Справа № 190/1600/23
Провадження №2/190/434/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2023 року м.Пятихатки
П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді - Кудрявцевої Ю.В.
за участю секретаря - Пронської Т.В.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.П`ятихаткицивільну справуза позовом ОСОБА_1 доП`ятихатськоїміської радиКам`янськогорайону Дніпропетровськоїобласті провстановлення фактуналежності правовстановлюючогодокументу тавизнання прававласності впорядку спадкування,-
встановив:
Позивач звернулася до П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області з позовом про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності в порядку спадкування. Позов обгрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . До складу спадщини, що залишилася післі її смерті входить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства ,загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 1224584800:01:001:0078, яка належала померлій відносно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ№160723 від 21.11.2007 року виданого П`ятихатською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження голови 496-р-07 від 07.08.2007 року. У визначений законодавством термін нею подано заяву про прийняття спадщини після смерті матері та було отримано свідоцтво про право на спадщину на інше спадкове майно. На зазначену земельну ділянку не подавалася заява про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на тій підставі, що під час вивчення наданих документів нотаріусом було встановлено, що в державному акті на земельну ділянку ім`я метері записано " ОСОБА_3 " тоді як в свідоцтві про смерть ім`я записано " ОСОБА_3 ". 07.07.2023 року вона звернулася з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначену земельну ділянку до П`ятихатської державної нотаріальної контори.У видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено через розбіжності у написаннні імені матері в правовстановлюючому документі та в свідоцтві про смерть, що не дає можливості встановити факт належності правовстановлюючого документу саме спадкодавцю. Їй не відомо чому в державному акті на право власності на земельну ділянку їм`я її матері записано не вірно. Земельну ділянку її мати отримала як пенсіонер соціальної сфери, так як все життя працювала завідуючою фельдшерсько-акушерського пункту в с.Жовтоолександрівка, що на той час знаходилося на території колгоспу "ім.Карла Маркса" з земель якого згодом і було їй надано земельну ділянку.
Ухвалою суду від 04.08.2023 року відкрито провадження по даній справі за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовчий розгляд.
Ухвалою суду від 01.09.2023 року справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином, надала до суду письмову заяву, в яких просить розглянути справу без її участі, позов підтримує та просить задовільнити.
Представник відповідача П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, суд приходить до наступного висновку.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками зазначено ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . (а.с.5)
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 -09 травня 1975 року зареєстрували шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_4 ; після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвищк ОСОБА_8 (а.с.6)
Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7)
Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЕ №160723 від 21.11.2007 року ОСОБА_2 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 1,0 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Пальмирівської сільської ради П`ятихатського району Дніпропетровської області. (а.с.8)
Згідно копії постанови державного нотаріуса П`ятихатської державної нотаріальної контори від 07 липня 2023 року, - ОСОБА_1 відмовлено у видачи свідоцтва про право на спадщину за законом за земельну ділянку кадастровий номер 1224584800:01:001:0078, оскільки в наданому державному акті ім`я власника зазначено ОСОБА_9 , тоді як в свідоцтві про смерть зазначено ОСОБА_10 . Розбіжність у написанні ім`я не надає можливості встановити факт належності правовстановлюючого документу саме спадкодавцю. (а.с.9)
Згідно копії спадкової справи №239/2011 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , - ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1 . (а.с.35-62)
У відповідності з п. 6 ч. 1ст. 315 Цивільного процесуального кодексу Українисуди розглядають справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
За правовими позиціями Верховного Суду України щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документи, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по- батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
У відповідності доЗакону України "Про Державний земельний кадастр" № 3613-VI від 07.07.2011 року, державні акти на право власності на землю з 01 січня 2013 року не видаються.
Таким чином, внести виправлення до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №160723 від 21.11.2007 року неможливо, оскільки на даний час така процедура не передбачена чинним законодавством.
Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1ст.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
А відповідно дост.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1ст.1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч.1ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.2ст.1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі ч. 1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідноч.1 ст.1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.ст.1220-1221,1223 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Пункт 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику в справах про спадкування» передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст. ст. 1268-1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ізст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст.82 цьогоКодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене та те, що пред`явлені позивачем докази на підтвердження своїх позовних вимог щодо встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на земельнк частку (пай) в порядку спадкування за закономє належними та допустимими, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст.259,263-265,268,273 ЦПК України, ст.ст.530, 549 ЦК УРСР, ст.ст.392,1216,1217,1218,1222,1258,1265 ЦК України, суд, -
вирішив :
Позов задовольнити повністю.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №160723 від 21.11.2007 року виданого П`ятихатською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження голови №496-р-07 від 07.08.2007 року на ім`я ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер: 1224584800:01:001:0078, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати по справі залишити по фактично понесеним.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_4 ;
Відповідач: П`ятихатська міська рада Кам`янського району Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 44045391, місцезнаходження: вул.Садова,буд.104, м.П`ятихатки Кам`янський район Дніпропетровська область;
Суддя П?ятихатського районного суду
Дніпропетровської області Ю.В. Кудрявцева
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2023 |
Оприлюднено | 10.10.2023 |
Номер документу | 114006008 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Кудрявцева Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні