факту родинних відносин,
за участю: представника заявниці ОСОБА_1 адвоката Дуткевича М.В.,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позицій заявниці та заінтересованої особи:
заявниця ОСОБА_1 , в інтересах якої діє її представник адвокат Дуткевич М.В., звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була її рідною сестрою.
В обґрунтування заяви посилається на те, що у її батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 народилось двоє дітей: вона ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 28.05.1963 її рідна сестра ОСОБА_5 вийшла заміж, у зв`язку із чим змінила своє прізвище на « ОСОБА_6 ». Вона виїхала у ОСОБА_7 , де також вийшла заміж і після одруження змінила своє прізвище на « ОСОБА_8 ». Однак її шлюб та шлюб її рідної сестри виявились невдалими і вони їх розірвали. На початку 2000 вона повернувшись із Туркменістану, зареєструвалась та проживала у належній її сестрі квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Її сестра ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звернувшись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено, у зв`язку із тим, що між нею та її рідною сестрою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не підтверджено родинний зв`язок, оскільки нею не надано свідоцтва про одруження з ОСОБА_8 та у їхніх свідоцтвах про народження є розбіжність у написанні дошлюбних прізвищ.
Зазначає, що надати нотаріусу свідоцтво про одруження з ОСОБА_8 у неї немає можливості, оскільки таке втрачено та враховуючи те, що дане свідоцтво видано у Туркменістані, яка на час реєстрації шлюбу входила у склад РСР, вона не може відновити даний документ, як і не може в позасудовому порядку встановити факт розбіжності у написанні дошлюбних прізвищ її та її померлої сестри.
Встановлення факту родинних відносин між нею та її померлою рідною сестрою ОСОБА_2 має для неї юридичне значення, оскільки необхідне їй для одержання в нотаріуса свідоцтва про право на спадщину.
У судовому засіданні представник заявниці ОСОБА_1 адвокат Дуткевич М.В. дану заяву підтримав, просив її задовольнити.
Представниця заінтересованої особи - Долинської міської ради Федор М.М. (діє на підставі довіреності від 04.01.2023 №16/05-19/35в) в судове засідання не з`явилась, подала клопотання (а.с. 18), в якому просить розгляд справи проводити без її участі та зазначила, що не заперечує проти задоволення даної заяви.
ІІ. Заяви учасників справи, процесуальні дії у справі:
ухвалою суду від 01.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання за участю заявниці та представника заінтересованої особи.
27 вересня 2023 року від представниці заінтересованої особи Долинської міської ради Федор М.М. на електронну пошту суду надійшло клопотання про розгляд даної справи без її участі та відсутності заперечень щодо задоволення заяви ОСОБА_1
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст правовідносин:
відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (заповненого російською мовою), виданого 24.05.1950 Шепетівським ЗАГС (а.с. 4), ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_9 . Її батьками записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Як вбачається із копії паспорта серії НОМЕР_2 виданого 19.02.2000 Долинським РВ УМВС України в Івано Франківській області (а.с. 2), ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 виданого 26.01.1965 Долинським райбюро ЗАГС Івано Франківської області (а.с. 3). Її батьками записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ОСОБА_5 28.05.1963 зареєструвала шлюб із ОСОБА_10 , у зв`язку із чим змінила прізвище на « ОСОБА_6 », що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00040989436 від 16.08.2023 (а.с. 5, зворотна сторона).
Згідно із свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 , виданого 06.07.1981 (а.с. 6), шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_1 розірвано. Після розірвання шлюбу ОСОБА_12 залишено прізвище « ОСОБА_8 ».
Як вбачається із листа міського голови Долинської міської ради Калуського району Івано Франківської області від 08.08.2023 №13/05-24/3767 (а.с. 8), в АДРЕСА_1 до дня смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) була зареєстрована ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У даній квартирі також зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с. 7).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно.
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса, однак у видачі такого їй було відмовлено у зв`язку із невідповідністю записів у документах (у свідоцтві про народження померлої ОСОБА_2 дошлюбне прізвище зазначено « ОСОБА_13 », а у її свідоцтві про народження дошлюбне прізвище зазначено « ОСОБА_14 ») та у зв`зку із ненаданням всіх необхідних документів, а саме - її свідоцтва про одруження, що підтверджується листом приватного нотаріуса від 15.08.2022 №252/01-16 (а.с. 14).
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , були рідними сестрами. Відмінність у написанні їхніх дошлюбних прізвищ пов`язане із тим, що запис у свідоцтві про народження заявниці ОСОБА_1 здійснено російською мовою. Підтвердити факт одруження і зміни прізвища із « ОСОБА_13 » на « ОСОБА_8 » заявниця не може, оскільки нею втрачено свідоцтво про шлюб, а відновити таке у неї немає можливості, однак копією свідоцтва про розірвання шлюбу підтверджується факт того, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі, у зв`язку із чим і відбулась зміна її прізвища.
Встановлення факту родинних відносин має для заявниці юридичне значення, оскільки надасть їй можливості реалізувати своє право на спадкування.
Правовідносини у даній справі виникли у зв`язку із наявністю у заявниці права на спадкування і неможливості реалізації цього права, через неможливість підтвердження факту родинних відносин між нею та її померлою рідною сестрою.
ІV. Оцінка суду:
суд, заслухавши пояснення представника заявниці, взявши до уваги позицію представниці заінтересованої особи, яка не заперечила щодо задоволення даної заяви, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, долучені на обґрунтування заяви, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Згідно із ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
Статтею 2 Цивільно процесуального кодексу України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як визначено в ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено, зокрема, який факт заявник просить встановити та з якою метою. Мета встановлення факту - це ті наслідки, настання яких бажав би заявник.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути, зокрема, спадкоємці померлої особи, котрі мають право на спадщину, проте, не мають відповідних документів, котрі підтверджують кровний зв`язок із померлим, або у цих документах була допущена помилка, яку не можна виправити позасудовим шляхом.
Як вбачається з роз`яснень, викладених в абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Для заявниці встановлення факту родинних відносин породжує юридичні наслідки, оскільки вона зможе оформити спадкові права після смерті її рідної сестри. Однак, у зв`язку з розбіжністю у написанні їхніх дошлюбних прізвищ та втратою заявницею свідоцтва про її одруження, яке підтверджує факт зміни прізвища, остання позбавлена можливості довести, що вона є рідною сестрою померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особі, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, заявниця ОСОБА_1 є спадкоємицею, та що в сукупності з іншими здобутими та дослідженими в судовому засіданні доказами свідчить про факт родинних відносин між останньою та ОСОБА_2 .
Отже, в ході судового розгляду, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, які підтверджені доказами, дослідженими в судовому засіданні, суд приходить висновку, що факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
V. Розподіл судових витрат:
відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ст. 15, 16 ЦК України, ст. 2, 4, 13, 229, 293, 294, 315, 318 ЦПК України та керуючись ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 319, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє її представник адвокат Дуткевич Михайло Васильович, заінтересована особа: Долинська міська рада, про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано - Франківського апеляційного суду.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Долинська міська рада, місцезнаходження м. Долина, просп. Незалежності, 5 Калуського району Івано Франківської області.
Суддя: І.М.Андрусів
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2023 |
Оприлюднено | 05.10.2023 |
Номер документу | 113910783 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Андрусів І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні