Рішення
від 03.10.2023 по справі 529/1336/23
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/1336/23

Провадження № 2-о/529/115/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Кириченко О.С.,

за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про надання права на шлюб, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про надання їй права на шлюб із ОСОБА_2 .

В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 вказує, що у влітку 2022 року вона познайомилася з ОСОБА_2 , між ними склалися міцні почуття любові та поваги один до одного, з вересня 2022 вони стали спільно проживати за адресою: АДРЕСА_1 . Наразі заявник та ОСОБА_2 бажають створити повноцінну родину, мати взаємні права та обов`язки подружжя, у зв`язку з чим вони звернулися до Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою реєстрації шлюбу. Однак, у реєстрації шлюбу їм було відмовлено у зв`язку з тим, що заявниця не досягла шлюбного віку. Батьки заявниці не заперечують проти укладення шлюбу. Надання права на шлюб буде відповідати її інтересам, оскільки вона бажає зареєструвати шлюб та створити сім`ю з ОСОБА_2 , а тому звернулася до суду з даною заявою.

Заявник ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася надала суду письмову заяву з підтриманням своїх вимог та просила їх задовольнити, а справу розглянути у її відсутність.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, але надав суду заяву про підтримання вимог заявника ОСОБА_6 та розгляду справи у його відсуність.

Представник заінтересованої особи - Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, вказаним відділом ДРАЦС надано суду заяву про ухвалення рішення у справі на розсуд суду та розгляд справи за відсутності представника їхнього відділу.

Заінтересовані особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися надали заяви в який вони вказали, що вони не заперечують проти укладення шлюбу між їхньою донькою - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та просили задовольнити заяву про надання права на шлюб, а справу розглянути у їхню відсутність.

З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, керуючись ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судовий розгляд справи було проведено за відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява про надання права на шлюб підлягає задоволенню з наступних підстав.

З наявних у матеріалах справи копій свідоцтва про народження та паспорта вбачається, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час розгляду справи їй виповнилося повних 17 років, тобто заявник є неповнолітньою особою /а.с. 5, 7/.

Заінтересована особа ОСОБА_2 , з яким заявник має намір зареєструвати шлюб, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , а, отже, є повнолітнім, тобто таким, що досяг шлюбного віку відповідно до статті 22 Сімейного кодексу України.

З дослідженої в судовому засіданні заяви заявника ОСОБА_1 та письмової заяви заінтересованої особи ОСОБА_2 вбачається, що вони кохають один одного, між ними склалися дуже теплі та щирі стосунки, та у зв`язку із цим бажають укласти між собою шлюб.

У свою чергу, батьки ОСОБА_1 - мати ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 не заперечують проти укладення шлюбу заявниці з ОСОБА_2 , на підтвердження чого ними надано суду відповідні письмові заяви.

Відповідно до положень статті 51 Конституції України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов`язки у шлюбі та сім`ї.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 23 Сімейного кодексу України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.

Згідно із ст. 22 Сімейного кодексу України шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Відповідно до ч. 2 ст. 23 Сімейного кодексу України за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Будь-яких обставин, які б вказували на те, що шлюб може зашкодити інтересам заявника ОСОБА_1 , або на наявність перешкод для укладення шлюбу, встановлених статтею 26 Сімейного кодексу України, судом не встановлено.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" (п. 2), до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої особи, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника. Неповнолітня особа, відносно якої судом прийняте рішення про зниження шлюбного віку, має право не скористатись наданим їй правом та у будь-який момент до реєстрації шлюбу відмовитись від його реєстрації.

Правовий статус неповнолітніх осіб визначено у ЦК України (ч. 2 ст. 34). У тому випадку, коли за рішенням суду неповнолітній особі, яка досягла 16 років, надається право на шлюб, у разі реєстрації шлюбу такою особою, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу (крім того, якщо такій особі раніше був призначений піклувальник, піклування припиняється). У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.

Отже, в ході розгляду даної цивільної справи, судом не встановлено будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявниці, а навпаки, вона переконала суд, що шлюб відповідає її інтересам.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за №11 від 21.12.2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя", головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Враховуючи, що докази у справі у їх сукупності свідчать про те, що заявник ОСОБА_1 має намір створити сім`ю та зареєструвати шлюб з ОСОБА_2 , однак на даний час вона не досягла шлюбного віку, встановленого ст. 22 Сімейного кодексу України, цей шлюб відповідає їх інтересам, суд дійшов висновку про відсутність перешкод для укладення шлюбу, в зв`язку з чим заява ОСОБА_1 про надання їй права на шлюб з ОСОБА_2 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21-24 Сімейного кодексу України, ст. ст. 10, 13, 17, 81, 89, 247 ч. 2, 259, 263-265, 273, 293, 294, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про надання права на шлюб, - задовольнити.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право на укладення шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заінтересовані особи:

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,

- Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: Полтавська область, Полтавський район, смт Диканька, вул. Дружби, 3, код ЄДРПОУ 22547905.

- ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ,

- ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий О.С. Кириченко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено10.10.2023
Номер документу113958610
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: про надання права на шлюб

Судовий реєстр по справі —529/1336/23

Рішення від 03.10.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні