ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2023 року м. Черкаси справа № 925/785/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., без участі представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Золотоніської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніський племзавод» про стягнення 401354 грн. 90 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Золотоніська міська рада звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніський племзавод» (далі-відповідач) про стягнення, на підставі договору оренди земельної ділянки №4 від 12.02.2014 року, 401354 грн. 90 коп. боргу шкоди та відшкодування судових витрат.
Позов мотивований порушенням відповідачем зобов`язань зі сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки №4 від 12.02.2014 року щодо земельної ділянки площею 8,0 га з кадастровим номером 7110400000:06:003:0064 за адресою: м. Золотоноша, вул. Жашківська, 32 за період з січня 2022 року по квітень 2023 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 15.06.2023 року, позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/785/23 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті та в подальшому ухвалою суду від 04.09.2023 року постановлено розгляд справи № 925/785/23 здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; повідомлено сторони, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою, факсом або дистанційними засобами зв`язку до 21.09.2023 року.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, ухвали Господарського суду Черкаської області від 15.06.2023 року, 04.09.2023 року адресовані відповідачу у визначеному ч. 5 ст. 176 ГПК України порядку, відділенням Укрпошти повернені суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: 18031, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Лісова, буд. 8.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Також судом враховано позицію Верховного Суду викладену в постанові від 10.05.2023 року у справі №755/17944/18 - довідка поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
Таким чином, суд продемонстрував достатню старанність, щоб дозволити відповідачу, який повинен був знати про правила, що застосовуються до надіслання судових повідомлень учасникам справи, визначитися з провадженням проти нього та скористатись правами і обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України і вважає його повідомленим належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши позовну заяву, наявні у справі № 925/785/23 письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.
12.02.20114 року між позивачем - Золотоніською міською радою, як орендодавцем та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Золотоніський коноплезавод, як орендарем укладено договір оренди земельної ділянки №4 (далі -Договір, а.с. 16-18), згідно п. 1.1. якого Золотоніська міська рада надає, а Товариство з обмеженою відповідальністю Золотоніський коноплезавод приймає в оренду земельну ділянку площею 8,0000 га, по вул. Жашківська, 32 в м. Золотоноша терміном на 49 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Сторони погодили усі істотні умови Договору, зокрема, такі:
п. 1.3 кадастровий номер земельної ділянки 7110400000:06:003:0064;
п 2.1. в оренду передається земельна ділянка площею: 8,0000 га за адресою: вул. Жашківська, 32 в м. Золотоноша;
п 3.1. за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі;
п. 3.2. щорічна орендна плата за земельну ділянку площею 8,0000 га за адресою: м. Золотоноша, вул. Жашківська, 32, встановлюється терміном на 49 років в розмірі 4% в сумі (148544 грн. 00 коп.) від її нормативної грошової оцінки 3713600 грн.;
п. 3.4. - у разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Золотоніською міською радою розмірів орендної плати та нормативної грошової оцінки, що діють в м. Золотоноша, розмірів грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору;
п. 3.5. - орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця терміном на 49 років в розмірі 4% в сумі 12378 грн. 67 коп. від її нормативної грошової оцінки на вказаний розрахунковий рахунок;
п. 3.6. орендар бере на себе обов`язки щорічного уточнення розміру орендної плати, банківських реквізитів її отримувача;
п. 3.7. розмір орендної плати не залежить від результатів господарської діяльності орендаря;
п. 3.8. орендна плата сплачується і у випадку, коли орендар тимчасово не використовує земельну ділянку;
п. 8.4. в) орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату;
п. 12.1. договір набуває чинність з моменту реєстрації права оренди.
Договір підписаний представниками обох сторін, скріплений їхніми печатками та 27.05.2014 року держаним реєстратором Золотоніського міськрайонного управління юстиції Грязон Р.М. зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 5841898 (а.с. 12-13).
Як вбачається з акту прийму-передачі земельної ділянки від 12.02.2013 року (фактично 12.02.2014 року), позивач на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування» передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 8,0000 га по вул. Жашківська, 32 в м. Золотоноша для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с. 18 на звороті).
Відповідно до розрахунку фінансового управління Виконавчого комітету Золотоніської міської ради (а.с. 21) заборгованість відповідача з орендної плати за земельну ділянку площею 8,0000 га по вул. Жашківська, 32 в м. Золотоноша за період з січня 2022 року по квітень 2023 року становить 401354 грн. 90 коп., з якої:
з 01.01.2022 по 31.12.2022 року 284156 грн. (з урахуванням сплати відповідачем 11.04.2022 року 25828 грн. орендної плати);
з 01.01.2023 по 30.04.2023 року 117198 грн. 90 коп.
Розмір грошової оцінки земельної ділянки в 2022 році становив 7749600 грн., в 2023 році - 8912000 грн.00 коп. (а.с.19).
Таким чином, спірні правовідносини сторін виникли із договору оренди земельної ділянки №4 від 12.02.2014 року, укладеного сторонами. Вимоги позивача витікають із їх прав і обов`язків за цим договором.
За правовою природою спірні правовідносини сторін віднесені до зобов`язань найму (оренди) земельної ділянки, загальні положення про найм (оренду) визначені параграфом 1 глави 58, про найм (оренду) земельної ділянки, як окремий вид зобов`язань, параграфом 3 глави 58 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України. Крім того, спірні правовідносини перебувають у сфері дії Земельного і Податкового кодексів України, Закону України «Про оренду землі», які з урахуванням предмету спору, є спеціальними нормативними актами.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Частина 2 ст. 16 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачають такі способи захисту порушеного права особи як присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЗК України та ст. 1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 792 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства суд вбачає, що 12.02.2014 року позивач - Золотоніська міська рада та Товариство з обмеженою відповідальністю Золотоніський коноплезавод уклали договір оренди земельної ділянки №4 щодо строкового платного користування земельною ділянкою площею 8,0000 га по вул. Жашківська, 32 в м. Золотоноша кадастровий номер 7110400000:06:003:0064 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. 27.05.2014 року держаним реєстратором Золотоніського міськрайонного управління юстиції Грязон Р.М. вказаний договір зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 5841898.
Пунктами 3.1., 3.2., 3.5. Договору сторони погодили, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі; щорічна орендна плата за земельну ділянку площею 8,0000 га за адресою: м. Золотоноша, вул. Жашківська, 32, встановлюється терміном на 49 років в розмірі 4% в сумі (148544 грн. 00 коп.) від її нормативної грошової оцінки 3713600 грн.; орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем.
Також сторони обумовили п.п. 3.6.-3.8. Договору, що орендар бере на себе обов`язки щорічного уточнення розміру орендної плати, банківських реквізитів її отримувача; розмір орендної плати не залежить від результатів господарської діяльності орендаря; орендна плата сплачується і у випадку, коли орендар тимчасово не використовує земельну ділянку.
Відповідач не виконав зобов`язання за Договором щодо сплати до бюджету м. Золотоноша орендної плати за землю у період оренди з січня 2022 року по квітень 2023 року у розмірі 401354 грн. 90 коп. Наявність і розмір спірної заборгованості позивачем доведено належними і допустимими доказами, відповідачем не спростовані, тому вимога позивача підлягає задоволенню у судовому порядку.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням викладеного, відповідно до умов Договору, обставин справи та вимог законодавства суд вважає, що відповідач не виконав договірні зобов`язання щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою, тому позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю.
На підставі статті 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 6020 грн. 32 коп.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Золотоніський коноплезавд, ідентифікаційний код юридичної особи 32034046, місцезнаходження: 18031, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Лісова, буд. 8 на користь Золотоніської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 26536152, місцезнаходження: 19702, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Садовий проїзд, 8 - 221117 грн. 97 коп. боргу, 6020 грн. 32 коп. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03.10.2023 року.
Суддя В.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113958021 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні