cправа № 752/10880/22
провадження №: 2/752/2490/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2023 року суддя Голосіївського районного суду міста Києва Мазур Ю.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2022 року позивач ОСББ «Киянка-1», звернулось до Голосіївського районного суду м. Києва із позовом до ОСОБА_1 із позовом, в якому просить стягнути заборгованість по сплаті внесків у розмірі 8297,52 грн., інфляційні нарахування у сумі 999,48 грн., 3% річних у сумі 314,48 грн., а також понесені судові витрати.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСББ «Киянка-1» забезпечує належне утримання будинку, прибудинкової території та надає житлово-комунальні послуги мешканцям будинку АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 проживає в квартирі АДРЕСА_2 . Разом з відповідачем у вкзаній квартирі проживає: ОСОБА_2 , 2003 року народження, ОСОБА_3 , 2007 року народження, ОСОБА_4 , 2013 року народження. Позивач зазначає, що відповідач не виконує зобов?язання, пов?язані з утриманням майна.
Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті внесків за період з 01.06.2019 по 28.02.2022 у сумі 8297,52 грн., інфляційні нарахування у сумі 999,48 грн., 3% річних у сумі 314,48 грн., а також понесені судові витрати.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 26.08.2022 відкрито провадження у справі та справа призначена до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 8 ст. 279 ЦПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.
Положеннями ст. 174 ЦПК України, визначено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ст.ст. 174, 178 ЦПК України, відповідач не скористався своїм правом та не направив до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзхиві.
Враховуючи наведене, суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_3 .
Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» забезпечує належне утримання будинку і прибудинкової території та надання житлово-комунальних послуг мешканцям першого корпусу будинку АДРЕСА_4 .
Відповідно до ч.ч. 2,3,4 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Пунктом 1 частиною 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому право прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 3 статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (центральне постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримування, укладення договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Статтями 20, 21 Закону визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язки виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель зобов`язаний забезпечувати експлуатацію будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд та об`єктів благоустрою, розташованих на прибудинкових територіях, згідно з умовами укладених договорів, стандартами, нормативами, нормами і правилами; вимагати своєчасної і в повному обсязі оплати наданих житлово-комунальних послуг від споживачів.
Крім того, відповідно до положень ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Судом встановлено, що позивач у цій справі є організацією, яка уповноважена надавати житлово-комунальні послуги в будинку АДРЕСА_1 , а також з організації та задоволення потреб мешканців будинку в житлово-комунальних та інших послугах, укладання договорів з суб`єктами господарювання для забезпечення житлового фонду комунальними послугами, нарахування, обліку та збору плати за надані споживачу послуги, а тому має право вимагати від відповідача оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, виконавцем яких позивач є, а також плати за інші надані житлово-комунальні послуги.
Між позивачем та відповідачем договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не укладався, однак відповідач всупереч вимог чинного законодавства України за житлово-комунальні послуги не сплачує, у зв`язку з чим, 16.11.2015 Голосіївським районним судом м. Києва у справі № 752/17566/15-ц було видано судовий наказ про стягнення з відповідача на користь ОСББ «Киянка-1» заборгованість по оплаті за житлово-комунальні послуги в сумі 14687,14 грн та судовий збір в сумі 609,00 грн.
Разом з цим, заочним рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 27.08.2019 позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, - задоволено частково. Стягнуто із ОСОБА_1 - на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» - за період з 01.02.2015 р. по 31.03.2019 р. заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в сумі 8649 грн. 17 коп., інфляційні втрати в сумі 9049 грн. 45 коп., та три відсотки річних в сумі 1079 грн. 82 коп., а всього суму в розмірі - 18778,44 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто із ОСОБА_1 - на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» - судовий збір у сумі 1284,38 грн. В частині стягнення витрат, пов`язаних із отримання правової допомоги, відмовлено.
Як вбачається із зазначеного рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 27.08.2019 судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником особового рахунку та 20.03.2015 між нею та ОСББ «Киянка-1» укладено договір про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Частиною 4 статті 82 ЦПК України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що загальними зборами членів ОСББ «Киянка-1» від 15.05.2019 було прийнято рішення встановити з 01.06.2019, для співвласників, обов`язок щомісячно сплачувати внески на управління багатоквартирним будинком з розрахунку 7 грн. з 1 кв.м. загальної площі квартири. Внески мають сплачуватися не пізніше «20» числа місяця наступного за розрахунковим (місяцем, зі який сплачується внесок), що підтверджується протоколом загальних зборів членів ОСББ «Киянка-1» від 15.05.2019.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку за період з 01.06.2019 по 28.02.2022 у відповідача перед позивачем наявна заборгованість в сумі 8297,52 грн., та доказів які б спростовували розмір основної заборгованості з боку сторони відповідача суду не надано, як і не надано доказів на підтвердження належного виконання своїх зобов`язань по сплаті за надані послуги.
Наданий позивачем розрахунок основної суми заборгованості в повній мірі відображає перелік наданих відповідачу житлово-комунальних послуг та застосовані при цьому тарифи, та з боку відповідача розмір заборгованості не спростовано.
Згідно із ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.ч. 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом
Відповідачем, всупереч вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, не надано належних та допустимих доказів своєчасної та у повному обсязі сплати наданих їй житлово-комунальних послуг та відсутності заборгованості перед позивачем по оплаті цих послуг, як і не надано доказів необґрунтованості та безпідставності позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим факт порушення прав позивача, а тому позовні вимоги в частині стягнення основної суми заборгованості за житлово-комунальні послуги в сумі 8297,52 грн. є законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, в частині позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних втрат та трьох відсотків річних суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з позовної заяви та розрахунків позивача, останнім нараховано інфляційні нарахування та три відсотки річних від простроченої суми за період з 22.07.2019 по 23.02.2022 включно і становить 999,48 грн. та 314,48 грн., відповідно.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення інфляційних нарахувань та трьох відсотків річних, підлягають задоволенню.
В частині стягнення з відповідача на користь позивача витрат, пов`язаних із отриманням правової допомоги в сумі 5000,00 грн., то, на думку суду, стороною позивача не було надано суду достатні та належні докази, які б свідчили про передачу та отримання відповідних юридичних послуг між позивачем та адвокатом, зокрема, в матеріалах справи відсутній договір про надання правничої допомоги, акт прийому-передачі виконаних робіт, підписаний сторонами, в зв`язку з чим у стягненні цих витрат слід відмовити, за недоведеністю.
Враховуючи наведене, суд дослідивши всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо всі обставини справи та надані в їх обґрунтування докази, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у справі, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку вважає, що позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, підлягає частковому задоволенню.
Згідно із вимогами ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» (ідентифікаційний код: 23377919, місцезнаходження: м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд. 9-А та 5, корпус 1) заборгованість за період з 01.06.2019 по 28.02.2022 заборгованість по сплаті внесків за спожиті житлово-комунальні послуги в сумі 8297 (вісім тисяч двісті дев`яносто сім) грн 17 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» (ідентифікаційний код: 23377919, місцезнаходження: м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд. 9-А та 5, корпус 1) інфляційні втрати в сумі 999 (дев`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 48 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» (ідентифікаційний код: 23377919, місцезнаходження: м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд. 9-А та 5, корпус 1) три відсотки річних в сумі 314 (триста чотирнадцять) грн 48 коп.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Киянка-1» (ідентифікаційний код: 23377919, місцезнаходження: м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд. 9-А та 5, корпус 1) судовий збір в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Суддя Ю.Ю. Мазур
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113959977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Мазур Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні