Рішення
від 25.09.2023 по справі 916/1812/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" вересня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/1812/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

секретар судового засідання: Курко Ю.О.

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б; код ЄДРПОУ 00131713);

до відповідача: Громадської організації Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) (65003, м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 50 ЄДРПОУ 01463653);

про стягнення 442 594,61 грн.

1. Суть спору.

АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх.№1876/23 від 02.05.2023) до Громадської організації «Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів)», в якій просить суд стягнути з останнього заборгованість за недовраховану електричну енергію в розмірі 442594,61 грн., а також витрати по сплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не було в добровільному порядку сплачено розмір необлікованої спожитої електричної енергії, який було встановлено рішенням комісії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, оформленого протоколом №588/3 від 01.12.2022, по розгляду акта про порушення № 8015252 від 03.11.2022.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.05.2023 було відкрито провадження у справі №916/1812/23 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 05.06.2023.

У судовому засіданні 05.06.2023 судом, без виходу до нарадчої кімнати, було постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 27.07.2023.

У судовому засіданні 27.07.2023 суд оголосив протокольну ухвалу в порядку п.3 ч.2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, про закриття підготовчого провадження у справі №916/1812/23 та призначення справи до розгляду по суті в засіданні суду на 28.08.2023.

У судовому засіданні 28.08.2023 судом, за результатом задоволення усного клопотання представника позивача, було оголошено протокольну ухвалу про перерву у розгляді справи по суті до 25.09.2023.

22.09.2023 до суду від Акціонерного товариства ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. № 33112/23).

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, також відповідач в засідання суду не з`явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином шляхом надіслання примірника ухвал засобами поштового зв`язку на юридичну адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Проте, надіслані судом копії ухвал суду були повернуті до суду без вручення разом з рекомендованими повідомленням про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи, з позначками адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За змістом п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 (зі змінами), у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

В п. 99-2 вказаних Правил передбачено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за вказаною адресою, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Так, надіслані на юридичну адресу Громадської організації Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) копії ухвал суду повернулись на адресу Господарського суду Одеської області з відміткою відділення поштового зв`язку адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Також згідно ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

Також суд зазначає, що відповідач додатково про дату, час і місце судового засідання повідомлявся шляхом надіслання ухвали суду на адресу, за якою здійснювалось постачання електричної енергії згідно Договору № 235500 від 17.03.2010, а також за якою працівниками позивача було виявлено порушення, згідно акту про порушення №8015252 від 03.11.2022, а саме: м. Одеса, вул. Поштова, 34, прим. 501. Однак зазначене поштове відправлення було повернуто до суду без вручення разом з рекомендованими повідомленням про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи, з позначками адресат відсутній за вказаною адресою.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.

Виходячи з вищевикладених положень ГПК України та встановлених обставин щодо порядку викликів і повідомлень відповідача, суд вважає, що відповідач є належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, що наділяє суд правом розглядати справу без його участі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

З огляду на ненадання відповідачем відзиву, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 25.09.2023 судом було відмовлено у задоволенні клопотання Акціонерного товариства ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ про відкладення розгляду справи (вх. № 33112/23), а також після наради у нарадчій кімнаті, підписано вступну та резолютивну частини рішення та відкладено складення повного рішення на строк, визначений ч.6 ст. 233 Господарським процесуальним кодексом України.

3. Аргументи учасників справи.

3.1. Доводи Акціонерного товариства ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ.

Позивач зазначає, що 17.03.2010 між Відкритим акціонерним товариством Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (в подальшому перейменованого на АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ) та Громадською організацією «Спілка ветеранів Афганістану» (в подальшому перейменованою на - Громадську організацію «Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів)»), укладено договір про постачання електричної енергії № 235500 (Договір).

Умовами вищезазначеного Договору передбачено, що АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ продає електричну енергію ГО «ОМСІВ в Афганістані», для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а ГО «ОМСІВ в Афганістані», оплачує АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Також позивач наголошує, що з 11.06.2018 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (Закон), тим самим розпочався процес реформування електроенергетичної галузі в Україні.

Пунктом 2 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (Постанова) передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви- приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Тобто згідно тверджень позивача, таке приєднання здійснювалось на умовах чинних на 11.06.2018 договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

Також позивач зазначає, що відповідачем підписана заява-приєднання та оформлено Паспорт точки- розподілу 21.11.2022.

Таким чином, на думку позивача, відповідач приєднався до умов договору про надання послуг з розподілу розміщеного на сайті позивача, на умовах раніше укладеного договору про постачання за № 235500.

Позивач зазначає, що 03.11.2022 уповноваженими представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ було проведено перевірку на об`єкті відповідача - база відпочинку за адресою: м. Одеса, вул. Поштова, 34, приміщення 501.

Згідно тверджень позивача, на зазначений об`єкт уповноважених представників АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ допустив представник споживача: Радукан Василь Петрович.

Водночас, позивач повідомляє, що під час проведення перевірки було виявлено порушення п.2.3.1, 2.3.2, 2.3.3 п 5.5.5 та 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 року №312 (далі -ПРРЕЕ), а саме: «самовільне підключення електроустановок, та електропроводки (сауни) до електромережі, що є власністю ОСР з порушенням схеми облік. Самовільне підключення виконано прихованим типом, з розриву ввідного кабелю до електромагнітного пускача. При включенні електромагнітного пускача електроенергія не враховується, на підставі чого відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення № 8015252 від 03.11.2022 .

Позивач додає, що акт № 8015252, було підписано трьома представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, та представником споживача - Радукан Василь Петровичем.

У свою чергу, у п. 11 Акті № 8015252, який отримано представником споживача, було повідомлено про призначення дати засідання комісії на 01.12.2022.

Також позивач додає, що у визначену дату споживач на комісію не з`явився. Тому, враховуючи вимоги п. 8.2.6 ПРРЕЕ, оператор системи розглянув акти про порушення на засіданні комісії, за відсутністю споживача.

Отже, згідно тверджень позивача, враховуючи всі зазначені обставини, 01.12.2022, комісія з розгляду актів про порушення АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ розглянула Акт №8015252 та прийняла рішення здійснити розрахунок у відповідності до п.п. 6 п. 8.4.2, за формулою п. 8.4.12 ПРРЕЕ.

Рішення комісії було оформлено Протоколом №588/3 на підставі чого було підготовлено рахунок-фактуру з терміном оплати суми боргу протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Водночас позивач повідомляє, що копію протоколу №588/3 від 01.12.2022, розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, рахунок-фактуру було направлено відповідачу листом №101/29/03-1089 від 27.01.2023, згідно списку про поштове відправлення №0504534270842.

3.2. Доводи Громадської організації Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів).

Відповідач відзиву на позовну заяву, в порядку ст. 165 ГПК України, у встановлений в ухвалі від 08.05.2023 строк не надав.

4. Обставини справи, встановлені судом.

17.03.2010 між Відкритим акціонерним товариством ЕК Одесаобленерго (постачальник) та Громадською організацією "Спілка ветеранів Афганістану Ленінського району м.Одеси" (споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії № 235500, згідно умов якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Як вбачається із матеріалів справи, на виконання зазначеного договору сторонами погоджено додаток № 2- графік зняття показів засобів обліку електричної енергії; додаток № 5 порядок розрахунків; Додаток № 7 Акт №2980 від 23.01.2006 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін; Додаток № 10 перелік об`єктів споживача; а також укладено додаткову угоду від 17.03.2010.

Проте, з огляду на набрання чинності Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII та реформування електроенергетичної галузі в Україні, Громадською організацією Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) було підписано заяву-приєднання та 21.11.2022 оформлено Паспорт точки- розподілу (ЕІС код точки 62Z1409953770207, за адресою: м. Одеса, вул. Поштова, 34, приміщення 501).

Згідно п. 6 Постанови №312, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/ переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Відповідно до п. 2.1.4 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії

Таким чином, відповідач приєднався до умов договору про надання послуг з розподілу розміщеного на сайті позивача, на умовах раніше укладеного договору про постачання за № 235500.

03.11.2022 уповноваженими представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ було проведено перевірку на об`єкті відповідача база відпочинку за адресою: м. Одеса, вул. Поштова, 34, приміщення 501.

На зазначений об`єкт уповноважених представників АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ допустив представник споживача: Радукан Василь Петрович.

Під час проведення перевірки було виявлено порушення п.2.3.1, 2.3.2, 2.3.3 п 5.5.5 та 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 року №312, а саме: «самовільне підключення електроустановок, та електропроводки до електромереж, що є власністю ОСР АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано прихованим типом, з розриву ввідного кабелю до електромагнітного пускача. При включенні електромагнітного пускача електроенергія не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. На підставі чого відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення № 8015252 від 03.11.2022 р.

Акт складено за участю представника споживача- Громадської організації Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів).

У пункті №5 акту "Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи" вказано: освітлення 0,070 кВт, телевізор 0,264, електросауна 6 кВт, чайник 1,2 кВт.

Згідно п.6 акту самовільне підключення виконано приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювалось за допомогою використання індикатора прихованої проводки.

Пунктом 11 названого акту, який було підписано представником споживача без зауважень, останнього було повідомлено, що засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проведено 01.12.2022 року о 10:00 за адресою: вул. Краснова, 2а, каб. 101, тел. 7054151.

01.12.2022 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення №8015252 від 03.11.2022, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 588/3 про нарахування відповідачу до сплати за необліковану електричну активну енергію суму у розмірі 442594,61 грн за 78 052 кВт*год.

Із змісту протоколу судом встановлено:

- Виявлено порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії»;

- Площа перерізу проводу (кабелю) (згідно з гл.1.3 ПУЕ) - ВВГ 4*4 мм2;

- Допустимий тривалий струм проводу (кабелю) (згідно з гл.1.3 ПУЕ) - 30А;

- Дата усунення порушення - 03.11.2022;

- Прийнято рішення: нарахування провести згідно з пунктом № 8.4.2. пп.6 та за формулою № 8 пункту 8.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зі змінами і доповненнями;

- Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 12 год.;

- Період нарахування з 03.11.2021 по 03.11.2022.

02.02.2023 позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення за вих. № 101/29/03-1089 від 27.01.2023 щодо необхідності оплати суми у розмірі 442594,61 грн разом з копією протоколу, розрахунку та рахунку.

Доказів оплати відповідачем необлікованої електричної енергії у сумі 442594,61 грн матеріали справи не містять.

Таким чином, несплата Громадською організацією Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) нарахувань за необліковану електроенергію і стало підставою для звернення АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ до господарського суду із даним позовом.

5. Позиція суду.

Згідно ч. 1 та 2 ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно з п.3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до частини першої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 4 ч.2 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

14.03.2018 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії №312 (ПРРЕЕ).

Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Згідно з пунктом 2.3.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до пункту 2.3.2. ПРРЕЕ для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Згідно з пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувані збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщені) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), уразі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

З акту про порушення судом встановлено обставину самовільного підключення відповідачем до електричної мережі позивача з порушенням схеми обліку.

У відповідності до п. 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку це несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

За змістом п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з абз. 1 п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Згідно п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (підпункт 6).

Отже, аналіз вказаних норм дає підстави для висновку про те, що виявлення самовільного підключення до електромереж енергопостачальної компанії є порушенням з боку особи, що вчинила таке підключення ПРРЕЕ, за наслідком чого складається акт про порушення.

Дослідивши акт про порушення №8015252, суд зазначає, що останній складено за формою, встановленою законом, містить підписи представників оператора системи та споживача (представника), та не містить жодних зауважень до змісту акту з боку уповноваженого представника споживача.

При цьому, зазначаючи про підписання акту саме повноваженим представником споживача, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 06.02.2020 року за результатом перегляду справи № 916/2504/18, відповідно до якої Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій про те, що, оскільки особа, яка підписала акт про порушення, мала доступ до закритих приміщень позивача, допустила представників енергопостачальника на об`єкт для проведення перевірки, чого не може зробити неуповноважена особа, то акт про порушення ПРРЕЕ складений за участю уповноваженого представника позивача, як того вимагає пункт 8.2.5 ПРРЕЕ.

Схожих висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 27 березня 2018 року у справі № 916/1385/17, від 04 липня 2018 року у справі № 914/2510/17.

За змістом пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

З урахуванням наданих позивачем доказів, суд вважає доведеною обставину повідомлення відповідача про проведення засідання комісії та участі повноважного представника відповідача при розгляді комісією акту.

Главою 8.4. ПРРЕЕ врегульовано питання визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил

Відповідно до п.8.4.6. у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

Як було встановлено зі змісту акту, особами, що склали акт, було виявлено місце самовільного підключення та позначено таке місце на відповідній схемі у акті.

Згідно п.8.4.7. ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:

вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);

величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);

кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Відповідно до підпункту 2 п.8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

Як встановлено судом, величину розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії позивачем за наслідком виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави розраховано на підставі п.8.4.12. ПРРЕЕ. Звідси величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розрахована позивачем за формулою: W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п., де, P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою у разі підключення до однієї фази , де: 1) І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:

з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А;, 2) U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; 3) косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9; 4) t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Перевіривши зроблений позивачем розрахунок вартості необлікованої електричної енергії, сума якої склала 442 594,61 грн, по якому нарахування було проведено з моменту останньої технічної перевірки, суд визнає його правильним, обґрунтованим та здійсненим із застосуванням вірних вихідних даних. При цьому суд зауважує, що відповідачем ні арифметично, ні методологічно розрахунок не спростовано, доводів щодо невірного визначення позивачем складових розрахунку не надано, як не надано і контррозрахунку.

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Натомість матеріали справи не містять доказів проведення оплати. Не містять матеріали справи також доказів оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акту про порушення №8015252 від 03.11.2022.

Таким чином, враховуючи документальне підтвердження позивачем наявності правових підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії за визначений позивачем період, а також ненадання відповідачем доказів її добровільної оплати, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення боргу за необліковану електроенергію в сумі 442 594,61 грн у повному обсязі.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача, з урахуванням коефіцієнту 0,8, з огляду на положення ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" та подання позову в електронній формі.

Керуючись ст.ст. 126, 129, 130, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Громадської організації Одеський міський союз інвалідів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) (65003, м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 50 ЄДРПОУ 01463653) на користь Акціонерного товариства ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ (65031, м. Одеса, вул. М.Боровського, 28Б; код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за недораховану електричну енергію в розмірі 442 594/чотириста сорок дві тисячі п`ятсот дев`яносто чотири/грн 61 коп., а також 5311/п`ять тисяч триста одинадцять/грн 14 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Повне рішення складено 05 жовтня 2023 року.

Суддя Ю.М. Невінгловська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.09.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113982485
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/1812/23

Судовий наказ від 01.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Рішення від 25.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 31.07.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 08.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні