Ухвала
від 04.10.2023 по справі 686/24821/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2023 року

м. Хмельницький

Справа № 686/24821/23

Провадження № 11-сс/4820/406/23

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду у складі :

судді-доповідача ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

з участю секретарів ОСОБА_4 ,

розглянувши у судовому засіданні в місті Хмельницькому матеріли провадження за апеляційною скаргою громадської організації «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 22 вересня 2023 року,-

в с т а н о в и л а :

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 22 вересня 2023 року провадження за поданою ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , скаргою на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР закрито.

Повернуто представнику ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , подану нею скаргу на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Слідчий суддя своє рішення мотивував тим, що громадською організацією «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , оскаржується бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, що була допущена уповноваженими особами саме четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, який знаходиться на території м. Вінниці, що перебуває під юрисдикцією Вінницького міського суду Вінницької області (м. Вінниця, вул. Грушевського,17), а тому скарга ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області.

В апеляційній скарзі ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 просить: поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 22 вересня 2023 року; скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову, якою зобов`язати уповноважену особу ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою ГО «Фундація ДЕЮРЕ» від 08.09.2023.

Вказує, що ухвала слідчого судді від 22.09.2023 є незаконною, постановлена з порушенням норм процесуального права, зокрема ч.1 ст.306 КПК України.

Слідчий суддя прийшов до помилкового висновку, що скарга ГО «Фундація ДЕЮРЕ» не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді.

Слідчий суддя неправильно визначив територіальну підсудність скарги, оскільки з положень ст.9 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» слідує, що саме ТУ ДБР зареєстроване за адресою: 29009, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Сіцінського Юхима,1, здійснює повноваження, передбачені ст.6 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» на території Вінницької області, а у м. Вінниці розташований лише відділ цього управління.

Слідчий суддя не врахував, що організація оскаржувала бездіяльність органу до якого було направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення, а саме до ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, а не у м. Вінниці, про що зазначено у заяві про вчинення кримінального правопорушення.

ТУ ДБР не зареєструвало кримінальне провадження відповідно до вимог ст.214 КПК України, а передало її підлеглому підрозділу з місцем дислокації у м. Вінниці. Такі дії ТУ ДБР не відповідають положенням ст.214 КПК України.

ТУ ДБР у м. Хмельницькому є юридичною особою та саме в його складі знаходиться четвертий слідчий відділ, а тому скарга на бездіяльність слідчих цього ТУ має розглядатися в Хмельницькому міськрайонному суді.

Помилковими є висновки слідчого судді про оскарження бездіяльності уповноваженої особи четвертого слідчого відділу з дислокацією у м. Вінниці.

Слідчий суддя не перевірила чи був направлений скаржнику лист уповноваженої посадової особи ТУ ДБР №2495зкп/14-01-04-5067/2023, про який йдеться в оскаржуваній ухвалі. Про існування відповіді ДБР скаржник дізнався з оскаржуваної ухвали слідчого судді.

Тому висновки слідчого судді про те, що організація повинна подавати скаргу на бездіяльність ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому до Вінницького міського суду, оскільки керівник четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) направив відмову, є необґрунтованим та суперечить закону.

Заява про вчинення кримінального правопорушення стосується голови Вінницького міського суду та його працівників, що є підставою для відводу суддів Вінницького міського суду та направлення скарги до іншого суду.

Також в апеляційній скарзі зазначається, що ухвала слідчого судді від 22.09.2023 ГО «Фундація ДЕЮРЕ» була отримана лише 25.09.2023, що стало перешкодою оскаржити ухвалу у строк встановлений КПК України.

Крім того, в апеляційній скарзі ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 просила апеляційну скаргу розглянути без участі представника громадської організації.

Перевіривши матеріали провадження і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів судової палати вважає, що строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді підлягає поновленню, так як пропущений з поважних причин, а в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з таких підстав.

З матеріалів провадження видно, що ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , 11.09.2023 звернулась до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому, з повідомленням, датованим 08.09.2023, щодо факту можливого вчинення невстановленими працівниками та суддею Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.376-1, ч.1 ст.366 КК України.

Вказане повідомлення про вчинення кримінальних правопорушень було зареєстроване у ТУ ДБР у місті Хмельницькому за №2495зкп від 11.09.2023.

За результатом розгляду повідомлення, ГО «Фундація ДЕЮРЕ» було направлено лист №2495зкп/14-01-04-5067/2023 від 19.09.2023, за підписом керівника четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, зокрема й про те, що вивченням доводів, викладених у повідомленні ГО «Фундація ДЕЮРЕ», обставин, які б вказували на вчинення кримінального правопорушення, не встановлено, у зв`язку з чим, підстав для внесення відомостей до ЄРДР на даний час не вбачається.

Таким чином, вказаним листом громадській організації «Фундація ДЕЮРЕ» фактично було відмовлено у внесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за її повідомленням, уповноваженою особою четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому.

ГО «Фундація ДЕЮРЕ», в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , звернулась до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із скаргою на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

У скарзі зазначається, що ГО «Фундація ДЕЮРЕ», в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , 08.09.2023 на електронну адресу ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, було подано заяву про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.376-1, ч.1 ст.366 КК України, проте всупереч ст.214 КПК України, станом на 18.09.2023, ГО «Фундація ДЕЮРЕ», як заявнику, не було надано витяг з ЄРДР, що свідчить про те, що відомості до ЄРДР за вказаною заявою внесені не були.

Тому, ГО «Фундація ДЕЮРЕ» просила зобов`язати уповноважених службових осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР та розпочати досудове розслідування за заявою ГО «Фундація ДЕЮРЕ» від 08.09.2023 про вчинення кримінального правопорушення, а також надати витяг з ЄРДР, впродовж 24 годин з моменту внесення відомостей до ЄРДР, на електронну пошту info@dejure.foundation.

Відповідно до вимог ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Згідно ч. 1 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

Частина 1 ст. 333 КПК України визначає, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.

Відповідно до ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і судове слідство) є, окрім інших, слідчі підрозділи органів Державного бюро розслідувань.

За ч. ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про державне бюро розслідувань» систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні управління, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи.

У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні підрозділи, підрозділи внутрішнього контролю та інші підрозділи. Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань утворене територіальне управління, розташоване у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Хмельницьку, Рівненську, Житомирську, Чернівецьку і Вінницьку області.

Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.

Отже територіальна юрисдикція суду визначається територією, в межах якої знаходиться орган досудового розслідування, незалежно від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування як юридичної особи.

З 01 березня 2021 у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань почали діяти слідчі підрозділи (відділи), які розташовані у всіх областях України.

Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Хмельницькому фактично здійснює свою практичну діяльність у відібраних адміністративних приміщеннях у м. Хмельницькому, юрисдикція якого поширюється на м. Хмельницький. Це, зокрема, Перший слідчий відділ (з дислокацією у м. Хмельницькому) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, що знаходиться за адресою: вул. Юхима Сіцінського, 12 у м. Хмельницькому, 29009.

Водночас, у територіальному управлінні ДБР, розташованому у м. Хмельницькому, почав діяти слідчий підрозділ (відділ), зокрема, четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, який знаходиться за адресою: вул. 600-річчя, 25, у м. Вінниці, тобто фактично розташований в межах територіальної юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області (м. Вінниця, вул. Грушевського,17).

У зв`язку із утворенням у структурі Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому, окремих слідчих відділів, які здійснюють свою діяльність самостійно з дислокацією у інших містах України (крім Першого слідчого відділу ТУ ДБР у м. Хмельницькому), до підсудності Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області належить розгляд скарг та клопотань слідчими суддями в частині судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, які розслідуються слідчими Першого слідчого відділу ТУ ДБР у м. Хмельницькому.

Враховуючи те, що громадська організація «Фундація ДЕЮРЕ», в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 , оскаржує бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, що була допущена уповноваженими особами саме четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, слідчий суддя прийшов до правильного висновку, що скарга не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області, оскільки четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, знаходиться на території м. Вінниці, що перебуває під юрисдикцією Вінницького міського суду Вінницької області (м. Вінниця, вул. Грушевського,17).

За таких обставини слідчий суддя обґрунтовано закрив провадження за скаргою як помилково відкрите та повернув представнику ГО «Фундація ДЕЮРЕ» скаргу на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Колегія суддів з таким висновком слідчого судді погоджується, оскільки він зроблений з дотриманням норм кримінального процесуального закону.

З урахуванням викладеного безпідставними є доводи апеляційної скарги ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 про те, що слідчий суддя неправильно визначив територіальну підсудність скарги та прийшов до помилкового висновку що скарга не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді.

Не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги про порушення уповноваженими особами ТУ ДБР положень ст.214 КПК України, оскільки слідчим суддею скарга ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 по суті не розглядалася, а повернута на підставі п.2 ч.2 ст.304 КПК України.

Твердження в апеляційній скарзі про те, що заява про вчинення кримінального правопорушення стосується голови Вінницького міського суду та його працівників, що є підставою для відводу суддів Вінницького міського суду та направлення скарги до іншого суду, на законність ухвали слідчого судді не впливають, оскільки питання щодо відводів вирішується в порядку визначеному КПК України.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що ухвала слідчого судді є законною та обґрунтованою, а тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 419, 422 КПК України, -

п о с т а н о в и л а :

Ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 22 вересня 2023 року про закриття провадження та повернення представнику ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 скарги на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, залишити без змін, а апеляційну скаргу ГО «Фундація ДЕЮРЕ» в особі виконавчої директорки ОСОБА_5 - без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.10.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113955793
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —686/24821/23

Ухвала від 04.10.2023

Кримінальне

Хмельницький апеляційний суд

Барчук В. М.

Ухвала від 22.09.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Бурка С. В.

Ухвала від 20.09.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Бурка С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні