Справа № 573/1720/23
Номер провадження 2/573/352/23
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 жовтня 2023 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Свиргуненко Ю.М.,
з участю секретаря Федорченко Г.В.,
розглянувши в відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Шамукова Світлана Фаридівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
I. Стислий виклад позовної заяви
21 вересня 2023 року адвокат Бовкун А.С., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до Білопільської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті останнього відкрилася спадщина на земельну ділянку, розташовану на території Шкуратівського старостинського округу Сумської області, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №1431. 21 березня 2023 року подала до компетентних органів Посольства України в Республіці Польща заяву про прийняття спадщини. Однак, 12 вересня 2023 року через свого представника за довіреністю отримала письмові роз`яснення приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька пропустила з поважних причин. У зв`язку з тим, що тимчасово проживає в Республіці Польща, не могола у визначений законом строк подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІІ. Процесуальні дії в справі
Ухвалою від 22 вересня 2023 року відкрито провадження в справі за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження з викликом учасників справи на 04 жовтня 2023 року. В п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву, а третій особі - пояснення щодо позову. Разом з цим у приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Шамукової С.Ф. витребувано інформаційні довідки зі Спадкового реєстру щодо заведення спадкової справи та щодо наявності заповіту/спадкового договору відносно ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шкуратівка Сумського району Сумської області (а. с. 24).
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи
Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явилася. Її представник адвокат Бовкун А.С., яка діє на підставі ордеру серії АЕ №1227525 від 19 вересня 2023 року, у позовній заяві зазначила про розгляд справи без її участі та без участі позивача (а. с. 1 зворотний бік).
Представник відповідача Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області в підготовче засідання не з`явився. Міський голова надіслав клопотання про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають (а. с. 31).
Третя особа приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Шамукова С.Ф. у підготовче засідання не з`явився, надіслала заяву про розгляд справи без її участі, заперечень проти позову ОСОБА_1 не має (а. с. 26).
Згідно з ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Інші клопотання та заяви, пов`язані з розглядом справи, від учасників судового процесу не надходили.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Частиною четвертою статті 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
В абз. 3 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» судам роз`яснено, що в разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Відповідно до абз. 6 п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення в цивільній справі», у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Представник відповідача позов визнав, визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, підстави для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову відсутні, отже суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем та ухвалити рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні за наявними матеріалами.
У зв`язку з неявкою у підготовче засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
ІV. Фактичні обставини
Суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шкуратівка Сумського району Сумської області помер батько позивача ОСОБА_2 (а. с. 5-7).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла 1/2 частина земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5920689500:01:003:0322, площею 3,5824 га, розташована на території Шкуратівської сільської ради Білопільського району Сумської області, право власності на яку посвідчено свідоцтвом про право на спадщину за заповітом №1431 від 03 липня 2018 року (а. с. 14-15).
За інформацією виконавчого комітету Ворожбянської міської ради, ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені померлого посвідчувався старостою сіл Шкуратівка, Нагірнівка, Цимбалівка, Череватівка Ворожбянської міської ради 25 червня 2021 року за №3-20 (а. с. 17).
Відповідно до вказаного заповіту, ОСОБА_2 заповів усе своє майно донці ОСОБА_1 - позивачу в справі (а. с. 12).
Згідно з інформаційними довідками з Спадкового реєстру №74112349 та №74112417 від 27 вересня 2023 року, спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заведена. Від імені померлого зареєстровано заповіт №3-02 від 25 червня 2021 року, номер у спадковому реєстрі 68946093 (а. с. 26-30).
21 березня 2023 року позивач подала заяву про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Справжність підпису ОСОБА_1 на цій заяві була засвідчена радником з консульських питань Посольства України в Республіці Польща ОСОБА_3 (а. с. 8).
Відповідно до письмових роз`яснень приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Сумської області Шамукової С.Ф. від 12 вересня 2023 року, позивачу відмовлено в оформленні спадщини після смерті батька ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини (а. с. 9).
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом після батька, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак не може реалізувати своє право на спадщину у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.
V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Встановленим судом фактам відповідають цивільно-правові відносини, що виникають із спадкування, щодо порядку прийняття спадщини та продовження строків для прийняття спадщини, які регулюються Конституцією України та Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України).
Згідно з статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1223, ч. 1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
VІ. Висновки суду
Виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, наданих суду доказів, які не викликають сумнівів у їх допустимості та достовірності, суд дійшов до наступних висновків.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 з об`єктивних причин не мала можливості вчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що на момент відкриття спадщини перебувала за кордоном у Республіці Польща через введений в України воєнний стан, зумовлений військовою агресією Російської Федерації. Такі причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини суд визнає поважними.
Крім того, суд враховує правовий висновок Верховного Суду у постанові від 21 вересня 2020 року у справі №130/2517/18, в якому ВС зазначає, що у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17, від 06 вересня 2017 року у справі №6-496цс17.
З вказаними висновками погодився Верховний Суд у постановах від 12 вересня 2018 року у справі №484/3221/17 (провадження №61-22510св18), від 10 січня 2019 року у справі №263/1221/17 (провадження №61-18261св18), від 25 березня 2020 року у справі №642/2539/18-ц (провадження №61-5609св19).
Враховуючи обставини справи, наявність заповіту на користь позивача як спадкоємця майна ОСОБА_2 , наведені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, які є поважними, а також враховуючи, що представником відповідача визнано позовні вимоги ОСОБА_1 , суд відповідно до положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України дійшов до висновку про наявність правових підстав для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та ухвалення рішення про задоволення позову у підготовчому судовому засіданні, виходячи з вимог ст. ст. 200, 206 ЦПК України.
Задовольняючи позов, суд також виходить з того, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 . Інші спадкоємці останнього, у тому числі й ті, які мають право на обов`язкову частку у спадщині за законом та в установленому порядку прийняли спадщину чи мають намір її прийняти відсутні, а визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.
Також, суд враховує правовий висновок Верховного Суду у постанові від 21 вересня 2020 року у справі №130/2517/18, в якому ВС зазначає, що виконуючи завдання цивільного судочинства, окрім основних принципів: справедливості, добросовісності та розумності, суд керується аксіомою цивільного судочинства: «Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem», яка означає «У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права».
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 1220, 1222, 1233, 1235, 1269-1270, 1272, п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, ст. ст. 4, 12-13, 76-78, 81, 200, 206, 258, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області, юридична адреса: Сумська область, Сумський район, м. Ворожба, вул. Богдана Хмельницького, буд. 8, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Шамукова Світлана Фаридівна, юридична адреса: АДРЕСА_3 про визначення додаткового строку про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю три місяці з дня набрання чинності рішенням суду.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113960056 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Свиргуненко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні