У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/1338/21
Провадження № 1-кс/210/1887/23
"27" вересня 2023 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
адвоката ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши в судовому засіданні в м. Кривому Розі клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділення поліції № 2 Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_6 в рамках кримінального провадження № 42020040000000887, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.12.2020, щодо застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кіровоград Кіровоградської області, громадянина України, освіта вища, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
02 серпня 2023 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся старший слідчий слідчого відділення відділення поліції № 2 Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_6 з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилався на те, що слідчими слідчого відділення відділення поліції № 2 Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020040000000887, відомості про яке до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 17.12.2020 за ознаками складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 177 КК України.
До складу групи слідчих включено слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.
Під час досудового розслідування встановлено, що директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» (ідентифікаційний код юридичної особи 05411378) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головний бухгалтер ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та директор ТОВ «Фірма «Размах» (ідентифікаційний код юридичної особи 13452086) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи свої службові, владні повноваження, обов`язки, становище у незаконний спосіб, злочинних цілях, діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, задля досягнення єдиного злочинного результату - незаконного збагачення при скоєнні кримінальних правопорушень проти власності у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.12.2016 шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 3560508,50 грн., що на час вчинення кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до ч. 1,4 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 17 грудня 2020 року за номером 42020040000000887.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 5 ст. 191 КК України.
ОСОБА_5 перебуваючи на посаді директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та співучасник кримінального правопорушення ОСОБА_8 перебуваючи на посаді директора ТОВ фірма «РАЗМАХ» період з 2016 по 2019 роки вчинили тяжкі та особливо тяжкі кримінальні правопорушення, проти власності. Таким чином ОСОБА_5 та ОСОБА_8 спричинили матеріальні збитки державі на загальну суму 6 920 374,39 грн., що в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та складає особливо великі розміри. З метою легалізації вказаних грошових коштів ОСОБА_5 та ОСОБА_8 вчинили правочин з майном, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, дії спрямовані на приховування незаконного походження таких коштів, використанні іншого майна, одержаного внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню), доходів, вичинені за попередньою змовою групою осіб.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до ч. 1,4 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 28 квітня 2021 року за номером 42021040000000294.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 2 ст. 209 КК України.
Директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» (ідентифікаційний код юридичної особи 05411378) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головний бухгалтер ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та директор ТОВ «Фірма «Размах» (ідентифікаційний код юридичної особи 13452086) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи свої службові, владні повноваження, обов`язки, становище у незаконний спосіб, злочинних цілях, діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, задля досягнення єдиного злочинного результату - незаконного збагачення при скоєнні кримінальних правопорушень проти власності у проміжок часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 2846840,89 грн., що на час вчинення кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до ч. 1,4 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 04 січня 2023 року за номером 12023041710000028.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 5 ст. 191 КК України.
Директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» (ідентифікаційний код юридичної особи 05411378) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головний бухгалтер ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та директор ТОВ «Фірма «Размах» (ідентифікаційний код юридичної особи 13452086) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи свої службові, владні повноваження, обов`язки, становище у незаконний спосіб, злочинних цілях, діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, задля досягнення єдиного злочинного результату - незаконного збагачення при скоєнні кримінальних правопорушень проти власності у проміжок часу з 01.01.2019 по 31.03.2019 шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 513 025,00 грн., що на час вчинення кримінального правопорушення у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є великим розміром.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до ч. 1,4 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 04 січня 2023 року за номером 12023041710000029.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 4 ст. 191 КК України.
Директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» (ідентифікаційний код юридичної особи 05411378) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головний бухгалтер ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , використовуючи свої службові, владні повноваження, обов`язки, становище у незаконний спосіб, злочинних цілях, діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, задля досягнення єдиного злочинного результату - незаконного збагачення при скоєнні кримінальних правопорушень проти власності у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.03.2019 шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 та ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 636771,07 грн., що на час вчинення кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до ч. 1,4 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 04 січня 2023 року за номером 12023041710000031.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 5 ст. 191 КК України.
28.04.2023 у порядку ст. ст. 276-278 КПК України ОСОБА_5 оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
01.05.2023 слідчим суддею Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, до 28.06.2023.
29.05.2023 ухвалою Дніпровського апеляційного суду запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_5 змінено на домашній арешт, та обов`язки, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- цілодобово не відлучатися з місця фактичного проживання ОСОБА_5 з АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокурора або суду, з можливістю відвідування лікувальних закладів в разі необхідності;
- здати на зберігання до відповідних органів держаної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну;
- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними по даному кримінальному провадженню;
- носити електронний засіб контролю.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу, від 28.06.2023 підозрюваному ОСОБА_5 продовжено дії обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, строком до 28.07.2023.
30.06.2023 відповідно до вимог ст.ст. 40, 42, 276, 277, 278, 279 КПК України ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та оголошено нову підозру.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що Державне підприємство «Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро Інституту геотехнічної механіки імені М.С. Полякова Національної академії наук України» (ідентифікаційний код юридичної особи 05411378, у подальшому - ДП «СКТБ ІГТМ НАН України») створено 12.12.1972 відповідно до постанови Бюро Президії АН УРСР від 12.12.1972 № 432 на базі Дослідного виробництва Інстутуту геотехнічної механіки АН УРСР, зареєстровано за адресою: Україна, 49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 2-А.
ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» засновано на державній власності, перебуває у віданні Національної академії наук України (у подальшому - НАН України або Уповноважений орган управління). Загальне керівництво ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» здійснює Президія НАН України та наукове-методичне - Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України (у подальшому - Інститут).
ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» створене з метою забезпечення наукових досліджень Інституту, а саме: виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт з проектування та виготовлення експериментального наукового устаткування за його завданнями; впровадження його науково-технічної продукції, в тому числі інноваційної, захищеної охоронними документами; забезпечення модернізації, ремонту та обслуговування його обладнання тощо.
Предметом діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є:
- забезпечення наукових досліджень Інституту, зокрема:
розробка науково обґрунтованих рекомендацій, прогнозів і заходів, які використовуються при проектуванні гірських виробництв і об`єктів;
вирішення проблем підвищення достовірності геологічної інформації і ступеню розвіданності родовищ корисних копалин; розробка методів прогнозу гірничо-геологічних умов вугільних родовищ, прогнозу, оцінки і розробки скупчень метану природних та техногенних пасток;
вирішення проблем геологічного, геомеханічного, екологічного моніторингу на геосистемному рівні;
розробка наукових засад створення нових екологічно чистих ресурсозберігаючих технологій ведення гірських робіт при підземному та відкритому способах розробки;
розробка науково обґрунтованих шляхів та заходів щодо комплексного і раціонального використання надр;
експертна оцінка техногенного впливу та екологічних наслідків діяльності гірничодобувних та гірничопереробних підприємств на етапах їх проектування, будівництва і експлуатації:
розробка екологічно безпечних технічних рішень із захоронення відходів промислових виробництв;
вирішення проблем розробки техногенних родовищ;
розробка наукових засад, створення засобів та технологій виробництва гірського і залізничного транспорту;
розробка, проектування і виготовлення систем діагностики шахтних підйомних установок;
надання послуг з діагностики та оцінки надійності шахтного устаткування;
розробка способів і створення технічних засобів зміцнення, руйнування та переробки твердих мінеральних середовищ шляхом механічного, термічного, мікробіологічного, електромагнітного та інших фізичних полів;
розробка науково обґрунтованих заходів запобігання раптовим викидам вугілля, порід та газу;
виконання досліджень, розробка рекомендацій, способів та технічних засобів для виконання вибухових робіт на шахтах, кар`єрах, інших промислових об`єктах;
розробка наукових засад, створення методів і засобів захисту машин, обладнання, будівель, споруд, приладів і апаратури від шкідливого гепатогенного впливу та вібраційного, сейсмічного і ударного навантаження;
визначення властивостей корисних копалин і стану гірського масиву, оцінка, діагностика та розробка методів розрахунку параметрів і стійкості гірських виробок та підземних споруд;
розробка науково обґрунтованих принципів і створення приладів і апаратури для визначення властивостей корисних копалин, діагностики і оцінки стану гірського масиву та стійкості гірських виробок підземних споруд;
дослідження віброреології сипких матеріалів і середовищ та створення фізико-механічних основ теорії вібраційних процесів і машин, їх розробка, виготовлення і впровадження;
дослідження в`язко-пружних властивостей еластомірних конструкцій, створення методів їх розрахунку; розробка, виготовлення і впровадження еластомірів та їх конструкцій;
вирішення проблем руйнування, транспортування і класифікації корисних копалин при їх видобутку і переробці;
виконання комплексу досліджень з механіки сипких матеріалів, ґрунтів та гірських порід і розробка науково обґрунтованих рекомендацій, прогнозів і заходів, потрібних при проектуванні, будівництві і експлуатації різних споруд і об`єктів, в тому числі підземних;
розробка нетрадиційних способів і засобів видобутку та поглибленої
переробки вугілля;
проектування, будівництво та експлуатація теплоенергетичних комплексів;
розробка способів і технічних засобів інтенсифікації видобутку твердих корисних копалин, нафти і газу з застосуванням гідродинамічного, вібраційного та інших видів впливу безпосередньо на гірський масив та через свердловини;
розробка наукових основ технологій та пристроїв для керування процесами тепломасообміну в системах з фазовими перетвореннями робочих тіл;
оптова та роздрібна торгівля енергоносіями (вугілля, нафтопродукти, газ тощо), мінеральною сировиною та виробами з неї, промисловими виробами, товарами народного вжитку;
виробництво дослідних зразків та малих серій стендів, установок, машин, приладів, обладнання та іншої продукції в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Надання науково-технічних та інженерних послуг; організація та проведення проектно-конструкторських робіт, випуск зразків науково-технічної продукції, дослідного та промислового виробництва у галузях машинобудування, приладобудування, а також зразків нової техніки для агропромислового комплексу, харчової та переробної промисловості.
Пошук замовників та сприяння налагодженню наукових та виробничих контактів з підприємствами, організаціями в Україні та за її межами, організація фінансування науково-технічних та виробничих програм шляхом залучення інвестицій, грантів.
Здійснення науково-технічного співробітництва з українськими та зарубіжними підприємствами та організаціями. Маркетингова та патентно-ліцензійна діяльність на ринках України та на світових ринках за профілями діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України».
Реалізація науково-технічної продукції, обладнання, матеріалів, зразків, ноу-хау тощо, надання інжинірингових та інших послуг, організація оптової торгівлі промисловими товарами.
Роботи та послуги у галузі електронної інформації та телекомунікацій. Створення та супроводження сайтів, електронних видань тощо.
Роботи та послуги у галузях науково-технічної інформації, консалтингу, створення та реалізація програмного, математичного і методичного забезпечення для вирішення науково-технічних, інформаційних, проектно-конструкторських, аналітичних, маркетингових та інших завдань.
Посередницька діяльність, в т.ч. за зовнішньоекономічними договорами та угодами згідно з метою діяльності, передбаченою Статутом. Здійснення митно-брокерських послуг та послуг ліцензійного митного характеру згідно з чинним законодавством та за наявності необхідних ліцензій та дозволів.
Здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації незайнятого населення та інших категорій громадян. Організація та проведення заходів з підвищення кваліфікації наукових та інженерно технічних кадрів.
Організація та виконання будівельно-монтажних та ремонтних робіт, ремонт машинобудівної, металургійної та спорідненої техніки, будівельних конструкцій, трубопроводів тощо. Сервісне обслуговування наукомістких промислових та сільськогосподарських комплексів.
Організація та проведення сертифікації науково-технічної та промислової продукції, а також систем управління якістю.
Здійснення зовнішньоекономічної діяльності:
експорт результатів науково-дослідної, науково-технічної, конструкторської та виробничої діяльності;
імпорт та експорт приладів, обладнання, машин, виробів, матеріалів та іншої продукції;
укладання угод і договорів про науково-технічне співробітництво із зарубіжними і міжнародними організаціями.
Будівництво, у тому числі із залученням спеціалізованих організацій, реконструкція, а також капітальний ремонт основних фондів відповідно до наявних ресурсів, сприяння швидкому введенню до експлуатації об`єктів та обладнання.
Інша діяльність, що не суперечить чинному законодавству України, Статуту НАН України, Статуту Інституту та Статуту ДП «СКТБ ІГТМ НАН України».
Усі види діяльності, які згідно із законодавством потребують спеціальних дозволів чи ліцензій, здійснюються ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» лише після їх отримання.
Відповідно до предмету діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»:
укладає угоди та договори цивільно-правового характеру з підприємствами-замовниками та договори про надання послуг юридичним особам.
Вивчає, аналізує та узагальнює досягнення світової науки за профілем діяльності Інституту і вивчає можливості їх використання, бере участь у розробці та реалізації міжнародних програм і проектів.
Розробляє прогнози розвитку та проводить експертизу робіт в галузі механіки, механіки гірських порід, техніки і технології видобутку і переробки корисних копалин, охорони і безпеки праці, екології та інших наукових галузей
гірської справи.
Організує, проводить та бере участь у конкурсах наукових робіт (проектів, заявок) і за позитивними результатами конкурсу надає необхідні ресурси та забезпечує виконання відповідних досліджень.
Проводить конференції, наради, симпозіуми, виставки, наукові школи, в т.ч. на міжнародному рівні.
Здійснює інформаційну та видавничу діяльність, засновує наукові видання.
Складає, затверджує та виконує плани науково-технологічних робіт, вирішує питання їх матеріально-технічного і фінансового забезпечення.
Вивчає, аналізує та узагальнює досвід передових підприємств, постійно вдосконалює технологічні процеси роботи з метою економії природного газу, електроенергії, води та зменшення витрат інших ресурсів.
Реєструє у встановленому порядку науково-дослідні роботи, які виконуються, готує і подає науково-технічну інформацію про виконані роботи до відповідних органів інформації, забезпечує своєчасне використання у своїй діяльності науково-інформаційних матеріалів.
Відкриває відповідні рахунки в установах банків для ведення наукової та господарської діяльності, веде бухгалтерський, оперативний і статистичний облік, впроваджує передові методи і форми обліку, складає звітність за затвердженими формами і подає їх у визначені строки відповідним органам.
ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є юридичною особою. Права і обов`язки юридичної особи ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» набуває з дати його державної реєстрації. ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є державним унітарним підприємством НАН України, яке діє на принципах повної господарської самостійності та самоокупності, має відокремлене майно, самостійний баланс, валютні та інші рахунки в установах банків, круглу печатку та штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, а також інші печатки та бланки зі своїм найменуванням, власну торгову марку та інші реквізити. ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» має право розпоряджатися майном, набувати майнові та особисті немайнові права, укладати різного роду угоди та інші юридичні акти з державними та комерційними структурами та організаціями, фізичними особами, в тому числі купівлі-продажу, підряду, позики, перевезення, спільної діяльності та інші, які не суперечать Статуту, чинному законодавству України та порядку, встановленому НАН України; нести відповідальність, бути позивачем, відповідачем в суді відповідно до законодавства.
Основним показником фінансових результатів господарської діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є прибуток, який формується за рахунок надходжень від провадження господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, сплати відсотків за кредитами банків, сплати передбачених законодавством податків та інших платежів до бюджету, відрахувань до цільових та інших фондів, залишається у повному його розпорядженні та використовується відповідно до законодавства.
Розподіл прибутку ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» з урахуванням вимог Господарського кодексу України та інших законів України.
У фінансовому плані ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» затверджується суми коштів, які спрямовуються державі, як власнику, і зараховуються до державного бюджету.
ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» відраховує та сплачує до державного бюджету частину прибутку відповідно до порядку та нормативу, визначених законодавством.
Відносини ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Постановою Президії Національної академії наук України від 06.02.2008 № 25 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», з 09.06.2008, укладено контракт 30.01.2008.
Розпорядженням Президії Національної академії наук України від 29.12.2012 № 813 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», з 18.12.2012, укладено контракт 18.12.2012.
05.12.2017 між НАН України (у подальшому Орган управління майном), в особі керівника, першого віце-президента НАН України, академіка НАН України ОСОБА_9 , та громадянином України ОСОБА_5 (у подальшому - Керівник) укладено контракт, відповідно до умов якого:
за цим контрактом Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна, а Орган управління майном зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника (п. 1);
на підставі контракту виникають трудові відносини між Керівником підприємства та Органом управління майном цього підприємства (п. 2);
керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами (п. 3);
керівник діє на засадах єдиноначальності (п. 4);
керівник підзвітний Органу управління майном у межах, встановлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом (п. 5);
керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом (п. 6);
керівник забезпечує складання в установленому порядку річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства на кожний наступний рік і подає його для затвердження або погодження Органу управління майном, з яким укладено цей контракт (п. 61);
керівник подає в установленому порядку Органу управління майном, з яким укладено цей контракт, квартальну та річну фінансову звітність підприємства, а також квартальний та річний звіти про виконання фінансового плану підприємства разом з пояснювальною запискою щодо результатів діяльності (п. 62);
керівник забезпечує виконання затвердженого річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства (п. 63);
керівник забезпечує ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової, статистичної, податкової звітності згідно з діючим законодавством (п. 64);
керівник зобов`язується забезпечити виконання показників ефективності використання державного майна і прибутку, а також майнового стану підприємства згідно з додатком до контракту (п. 7);
керівник щокварталу подає Органу управління майном, з яким укладено цей контракт, звіт про результати виконання показників, передбачених контрактом, за встановленою формою.
у разі невиконання передбачених контрактом показників керівник подає Органу управління майном разом із звітом пояснення щодо причин їх невиконання (п. 9);
Орган управління майном має право вимагати від Керівника достроковий звіт про його дії, якщо останній допустив невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків щодо управління підприємством та розпорядження його майном (п. 10);
керівнику належать закріплені за ним повноваження і права, які поширюються на підприємство законодавчими та іншими нормативними актами, а також передбачені статутом підприємства та цим контрактом (п. 12);
керівник має право:
діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях:
укладати господарські та інші угоди;
видавати доручення;
відкривати рахунки в банках;
користуватися правом розпорядження коштів підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства;
в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства;
вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Органом управління майном, статутом підприємства і цим контрактом до компетенції Керівника
(п. 13);
керівник укладає трудові договори з працівниками підприємств відповідно до чинного законодавства.
Керівник зобов`язаний вжити заходів до створення в кожному структурному підрозділі і на кожному робочому місці умов праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці (п. 15);
під час укладення трудових договорів з працівниками підприємства, визначенні та забезпеченні умов їх праці та відпочинку, Керівник керується трудовим законодавством з урахуванням галузевих особливостей, передбачених статутом підприємства, генеральною та галузевими угодами, колективним договором і фінансовими можливостями підприємства.
У разі делегування керівнику повноважень щодо проведення колективних переговорів і укладання колективного договору, він повинен забезпечити проведення колективних переговорів щодо укладення колективного договору у порядку, передбаченому законом України «Про колективні договори і угоди» (п. 16);
цей контракт припиняється:
а) після закінчення терміну дії контракту;
б) за згодою сторін;
в) до закінчення терміну дії контракту у випадках, передбачених пунктами 25 і 26 цього контракту;
г) з інших підстав, передбачених законодавством та цим контрактом (п. 24);
цей контракт діє з 18 грудня 2017 р. по 17 грудня 2022 (п. 30).
Розпорядженням Президії Національної академії наук України від 28.07.2021 № 385 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнено з посади директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», з 30.07.2021.
Виконуючи свої службові обов`язки, ОСОБА_5 у своїй службовій діяльності повинен дотримуватися Конституції України, чинного законодавства України, закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України», нормативно-правових актів, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, Статуту НАН України, нормативними актами НАН України, Статуту Інституту та Статуту ДП «СКТБ ІГТМ НАН України».
Відповідно Статуту ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»:
управління ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» здійснюється відповідно до цього Статут (п. 7.1);
управління ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» здійснюється його директором, який підзвітний НАН України (п. 7.2);
директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» призначається на посаду та звільняється з посади НАН України (п. 7.3);
директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» призначається на посаду за результатами конкурсного відбору, у разі, якщо рішення про необхідність конкурсного відбору прийняте Уповноваженим органом управління (п. 7.4);
з директором ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» Уповноваженим органом управління укладається контракт, у якому визначаються строк найму, його права, обов`язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення, звільнення з посади, інші умови найму за погодженням сторін (п. 7.5);
директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» самостійно вирішує питання діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», за винятком тих, що віднесені цим Статутом ко компетенції НАН України (п. 7.6);
директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність обліку у статистичної звітності (п. 7.7);
директор ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»:
несе відповідальність за виконання покладених на нього завдань, що визначені Статутом,
під час реалізації своїх прав і виконання обов`язків повинен діяти в інтересах ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
діє без довіреності від імені ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, а також у відносинах з юридичними та фізичними особами,
формує адміністрацію ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
видає в межах своєї компетенції накази та доручення,
організує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» відповідно до мети та основних напрямів його діяльності,
затверджує за погодженням з НАН України структуру і штатний розпис ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад працівників ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
обирає форму і систему оплати праці, установлює працівникам конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів, винагород, надбавок і доплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством,
застосовує заходи заохочення та дисциплінарного стягнення до працівників ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
розпоряджається коштами та майном ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» відповідно до цього Статуту та законодавства,
забезпечує ефективне використання та збереження майна, переданого ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»,
виконує умови укладеного з НАН України трудового контракту,
укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахунковий та інші рахунки,
несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів, додержання трудової, фінансової дисципліни і вимог законодавства (п. 7.8).
Уповноважений орган управління відповідно до покладених на нього завдань:
приймає рішення про утворення, реорганізацію і ліквідацію ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»;
призначає на посаду та звільняє з посади корівника ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», укладає і розриває з керівником ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» контракт, здійснює контроль за додержанням вимог контракту;
за необхідності приймає рішення про проведення конкурсного відбору із визначення директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»;
організовує і проводить конкурс із визначення керівника ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»; затверджує Статут та зміни до нього, здійснює контроль за додержанням цього Статуту;
веде облік об`єктів державної власності, що перебувають у його віданні, здійснює контроль за ефективністю використання та збереження таких об`єктів;
затверджує фінансові та інвестиційні плани ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», здійснює контроль за їх виконанням у встановленому порядку;
проводить моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», та вживає заходів щодо поліпшення його роботи;
забезпечує проведення щорічних аудиторських перевірок ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»;
у разі зміни керівника ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» забезпечує проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» в порядку, передбаченому законом;
забезпечує проведення інвентаризації майна ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
розробляє та затверджує стратегічні плани розвитку ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», здійснює контроль за їх виконанням;
погоджує договори про спільну діяльність, договори комісій, доручення та управління майном, зміни до них та контролює виконання умов цих договорів;
виявляє державне майно, яке тимчасово не використовується, та вносить пропозиції щодо умов його подальшого використання;
надає згоду на відчуження, оренду, передачу та списання майна ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»;
здійснює інші функції, передбачені законодавством (розділ 8).
Таким чином, у проміжок часу з 09.06.2008 по 30.07.2021 включно ОСОБА_5 був наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та у відповідності до ст. 18 КК України, примітки 1 до ст. 364 КК України являвся службовою особою.
Проте, свої службові, владні повноваження, обов`язки, становище ОСОБА_5 використав у незаконний спосіб, злочинних цілях, всупереч державним інтересам, тобто тим цілям і завдання, заради вирішення яких створено ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», - при скоєнні кримінальних правопорушень проти власності за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи злочинний умисел, направлений на систематичне скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, діючи виключно з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного прибутку, усвідомлюючи та розуміючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, розробив детальний (поступовий) злочинний план, неухильно дотримуючись умов якого, був упевнений у неможливості викриття його злочинної діяльності, уникнення притягнення до кримінальної відповідальності.
Розробленим ОСОБА_5 злочинним планом передбачено:
- організація систематичного скоєння кримінальних правопорушень проти власності за попередньою змовою, що передбачає:
керування групою (розробка плану скоєння кримінальних правопорушень, підшукання та залучення до скоєння кримінальних правопорушень співучасників, спрямування, об`єднання та координація зусиль всіх співучасників на скоєння кримінальних правопорушень, розподіл функцій та ролей кожного співучасника, керування діями всіх співучасників та кожного окремо тощо);
здійснення контролю за скоєнням всіма співучасниками кримінальних правопорушень проти власності,
здійснення постійного фінансового контролю;
- забезпечення функціонування групи, що передбачає: фінансування, прикриття злочинної діяльності, її приховування, правове, побутове, інформаційне забезпечення, легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом тощо;
- здійснення нагляду, контролю за систематичним скоєнням іншими співучасниками кримінальних правопорушень проти власності;
- надання порад щодо поведінки співучасників під час скоєння кримінальних правопорушень;
- забезпечення прикриття злочинних дій всіх співучасників шляхом: обговорення тактики й методики вчинення ними кримінальних правопорушень; впровадження спільних правил поведінки всередині групи, обов`язкових для виконання всіма її співучасниками;
- визначення предмету кримінальних правопорушень проти власності, чіткої схеми здійснення злочинної діяльності;
- підшукання юридичних осіб, керівники та працівники яких будуть беззаперечно визнавати владу та авторитет ОСОБА_5 , для їх фактичного використання при наданні послуг, виконанні робіт з боку ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», керування діяльністю вказаних суб`єктів господарювання;
- організація та забезпечення одночасного працевлаштування (за сумісництвом) одних й тих самих осіб, як у ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», так й у заздалегідь підібраних, підконтрольних суб`єктах підприємницької діяльності;
- організація, контроль та забезпечення здійснення ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» господарської діяльності виключно із заздалегідь підібраними, підконтрольними суб`єктами господарювання, а саме: укладання з такими юридичними особами тривалих за часом (довгострокових) договорів надання послуг, виконання робіт тощо;
- розподіл грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, між всіма членами організованої групи, у відповідності до функцій та ролей кожного учасника.
Усвідомлюючи, що самостійне, без залучення інших осіб систематичне скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності неможливо, ОСОБА_5 , володіючи якостями лідера та організатора, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше 15.11.2011, знаходячись у невстановленому органами досудового розслідування місці, зустрівся із своїм сином ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із якими підтримував стабільні, довірливі, родинні, тривалі за часом стосунки та у яких користувався авторитетом, під час зустрічі із якими ознайомив кожного з них із своїми злочинними намірами, довів до відома кожного з них деталі вищевказаного розробленого ним злочинного плану.
У свою чергу ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію ОСОБА_5 та надали свою добровільну згоду на участь у якості співвиконавців при систематичному скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності.
Враховуючи єдність та спільність намірів, цілей ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , їх добровільність та згоду щодо скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше 15.11.2011, з числа перелічених вище осіб організовано стійке об`єднання у формі групи, співучасники якої діють за попередньою змовою.
Досягнувши між собою домовленості про здійснення систематичної протиправної діяльності, погодившись, що підготовка до вчинення кримінальних правопорушень, їх безпосереднє скоєння будуть відбуватися виключно за попередньою домовленістю, члени об`єднання ОСОБА_8 та ОСОБА_7 разом почали втілювати у життя заздалегідь розроблений ОСОБА_5 злочинний план, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена організованої групи.
При цьому, кожен з вищезазначених кожен зі співучасників кримінальних правопорушень усвідомлював про свою безпосередню участь у складі даної групи, був обізнаний про свої особисті роль та функції у вчинюваних ними кримінальних правопорушеннях, усвідомлював факт існування групи та надав добровільну згоду на участь у систематичному вчинені кримінальних правопорушень саме у складі цієї групи, а конкретними злочинними діями кожен співучасник підтвердив реальність своїх намірів.
Злочинні функції та ролі ОСОБА_5 полягають у:
- створенні групи;
- організації та керівництві групою, що передбачає: розробку плану скоєння кримінальних правопорушень, підшукання та залучення до скоєння кримінальних правопорушень членів, спрямування, об`єднання та координація зусиль всіх співучасників на скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, розподіл функцій та ролей кожного співучасника, керування діями всіх співучасників та кожного окремо тощо;
- здійсненні нагляду, контролю за систематичним скоєнням іншими співучасниками тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності;
- забезпеченні функціонування групи, що передбачає: фінансування, прикриття злочинної діяльності, її приховування, правове, побутове, інформаційне забезпечення, легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом тощо;
- визначенні предмету кримінальних правопорушень проти власності, чіткої схеми здійснення злочинної діяльності;
- керівництві діяльністю ДП «СКТБ ІГТМ НАН України»;
- підшуканні юридичних осіб, керівники та працівники яких будуть беззаперечно визнавати його владу та авторитет, для їх фактичного використання при наданні послуг, виконанні робіт з боку ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», здійсненні фактичного керівництва діяльністю вказаних суб`єктів підприємницької діяльності, прийнятті одноособових управлінських рішень;
- організації та забезпеченні одночасного працевлаштування (за сумісництвом) одних й тих самих осіб, як у ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», так й у заздалегідь підібраних, підконтрольних суб`єктах підприємницької діяльності;
- організації, контролі та забезпеченні здійснення ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» господарської діяльності виключно із заздалегідь підібраними, підконтрольними суб`єктами господарювання, а саме: укладання з такими юридичними особами тривалих за часом (довгострокових) договорів надання послуг, виконання робіт, тощо;
- підписанні, видачі офіційних документів;
- здійсненні збору грошових коштів, отриманих злочинним шляхом;
- розподілі грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, між всіма співучасниками кримінальних правопорушень.
Злочинні функції та ролі ОСОБА_8 полягають у:
- номінальному, з ознаками фіктивності здійсненні керівництва діяльністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Размах» (ідентифікаційний код юридичної особи 13452086; юридичною та фактичною адресою якого є: Україна, 49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 2-А, кімн. 338-1; основний вид господарської діяльності: 28.99 Виробництво інших машин і устатковання спеціального призначення, н.в.і.у.; у подальшому - ТОВ «Фірма «Размах»);
- підписанні, видачі від імені ТОВ «Фірма «Размах» офіційних документів;
- виконанні інших доручень та злочинних наказів, вказівок ОСОБА_5 ;
- звітуванні ОСОБА_5 про: безперебійне функціонування групи, систематичне здійснення злочинної діяльності, виникнення проблем.
Злочинні функції та ролі ОСОБА_7 полягають у:
- одночасному, у т.ч. у неофіційний спосіб, працевлаштуванні у ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та ТОВ «Фірма «Размах»;
- одночасному веденні бухгалтерського обліку, складанні фінансової, статистичної, податкової звітності при здійсненні господарської діяльності у обох юридичних особах: ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та ТОВ «Фірма «Размах»;
- складанні, підписанні, видачі офіційних документів;
- виконанні інших доручень та злочинних наказів, вказівок ОСОБА_5 ;
- звітуванні ОСОБА_5 про: безперебійне функціонування групи, систематичне здійснення злочинної діяльності, виникнення проблем, сум отриманого доходу.
Створена ОСОБА_5 група, до складу якої входили ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , характеризується:
- попередньою добровільною домовленістю про систематичне скоєння умисних кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації;
- стабільністю, згуртованістю та стійкістю складу, постійному зміцненні внутрішніх зв`язків між учасниками об`єднання та чіткому визначенні ролей та функцій кожного з них, єдиним злочинним умислом щодо вчинення умисних кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації;
- спрямованістю на вчинення тяжких злочинів у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації;
- домовленістю і готовністю до постійного вчинення кримінальних правопорушень кожним із співучасників, отриманням матеріальних благ від такої діяльності на постійній основі;
- наявністю чіткого плану вчинення умисних кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації з неухильним дотриманням його всіма співучасниками;
- розподілом грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, між членами вказаної групи.
Стійкість групи забезпечувалась матеріальною зацікавленістю співучасників у скоєнні тяжких злочинів, наявністю чітких правил поведінки всередині групи.
Реалізуючи їх єдиний злочинний умисел, направлений на привласнення чужого майна у великих, в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, ОСОБА_5 , діючи умисно, свідомо, цілеспрямовано, з корисливих мотивів, за попередньою змовою із ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків, та бажаючи їх настання, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше 01.01.20216 прийняв рішення про використання у злочинній діяльності ТОВ «Фірма «Размах», у якому:
- у проміжок часу з 16.05.1994 до 01.01.2019 ОСОБА_5 був засновником;
- у проміжок часу з 15.07.2009 до 28.04.2021 на посаді директора був офіційно працевлаштований син ОСОБА_5 - ОСОБА_8 ;
- у проміжок часу з 28.02.2019 до 29.04.2021 на посаді заступника директора була офіційно працевлаштована ОСОБА_7 , а з 29.04.2021 по теперішній час остання обіймає посаду директора Товариства. При цьому, у проміжок часу з 22.05.2000 до 28.02.2019 ОСОБА_7 була офіційно працевлаштована на посаді головного бухгалтера ДП «СКТБ ІГТМ НАН України».
З метою досягнення їх спільної злочинної мети - отримання незаконного прибутку внаслідок систематичного скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що основним показником фінансових результатів господарської діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є прибуток, який формується за рахунок надходжень від провадження господарської діяльності, з метою отримання якого Підприємство може укладати різного роду угоди та інші юридичні акти з державними та комерційними структурами та організаціями, фізичними особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків, та бажаючи їх настання, діючи умисно, відповідно до заздалегідь розподілений функцій та ролей, 15.12.2011 від імені ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» уклав із ТОВ «Фірма «Размах», в особі директора ОСОБА_8 , завідомо економічно неефективний (невигідний) для ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» договір поставки № 9 на виконання окремих видів робіт з виготовлення вузлів та деталей, право на виготовлення яких є лише у ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», оскільки виключно ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» є власником патенту на виготовлення вищевказаної продукції, термін дії якого - до 31.12.2021.
Договір поставки від 15.12.2011 № 9 скріплено підписами ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , а також відбитками печаток ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», ТОВ «Фірма «Размах», термін дії договору - до 31.12.2021.
При цьому, нехтуючи можливістю та правом укладання із вітчизняними замовниками прямих договорів на виготовлення науково-дослідної продукції, упродовж 11 років (з 15.12.2011 до 31.12.2021) ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» свою господарську діяльність здійснює виключно у взаємозв`язку із ТОВ «Фірма Размах», в межах договору поставки від 15.12.2011 № 9, а саме: за заниженими цінам виготовляє вузли та деталі (науково-дослідну продукцію), які у подальшому ТОВ «Фірма Размах» вже за ринковим цінам реалізує вітчизняним замовникам, різниця у вартості яких при їх замовленні у ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та подальшій реалізації вітчизняним замовникам за ринковими цінами є прибутком, отриманим ТОВ «Фірма Размах», а не ДП «СКТБ ІГТМ НАН України».
Продовжуючи реалізовувати їх спільний, єдиний злочинний умисел, направлений на привласнення чужого майна у великих, в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_8 , діючи умисно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.12.2016 від імені ТОВ «Фірма «Размах» укладав із вітчизняними замовниками договори купівлі-продажу науково-дослідної продукції, виготовленої ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а саме: із ПАТ «ДТЕК Допропільська ЦЗФ», ТОВ ПК «ЗБАГАЧУВАЧ», ТОВ «КВАРЦИТ ДМ», ПАТ «ДТЕК Октябрьска ЦЗФ», ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», ТОВ «Східно-Українське промислове товариство», на загальну суму 3 560 508,50 грн.
За результатами даних правочинів ТОВ «Фірма «Размах» отримало чистий дохід, у сумі 3 560 508,50 грн., а саме:
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Допропільська ЦЗФ» продукції (просіючі елементи СДАС, футеруюча пластина, блок упорний в зборі (без ступиці та колеса), блок опорно-приводний, ступиці у зборі колеса, колесо опорне, колеса опорно-приводні, колесо прижимне, металоконструкції секцій сіючої (двійної та одинарної), колеса (ролик упорний, металевий), футеровки бокові, муфта зубчаста), у сумі 2 693 137,28 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ТОВ ПК «ЗБАГАЧУВАЧ» продукції (просіючі елементи СДАС), у сумі 11 025,00 грн;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ТОВ «КВАРЦИТ ДМ» продукції (просіючі елементи СДАС), у сумі 122 475,00 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Октябрьска ЦЗФ» продукції (просіючі елементи СДАС, стрічкотримач центральний, стрічкоутримувач боковий, колесо упорне BARUM в зборі, колесо опорно-приводне BARUM), у сумі 484 735,52 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПрАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» продукції (просіючі елементи СДАС), у сумі 51 605,70 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ТОВ «Східно-Українське промислове товариство» продукції (елемент просіючий, футеровка бічна, футеровка загрузочної площадки, опорно-проміжна, стрічкоутримувач центральний, уголок бокового стрічкоутримувача), у сумі 197 530,00 грн.
Отриманий за результатами даних правочинів прибуток, у сумі 3 560 508,50 грн., співучасники кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 незаконно привласнили собі, у подальшому розпорядились ним на власний розсуд.
У свою чергу співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_7 , діючи умисно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , при складанні фінансової, статистичної, податкової звітності щодо здійснення ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» господарської діяльності, тобто у офіційних документах, з метою утворення у компетентних, контролюючих органів уявного враження щодо прибутковості ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а також задля укриття факту не укладання Підприємством прямих договорів із вітчизняними замовниками на виготовлення науково-дослідної продукції, тобто фактичного ігнорування мети створення і предмету діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», зазначала відомості щодо систематичного отримання Підприємством планового прибутку, розмір якого більший у порівнянні із попереднім звітнім періодом.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, дотримуючись умов заздалегідь розробленого злочинного плану щодо скоєння кримінальних правопорушень, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена організованої групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків у вигляді протиправного обернення чужого майна, на свою користь, вартість якого у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, спричинення майнової шкоди власнику цього майна, позбавлення держави, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», можливості використати грошові кошти за їх цільовим призначенням, для задоволення економічних та соціальних потреб населення, держави в цілому, а також підриву авторитету, престижу та ділової репутації ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та бажаючи їх настання, у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.12.2016 шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 3 560 508,50 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у привласненні чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, кваліфікуються за ч. 5 ст. 191 КК України.
Все також продовжуючи реалізовувати їх спільний, єдиний злочинний умисел, направлений на привласнення чужого майна у великих, в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_8 , діючи умисно, повторно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , у проміжок часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 від імені ТОВ «Фірма «Размах» укладав із вітчизняними замовниками договори купівлі-продажу науково-дослідної продукції, виготовленої ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а саме: із ПАТ «ДТЕК Допропільська ЦЗФ», ПАТ «ДТЕК Октябрьска ЦЗФ», ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», ТОВ «Будівельна компанія ОМЕГАСТРОЙ», на загальну суму 2 846 840,89 грн.
За результатами даних правочинів ТОВ «Фірма «Размах» отримало чистий дохід, у сумі 2 846 840,89 грн., а саме:
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Допропільська ЦЗФ» продукції (просіючі елементи СДАС, колеса опорно-приводні, муфти зубчасті), у сумі 797 472,00 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Октябрьска ЦЗФ» продукції (просіючі елементи СДАС, стрічкотримачі центральні, стрічкоутримувачі бокові, колесо упорне BARUM в зборі, колесо опорно-приводне BARUM, ступиці у зборі колеса опорно-приводного, блок опорно-приводний ГБРО, муфта ГБРО), у сумі 581 682,89 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ТОВ «Будівельна компанія ОМЕГАСТРОЙ» продукції (просіючі елементи СДАС), у сумі 20 880,00 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПрАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» продукції (металоконструкція системи кріплення сита, комплект гумового сита СДАС, зірочки КР.ЗВ.100, кільце гумове, ущільнення гумове), у сумі 1 233 590,00 грн.
Отриманий за результатами даних правочинів прибуток, у сумі 2 846 840,89 грн., співучасники кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 повторно, незаконно привласнили собі, у подальшому розпорядились ним на власний розсуд.
У свою чергу співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_7 , діючи умисно, повторно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , при складанні фінансової, статистичної, податкової звітності щодо здійснення ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» господарської діяльності, тобто у офіційних документах, з метою утворення у компетентних, контролюючих органів уявного враження щодо прибутковості ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а також задля укриття факту не укладання Підприємством прямих договорів із вітчизняними замовниками на виготовлення науково-дослідної продукції, тобто фактичного ігнорування мети створення і предмету діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», зазначала відомості щодо систематичного отримання Підприємством планового прибутку, розмір якого більший у порівнянні із попереднім звітнім періодом.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, дотримуючись умов заздалегідь розробленого злочинного плану щодо скоєння кримінальних правопорушень, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена організованої групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків у вигляді протиправного обернення чужого майна, на свою користь, вартість якого у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, спричинення майнової шкоди власнику цього майна, позбавлення держави, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», можливості використати грошові кошти за їх цільовим призначенням, для задоволення економічних та соціальних потреб населення, держави в цілому, а також підриву авторитету, престижу та ділової репутації ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та бажаючи їх настання, у проміжок часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 шляхом зловживання своїм службовим становищем повторно, незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 2 846 840,89 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у привласненні чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені повторно, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, кваліфікуються за ч. 5 ст. 191 КК України.
Крім того, продовжуючи реалізовувати їх спільний, єдиний злочинний умисел, направлений на привласнення чужого майна у великих, в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_8 , діючи умисно, повторно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , у проміжок часу з 01.01.2019 по 31.03.2019 від імені ТОВ «Фірма «Размах» укладав із вітчизняними замовниками договори купівлі-продажу науково-дослідної продукції, виготовленої ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а саме: із ПАТ «ДТЕК Допропільська ЦЗФ», ПАТ «ДТЕК Октябрьска ЦЗФ», ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», на загальну суму 513 025,00 грн.
За результатами даних правочинів ТОВ «Фірма «Размах» отримало чистий дохід, у сумі 513 025,00 грн., а саме:
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Допропільська ЦЗФ» продукції (просіючі елементи СДАС, сито СДАС-дефлектор, колеса опорно-приводні), у сумі 341 855,00 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПАТ «ДТЕК «Октябрьска ЦЗФ» продукції (стрічкоутримувач боковий, стрічкотримач центральний, елемент просіючий СДАС), ц сумі 111 070,00 грн.;
- від реалізації (продажу за ринковими цінами) ПрАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» продукції (елемент просіючий СДАС), у сумі 60 100,00 грн.
Отриманий за результатами даних правочинів прибуток, у сумі
513 025,00 грн., співучасники кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 повторно, незаконно привласнили собі, у подальшому розпорядились ним на власний розсуд.
У свою чергу співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_7 , діючи умисно, повторно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , з їх відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , при складанні фінансової, статистичної, податкової звітності щодо здійснення ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» господарської діяльності, тобто у офіційних документах, з метою утворення у компетентних, контролюючих органів уявного враження щодо прибутковості ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», а також задля укриття факту не укладання Підприємством прямих договорів із вітчизняними замовниками на виготовлення науково-дослідної продукції, тобто фактичного ігнорування мети створення і предмету діяльності ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», зазначала відомості щодо систематичного отримання Підприємством планового прибутку, розмір якого більший у порівнянні із попереднім звітнім періодом.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, дотримуючись умов заздалегідь розробленого злочинного плану щодо скоєння кримінальних правопорушень, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена організованої групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків у вигляді протиправного обернення чужого майна, на свою користь, вартість якого у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, спричинення майнової шкоди власнику цього майна, позбавлення держави, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», можливості використати грошові кошти за їх цільовим призначенням, для задоволення економічних та соціальних потреб населення, держави в цілому, а також підриву авторитету, престижу та ділової репутації ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» та бажаючи їх настання, у проміжок часу з 01.01.2019 по 31.03.2019 шляхом зловживання своїм службовим становищем повторно, незаконно отримали, тобто привласнили, чуже майно, а саме: бюджетні грошові кошти.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 513 025,00 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у привласненні чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені повторно, за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах, кваліфікуються за ч. 4 ст. 191 КК України.
Крім того, продовжуючи реалізовувати їх спільний, єдиний злочинний умисел, направлений на розтрату чужого майна у великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , діючи умисно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_7 , з її відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 , у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.03.2019 в порушення вимог законодавства про оплату праці та встановлених кодексом законів про працю вимог здійснювали нарахування співробітникам виплат за роботу у святкові і вихідні дні.
Відповідно до ст. 2 КЗпП право громадян України на працю, - тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, - включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою. Держава створює умови для ефективної зайнятості населення, сприяє працевлаштуванню, підготовці і підвищенню трудової кваліфікації, а при необхідності забезпечує перепідготовку осіб, вивільнюваних у результаті переходу на ринкову економіку.
Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Працівники мають право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об`єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, та інші права, встановлені законодавством.
У відповідності до ст. 52 КЗпП України для працівників установлюється п`ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. При п`ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня (статті 50 і 51).
П`ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем спільно з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою.
Згідно ст. 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п`ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.
Трудовим законодавством (ст. 67 КЗпП України) передбачено, що працівникам при п`ятиденному робочому тижні надаються два вихідні на тиждень. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при п`ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і, як правило, має надаватися підряд із загальним вихідним.
За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 71 КЗпП, - робота у вихідні дні забороняється.
Залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні допускається тільки з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації підприємства (далі профспілкова організація) або профспілкового представника і лише у виняткових випадках, визначених ч. 2 ст. 71 КЗпП, а саме для:
- відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
- відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
- виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у подальшому нормальна робота підприємства в цілому або його окремих підрозділів;
- виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.
Перелік виняткових випадків, якими дозволяється залучення працівників до роботи у вихідні та святкові дні зазначений у ст. 71 КЗпП України є вичерпний.
Перелік святкових і неробочих днів встановлено ст.73 КЗпП, а саме:
1 січня - Новий рік, 8 березня - Міжнародний жіночий день, 1 травня - День праці, 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги), 28 червня - День Конституції України, 28 липня - День Української Державності, 24 серпня - День незалежності України, 14 жовтня - День захисників і захисниць України.
Робота також не провадиться в дні релігійних свят: 7 січня і 25 грудня - Різдво Христове, один день (неділя) - Пасха (Великдень), один день (неділя) - Трійця.
Робота у ці дні не проводиться. Залучення працівників до роботи допускається виключно у випадках та в порядку, передбачених ст. 71 КЗпП.
Оплата роботи працівників підприємства у вихідні та святкові дні здійснювалась у подвійному розмірі, як це передбачено ст. 107 КЗпП України.
З метою врегулювання трудових і соціально-економічних відносин працівників та адміністрації підприємства укладено Колективний договір на 2016-2019 роки, який схвалено протоколом загальних зборів ради трудового колективу від 17.12.2015 № 6 та зареєстровано в Управлінні праці та соціального захисту населення Соборної районної у м. Дніпрі ради від 29.12.2015 № 099 (далі - Колективний договір).
Трудовий колектив ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» становлять усі громадяни . які беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з СКТБ.
Виробничі, трудові і соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» регулюються колективним договором».
Відповідно до вимог колективного договору на 2016-2019 року ДП «Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро Інституту геотехнічної механіки ім. М.С .Полякова Національної академії наук України» (ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ»), схваленого за протоколом загальних зборів Ради трудового колективу 17.12.2015 № 6 (з урахуванням додатків до нього):
«1.1.1. Колективний договір (далі -Договір) укладено з метою регулювання соціально- трудових відносин, посилення соціального захисту працівників Державного підприємства «Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова Національної академії наук України» (далі - Підприємство).
1.3.1. Договір укладено на чотири роки. Договір діє до укладання нового договору. Договір набуває чинності після підписання Сторонами з 01.01.2016.
1.4.1. Положення Договору поширюються на всіх працівників підприємства і є обов`язковими як для Адміністрації, так і для працівників Підприємства.
1.4.2. Сторони визнають Договір нормативним актом, його норми і положення діють безпосередньо і є обов`язковими для виконання Адміністрацією і трудовим колективом.
1.4.4. Невід`ємною частиною Договору є додатки до нього (Додатки 1-7).
4.2.1. Оплата працівникам Підприємства за виконану роботу проводиться за окладно- преміальною системою оплати праці.
4.2.3. Види і розміри доплат та надбавок до посадових окладів працівників Підприємства встановлюються згідно з Додатком 2.
4.7. Робота у святкові, неробочі та вихідні дні (якщо вона не компенсується іншим часом відпочинку), а також надурочна робота (у т.ч. при підсумованому обліку робочого часу) оплачується у подвійному розмірі.
6.1.1. На Підприємстві встановлено 40-годинний робочий тиждень.
6.1.2. Для працівників підприємства встановлено п`ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями - субота, неділя.
Тривалість робочого дня з понеділка по п`ятницю - 8 годин.
Тривалість перерви для харчування і відпочинку - 60 хвилин.
Час початку і закінчення робочого дня та час початку і закінчення перерви для харчування і відпочинку визначається Правилами внутрішнього трудового розпорядку Підприємства.
6.1.4. Норма робочого часу за обліковий період розраховується за календарем п`ятиденного робочого тижня з двома вихідними в суботу та неділю при однаковій тривалості часу роботи за день упродовж робочого тижня та відповідним зменшенням тривалості роботи напередодні святкових та неробочих днів.
6.1.5. Напередодні святкових та неробочих днів тривалість роботи для працівників Підприємства, окрім працівників, які працюють на умовах неповного робочого дня, та робота яких не носить безперервного характеру, скорочується на одну годину.
6.1.6. Надурочні роботи можуть застосовуватися лише у виняткових випадках з додержанням вимог статей 62-64 КЗпП України.
6.1.7. Працівники Підприємства за погодженням з Адміністрацією можуть працювати на умовах гнучкого режиму робочого часу (ГРЧ), якщо такий режим роботи не впливатиме негативно на роботу Підприємства в цілому.
6.3. Робота у святкові, неробочі та вихідні дні (внесено на основі ч. 2 ст. 13 КЗпП України).
6.3.1. Враховуючи особливості Підприємства, а саме:
- самофінансування (госпрозрахунок), яке залежить від укладених договорів на виробництво продукції;
- несистематичне збільшення об`ємів виробництва у зв`язку з укладанням нових договорів на виробництво та постачання продукції;
- необхідність тримати конкуренто-спроможний рівень Підприємства;
форс-мажорні ситуації пов`язані з виконанням договорів: несвоєчасне постачання комплектуючих частин для виробництва продукції Підприємства; наявність дефектів у виготовлених чи закуплених комплектуючих потребує усунення, що в свою чергу не заплановано збільшує об`єми робіт та затраченого часу;
- необхідність, відповідно до заключених договорів на виробництво продукції, виконання замовлень в короткі строки, які чітко вказані у договорах; виникає необхідність проведення у вихідний день для виконання невідкладних робіт від яких залежить подальша нормальна діяльність Підприємства (п. З ч. 2 ст. 71 КЗпП України).
6.3.2. При виникненні ситуації за якої необхідне проведення робіт у вихідний день:
1. співробітники Підприємства, які за власним бажанням вважають за необхідне продовжувати роботу у вихідний день для своєчасного виконання необхідного об`єму робіт пишуть заяву на ім`я директора Підприємства для дозволу робіт на Підприємстві у вихідний день;
2. директор Підприємства розглядаючи заяви співробітників враховує виробничу доцільність роботи у вихідний день кожного із співробітників, які подали заяви;
3. при виробничій доцільності роботи у вихідний день директор Підприємства видає наказ про дозвіл проведення робіт на Підприємстві у вихідний день, в якому вказується: прізвище, ініціали та посада працівників, які вийдуть на роботу у вихідний день; відповідальний за техніку безпеки на території робочих приміщень, техніку пожежної безпеки, техніку безпеки на робочих місцях, виконання санітарних правил по гігієні праці.
6.3.3. Робота у вихідний день може компенсуватися, за бажанням працівника, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі, у відповідності до фактично відпрацьованого часу у подвійному розмірі годинної ставки (ст. 72 КЗпП України).
6.3.4. Кількість годин відпрацьованих у вихідний день не повинна перевищувати 6-ти годин. Таким чином зберігаються умови для нормального відпочинку (ст. 70 КЗпП України).
6.3.5. До роботи у вихідні, святкові та неробочі дні заборонено залучати:
- вагітних жінок, а також жінок які мають дітей віком до трьох років;
- осіб, які молодше вісімнадцяти років;
- працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах та професійно-технічних училищах без відриву від виробництва.
Залучення інвалідів до роботи у вихідні, святкові та неробочі дні за їх власним бажанням, можливо лише при умові, якщо це не суперечить медичним рекомендаціям.
6.3.6. Пункт колективного договору 6.3 є дійсним, тому що не погіршує умови праці та становища співробітників Підприємства, або:
- до роботи у вихідний день допускаються лише ті співробітники, які виявили власне бажання на це (свобода волевиявлення);
- зберігаються умови для нормального відпочинку;
- оплата за роботу у вихідний день здійснюється у відповідності до чинного законодавства та поліпшує становище співробітників Підприємства.
10.1. Термін дії Договору - до 31.12.2019».
10.2. Відповідно до вимог Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 3 22-VIII (із змінами та доповненнями):
10.3. відповідно до ст. 50 «нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій цієї статті»;
При цьому усі працівники відповідно до табелів обліку робочого часу працюють в режимі 5-ть днів на тиждень (по 8 годин).
Оплата роботи працівників підприємства у вихідні та святкові дні здійснювалась у подвійному розмірі, як це передбачено ст. 107 КЗпП України.
Для обліку підприємствами розрахунків з працівниками із заробітної плати наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 № 489 (із змінами), затверджено типові форми первинної облікової документації, а саме:
- розрахунково-платіжна відомість працівника (типова форма № П-6);
- розрахунково-платіжна відомість (зведена) (типова форма № П-7).
Реалізуючи їх спільний, єдиний злочинний умисел, направлений на привласнення чужого майна у великих, в великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, співучасник кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , діючи умисно, незаконно, цілеспрямовано, свідомо, за попередньою змовою із ОСОБА_7 , з її відома та згоди, відповідно до заздалегідь розподілених функцій, ролей та заздалегідь розробленого злочинного плану, на виконання злочинних вказівок ОСОБА_5 у відповідності з трудовим законодавством України видали накази про «Про вихід співробітників на робочі місця у вихідний день», відповідно до яких, на та підставі заяв співробітників підприємства, для виконання невідкладних робіт (п. З ч. 2 ст. 71 КЗпП України) пов`язаних з договором № 9 від 15.12.2011, співробітникам підприємства наказано вийти на роботу у вихідні дні. Однак, не дивлячись на встановлені норми, розрахункові відомості ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ» за період з 01.01.2016 по 31.03.2019, які складені на самостійно виготовлених підприємством бланках, та не містять такі обов`язкові реквізити первинного документу, як посади осіб, відповідальних за правильність оформлення документу, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у складанні документу, дату складання, що не відповідає вимогам п. 9.2 ст. 9 закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (із змінами та доповненнями) та без зазначення конкретного обсягу та виду робіт.
За період з 01.01.2016 по 31.03.2019, підприємством ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ» нараховано співробітникам виплат за роботу у святкові і неробочі дні за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 загалом у сумі 525 984, 11 грн., у тому числі:
- за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 - 122 206,03 грн.;
- за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 - 86 110,51 грн.;
- за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 236 968,11 грн.;
- за період з 01.01.2019 по 31.03.2019 - 80 699,46 грн.
Підприємством ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ» нараховано єдиного внеску на внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за роботу у святкові і неробочі дні за період часу з 01.01.2016 по 31.03.2019 загалом нараховано 110 786,96 грн., з яких:
- за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 25 677,16 грн.;
- за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 18 141,89 грн.;
- за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 49 657,70 грн.;
- за період з 01.01.2019 по 31.03.2019 17 292,21 грн.
Отже підприємством ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ» нараховано співробітникам виплат за роботу у святкові і неробочі дні за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нарахованими ДП «СКТБ ІГТМ НАНУ» виплатами співробітникам за роботу у святкові і неробочі дні за період часу з 01.01.2016 по 31.03.2019 загалом у сумі 636 771, 07 грн., а саме:
- нараховано виплат за роботу у святкові та неробочі дні за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 - 147 883,19 грн.;
- нараховано виплат за роботу у святкові та неробочі дні за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 - 104 252,40 грн.;
- нараховано виплат за роботу у святкові та неробочі дні за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 286 643,81 грн.;
- нараховано виплат за роботу у святкові та неробочі дні за період з 01.01.2019 по 31.03.2019 97 991,67 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, дотримуючись умов заздалегідь розробленого злочинного плану щодо скоєння кримінальних правопорушень, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання негативних, суспільно небезпечних наслідків у вигляді безпідставної розтрати грошових коштів ДП «СКТБ ІГТМ НАН України» своїми умисними діями спричинили майнову шкоду власнику цього майна, позбавили державу, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», можливості використати грошові кошти за їх цільовим призначенням, у проміжок часу з 01.01.2016 по 31.03.2019 шляхом зловживання своїм службовим становищем, незаконно здійснили розтрату майна у сумі 636 771, 07 грн.
Внаслідок умисних, незаконних ОСОБА_5 , ОСОБА_7 державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 636 771,07 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб, у особливо великих розмірах, кваліфікуються за ч. 5 ст. 191 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», та співучасник кримінального правопорушення ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді директора ТОВ фірма «РАЗМАХ», упродовж 2016-2019 років вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини проти власності, а саме:
- у період часу з 01.01.2016 до 31.12.2016 внаслідок умисних дій, направлених на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених за попередньою змовою групою осіб, потерпілому спричинено майнову шкоду на загальну суму 3 560 508,50 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром, вказані дії кваліфікуються за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України;
- у період часу з 01.01.2017 до 31.12.2017 внаслідок умисних дій, направлених на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених за попередньою змовою групою осіб, потерпілому спричинено майнову шкоду на загальну суму 2 846 840,89 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром, вказані дії кваліфікуються за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України;
- у період часу з 01.01.2019 до 31.12.2019 внаслідок умисних дій, направлених на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинених за попередньою змовою групою осіб, потерпілому спричинено майнову шкоду на загальну суму 513 025,00 грн., що на час скоєння кримінального правопорушення у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є великим розміром, вказані дії кваліфікуються за ознаками ч. 4 ст. 191 КК України.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 спричинили державі матеріальні збитки на загальну суму 6 920 374,39 грн., що в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та складає особливо великі розміри.
У невстановлений в ході досудового розслідування дату та час, однак, не пізніше 12.03.2019, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, внаслідок вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, а саме: грошових коштів, з метою приховання, маскування незаконного походження таких коштів, володіння ними, прав на такі кошти та джерела їх походження.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі Закону) від 14 жовтня 2014 року № 1702-VII (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 50-51, ст.2057) до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов`язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з активами, одержаними внаслідок вчинення злочину, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких активів чи володіння ними, прав на такі активи, джерел їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням активів, одержаних внаслідок вчинення злочину.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону активи - кошти, майно, майнові і немайнові права. У п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону зазначено, що доходи, одержані злочинним шляхом, - будь-яка вигода, одержана внаслідок вчинення суспільно небезпечного діяння, що передує легалізації (відмиванню) доходів, яка може складатися з рухомого чи нерухомого майна, майнових та немайнових прав, незалежно від їх вартості.
Усвідомлюючи, що самостійне, без залучення інших осіб систематичне скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері господарської діяльності неможливо, ОСОБА_5 , володіючи якостями лідера та організатора, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше 12.03.2019, знаходячись у невстановленому органами досудового розслідування місці, зустрівся із своїм сином ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із яким підтримував стабільні, довірливі, родинні, тривалі за часом стосунки та у яких користувався авторитетом, під час зустрічі із яким ознайомив останнього із своїми злочинними намірами, довів до відома деталі вищевказаного розробленого ним злочинного плану.
У свою чергу ОСОБА_8 , бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняв пропозицію ОСОБА_5 та надав свою добровільну згоду на участь у якості співвиконавця при скоєнні тяжкого злочину у сфері господарської діяльності.
Враховуючи єдність та спільність намірів, цілей ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , їх добровільність та згоду щодо скоєння тяжкого злочину у сфері господарської діяльності, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше 12.09.2019, з числа перелічених вище осіб організовано стійке об`єднання у формі групи, співучасники якої діють за попередньою змовою.
Досягнувши між собою домовленості про здійснення систематичної протиправної діяльності, погодившись, що підготовка до вчинення кримінальних правопорушень, їх безпосереднє скоєння будуть відбуватися виключно за попередньою домовленістю, ОСОБА_8 почав втілювати у життя заздалегідь розроблений ОСОБА_5 злочинний план, яким передбачено розподіл функцій та ролей кожного члена групи.
При цьому, кожен з вищезазначених кожен зі співучасників кримінальних правопорушень усвідомлював про свою безпосередню участь у складі даної групи, був обізнаний про свої особисті роль та функції у вчинюваних ними кримінальних правопорушеннях, усвідомлював факт існування групи та надав добровільну згоду на участь у систематичному вчинені кримінальних правопорушень саме у складі цієї групи, а конкретними злочинними діями кожен співучасник підтвердив реальність своїх намірів.
Злочинні функції та ролі ОСОБА_5 полягають у:
- створенні групи;
- організації та керівництві групою, що передбачає: розробку плану скоєння кримінальних правопорушень, підшукання та залучення до скоєння кримінальних правопорушень членів, спрямування, об`єднання та координація зусиль ОСОБА_8 на скоєння тяжких злочинів у сфері господарської діяльності, розподіл функцій та ролей, керування діями ОСОБА_8 ;
- здійсненні нагляду, контролю за скоєнням тяжких злочинів у сфері господарської діяльності;
- забезпеченні функціонування групи, що передбачає: фінансування, прикриття злочинної діяльності, її приховування, правове, побутове, інформаційне забезпечення тощо;
- розподілі грошових коштів та майна, отриманих злочинним шляхом;
Злочинні функції та ролі ОСОБА_8 полягають у:
- номінальному, з ознаками фіктивності здійсненні керівництва діяльністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Размах» (ідентифікаційний код юридичної особи 13452086; юридичною та фактичною адресою якого є: Україна, 49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро,вул. Сімферопольська, буд. 2-А, кімн. 338-1; основний вид господарської діяльності: 28.99 Виробництво інших машин і устатковання спеціального призначення, н.в.і.у.; у подальшому - ТОВ «Фірма «Размах»);
- підписанні, видачі від імені ТОВ «Фірма «Размах» офіційних документів;
- виконанні інших доручень та злочинних наказів, вказівок ОСОБА_5 ;
- звітуванні ОСОБА_5 про: безперебійне функціонування групи, систематичне здійснення злочинної діяльності.
З метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, ОСОБА_8 , відповідно до попередньої домовленості та на виконання вказівок ОСОБА_5 , діючи умисно, відповідно до його повної координації, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, їх караність та настання суспільно-небезпечних наслідків, достовірно знаючи, що право на розпорядження грошовими коштами, набутими унаслідок вчинення суспільно-небезпечного протиправного діяння, являючись єдиним засновником, керівником а отже й власником 100% майна ТОВ фірма «РАЗМАХ», вчинив ряд правочинів.
Так, 12.03.2019 між філією «Автосалон Мерседес «Приватне акціонерне товариство «Дніпропетровськ авто», в особі директора ОСОБА_10 , як продавця, та юридичною особою - ТОВ фірма «РАЗМАХ», в особі номінального директора ОСОБА_8 , укладено договір купівлі-продажу автомобіля № 0952623038. Відповідно до умов договору продавець, керуючись рішенням покупця, який вибрав потрібний йому автомобіль, модель Mercedes-Benz S 450 4MATIC Coupe, замовлення №° 0952623038, на підставі представлених у салоні зразків йому продавцем, зобов`язується передати у власність покупцеві автомобіль, аналогічний вибраному, а покупець зобов`язується прийняти переданий автомобіль і оплатити його за ціною, в розмірі та порядку, визначеному цим договором. Повна ціна Автомобіля становить: 4 653 769,79 грн. (чотири мільйона шістсот п?ятдесят три тисячі сімсот шістдесят дев?ять гривень 79 копійок). Покупець протягом 1 (одного) банківського дня з моменту укладення цього Договору зобов`язується сплатити на поточний рахунок продавця частину повної ціни автомобіля (не менше 20 %), у сумі 930 753,96 грн. (дев?ятсот тридцять тисяч сімсот п?ятдесят три гривні 96 копійок), у тому числі ПДВ - 155 125,66 грн., (надалі - "Попередня оплата"). Орієнтовний термін передачі автомобіля за умов виконання покупцем положень даного договору становить 31.08.2019 та визначається в залежності від запланованих строків виробництва. Покупець, після письмового повідомлення продавця про готовність Автомобіля до передачі зобов`язаний протягом 1 (одного) банківського дня з моменту виставлення відповідного рахунку-фактури сплатити на поточний рахунок продавця, вказаний у рахунку-фактурі, грошові кошти, в розмірі різниці між повною ціною автомобіля та попередньою оплатою станом на день виписки рахунку-фактури.
Відповідно до видаткової накладної від 30.07.2019 № 3202 покупцем, в особі юридичної особи ТОВ фірма «РАЗМАХ», сплачено продавцеві, в особі філії «Автосалон Мерседес «Приватне акціонерне товариство «Дніпропетровськ авто», грошові кошти, у розмірі 4 419 387, 29 грн., за автомобіль марки Mercedes-Benz S 450 4MATIC Coupe та тим самим отримано майнові права на вказаний транспортний засіб.
06.08.2019 з транспортним засобом -автомобілем марки Mercedes-Benz S 450 4MATIC Coupe виконана технічна операція, а саме: 105 первинна реєстрація нового ТЗ, придбаного в торговельній організації, який ввезено з-за кордону, та присвоєно державний номерний знак НОМЕР_1 , підставою для реєстрації слугував договір купівлі-продажу від 12.03.2019 № 0952623038, укладений між філією «Автосалон Мерседес «Приватне акціонерне товариство «Дніпропетровськ авто», в особі директора ОСОБА_10 , як продавця, та юридичною особою ТОВ фірма «РАЗМАХ», в особі номінального директора ОСОБА_8 .
У подальшому, співучасник кримінального правопорушення ОСОБА_8 , діючи умисно, доводячи свій злочинний умисел до кінця та виконуючи умови попередньої домовленості зі ОСОБА_5 , передав у користування останньому транспортний засіб - автомобіль марки Mercedes-Benz S 450 4MATIC Coupe, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Внаслідок вчинення правочину - укладення договору купівлі-продажу автомобіля № 0952623038 із придбання ОСОБА_8 за передньою домовленістю з ОСОБА_5 транспортного засобу - автомобілю марки Mercedes-Benz S 450 4MATIC Coupe, останні, діючи за попередньою змовою групою осіб, легалізували (відмили) доходи, одержані злочинним шляхом, внаслідок скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності, а саме: грошові кошти на загальну суму 4 419 387, 29 грн., що в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
Умисні дії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у вчиненні правочину з майном, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчиненні дій, спрямованих на приховування незаконного походження таких коштів, використанні іншого майна, одержаного внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню), доходів, вичинені за попередньою змовою групою осіб кваліфікуються за ч. 2 ст. 209 КК України (ст. 209 КК України у редакції Закону№ 770-VIII від 10.11.2015}, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення).
За сукупністю вчиненого умисні дії ОСОБА_5 кваліфікуються за ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.
Обставинами, що дають підстави у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України, підозрювати саме ОСОБА_5 , є: аудиторський звіт від 15.07.2019 № 04.03-20/2; висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 01.11.2022 № 16-22; висновки комп`ютерно - технічних експертиз від 27.05.2021 № 61, від 04.06.2021 № 62; протокол огляду речей і документів від 20.07.2021; протоколами допитів свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , протоколом допиту підозрюваної ОСОБА_7 а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Під час допиту ОСОБА_7 у якості підозрюваної останньою надано викривальні покази щодо злочинної діяльності ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , а також надано беззаперечні докази їх вини у вчиненні тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень.
Так, 30.06.2023 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, у вчиненні кримінальних правопорушень, та інкриміновано додаткові епізоди злочинної діяльності за іншими фактами, а саме:
- вчинення правочину з майном, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчиненні дій, спрямованих на приховування незаконного походження таких коштів, використанні іншого майна, одержаного внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню), доходів, вичинені за попередньою змовою групою осіб кваліфікуються за ч. 2 ст. 209 КК України (ст. 209 КК України у редакції Закону№ 770-VIII від 10.11.2015, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення);
У зв`язку зі збільшенням інкримінованих кримінальних правопорушень ОСОБА_5 збільшився обсяг майнових збитків, а також збільшились ризики передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема вплив на підозрювану ОСОБА_7 .
В ході досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню виникла необхідність у застосуванні відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України встановлена наявність ризиків, передбачених пп. 1,2,3,5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Підозрюваний ОСОБА_5 може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, що підтверджується репутацією самого підозрюваного ОСОБА_5 якому на підставі достатніх вагомих доказів повідомлено про підозру у скоєнні:
умисного, тяжкого, корупційного злочину проти власності, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
умисного, особливо тяжкого, корупційного злочину проти власності, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна;
- умисного, особливо тяжкого злочину у сфері господарської діяльності, за яким передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (справа «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, справа «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (справа «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, справа «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
Невідворотність покарання за злочини вже саме по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
Прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (надалі - ЄСПЛ) у справі «Ілійков проти Болгарії» від 26.01.2001 зазначено, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування», а тому ймовірна тяжкість покарання, яке загрожує ОСОБА_5 у разі визнання останнього винуватим у кримінальному правопорушенні, є суттєвим елементом, який підтверджує існування ризику переховування останнього від суду. Ця обставина, у свою чергу, може зашкодити вирішенню завдань кримінального судочинства.
При цьому, правова позиція, яка викладена у рішенні Європейського суду у справі за скаргою «Москаленко проти України» зазначає, що обґрунтована підозра щодо вчинення тяжкого злочину може первісно виправдовувати його тримання під вартою для необхідності забезпечення належного досудового розслідування кримінального провадження (зокрема, для отримання показань свідків). Також у зазначеному рішенні зазначено, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину. Суд визнає, що, враховуючи серйозність висунутих щодо заявника обвинувачень, державні органи можуть виправдано вважати, що вказаний вище ризик обґрунтовано існує.
Підозрюваний ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а саме: на теперішній час у органів досудового розслідування є достатньо підстав вважати, що кримінальні правопорушення проти власності останній вчиняв та вчиняє систематично, задля доказування чого органами досудового розслідування здійснюється збір доказів, тобто, на теперішній час злочинну діяльність підозрюваного ОСОБА_5 викрито не в повній мірі
Підозрюваний ОСОБА_5 може незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, а саме:
- будучи обізнаним у доказах, які на теперішній час наявні в матеріалах кримінального провадження, своїми порадами та вказівками підозрюваний ОСОБА_5 може допомогти особам, яких органами досудового розслідування ще не встановлено та до кримінальної відповідальності не притягнуто ухилитися від притягнення до кримінальної відповідальності, що, як наслідок, потягне за собою можливість отримання підозрюваним (обвинуваченим) ОСОБА_5 більш м`якого покарання;
- здійснення впливу на підозрювану ОСОБА_7 з метою зміни показів під час досудового розслідування або під час судових розглядів.
Така поведінка підозрюваного перешкоджає завданням кримінального провадження, а саме: забезпеченню швидкого, повного та неупередженого
розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується, що також підтверджується репутацію самого підозрюваного ОСОБА_5 який:
своєї злочинної мети - незаконного збагачення досягає виключно при працевлаштуванні у юридичних особах на керівних посадах та використанні своїх службових, владних повноважень, обов`язків, становища у незаконний спосіб;
достовірно обізнаний про форми та методи викриття та документування злочинної діяльності, має навички ретельного маскування своєї злочинної діяльності, конспірації, розуміє, що на теперішній час документування способу його життя, злочинної діяльності органами досудового розслідування припинено.
Також слід враховувати, що внаслідок умисних, незаконних дій підозрюваного ОСОБА_5
- потерпілому, а саме: державі, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», спричинено майнову шкоду на загальну суму 6920374,39 грн., що у шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром;
- потерпілого, а саме: державу, в особі ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», позбавлено можливості використати грошові кошти за їх цільовим призначенням, для задоволення економічних та соціальних потреб населення, держави в цілому;
- серед населення підірвано авторитет та престиж ДП «СКТБ ІГТМ НАН України», ТОВ «Фірма «Размах».
Тримання підозрюваного ОСОБА_5 під вартою у даному провадженні є виправданим, оскільки з боку сторонніх наглядачів наявний суспільний інтерес до розгляду цього провадження. який, не зважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом «Поваги до свободи особистості», що знайшло своє відображення в п. 79 Рішення ЄСПЛ у справі «Харченко проти України» від 10.02.2011.
Застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в повній мірі відповідатиме меті, з якою застосовується цей вид запобіжного заходу, у тому числі зважаючи на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи та узгоджується з вимогами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і практикою ЄСПЛ, зокрема, правовими позиціями, викладеними в рішеннях ЄСПЛ у справах «Лєтельє проти Франції», «Лабіта проти Італії».
В кожному випадку, як підкреслює Європейський Суд з прав людини, суд за своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав і інтересів.
Прошу суд звернути увагу, що, з урахуванням тяжкості та специфіки кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 ,встановлені досудовим розслідуванням обставини є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти настанню вказаних ризиків.
Відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Зважаючи на тяжкість та специфіку кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 , дані про особу підозрюваного, який схему систематичного незаконного збагачення, злочинну діяльність в цілому налагодив завдяки займаної посади, із використанням наданих йому владних повноважень, службового становища, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків, є необхідним визначити розмір застави у межах, визначених п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, та визначити її у розмірі 4463 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (одинадцять мільйонів дев`ятсот сімдесят вісім тисяч шістсот дев`яносто дві гривні), оскільки внесення застави саме у такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків, зупинення його злочинної діяльності.
Строк запобіжного заходу у вигляді цілодобово домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 сплинув 28.07.2023.
Слідчий зазначає, що, беручи до уваги викладене, доцільно застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і таким чином запобігти спробам підозрюваного ОСОБА_5 переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Прокурор підтримав клопотання слідчого та просив задовольнити його.
Захисник підозрюваного ОСОБА_5 , адвокат - ОСОБА_4 , проти застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечував, просив відмовити.
Підозрюваний ОСОБА_5 проти обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечував.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого відділення відділення поліції № 2 Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020040000000887, відомості про яке до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 17.12.2020 за ознаками складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 177 КК України.
До складу групи слідчих включено слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.
28.04.2023 у порядку ст. ст. 276-278 КПК України ОСОБА_5 оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
01.05.2023 слідчим суддею Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, до 28.06.2023.
29.05.2023 ухвалою Дніпровського апеляційного суду запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_5 змінено на домашній арешт, та обов`язки, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- цілодобово не відлучатися з місця фактичного проживання ОСОБА_5 з АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокурора або суду, з можливістю відвідування лікувальних закладів в разі необхідності;
- здати на зберігання до відповідних органів держаної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну;
- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними по даному кримінальному провадженню;
- носити електронний засіб контролю.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу, від 28.06.2023 підозрюваному ОСОБА_5 продовжено дії обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, строком до 28.07.2023.
30.06.2023 відповідно до вимог ст.ст. 40, 42, 276, 277, 278, 279 КПК України ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та оголошено нову підозру.
Ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу від 25.09.2023 року було надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу до Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, проспект Миру, буд. 24, для участі у розгляді клопотання про зміну відносно останнього запобіжного заходу та застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Вказана ухвала слідчого судді винесена в зв`язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_5 за судовим викликом для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і відсутності у слідчого судді, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 12 КПК України під час кримінального провадження ніхто не може триматися під вартою, бути затриманим або обмеженим у здійсненні права на вільне пересування в інший спосіб через підозру або обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення інакше як на підставах та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Розділ ІІ Кримінального процесуального кодексу України визначає, що з метою досягнення дієвості кримінального провадження застосовуються заходи забезпечення цього провадження. До заходів забезпечення згідно з пунктом 9 частини 2 статті 131 цього кодексу віднесені також запобіжні заходи. Порядок застосування до особи запобіжних заходів визначений главою 18 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Стороною обвинувачення у клопотанні та доданих документах доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.
Доводи сторони захисту в цій частині щодо необґрунтованості підозри слідчий суддя не бере до уваги, оскільки на даній стадії слідчий суддя не вирішує питання, які вирішуються судом під час судового розгляду.
Таку ж позицію виклав Європейський суд з прав людини у рішенні „Мюррей проти Сполученого Королівства, у якому зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу. Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати „обґрунтованим, залежить від усіх обставин справи, про що зазначено у рішенні «Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства».
Фактичні обставини інкримінованих ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, свідчать про наявність конкретного суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості та кореспондуються з визначеними КПК України конкретними підставами і метою запобіжного заходу.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту, та у справі „Ілійков проти Болгарії Європейський суд з прав людини зазначив, що „суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує тяжкість злочинів, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 , дані про особу підозрюваного, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків, є необхідним визначити розмір застави визначений ч. 5 ст. 182 КПК України, та визначити її у межах 4463 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (11978 692,00 грн.), оскільки внесення застави саме у такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків, зупинення його злочинної діяльності. Також слідчий суддя враховує вік підозрюваної особи, стан його здоров`я, сімейний стан, міцність соціальних зв`язків.
Виходячи з особливої тяжкості інкримінованих ОСОБА_5 , злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, а також те, що ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність підозрюваного, слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, про які зазначено у клопотанні та наведено прокурором у судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини у рішенні „Подвезько проти України крім іншого зазначає, що пункт 1 статті 5 Конвенції вимагає, що для того, щоб позбавлення свободи не вважалося свавільним, недостатньо самого факту застосування цього заходу згідно з національним законодавством - він також повинен бути необхідним за конкретних обставин. На думку Суду, тримання під вартою відповідно до підпункту «c» пункту 1 статті 5 Конвенції має відповідати вимозі пропорційності, яка обумовлює існування обґрунтованого рішення, в якому здійснюється оцінка відповідних аргументів «за» і «проти» звільнення.
Виходячи з інкримінованих ОСОБА_5 злочинів, з урахуванням даних про його особу, при вирішенні даного клопотання, слідчий суддя враховує його суспільну небезпеку, шкідливість неправомірної поведінки для суспільства, усвідомлення її підозрюваною особою.
В ході розгляду клопотання підозрюваним та його захисником не надано слідчому судді доказів в обґрунтування доводів про відсутність у підозрюваного ОСОБА_5 наміру вчинити дії, направлені на переховування від органу досудового розслідування та перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_5 інкримінується вчинення злочинів, які кваліфікуються за ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України, дані стосовно особи, та те, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, та враховує його соціальні зв`язки за місцем проживання, місцем роботи, тяжкість інкримінованих йому злочинів.
Відповідно до п. 35 рішення Європейського суду по правам людини від 26.06.1991 р., у справі «Летельє проти Франції», національні судові органи повинні у першу чергу слідкувати за тим, щоб в кожному конкретному випадку строк попереднього ув`язнення обвинуваченого не перевищував розумних меж. З цією метою вони повинні приймати до уваги всі обставини, які мають значення для з`ясування, чи мається суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості виправдовував відступлення від принципу поваги до особистої свободи.
У справі «Летельє проти Франції» вказано, що особлива тяжкість деяких злочинів може викликати таку реакцію суспільства і соціальні наслідки, які виправдовують попереднє ув`язнення як виключну міру запобіжного заходу протягом певного часу. Тобто із зазначеного рішення Європейського суду з прав людини вбачається, що у справах, де особа обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, виходячи з самої тяжкості обвинувачення, попереднє ув`язнення може бути застосоване.
В кожному випадку, як підкреслює Європейський суд з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
Суд звертає увагу на мотив та спосіб вчинення кримінального правопорушення, який має високий ступінь суспільної небезпеки, зумовленої тяжкими наслідками не лише для конкретних осіб, а і для суспільства в цілому, наявність реальних ознак справжнього суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистості, а також враховує практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного (обвинуваченого), але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Обставин, які б свідчили про те, що даний захід забезпечення кримінального провадження у вигляді тримання під вартою не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, слідчим суддею не встановлено.
Зазначені обставини дають підстави для висновку, що інший запобіжний захід, крім тримання під вартою, не зможе ефективно попередити спроби підозрюваного ухилитися від органів розслідування й суду, оскільки протягом розгляду клопотання доведено наявність обґрунтованої підозри та наявність обставин, передбачених п. 2, 3 ч. 1 ст. 194 КПК України, а також для запобігання ризикам, які зазначені у клопотанні та наведено у судовому засіданні, слідчий суддя вважає недостатнім застосування більш м`якого запобіжного заходу.
Обґрунтованість підозри, яка пред`явлена ОСОБА_5 станом на момент розгляду клопотання не спростована.
На даному етапі провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, винуватість чи невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення. Слідчий суддя на підставі оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінального правопорушення вірогідною та достатньою (за стандартом "обґрунтованої підозри") для застосування щодо неї запобіжного заходу.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
Крім того, враховуючи те, що в діях підозрюваного ОСОБА_5 вбачаються ознаки складу злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України, які є тяжкими та особливо тяжкими злочинами, які караються позбавленням волі з конфіскацією майна, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність підозрюваного, прокурором в судовому засіданні доведено вагомі докази обставин, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінальних правопорушень, достатні підстави вважати, що у діях та поведінці підозрюваного існує ризик вчинити інше кримінальне правопорушення, переховуватися від слідства, а в подальшому і від суду, та з метою запобіганням цим спробам, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень, відносно останнього, слідчий суддя вважає, що підозрюваному ОСОБА_5 доцільно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки жоден із більш м`яких запобіжних заходів, не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
При визначенні розміру застави, слідчий суддя зважає не лише на обсяг повідомленої підозри, а виходить і з тих позицій Європейського суду з прав людини, відповідно до яких розмір застави повинен бути встановлений з огляду на особу підсудного, належну йому власність, його стосунки з поручителями, іншими словами, з огляду на впевненість у тому, що перспектива втрати застави або заходів проти його поручителів у випадку його неявки до суду буде достатньою для того, щоб стримати його від втечі. Органи влади повинні докладати максимум зусиль як для встановлення належного розміру застави, так і під час вирішення питання про необхідність продовження тримання під вартою (рішення «Гафа проти Мальти»).
Отже, з одного боку, розмір застави повинен бути таким, щоб загроза її втрати утримувала б підозрюваного від намірів та спроб порушити покладені на нього обов`язки, а з іншого - не має бути таким, що є завідомо непомірним для цієї особи та призводить до неможливості виконання застави.
Таким чином, слідчий суддя враховує дані про особу ОСОБА_5 , його вік, майновий та сімейний стан, обставини кримінальних правопорушень, у вчиненні яких він підозрюється, та вважає за доцільне визначити останньому заставу в розмірі 4463 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 11978692,00 гривень, оскільки саме такий розмір застави є достатнім для забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов`язків, і таким, що не суперечить положенням ч. 5 ст. 182 КПК України та вимогам ст. 178, 182,183 КПК України.
Крім того, виходячи з вимог ст. 115 КПК України, строк дії запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_5 , слід обчислювати з 27.09.2023 року по 28.10.2023 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Крім того, з урахуванням дії воєнного стану в Україні, перебування свідків у м. Дніпрі, ефективності проведення досудового слідства, відсутності можливості етапування підозрюваного з УВП (слідчих ізоляторів), недопущення порушення прав підозрюваного ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає за доцільне визначити місце перебування підозрюваного ОСОБА_5 в Державній установі «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» за адресою м. Дніпро, вул. Надії Алексеєнко, буд. 80.
Виходячи з вищевикладеного, на підставі ст. 29, 55, 62, 63, 129 Конституції України, керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 182 - 184, 193, 194, 197, 199, 202, 205, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділення поліції № 2 Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_6 в рамках кримінального провадження № 42020040000000887, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.12.2020, щодо застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України - задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,запобіжний західу виглядітримання підвартою, починаючи з 27 вересня 2023 року по 28 жовтня 2023 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Розмір застави визначити у межах 4463(чотирьохтисяч чотиристашістдесяти трьох) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 11978 692,00 грн. (одинадцять мільйонів дев`ятсот сімдесят вісім тисяч шістсот дев`яносто дві гривні) у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок ТУ ДСА в Дніпропетровській області.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь - який момент внести заставу в розмірі визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду із визначеною періодичністю;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він перебуває без дозволу слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця перебування.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що в разі внесення застави у визначеному в ухвалі розмірі, оригінал документу із відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок ТУ ДСА в Дніпропетровській області коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув`язнення. Після отримання та перевірки документів, що підтверджують внесення застави, уповноважена особа місця ув`язнення має негайно здійснити розпорядження про звільнення з під варти та повідомити письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю.
У разі внесення застави та з моменту звільнення з під варти, у зв`язку із внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосований запобіжний захід у вигляді застави.
Визначити місце перебування підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в Державній установі «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» за адресою м. Дніпро, вул. Надії Алексеєнко, буд. 80.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали буде складено 02.10.2023 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113979909 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Літвіненко Н. А.