Ухвала
від 02.10.2023 по справі 332/5506/23
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Заводський районний суд м. Запоріжжя

69106 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98

Справа № 332/5506/23

Провадження №: 2/332/1758/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2023 р. м. Запоріжжя

Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши позовну заяву адвоката Кучерявої Тетяни Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Любимівської територіальної громади в особі Любимівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

встановила:

До суду надійшла позовна заява адвоката КучерявоїТ.Ю.в інтересах ОСОБА_1 до Любимівськоїтериторіальної громадив особіЛюбимівської сільськоїради провизнання прававласності впорядку спадкуванняза законом,в якійпроситьвизнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2321883500:06:004:0041, 8,445 га, розташована за адресою: Запорізька область, Гуляйпільський район, с/р Любимівська після смерті її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом (документ сформований в системі «Електронний суд»).

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.

Додержання процесуальної форми і змісту позовної заяви є однією з обов`язкових вимог національного законодавства, що забезпечує право на звернення до суду та порушення судом провадження у справі.

За вимогами ч.1 ст.177 ЦПК України у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї в електронній формі, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.

Позивачем в якості відповідача зазначена Любимівська територіальна громада в особі Любимівської сільської ради, ЄДРПОУ 26373262.

До позову позивачем долучений опис поштового вкладення у цінний лист, відповідно до якого, на адресу відповідача: 70245, Запорізька область, Гуляйпільський район, с.Любимівка, вул.Шкільна, 21, направлена позовна заява із доданими документами, усього 16 арк.

Водночас, за інформацією Акціонерного товариства "Укрпошта", розміщеною на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення 70245 у с.Любимівка, (Гуляйпільський) Пологівський район Запорізької області тимчасово не функціонує, а тому пересилання поштової кореспонденції до вказаного населеного пункту є неможливим.

Зазначена в якості відповідача Любимівська територіальна громада в особі Любимівської сільської ради (с.Любимівка, Гуляйпільського району, Запорізької області) є тимчасово окупованою територією України, визначеною відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, з 04.03.2022 та по теперішній час. В переліку зазначена Малинівська сільська територіальна громада Пологівського району, Запорізької обл., до якої, згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 713-р, відноситься с.Любимівка, Пологівського району, Запорізької області.

Отже, позивач фактично позбавлений можливості надіслати відповідачу копію позовної заяви і доданих до неї документів засобами поштового зв`язку та надати належні докази такого відправлення у відповідності до вимог ч.1 ст.177 ЦПК України.

Крім того, щодо зазначеного у позові в якості відповідача Любимівської територіальної громади в особі Любимівської сільської ради, то позивачу слід звернути увагу на наступне.

Статтею 47 ЦПК України визначено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області» від 12.06.2020 № 713-рта постанови Верховної Ради України від 17.07.2020Про утворення та ліквідацію районів№807-IX, за змістом пункту 1 абз.8 якої постановлено, утворити у Запорізькій області Пологівський район (з адміністративним центром у місті Пологи) у складі територій Більмацької селищної, Воздвижівської сільської, Воскресенської сільської, Гуляйпільської міської, Комиш-Зорянської селищної, Малинівської сільської, Малотокмачанської сільської, Молочанської міської, Оріхівської міської, Пологівської міської, Преображенської сільської, Розівської селищної, Смирновської сільської, Токмацької міської, Федорівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, за змістом пункту 3 Постанови вирішено ліквідувати у Запорізькій області: Бердянський, Більмацький, Василівський, Великобілозерський, Веселівський, Вільнянський, Гуляйпільський, Запорізький, Кам`янсько-Дніпровський, Мелітопольський, Михайлівський, Новомиколаївський, Оріхівський, Пологівський, Приазовський, Приморський, Розівський, Токмацький, Чернігівський, Якимівський райони.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

За змістом ст.176ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

З матеріалівпозову вбачається,що позивачзвернувся досуду змайновою вимогоюта проситьсуд провизнання прававласності впорядку спадкуванняза закономназемельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2321883500:06:004:0041, 8,445 га, розташована за адресою: Запорізька область, Гуляйпільський район, с/р Любимівська.

З даного приводу суддя вважає за необхідне зазначити наступне.

Позивачем до позовної заяви долучено довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 21 вересня 2023 року, у якій вказано, що оціночна вартість спірної земельної ділянки становить 176855,04 грн.

Судовий збір позивачкою не сплачений, що підтверджується актом Заводського районного суду м. Запоріжжя від 25.09.2023.

Вартість майна визначається відповідно до вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору, є звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).

За приписами статті 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку може бути нормативною і експертною. Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки. Натомість нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом) як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Аналіз вказаних законодавчих норм дає підстави для висновку, що надана заявником довідка про оціночну вартість об`єкта нерухомості не є належним доказом на підтвердження вартості спірної земельної ділянки.

Натомість належними доказами на підтвердження вартості земельної ділянки, із якої необхідно визначити ціну позову та відповідно розмір судового збору, є, зокрема, звіт про оцінку майна з висновком про його вартість (станом саме на дату подання позову до суду), дані загальнодоступних джерел стосовно ринкової вартості аналогічного майна в районі місцезнаходження спірного майна тощо.

З огляду на невизначення позивачем вартості спірного нерухомого майна суд позбавлений можливості визначити суму судового збору, яку належить сплатити за подання позовної заяви.

Отже, позивачу необхідно зазначити інформацію про ціну позову, виходячи з вартості спірного нерухомого майна станом на дату звернення з позовом, надати належні докази на підтвердження такої вартості, з урахуванням наведеного самостійно визначити розмір судового збору та сплатити судовий збір за нижченаведеними реквізитами:

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач: ГУК у Зап.обл/м.Зап.Заводс./22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Код банку отримувача (МФО)899998, Номер рахунку (IBAN): UA348999980313191206000008510, Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.

Також позивачка має змогу скористатись електронним сервісом для сплати судового збору на офіційному веб - порталі Судової влади України

Реквізити для сплати судового збору можна отримати за посиланням:

https://zv.zp.court.gov.ua/sud0809/gromadyanam/tax/

Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону України «Про судовий збір». На підтвердження сплати судового збору необхідно суду надати оригінал квитанції (платіжного доручення), що підтверджує його сплату.

В позовній заяві міститься посилання позивача на те, що ОСОБА_4 має статус дитини загиблої особи, зазначених в п. 5 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей (загиблих) померлих ветеранів війни.

На підтвердження цих обставин надана копія довідки за №34д від 21.08.2023, відповідно до якої донька ОСОБА_1 . ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить до дітей загиблих осіб, зазначених у п.5 ст.10 Закону України «Простатус ветераніввійни,гарантії їхсоціального захисту»та маєправо напільги, встановлені законодавством України для сімей (загиблих) померлих ветеранів війни.

Так, відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Разом з тим зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993. Так, у ст.22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій визначено, зокрема, у статті 12 цього Закону.

Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти, чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положеньЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору за подання позовів не будь-якого характеру, а лише тих, що спрямовані на захист їх соціальних прав як учасників бойових дій.

Вказані висновки про застосування п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17. Також подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі № 9901/311/19.

Проте даний позов поданий з метою захисту спадкових прав позивача та не стосується соціального і правового захисту ОСОБА_1 та малолітньої доньки ОСОБА_5 , в інтересах яких діє адвокат Кучерява Т.Ю., саме як членів сім`ї загиблого учасника бойових дій та не пов`язаний із порушенням їхніх прав як членів сім`ї загиблого учасника бойових дій.

Отже, при зверненні до суду з даним позовом адвокат Кучерява Т.Ю., яка діє в інтересах ОСОБА_1 та малолітньої доньки ОСОБА_5 , не може бути звільнена від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Про будь-які інші підстави звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 та її малолітньої доньки ОСОБА_5 , у позовній заяві не зазначено та докази наявності таких підстав не надані.

Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у вказаних статтях, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу пропонується усунути вищезазначені недоліки позовної заяви з метою забезпечення повного захисту його прав та інтересів.

Згідно з ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Керуючись статями175,177,185 ЦПК України, суддя,-

постановила:

Позовну заяву адвоката Кучерявої Тетяни Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Любимівської територіальної громади в особі Любимівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом, - залишити без руху.

Надати позивачу строк п`ять днів, з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у її мотивувальній частині.

Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута.

Копії ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: О.М.Погрібна

СудЗаводський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення02.10.2023
Оприлюднено06.10.2023
Номер документу113942378
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —332/5506/23

Ухвала від 06.10.2023

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 02.10.2023

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні