Справа № 576/1752/23
Провадження № 2/576/291/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2023 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
розглянувши успрощеному позовномупровадженні справуза позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Голландська аграрна компанія» про розірвання договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що за життя її мати ОСОБА_2 01 серпня 2009 року уклала з відповідачем договір оренди землі без номеру, а 03 січня 2016 року додаткову угоду №1 до договору оренди. ІНФОРМАЦІЯ_1 вона померла і позивач отримала у спадок земельну ділянку, відносно якої було укладено договір оренди. Зазначає, що відповідач не сплачує грошові кошти відповідно договору, змушуючи таким чином підписати додаткову угоду з терміном дії договору оренди до 31.12.2041 року. За вказаних обставин позивач просить суд розірвати договір оренди землі від 01.08.2009 року та Додаткову угоду №1 від 03.01.2016, укладені між ОСОБА_2 та відповідачем та зобов`язати сплатити заборгованість в сумі 204302,43 грн..
Ухвалою суду від 26 червня 2023 року відкрито спрощене провадження у даній справі з викликом сторін. Цього ж дня ухвала про відкриття провадження у справі була направлена учасникам справи. Крім того, відповідачу були направлені копія позовної заяви разом з доданими до неї документами. Також відповідачу був визначений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, суть якого зводиться до того, що позивач навмисно створює штучні підстави для розірвання договору оренди, ухиляючись від отримання орендної плати поштовим переказом та готівковими коштами за 2020-2022 роки, що позбавляє відповідача можливості провести виплату орендної плати. Додає, що нарахування орендної плати відповідачем проводиться з дотриманням всіх норм, передбачених як договором оренди землі, так і іншим законодавством України, що підтверджується карткою рахунку НОМЕР_1 за 2020-2022 роки. Сплата орендної плати за 2019 рік підтверджується видатковим касовим ордером та квитанцією №7/7 від 12.12.2019 року. Посилаючись на норми законів, зауважує, що смерть фізичної особи орендодавця за загальним правилом не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов`язки за договором оренди, якщо інше не передбачено в самому договорі. Просить відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Так, судом встановлено, що відповідно згідно свідоцтва про право на спвдщину за законом від 18.11.2020 року позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщина складається із земельної ділянки, розташованої на території Горілівської сільської ради Глухівського району Сумської області загальною площею 9,6828 гектар, що належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ЯЕ № 402947, виданого Глухівською районною державною адміністрацією Сумської області 14.01.2008. Право власності позивача на вказану земельну ділянку також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 18.11.2020 року.
Як вбачається з договору оренди землі без номеру, укладеного 01 серпня 2009 року між колишнім власником земельної ділянки ОСОБА_2 та товариством з обмеженою відповідальністю «Голландська аграрна компанія» в особі директора Савенко В.В., ОСОБА_2 передала належну їй земельну ділянку, розташовану натериторії Горілівськоїсільської радиГлухівського районуСумської області,площею 9,6828га,нормативно грошовоюоцінкою 43314грн.в орендутовариству зобмеженою відповідальністю «Голландськааграрна компанія»строком на25років.Вказаний договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Глухівському районі Сумської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27 травня 2011 року за № 592159194000279.
Пунктами 9-11 зазначеного договору передбачено, що орендна плата вноситься щорічно у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки в рік, що становить 1299 грн. 42 коп., до 20 числа останнього у звітному році місяця. Орендна плата сплачується в грошовій формі, а за згодою сторін може сплачуватися у натуральній та/або відробітковій формах. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістомст. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).
А відповідно до положень ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно із частинами 1 та 2статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно достатті 31 Закону України «Про оренду землі», розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до частини 1 статті32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбаченихстаттями 24і25цьогоЗаконута умовами договору, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.
А, згідно пункту «д» частини 1статті 141 ЗК України, підставою для припинення користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із частиною 1статті 770 ЦК України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця.
А відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Крім цього, відповідно дост. 148-1 ЗК Українидо особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, іфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки, найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання находження нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.
Отже, набувши право власності на земельну ділянку спадкодавця ОСОБА_2 , яка за життя була передана останньою в оренду відповідачу, у позивача ОСОБА_1 виник обов`язок протягом одного місяця з дня набуття права власності повідомити про це відповідача.
Однак, не виконавши свого обов`язку щодо повідомлення у встановлений законом строк відповідача про набуття права власності на арендовану земельну ділянку, позивач 14 травня 2021 року надіслала відповідачу вимогу про виплату коштів за користування земельною ділянкою, розірвання договору оренди земельної ділянки та звільнення займаної земельної ділянки, у зв`язку з невиконанням орендарем умов договору.
Отримавши зазначену вимогу позивача, з якої відповідачу стало відомо, що позивач набула право власності на вищевказану земельну ділянку, відповідачем було направлено позивачу листа-повідомлення за вих. №237-05/21 від 27.05.2021р., яким було повідомлено, що Товариство, з 2020 року (після смерті ОСОБА_2 ) на виконання умов договору нараховувало орендну плату, що станом на кінець 2020 року становить 8499,99 грн. У зв`язку з тим, що вона не зверталася до Товариства з правовстановлюючими документами на земельну ділянку, яку отримала у порядку спадкування, у Товариства були відсутні правові підстави для виплати їй (як спадкоємцю) орендної плати у сумі 8499,99 грн. Також позивачу було запропоновано отримати нараховану, але не виплачену орендну плату в ТОВ «Голландська аграрна компанія, надіславши на адресу товариства реквізити особового рахунку, а у випадку неотримання товариством таких реквізитів протягом 101 днів з моменту отримання позивачем даного листа, товариство перерахує належну орендну плату поштовим переказом.
Однак, не зважаючи на зазначене повідомлення відповідача, позивач звернулася до суду з вимогою розірвати вищевказаний договір оренди землі, укладений 01 серпня 2009 року між ОСОБА_2 та відповідачем, з підстав невиконанням ним умов договору.
За вказаних обставин, суд вважає, що за відсутності повідомлення позивача про набуття нею права власності на вищевказану земельну ділянку, відповідач не мав можливості виконати свій обов`язок щодо сплати орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою. При цьому, відповідачем було вчинено всі дії направлені на належне виконання умов договору оренди землі.
Виходячи з обставин справи і вимог закону, суд приходить до висновку, що підстав для дострокового розірвання договору оренди землі,укладеного 01серпня 2009року між ОСОБА_2 та ТОВ «Голландська аграрна компанія» немає, відповідач належним чином виконує умови укладеного договору оренди щодо сплати орендної плати, тоді як стороною позивача не доведено в судовому засіданні обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, щодо неналежного виконання умов договору оренди орендарем ТОВ «Голландська аграрна компанія», а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , до товариства з обмеженою відповідальністю «Голландська аграрна компанія», розташованого по вул. Центральній, 1 в с. Береза Шосткинського району Сумської області, код ЄДРПОУ 34171851, про розірвання договору оренди земельної ділянки, у зв`язку з його необґрунтованістю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В.Сапон
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 06.10.2023 |
Номер документу | 113941245 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Сапон О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні