Ухвала
від 09.10.2023 по справі 592/9260/23
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа №592/9260/23

Провадження № 2/591/967/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2023 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми у складі :

головуючого судді Северинової А.С.,

з участю секретаря судового засідання Рудь В.В.,

представника позивача Сая С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Суми цивільну справу №592/9260/23 за позовом Загону технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної та фінансової заборгованості, -

в с т а н о в и в :

У червні 2023 року Загін технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі ЗТС ГУ ДСНС у Сумській області) звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з вказаним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь 12657 грн 05 коп. та погасити матеріальну заборгованість, а саме: повернути отримане майно (формений одяг: костюм літній повсякденний робочий 1 комплект, кепі літнє повсякденне 1 штука).

Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 30 червня 2023 року справа за позовом Загону технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної та фінансової заборгованості передана на розгляд до Зарічного районного суду м. Суми.

21 липня 2023 року дана справа надійшла до Зарічного районного суду м. Суми.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 28 липня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24 серпня 2023 року.

24 серпня 2023 року протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено на 05 жовтня 2023року за клопотанням представника позивача.

В судовому засіданні представник позивача ЗТС ГУ ДСНС у Сумській області Сай С.В. позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Також зазначив, що іншими судами здійснювався розгляд подібних справ за правилами цивільного судочинства, для підтвердження чого надав копії рішень судів першої інстанції у подібних правовідносинах.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не поаідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Судом встановлено, що наказом начальника ГУ ДСНС України у Сумській області від 31жовтня 2022 року № 400 за невиконання вимог пункту 3 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та на підставі матеріалів службових розслідувань рядового служби цивільного захисту ОСОБА_1 , рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій загону технічної служби Головного управління ДСНС України в Сумській області, відповідно до підпункту 5 пункту 68 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту та пункту 29 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за підпунктом 6 пункту 176 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу. Виключено з кадрів ДСНС України, зі списків особового складу Головного управління ДСНС України в Сумській області та знято зі всіх видів забезпечення 31 жовтня 2022 року. Одночасно, виплачено грошову компенсацію за 10 днів невикористаної щорічної відпустки за 2022 рік та відраховано із грошового забезпечення за 32 календарних місяці виплаченої одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту (а.с. 6).

29 листопада 2022 року ОСОБА_1 направлено повідомлення про необхідність повернути на рахунок ЗТС кошти у сумі 12657 грн 05 коп. та здати майно, яке було видано при прийнятті на службу цивільного захисту в липні 2022 року, а саме: костюм літній повсякденний робочий 1 комплект, кепі літнє повсякденне 1 штука (а.с. 7, 8).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття «суд, встановлений законом» стосується не лише правової основи існування суду, але й дотримання ним норм, які регулюють його діяльність (пункт 24 рішення Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України», заяви №29458/04 та № 29465/04).

Судова юрисдикція це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Згідно з абзацом 1 частини першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, поперше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а подруге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Публічна служба діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України).

Частиною першою статті 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

За правилами пункту 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Судом встановлено, що Загін технічноїслужби Головногоуправління Державноїслужби Україниз надзвичайнихситуацій уСумській області звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , який працював на посаді рядового служби цивільного захисту, рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій Загону технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.

Позивач, у свою чергу, відповідно до положення про Загін технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, затвердженого наказом ДСНС від 18 травня 2013 року №240 (у редакції наказу ДСНС від 01 червня 2021 року №389), є юридичною особою, підрозділом територіального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби (а.с. 31-38).

Відповідно до позовних вимог позивач просить стягнути з ОСОБА_1 , якого було звільнено з роботи, надлишково виплачені кошти одноразової грошової допомоги після укладення контракту в сумі 12657 грн 05 коп. та повернути отримане майно, яке було видано при прийнятті на службу цивільного захисту.

Згідно з витягом з наказу ГУ ДСНС України у Сумській області від 31 жовтня 2022 року № 400 рядового служби цивільного захисту ОСОБА_1 , рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій Загону технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, звільнено із служби та виключено з кадрів ДСНС України у запас Збройних Сил України.

Пунктом 4 розділу XXVI Інструкції № 623 передбачено, що у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту зі служби до закінчення терміну першого контракту (крім звільнених за віком, станом здоров`я, через систематичне невиконання умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу) та у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) проводиться утримання виплаченої одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту в сумі, обчисленій у повних календарних місяцях пропорційно часу, який залишився до закінчення дії контракту.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо, зокрема, справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі наведених норм права та встановлених судом обставин того, що позов пред`явлено з приводу спору щодо проходження відповідачем служби цивільного захисту на підставі контракту з ГУ ДСНС України у Сумській області відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, врахувавши суб`єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склалися між ними, суд дійшов висновку про те, що правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є публічно-правовими, у зв`язку з чим справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Такого висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 24 березня 2023 року у справі № 948/285/22 та від 19 липня 2023 року у справі № 565/901/22, які відповідно до ч. 4 ст.263 ЦПК України мають враховуватися судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Крім того, такі висновки узгоджуються з правовими висновками, викладеними в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі № 818/1688/16 (провадження №11-892апп18), в якій зазначено, що спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов`язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди/збитків, навіть якщо притягнення її до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди/збитків відбувається після її звільнення з державної служби.

Отже, виходячи зі встановлених обставин справи та зазначених норм закону, суд дійшов висновку, що провадження у цій цивільній справі потрібно закрити, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Суд відхиляє доводи представника позивача про те, що іншими судами загальної юрисдикції розглядалися подібні справи за правилами цивільного судочинства, для підтвердження чого він надав копії рішень судів першої інстанції, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірним правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз`яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі.

На виконання вимог частини першої статті 256 ЦПК України Зарічний районний суд м. Суми роз`яснює позивачу Загону технічноїслужби Головногоуправління Державноїслужби Україниз надзвичайнихситуацій уСумській області про віднесення розгляду справи до юрисдикції адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючисьст. 255 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Провадження у справі за позовом Загону технічноїслужби Головногоуправління Державноїслужби Україниз надзвичайнихситуацій уСумській областідо ОСОБА_1 про стягненняматеріальної тафінансової заборгованості закрити.

Роз`яснити Загону технічної служби Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повне судове рішення складено 09 жовтня 2023 року.

Суддя А.С. Северинова

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення09.10.2023
Оприлюднено10.10.2023
Номер документу113998723
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —592/9260/23

Ухвала від 20.10.2023

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 05.10.2023

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 28.07.2023

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 30.06.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Косолап М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні