Рішення
від 07.09.2023 по справі 183/1469/23
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/1469/23

№ 2/183/1996/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2023 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Дубовенко І.Г.

за участю секретаря судового засідання Коссовича А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради, приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дейнего Світлана Іванівна, Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Новомосковської міської ради про визначення частки в спільному майні подружня, визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину в частині 1/2 частини спадкового майна недійсним,

за участю: законного представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 ,

в с т а н о в и в :

У провадженні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради, приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дейнего Світлана Іванівна, Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Новомосковської міської ради. про визначення частки в спільному майні подружня, визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину в частині 1/2 частини спадкового майна недійсним.

В обґрунтування позову зазначив, що він з 02 травня 1986 року перебував в шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час шлюбу, а саме 28 вересня 2001 року ними було придбано на ім`я дружини житловий будинок АДРЕСА_1 ; а також земельну ділянку площею 0,4848 га за цією ж адресою. Договори купівлі-продажу були зареєстровані та Товарній біржі «Новомосковська», право власності зареєстроване у встановленому законом порядку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 його дружина померла, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 ; та 1/2 частини земельної ділянки, площею 0,4848 га за цією ж адресою.

Позивач, як один із спадкоємців першої черги відмовився від прийняття спадщини після смерті дружини на користь відповідача онука. Однак нотаріусом всупереч вимогам діючого законодавства видане свідоцтво про право на спадщину за законом на ім`я відповідача не на 1/2 частину вказаного житлового будинку та земельної ділянки, а в цілому.

Будь-яких домовленостей між подружжям щодо відступлення від рівності часток в спільній сумісній власності не було, а тому частки подружжя у спільному майні є рівними. Враховуючи, що виданими свідоцтвами про право на спадщину на ім`я відповідача, порушуються право власності позивача на спільне майно подружжя. Вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Відзивів на позов не надходило.

Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10 лютого 2023 року провадження у справі відкрито, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 10 квітня 2023 року за клопотанням позивача витребувані докази у справі.

31 липня 2023 року ухвалою суду закрите підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Позивач та/або його представник в судове засідання не з`явилися, позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує. Просить їх задовольнити на підставі поданих доказів, що містяться в матеріалах справи.

Законний представник відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що при оформленні спадщини були дотримані вимоги діючого законодавства. Також підтвердила той факт що на момент придбання позивачем та спадкодавцем ОСОБА_4 спірного майна вони перебували в шлюбі. Договору про поділ майна подружжя або рішення з цього приводу немає. Вважає, що позивач, відмовляючись від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 на користь онука ОСОБА_2 тим частим підтвердив, що право власності на житловий будинок та земельну ділянку переходить до онука.

Представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися, у своїх клопотаннях просили розглянути справу за їх відсутності.

Суд, заслухавши законного представника ОСОБА_2 , дослідивши підстави позовної заяви, а також докази, з точки зору належності, допустимості, а у своїй сукупності, з точки зору достатності та достовірності, дійшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02 травня 1986 року перебував у шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований виконавчим комітетом Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за а/з № 26.

28 вересня 2001 року між ОСОБА_5 , як продавцем, та ОСОБА_4 , як покупцем на товарній біржі «Новомосковська» укладений договір купівлі-продажу житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що складається з житловий будинок А, цегла, розміром 58,8 кв.м. житлової площі з надвірними побудовами: л/кухня-Б, сарай-В,Г,Д, погріб-Ж, З, убиральня-К, колодязь-К1, огорожа №2-5; вказаний договір зареєстрований в БТІ за № 68 від 26 жовтня 2001 року.

28 вересня 2001 року між ОСОБА_5 , як продавцем, та ОСОБА_4 , як покупцем на товарній біржі «Новомосковська» укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки, площею 4848 кв.м., розташовану на території Перещепинської міськради за адресою: АДРЕСА_1 , надана для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства;вказаний договір зареєстрований в БТІ за № 1307-3 від 26 жовтня 2001 року. Також на підставі вказаного договору виданий державний акт на право приватної власності на землею зазначеною площею, з яких 0,250 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, а 0,2348 га для ведення особистого підсобного господарства.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , про що 23.11.2021 року виконавчим комітетом Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області складено відповідний актовий запис № 245.

З копії спадкової справи за № 20/2022, заведеної після смерті ОСОБА_4 вбачається, що після її смерті з заявою про прийняття спадщини звернувся відповідач ОСОБА_2 - онук; з заявами про відмову у прийнятті спадщини на користь ОСОБА_2 звернулися: ОСОБА_1 чоловік, ОСОБА_6 донька, ОСОБА_3 донька. Відповідно до отриманої нотаріусом інформації на момент смерті ОСОБА_4 на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу від 28.09.2001 року належало: житловий будинок АДРЕСА_1 ; а також земельні ділянки кадастровий номер 1223210500:04:002:0047 площею 0,2500 га, та кадастровий номер 1223210500:04:002:0048 площею 0,2348 га за цією ж адресою. Заповітів ОСОБА_4 на випадок своєї смерті не складала. Інших відомостей щодо спадкоємців матеріали спадкової справи не містять.

08 листопада 2022 року за р. № 645 приватним нотаріусом Новомосковського РНО Дейнего С.І. на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 онуку спадкодавця ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 видане свідоцтво про право на спадщину за законом, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як встановлено вимогами ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 345, 346 ЦК України фізичнаабоюридична особаможе набутиправо власностіу разіприватизації державного майната майна, що є в комунальній власності. У результатіпридбання єдиногомайнового комплексудержавного (комунального)підприємства упроцесі приватизаціїдо покупцяпереходять всійого правата обов`язки. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.Право власностіприпиняється у разі: 1) відчуження власником свогомайна; 2)відмови власника від права власності; 3)припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі; 4)знищення майна; 5)викупу пам`яток культурної спадщини; 6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно дозакону; 8) звернення стягнення на майно за зобов`язаннями власника; 9)реквізиції; 10)конфіскації; 11) припинення юридичної особи чи смерті власника; 12)визнання необґрунтованимиактивів таїх стягненняв дохіддержави. 2. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.

За вимогами ст.ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам направі спільної частковоїабо направі спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщодоговоромабо законом не встановлена спільна сумісна власність на майно. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб`єктами права спільної часткової власності можуть бутифізичні особи,юридичні особи, держава,територіальні громади. Частки управі спільної часткової власностівважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом. Якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження)майна. Співвласник має право на відповідне збільшення своєї частки управі спільної часткової власності, якщо поліпшенняспільного майна, які не можна відокремити, зроблені ним своїм коштом за згодою всіх співвласників, з додержанням встановленого порядку використання спільного майна. Співвласникжитлового будинку, іншої будівлі, споруди може зробити у встановленому законом порядку за свій рахунок добудову (прибудову) без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав. Така добудова (прибудова) є власністю співвласника, який її зробив, і не змінює розміру часток співвласників управі спільної часткової власності. Поліпшенняспільного майна, які можна відокремити, є власністю того з співвласників, який їх зробив, якщо інше не встановлено домовленістю співвласників. Право спільної часткової власностіздійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користуваннямайном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частиниспільного майнав натурі, яка відповідає його частці управі спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації. Якщодоговірміж співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов`язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно.

Відповідно до роз`яснень, які містяться у п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року визначено, що за загальними правилами частини другої статті 372 ЦК при поділі майна, що є у спільній сумісній власності, за рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення. У разі смерті співвласника приватизованого будинку (квартири) частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними (частина друга статті 370, частина друга статті 372 ЦК). Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду. Для оформлення права на спадщину закон не вимагає рішення суду про визначення частки спадкодавця.

У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємцеві учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Крім того, статтею 372 Цивільного кодексу України передбачено, що майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється.

Відповідно до ст. ст.328,1216 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Згідност.1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Уст. 1226 ЦК Українизазначено, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Статтею 1268 ЦК Українивизначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до положеньст. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Неповнолітній ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, шляхом звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

Житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельні ділянки кадастровий номер 1223210500:04:002:0047 площею 0,2500 га, та кадастровий номер 1223210500:04:002:0048 площею 0,2348 га, розташовані за цією ж адресою, придбані 28 вересня 2001 року на ім`я ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 під час шлюбу з ОСОБА_1 .

Відповідно дост. 22 КпШС, в редакції чинній на дату набуття права власності на квартиру, майно, нажите подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю.

Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, враховуючи відсутність договору про поділ часток, обставин, які-б вказували на наявність підстав для зміни розміру часток, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельні ділянки кадастровий номер 1223210500:04:002:0047 площею 0,2500 га, та кадастровий номер 1223210500:04:002:0048 площею 0,2348 га, розташовані за цією ж адресою, визначивши частки кожного по 1/2 частині підлягають задоволенню.

Також з огляду на вищенаведене, підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом від 08 листопада 2022 року, видане ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме в розмірі 1/2 частини спадкового майна спадкодавця ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , виданого приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего Світланою Іванівною за р.№ 645 від 08.11.2022 року.

Вимоги позивача щодо визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом від 08 листопада 2022 року, видане ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме в розмірі 1/2 частини спадкового майна спадкодавця ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається з земельної ділянки, площею 4848 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що суду не надано доказів наявності такого свідоцтва про право на спадщину, а зі спадкової справи не вбачається, що нотаріусом видавалося таке свідоцтво. А тому в решті вимоги позивача належить відмовити.

Згідно зіст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставівикладеного,керуючись ст.ст.2,4,81,82,141,142,259,263-265,268ЦПК України, -

у х в а л и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради, приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дейнего Світлана Іванівна, Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Новомосковської міської ради про визначення частки в спільному майні подружня, визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину в частині 1/2 частини спадкового майна недійсним задовольнити частково.

Житловий будинок АДРЕСА_1 ; а також земельну ділянку кадастровий номер 1223210500:04:002:0047 площею 0,2500 га, та земельну ділянку кадастровий номер 1223210500:04:002:0048 площею 0,2348 га за цією ж адресою визнати спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визначивши частки кожного по 1/2 частині.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 08 листопада 2022 року, видане ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме в розмірі 1/2 частини спадкового майна спадкодавця ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , виданого приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего Світланою Іванівною за р.№ 645 від 08.11.2022 року.

В решті вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса електронної пошти: невідома).

Відповідач: ОСОБА_2 , (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса електронної пошти: невідома).

Третя особа Служба у справах дітей Новомосковської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 34550137, адреса місцезнаходження: вул. Шевченка, будинок 7 м. Новомосковськ, Дніпропетровської області, 51200, електронна пошта невідома)

Третя особа - орган опіки та піклування Перещепинської міської територіальної громади код ЄДРПОУ 04338463, адреса місцезнаходження: вулиця Шевченка, будинок 43, місто Перещепине Новомосковського району Дніпропетровської області, 51220, електронна пошта - info@pereschepynske.otg.dp.gov.ua).

Третяособа:приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дейнего Світлана Іванівна (адреса місцезнаходження: вулиця Кайдацька, будинок 1а, місто Перещепине Новомосковського району Дніпропетровської області, 51221, електронна пошта невідомо).

Повний текст рішення виготовлений 15 вересня 2023 року.

Суддя І.Г.Дубовенко

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено10.10.2023
Номер документу114009494
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —183/1469/23

Рішення від 07.09.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Рішення від 07.09.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 07.03.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 10.02.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні