Рішення
від 06.10.2023 по справі 636/3127/21
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 636/3127/21 Провадження № 2/636/485/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2023 рокуЧугуївський міський суд Харківської областів складі:головуючого - судді Гуменного З.І., секретаря судового засідання Селевко Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на 1/6 частину земельної ділянки площею 6,5212 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Зароженської сільської ради Чугуївського району Харківської області, в порядку спадкування законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 і на 1/2 частину земельної ділянки площею 6,5212 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Зароженської сільської ради Чугуївського району Харківської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та на 1/6 частину житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 і 1/2 частини житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Позивач в заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки та житлового будинку. На випадок своєї смерті ОСОБА_4 24.06.2009 склала заповіт, який зареєстровано в реєстрі за № 34 від 24.06.2009, відповідно до якого все своє майно вона заповіла ОСОБА_1 . Позивач звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і у відповідь на заяву отримала Постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, в якій нотаріус зазначила, що окрім неї є інші спадкоємці, які відповідно до ст. 1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку у спадщині, син померлої ОСОБА_2 та дочка померлої ОСОБА_3 , і також зазначила, що наданий заповіт не відповідає вимогам законодавства. Однак позивач вважає, що заповіт відповідає всім вимогам, до того ж його зміст не викликає сумніву щодо дійсного волевиявлення заповідача. Позивач зазначає, що діти спадкодавця мають право на 1/3 частину спадкового майна як обов`язкову частку. Отже позивач має право на 1/6 частку спадкового майна в порядку спадкування за законом як обов`язкову частку в порядку спадкування за правом представлення та частку спадкового майна в порядку спадкування за заповітом, що разом складає 2/3 частини спадкового майна, і тому вона просить визнати за нею право власності на 2/3 частки спадкового майна.

Відповідачами надані заперечення на позову заяву, в яких зазначено, що заповіт, складений секретарем сільської ради у присутності свідків, є сумнівним, оскільки підпис не відповідає дійсності і померла на день складання заповіту була при пам`яті та при розумі, тому мала змогу власноручно скласти заповіт, а також засвідчити його у нотаріальній конторі. Крім того, зазначено, що її поховання здійснено за рахунок коштів сина ОСОБА_2 . Отже відповідачі не згодні у визначенні розміру частки, вказаної у позові, тому вважають заповіт складеним у порушення вимог щодо форми та посвідчення і заперечують проти позову та просять ухвалити рішення щодо визнання за ними право власності на 1/3 частину спадщини за кожним.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі та підтримання позовних вимог.

Відповідач ОСОБА_3 надала заяву про розгляду справи без її участі. Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином.

Перевіривши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Зарожне, Чугуївського району, Харківської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 (а.с. 11). Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 6,5212 га за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ХР № 008620, виданого 28.11.2005, та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлій на підставі Свідоцтва про право власності Серія НОМЕР_2 від 12.10.2004 (а.с. 12, 13).

Померла ОСОБА_4 на випадок своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 склала заповіт, за яким все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати їй за законом на день смерті та на що вона буде мати право, заповіла ОСОБА_1 (а.с. 14).

ОСОБА_1 звернулась до Чугуївської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 (а.с. 15). Постановою від 22.07.2020 відмовлено у вчинені нотаріальних дій, оскільки окрім неї є інші спадкоємці, які відповідно до ст. 1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку у спадщині,: син померлої ОСОБА_2 та дочка померлої ОСОБА_3 і також зазначено, що наданий заповіт не відповідає вимогам законодавства (а.с. 16).

Також позивачем надано Свідоцтво про смерть її батька ОСОБА_5 та Свідоцтво про народження батька і її народження, для підтвердження родинних відносин, Свідоцтво про одруження позивач для підтвердження зміни дошлюбного прізвища (а.с. 17-20).

Згідно довідки Зароженської сільської ради Чугуївського району від 01.06.2020, ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала одна (а.с. 21).

Відповідачами на під твердження родинних відносин з померлою надані Свідоцтва про народження і Свідоцтво про укладення шлюбу (а.с. 163, 167).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а спадкування здійснюється за заповітом або законом, і до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно зі ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1236 ЦК України, заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Дослідивши надану копію заповіту померлої та постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає частковому, так як є інші спадкоємці.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

На підставі вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1277 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Отже, спадкоємцями першої черги померлої ОСОБА_4 є її діти: син померлої ОСОБА_2 та дочка померлої ОСОБА_3 відповідачі по справі. Також спадкоємцем першої черги є ОСОБА_1 позивач по справі, оскільки її батько син померлої помер. Тобто, вона спадкує ту частку спадщини, яка б належала її батькові, якби він був живий.

Як вбачається з постанови нотаріуса, всі спадкоємці звернулися з заявою про прийняття спадщини.

Згідно повідомленняЧугуївської державноїконтори від06.04.2023, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 в термін, передбачений ст. 1270 ЦПК України (шість місяців), з заявами звернулися: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про прийняття спадщини за законом і заповітом; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з заявою про прийняття спадщини за законом та заповітом; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з заявою про прийняття спадщини за законом та заповітом; заведена спадкова справа за № 82/2010, свідоцтво про право на спадщину не видавалось (а.с. 224). Також надана інформаційна довідка зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договору) № 72054906 від 06.04.2023, згідно якої наявний заповіт ОСОБА_4 від 24.06.2009, зареєстрований за № 34 (а.с. 225).

Відповідно до ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Таким чином, відповідачі, які є повнолітніми непрацездатними, мають право на обов`язкову частку спадщини.

З урахуванням встановлених обставин, враховуючи, що відповідачі мають право на обов`язкову частку спадщини, а також те, що заповіт померлої не відповідає вимогам законодавства, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню не повністю, а частково і вважає за необхідне визнати за позивачем право власності на 1/3 частину спадкового майна.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10, 11, 76-80, 133, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнанняправа власностіна спадковемайно впорядку спадкуванняза законом задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_3 , право власності на 1/3 частину земельної ділянки, площею 6,5212 га, кадастровий номер 6325483300:01:000:0082, яка розташована на території Зароженської сільської ради Чугуївського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , що належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 008620 від 28.11.2005.

Визнати за ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_3 , право власності на 1/3 частину житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , що належав померлій на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія НОМЕР_2 від 12.10.2004.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

Повний текст рішення виготовлений 06.10.2023.

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення06.10.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113981286
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —636/3127/21

Рішення від 06.10.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

Рішення від 21.09.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

Ухвала від 16.08.2021

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

Ухвала від 09.07.2021

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні