Рішення
від 04.10.2023 по справі 916/2504/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" жовтня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/2504/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88)

до відповідача: Громадської організації "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" (65026, Одеська обл., м.Одеса, вул. Катерининська, буд. 8/10)

про стягнення 117 924,40 грн

ВСТАНОВИВ:

1. Зміст позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія".

12.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Громадської організації "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 117 924,40 грн.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.06.2023 за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/2504/23 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Також ухвалою суду про відкриття провадження у справі сторонам було запропоновано надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 19.06.2023 була надіслана та доставлена позивачу в його електронний кабінет, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримана, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення (а.с.56).

Згідно з ч.5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

При цьому суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зі змісту ст. 165 ГПК України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Враховуючи ту обставину, що в умовах воєнного стану суди продовжують працювати в штатному режимі, з огляду на необхідність повідомлення учасників справи про наявність судового розгляду з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути дану справу в межах розумного строку.

3. Позиція учасників справи.

Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія".

29.11.2018 ГО "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг із початком постачання 01.01.2019.

Таким чином, шляхом підписання і подання електропостачальнику заяви-приєднання, ГО "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" приєдналося до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та відповідно останньому для проведення розрахунків був відкритий особовий рахунок N: НОМЕР_1 у Центральному підрозділі ТОВ "ООЕК".

Оскільки жодною із сторін не було заявлено про припинення дії договору чи про перегляд його умов, дію та умови Договору пролонговано на 2020, 2021, 2022, 2023 рік.

За розрахункові періоди квітня-червня, вересня, жовтня, грудня 2022 року та січня 2023 року ТОВ "ООЕК" від АТ ДТЕК "Одеські електромережі", як постачальника послуг комерційного обліку, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ГО "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу". Так у квітні-червні, вересні, жовтні, грудні 2022 року та січні 2023 року відповідачем було спожито 36 268 кВт.год. електричної енергії.

На підставі отриманих даних, ТОВ "ООЕК" виписано відповідачу та направлено засобами поштового зв?язку за спірний період рахунки за спожиту електричну енергію на загальну суму 175 908,47 грн.

Станом на 09.06.2023 року боржником в рахунок погашення заборгованості спірного періоду сплачено грошові кошти у загальному розмірі 57 984,07 грн.

Не оплата ГО "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" вартості спожитої електричної енергії у розмірі 117 924,40 грн стала підставою для звернення до суду із позовною заявою для стягнення заборгованості на користь ТОВ "ООЕК" в судовому порядку на підставі ст. 16 ЦК України.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

Правовідносини між Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" та Громадською організацією "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" виникли в силу договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з комерційною пропозицією №2-УП (а.с.19-28), який укладено шляхом підписання відповідачем 29.11.2018 заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії з 01.01.2019 (а.с.18).

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.

Цей договір є публічним договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція (п.1.1 договору).

Відповідно до пункту 2.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору.

Згідно п.3.4 договору датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні.

Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 5.1 договору).

Згідно п. 5.5. договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовились про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для сторін з дати її введення в дію.

Відповідно до пункту 5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Згідно пункту 5.9 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Відповідно до пункту 5.10 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Пунктом 6.2 договору, серед іншого, сторони погодили, що споживач зобов`язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1 договору).

З 01.08.2022 діє нова редакція договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №02-6088-ПУП, у відповідності до якої означені вище пункти договору змінені не були.

Згідно додатку №3 до договору на постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг комерційної пропозиції №2-УП договір набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору і укладається на строк до 31.12.2021, а в частині розрахунків договір діє до повного їх виконання.

Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов, але в ніякому разі не більше ніж на термін дії договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії ті ніж строк виконання ТОВ "ООЕК" функцій постачальника універсальних послуг.

Відповідно до п. 4 комерційної пропозиції по закінченню розрахункового періоду постачальник надає споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту та розподілену електроенергію у такому розрахунковому періоду. Споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку грошовими коштами на спецрахунок ТОВ "ООЕК".

З довідки АТ "ДТЕК Одеські електромережі" (а.с.29) судом встановлено, що відповідачем у спірний період квітень-червень, вересень, жовтень, грудень 2022 року та січень 2023 року спожито 36 268 кВт.год. електричної енергії.

На підставі означених даних позивачем було виставлено відповідачу та направлено супровідними листами рахунки на оплату спожитої електричної енергії на загальну суму 175 908,47 грн (а.с.30-39). Жодних заперечень щодо обсягів чи вартості електричної енергії, спожитої відповідачем за спірний період останнім не заявлено.

Звертаючись до суду з позовною заявою, позивач зазначив про часткову оплату відповідачем спожитої електричної енергії за спірний період у сумі 57 984,07 грн.

Доказів оплати залишку вартості електричної енергії у сумі 117 924,40 грн, спожитої відповідачем у спірному періоді, матеріали справи не містять.

5. Позиція суду.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. за №312 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Відповідно до п.1.2.8. ПРРЕЕ Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Матеріалами справи, а саме рахунками за спожиту електричну енергію, які виписані на підставі відомостей, наданих АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", та які були направлені на адресу відповідача, підтверджується факт поставки Громадській організації "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" електричної енергії.

Водночас, в порушення прийнятих на себе грошових зобов`язань, які виникли у відповідача на підставі вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" у зв`язку із споживанням електричної енергії, останнім не було своєчасно оплачено вартість спожитої у квітні-червні, вересні, жовтні, грудні 2022 року та січні 2023 року електричної енергії.

Враховуючи вищезазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 117 924,40 грн, відповідач, згідно приписів ст.74,76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія" цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Громадської організації "Дитячо-юнацький спортивний центр тайландського боксу та кік-боксингу" (65026, Одеська обл., м.Одеса, вул. Катерининська, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 25051872) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88, код ЄДРПОУ 42114410) заборгованість за спожиту електричну енергію у сумі 117 924 /сто сімнадцять тисяч дев`ятсот двадцять чотири/ грн 40 коп., судовий збір у сумі 2 147 /дві тисячі сто сорок сім/ грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.10.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113956744
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —916/2504/23

Судовий наказ від 01.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Рішення від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 19.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні