Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1231/23
Провадження № 2/935/418/23
РІШЕННЯ
Іменем України
29 серпня 2023 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Василенка Р.О., із секретарем Криворчуко Я.В., за участю представника позивача- адвоката Кушніренка А.В., розглянувши увідкритомусудовомузасіданні цивільнусправузапозовом ОСОБА_1 до Коростишівськоїоб`єднаноїтериторіальної громадиу особіКоростишівської міськоїради провизнання прававласності наземельну ділянкуу порядкуспадкування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, у якомупросить визнати за нею право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1822588700:07:000:0214, площею 4,739 га, що знаходиться на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, ділянка № НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
В обґрунтування позову вказує, що вона є спадкоємицею після смерті свого батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що після його смерті вона фактично вступила в управління спадковим майном, а також здійснювала поточний ремонт житлового будинку та обробляла земельну ділянку та є єдиною спадкоємницею. Зазначає, що до складу спадщини, входить земельна ділянка(пай) та як її батько за життя був внесений у списки громадян, що мають право на отримання сертифіката на земельну частку (пай), по реформованому КСП «Полісся» Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, серія ЖТ № 00311973, зареєстрований в книзі реєстрації за №187 від 27.05.1997 року, його земельна ділянка рахується за №214.
Пояснює, що звернулася до Коростишівської державної нотаріальної конторидля оформлення спадкових прав, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у землі на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, у зв`язку з не поданням відомостей (інформації) тадокументів, необхідних для вчинення нотаріальних дій. За таких обставин у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, виданого на ім`я ОСОБА_2 , але за наявності підтвердження надання йому у власність земельного паю, за захистом своїх майнових прав позивач звернулася до суду.
Представник позивача- адвокат Кушніренко А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з наведених у позові підстав.
Відповідач в судове засідання не з`явився, представник відповідача міський голова Іван Кохан подав до суду заяву, в якій вказав, що під час розгляду справи покладається на розсуд суду, просить справу розглядати без участі представника міської ради.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази на засадах змагальності в межах позовних вимог дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №24.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , слідує, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
З копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, від 29.09.2015 р. слідує, що позивач ОСОБА_6 , після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».
Відповідно до копії довідки від 30.06.2020 року №164 виданої в.о. старости Щигліївського старостинського округу Вернигори І.Ф., слідує, що ОСОБА_2 включений до списку пайовиків, його земельна ділянка рахується за №214.
Як зазначено у копії відповіді Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 23.09.2021 р., на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , Коростишівською районною державною адміністрацією було видано сертифікат на право на земельну частку пай по КСП «Полісся» на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області.
Постановою державного нотаріуса Ломакової М.І. Коростишівської державної нотаріальної контори від 23.09.2021 р. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі, що знаходиться на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з не поданням відомостей та документів, необхідних для вчиненя нотаріальної дії.
Втрата сертифіката на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0031973 зареєстрований 27.05.1997 р. за № 187 по КСП «Полісся», виданий на ім`я ОСОБА_2 , підтверджується оголошенням в Коростишівській газеті від 14.04.2023 р.
Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 , відкрилася до 2004 року, то у цьому випадку відносини спадкування регулюються нормами Цивільного кодексу Української РСР 1963 року (далі - ЦК УРСР).
Частиною 1 ст. 524 ЦК УРСР передбачено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Відповідно до ч.1 ст. 534 ЦК УРСР, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Статтею 549 ЦК УРСР, визначено обставини за яких спадкоємець прийняв спадщину, зокрема: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 561 ЦК УРСР, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям за законом після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного Кодексу України (в редакції 1990 року) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і документа, що посвідчує це право.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»визначено, що право наземельну частку(пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай). Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно достатті 2 цього Законуосновним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Варто зазначити, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормамиЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносинЗК України,Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до п.3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10.11.1994 року право на земельну частку (пай) є об`єктом спадкування.
Частиною 1статті 13 ЦПК України, передбачено, що, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи зазначене вище та аналізуючи наведені позивачем доводи, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як зазначено у п. 17 перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Крім того, документом, що засвідчує право власності спадкодавця на землю, яка вже сформована у ділянку, із закріпленням її меж та присвоєнням кадастрового номера є державний акт на право власності на землю або витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З наявного у матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 1822588700:07:000:0214, площею 4,739 га, слідує, що інформація про зареєстроване право власності на дану ділянку відсутня.
Нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у землі, що знаходиться на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області.
При цьому суд зазначає, що якщо ж у розпорядженні спадкоємця відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай), зокрема з причин його втрати, то заінтересованому в оформленні спадкових прав спадкоємцеві потрібно звертатися до суду з позовом про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування.
В подальшому спадкоємець зможе завершити процедуру оформлення спадщини, отримати свідоцтво про право на спадщину, та завершити процедуру виділення земельної ділянки та реєстрації права власності на земельну ділянку.
Позивач же просить визнати за нею право власності на конкретну земельну ділянку з кадастровим номером 1822588700:07:000:0214, площею 4,739 га, право власності на яку не було зареєстровано за померлим. При цьому відповідно до п.3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10.11.1994 року, саме право на земельну частку (пай) є об`єктом спадкування, тому в даному випадку спадщина, яка відкрилася після смерті її батька - ОСОБА_2 зокрема складається із земельноїчастки (паю)по реформованому КСП «Полісся», що знаходиться на території Щигліївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, тому посилання позивача на ст. 392 ЦК Ураїни суд не приймає.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Поряд з цим суд звертає увагу, що питання виділення та розподілу земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) врегульовано законодавством, насамперед Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» № 899-IV, у якому регламентовано, які особи мають право на земельну частку (пай), прописано послідовність дій останніх, визначено підстави для виділення земельних ділянок у натурі та особливості розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв). При цьому документом, що посвідчує право позивача на земельну частку (пай), в даному випадку може бути рішення суду про визнання права на земельну частку (пай), тому з урахуванням вказаного вище, суд дійшов до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі викладеного вище, та керуючись ст.ст.12,13,81, 258,259,263-265,268 ЦПК України,суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Коростишівської об`єднаної територіальної громади у особі Коростишівської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1822588700:07:000:0214, площею 4,739 га, у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Коростишівська міська рада, ЄДРПОУ: 04053660, місцезнаходження: вул. Дарбіняна, 11, м. Коростишів, Житомирського району, Житомирської області.
Повне судове рішення складено 08.09.2023 року.
Суддя РоманВАСИЛЕНКО
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113983136 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Василенко Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні