Справа № 502/1528/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2023 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді: Березнікова О.В.,
за участю секретаря судового засідання: Нанєвої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кілія Одеської області в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ТОВ «ЛАРО ПЕРСОНАЛ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «ЛАРО ПЕРСОНАЛ» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг, у якому просили суд стягнути з відповідача заборгованість за договором про надання інформаційно-консультаційних послуг від 09.05.2022 в загальному розмірі 18602,10 грн., з яких: 12000,00 грн.- основна заборгованість, 4800,00 грн.- штраф, 363,94 грн.- 3 % річних від простроченої суми, 1438,16 грн. -інфляційні втрати, а також понесений судовий збір.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 09.05.2022 між сторонами було укладено договір про надання інформаційно-консультаційних послуг, відповідно до якого ТОВ «ЛАРО ПЕРСОНАЛ» зобов`язалося за завданням ОСОБА_1 надати інформаційно-консультаційні послуги щодо інформування замовника про наявні на момент укладення договору на ринку праці, у тому числі за кордоном, вакансії для працевлаштування, інформацією щодо яких володіє виконавець, а замовник зобов`язався оплатити виконавцеві зазначені послуги (п. 1.1. Договору).
09.05.2022 сторони склали та підписали Акт про надання інформаційно-консультаційних послуг, яким засвідчили, що виконавець у повному обсязі виконав свої зобов`язання за Договором, а у замовника немає претензій щодо якості та обсягу наданих послуг.
ТОВ « ЛАРО ПЕРСОНАЛ» належним чином та у повному обсязі виконало свої зобов`язання за Договором, проте відповідачка не виконала умов договору, а саме не сплатила обумовлену сторонами вартість наданих послуг за виконання договору, у зв`язку з чи позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення заборгованості.
До судового засідання представник позивача не з`явився, однак надали суду заяву, відповідно до якої просили розглянути справу без участі їх представника.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, однак надала суду заяву, відповідно до якої просила розглянути справу в її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно дост. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правиламист. 12 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази по даються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що між ТОВ « ЛАРО ПЕРСОНАЛ» та відповідачко ОСОБА_1 був укладений Договір №б/н від 09.05.2022, згідно умов якого ТОВ « ЛАРО ПЕРСОНАЛ» зобов`язалося за завданням ОСОБА_1 надати інформаційно-консультаційні послуги щодо інформування замовника про наявні, на момент укладення договору, на ринку праці, у тому числі за кордоном, вакансії працевлаштування, інформацією щодо яких володіє виконавець, а замовник зобов`язався оплатити виконавцеві зазначені послуги. Загальна вартість наданих послуг становить 12 000 грн. (а.с. 8).
Позивач є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, має право на здійснення таких видів економічної діяльності, як, зокрема, 78.10«діяльність агентств працевлаштування»; 78.20«діяльність агентств тимчасового працевлаштування»; 78.30« інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами» (а.с. 7).
На час укладення Договору сторонами була досягнута у письмовій формі згода за всіма істотними умовами договору, вказано розміри штрафів у разі прострочення замовником виконання зобов`язань щодо оплати послуг та досягнута домовленість щодо їх виконання, про що свідчить підпис відповідачки із зазначенням про ознайомлення та згоду останньої з умовами договору.
З Акту про надання інформаційно-консультаційних послуг від 09.05.2022 встановлено, що виконавець передав, а замовник прийняв послуги, що були надані виконавцем.
Цим актом сторони засвідчують, що виконавець у повному обсязі виконав свої зобов`язання за договором про надання інформаційно-консультаційних послуг №б/н від 09.05.2022, а у замовника немає претензій щодо якості та обсягу наданих послуг (а.с.9).
При розгляді справи встановлено, що відповідачкою не виконані зобов`язання за Договором №б/н про надання інформаційно-консультаційних послуг від 09.05.2022 щодо погашення суми заборгованості та не надано суду доказів її погашення, у зв`язку з чим виникла заборгованість в загальному розмірі 18602,10 грн., з яких: 12000,00 грн.- основна заборгованість, 4800,00 грн.- штраф, 363,94 грн.- 3 % річних від простроченої суми, 1438,16 грн. -інфляційні втрати, що підтверджується наданим позивачем розрахунком заборгованості, який не спростований відповідачкою.
Надаючи правову оцінку встановленим у судовому засіданні фактичним обставинам справи, суд керується такими нормами права.
Згідно з ч. 2статті 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Згідно з ч. 1статті 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах ( у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. У разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом.
У відповідності до частини 1статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона ( виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони ( замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідностатті 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Частина 1статті 628 ЦК Українипередбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі статтями526,530,610, частиною першою статті612 ЦК України, зобов`язання повинне виконуватись належним чином у встановлений термін відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання ( неналежне виконання).
Згідно частини 1статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк.
Проаналізувавши зібрані і досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, ураховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що не виконуючи належним чином зобов`язання за вказаним Договором, відповідачка порушила зазначені вище норми законодавства та умови Договору.
Частиною 1статті 625 ЦК Українипередбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Судом встановлено, що зобов`язання за Договором про надання інформаційно-консультаційних послуг відповідачка не виконала, доказів погашення заборгованості суду не надала. Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідачки 12 000 грн. основної суми боргу ґрунтується на законі та підлягає до задоволення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до частини 2статті 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виконаний позивачем розрахунок 3% річних в сумі 363,94 грн. та інфляційних втрат в сумі 1438,16 грн., проведений у відповідності до частини 2статті 625 ЦК України.
У відповідності до частини 1статті 549 ЦК Українинеустойкою ( штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання ( частина 2статті 549 ЦК України).
Згідно Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 11.11.2020 року у справі №591/3176/17, неустойкаце конструкція, яка є видом забезпечення виконання зобов`язання та правовим наслідком його порушення (мірою цивільно-правової відповідальності). У статті 549 та в § 2глави 49ЦК Українирегулювання неустойки відбувається тільки з позицій забезпечення виконання зобов`язання. Неустойка ( штраф чи пеня) може бути передбачена для забезпечення виконання зобов`язання. При цьому навіть визначення неустойки дозволяє констатувати, що законодавець пов`язує її стягнення саме з порушенням зобов`язання.
В пункті 3.4. Договору №б/н від 09.05.2022 зазначено, що у випадку прострочення замовником виконання зобов`язання щодо оплати послуг більш як на 15 днів, замовник зобов`язаний сплатити виконавцеві штраф у розмірі 10% від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
В пункті 3.4.1. Договору зазначено, що у випадку прострочення замовником виконання зобов`язання щодо оплати послуг більш як на 30 днів, замовник зобов`язаний сплатити виконавцеві штраф в розмірі 40% від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Оскільки відповідачкою прострочено виконання зобов`язання щодо оплати послуг більше як на 30 днів, відтак позивачем нараховано 4 800,00 грн. штрафу.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов до висновку, що наявні правові підстави для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість в загальному розмірі 18602,10 грн., з яких: 12000,00 грн.- основна заборгованість, 4800,00 грн.- штраф, 363,94 грн.- 3 % річних від простроченої суми, 1438,16 грн. -інфляційні втрати.
Відповідно достатті 141ЦПК Українисудові витрати, понесені позивачем при сплаті судового збору, слід стягнути на його користь з відповідача.
Керуючись ст. ст.2,5,10-13,76-81,89,141,263-265,268,279-282 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРО ПЕРСОНАЛ» задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРО ПЕРСОНАЛ», ЄДРПОУ44452846, заборгованість за договором про надання інформаційно-консультаційних послуг від 09.05.2022 в загальному розмірі 18602,10 грн., з яких: 12000,00 грн.- основна заборгованість, 4800,00 грн.- штраф, 363,94 грн.- 3 % річних від простроченої суми, 1438,16 грн. -інфляційні втрати.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРО ПЕРСОНАЛ», ЄДРПОУ44452846, сплачений судовий збір в розмірі 2684,00 грн..
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Березніков
Суд | Кілійський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2023 |
Оприлюднено | 06.10.2023 |
Номер документу | 113942894 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Кілійський районний суд Одеської області
Березніков О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні