Рішення
від 03.10.2023 по справі 167/896/23
РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 167/896/23

Номер провадження 2/167/277/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2023 року м. Рожище

Рожищенський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Требика В.Б.,

з участю:

секретаря судового засідання Артюха В.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

До суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області про визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташовані на АДРЕСА_1 (далі - будинок АДРЕСА_1 ), в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .

Позов обґрунтовується тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на будинок АДРЕСА_1 . Заповіту

ОСОБА_4 не залишив. Спадкоємцями за законом є позивач ОСОБА_1 та дружина померлого - ОСОБА_3 , однак остання не оформила своїх спадкових прав і ІНФОРМАЦІЯ_1 померла. Після її смерті відкрилась спадщина, яку позивач прийняв. З метою оформлення спадкових прав після матері, ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, однак йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину (на 1/2 частину будинку АДРЕСА_1 ) через відсутність правовстановлюючих документів на це майно.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали позов. Позивач ОСОБА_1 давав пояснень близькі за змістом до обгрунтувань позову. З пояснень представника позивача ОСОБА_2 слідує, що будинок АДРЕСА_1 належав батьку позивача, після смерті якого ОСОБА_1 і ОСОБА_3 залишилися проживати у цьому будинку. У 2021 році померла мати позивача з якою ОСОБА_1 , на момент відкриття спадщини, постійно спільно проживав.

Представники відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, у судове засідання не з`явилися. До суду від голови Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області та завідувача Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області надійшли заяви про розгляд справи у відсутності їх представників. Зі змісту цих заяв слідує, що проти заявлених вимог не заперечують.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, дійшов таких висновків.

Судом з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 .

Положенням п. 4 Перехідних та прикінцевих положень Цивільного кодексу України (далі - ЦК) визначено, що Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Враховуючи, що відкриття спадщини після померлого ОСОБА_4 відбулося у день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому правовідносини щодо спадкування його майна регулюються законодавством, яке діяло на той час, - положеннями ЦК (в редакції 1963 року).

Згідно із ст. 524 ЦК (в редакції 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (ст. 525 ЦК в редакції 1963 року).

Нормою ст. 529 ЦК (в редакції 1963 року) передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до ст. 549 ЦК (в редакції 1963 року) спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У копії довідки Рожищенської державної нотаріальної контори від 4 квітня 2023 року № 197/01-16 значиться про те, що до складу спадкоємців ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , входять ОСОБА_1 і ОСОБА_3 .

З копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 28 березня 2023 року № 00039042640 вбачається, що 19 вересня 1961 року ОСОБА_4 і ОСОБА_5 уклали шлюб (актовий запис № 54), прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 .

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьками позивача ОСОБА_1 записані ОСОБА_4 і ОСОБА_3 .

Відповідно до копії довідки Відділу «ЦНАП» Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 28 березня 2023 року № 244/06-31/2-23 ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня своєї смерті проживав на АДРЕСА_1 разом з дружиною ОСОБА_3 та сином ОСОБА_1 .

З копії спадкової справи № 95/2023 до майна померлого ОСОБА_4 вбачається, що 28 червня 2023 року позивачу ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину на частку у спадковому майні - земельної ділянки (кадастровий номер: 0724510100:13:032:0423) площею 0,0700 га, яка розташована на АДРЕСА_1 . Крім того, спадкоємцем іншої

частки цієї земельної значиться дружина померлого - ОСОБА_3 .

Отже, ОСОБА_1 і ОСОБА_3 прийняли спадщину після померлого

ОСОБА_4 , оскільки фактично вступили в управління та володіння спадковим майном, і позивач ОСОБА_1 частково оформив свої спадкові права. Даних щодо інших спадкоємців першої черги, що у встановленому законом порядку прийняли спадщину після ОСОБА_4 , матеріали справи не містять.

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 підтверджено, що

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК).

За змістом частин 1, 3 ст. 1268 ЦК спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до копії довідки Відділу «ЦНАП» Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 28 березня 2023 року № 245/06-31/2-23 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня своєї смерті проживала на АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_1 .

З копії спадкової справи № 155/2023 до майна померлої ОСОБА_3 вбачається, що 28 червня 2023 року ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину - частку земельної ділянки (кадастровий номер: 0724510100:13:032:0423), яка розташована на

АДРЕСА_1 і призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Отже, ОСОБА_1 прийняв спадщину після померлої ОСОБА_3 шляхом постійного спільного проживання із спадкодавцем на момент відкриття спадщини та частково оформив свої спадкові права. Даних про інших спадкоємців першої черги, що у встановленому законом порядку прийняли спадщину після ОСОБА_3 , матеріали справи не містять.

Постановою державного нотаріуса Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області Демчук Т.М. від 28 червня 2023 року № 336/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину ( частину будинку АДРЕСА_1 ) за законом після ОСОБА_3 у зв`язку із відсутністю документів, що посвідчують право власності на це нерухоме майно.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно із частинами 2, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня

2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого

2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за №157/6445 (з подальшими змінами).

Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом.

Тобто, виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.

До компетенції виконкомів місцевих Рад відносилось також питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих Рад.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).

Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Як вбачається з копії рішення виконкому Рожищенської селищної ради депутатів трудящих від 25 січня 1972 року, копії акту про відведення (вибір) земельної ділянки для будівництва 26 січня 1972 року, копії проекту забудови земельної ділянки індивідуальним жилим будинком від 26 січня 1972 року, копії договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності від 7 лютого 1972 року ОСОБА_4 виділено в безстрокове користування для будівництва індивідуального житлового будинку земельну ділянку в АДРЕСА_1 ).

Згідно з копією рішення виконавчого комітету Рожищенської міської ради народних депутатів Рожищенського району Волинської області від 24 січня 1996 року

№ 6 ОСОБА_4 передано у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку на АДРЕСА_1 .

Із копії повідомлення Комунального підприємства «Волинське обласне Бюро технічної інвентаризації» від 9 червня 2023 року № 2666/01-14 вбачається, що станом на 31 грудня 2012 року право власності на будинок АДРЕСА_1 не зареєстровано.

Довідкою Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 13 вересня 2023 року № 1432/02-25/2-23 підтверджено, що будинок АДРЕСА_1 (1979 року побудови) належав ОСОБА_4 .

З копії технічного паспорта, виготовленого 28 вересня 2023 року слідує, що загальна площа приміщень будинку АДРЕСА_1 (1978 року побудови) складає 84,3 кв. м.

Отже враховуючи, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після померлої

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , до складу якої увійшло, зокрема майно, яке ОСОБА_3 успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 - частину будинку АДРЕСА_1 , але нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, то суд доходить висновку, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК судові витрати слід залишити за позивачем згідно з його клопотанням.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 141, 259, 265 ЦПК суд, -

в и р і ш и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташовані

на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Сплачений судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення: 6 жовтня 2023 року.

Позивач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).

Відповідач: Рожищенська міська рада Луцького району Волинської області (місцезнаходження: Волинська область, Луцький район, м. Рожище, вул. Незалежності, 60, ідентифікаційний код юридичної особи 04333268).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Рожищенська державна нотаріальна контора Волинської області (місцезнаходження: Волинська область, Луцький район, м. Рожище, вул. Незалежності, 31, ідентифікаційний код юридичної особи 02887496).

Суддя: В.Б. Требик

СудРожищенський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено10.10.2023
Номер документу113974540
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —167/896/23

Рішення від 03.10.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Рішення від 03.10.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Ухвала від 15.09.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Ухвала від 01.09.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

Ухвала від 16.08.2023

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Требик В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні