РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 жовтня 2023 р. Справа № 120/7726/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Свентуха Віталія Михайловича,
за участю:
секретаря судового засідання: Коваль О.В.,
представника позивача: Бурка М.В.,
представник відповідача: Цвень П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" про стягнення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-
ВСТАНОВИВ:
до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" про стягнення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначили, що згідно облікової картки платника податків за відповідачем рахується податкова заборгованість, яка в добровільному порядку не погашена, що і стало підставою для звернення до суду з позовом про стягнення даного податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
Ухвалою суду від 12.06.2023 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви.
26.06.2023 року та 29.06.2023 року представником позивача подано заяви про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 03.07.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 30.08.2023 року за клопотанням представника відповідача розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін.
28.09.2023 року представником позивача долучено довідку про суму податкового боргу та витяги з інтегрованої картки платника податків.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини які викладені в позовній заяві, клопотанні про усунення недоліків та уточненнях щодо позовної заяви про стягнення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав наявність заборгованості, пояснив суду, що об`єктивні обставини не дають змоги погасити податковий борг. Також вказав, що відповідачем ініційовано питання списання частини податкового боргу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Відповідно до даних облікової картки платника податку за відповідачем станом на 27.09.2023 року обліковується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб, податку на додану вартість, земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 4678687,01 грн.
Визначена податковим органом сума податкового боргу представником відповідача у судовому засіданні не заперечувалась.
16.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №47 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" /а.с. 54/.
11 листопада 2022 року уповноваженою особою Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №28 про опис майна Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" у податкову заставу.
31 січня 2023 року податковим керуючим складено акт опису майна №2, відповідно до якого проведено опис майна у кількості 982 найменування на загальну суму (по залишковій балансовій вартості) 2361161,39 грн. /а.с. 52/.
На вказане майно накладено заборону відчуження, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (номер витягу 82297689 від 31 січня 2023 року) /а.с. 53/.
Крім того, з метою стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" податковим керуючим направлено до Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", Акціонерного товариства "Ощадбанк", Акціонерного товариства "Укрсиббанк" платіжні інструкції №№139-150 від 22 лютого 2023 року /а.с. 56-65/, однак зазначені платіжні інструкції повернуто банком у зв`язку з неможливістю їх виконання через відсутність у платника коштів на рахунку.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
В силу вимог статті 67 Конституції України, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) відповідач як платник податків зобов`язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
За змістом пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктами 88.1, 88.2 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 89.2 статті 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Пунктом 89.3 статті 89 ПК України визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до положень підпунктів 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, продаж майна, яке перебуває у податковій заставі, здійснюється у разі недостатності або відсутності коштів за результатами заходів, здійснених з метою стягнення податкового боргу шляхом списання грошових коштів, які перебувають у власності божника, зокрема на його банківських рахунках.
Обов`язкові умови (обставини), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у податкового органу права на звернення до суду із таким позовом, наступні: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків боржника у податковій заставі.
Лише сукупність вказаних обставин наділяє податковий орган правом на звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Такий правовий висновок сформовано Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 28 березня 2023 року по справі № 440/11471/21.
Отже, ПК України встановлена послідовність звернення до суду з вимогами щодо погашення податкового боргу платника. При зверненні до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, податковий орган повинен обґрунтувати, в першу чергу, недостатність у такого платника грошових коштів готівкових чи на рахунках у банку, достатніх для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи вжив податковий орган для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.
Судом встановлено, що станом на 27.09.2023 року за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 4678687,01 гривень, який у добровільному порядку не погашений.
16.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №47 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард".
Із повідомлень про повернення платіжних інструкцій №№139-150 від 22 лютого 2023 року щодо стягнення заборгованості ДП "Клінічний санаторій "Авангард" згідно рішення №47 від 16.08.2022 року вбачається, що кошти, необхідні для забезпечення виконання таких інструкцій, на рахунках платника у банку відсутні.
Суд звертає увагу, що на виконання рішення №47 від 16.08.2022 року позивач вчинив необхідні дії, спрямовані на погашення боргу за рахунок грошових коштів боржника, зокрема направляв платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) таких коштів до банківських установ, які були повернуті без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на цих рахунках.
Таким чином, згідно з вимогами статті 95 ПК України в разі недостатності коштів на рахунках платника податків контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.
Абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Суд встановлено, що податковим керуючим здійснено опис майна відповідача на загальну суму 2361161,39 гривень, що підтверджується актом опису №2 від 31 січня 2023 року.
При розгляді даної справи судом враховано висновки Верховного Суду у постанові від 28 березня 2023 року по справі № 440/11471/21 та встановлено наявність усіх умов для надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі, зокрема: наявність у відповідача боргу зі сплати податків; сума заборгованості на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника є узгодженою; кошти на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків відсутні; наявність майна платника податків боржника у податковій заставі.
За встановлених обставин суд дійшов висновку надати Головному управлінню ДПС у Вінницькій області дозвіл на погашення податкового боргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі згідно з вказаним актом опису.
Водночас відсутні підстави для задоволення позову шляхом стягнення податкового боргу Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, адже в силу приписів абзацу 2 пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відтак належним способом захисту в даному випадку є саме надання дозволу Головному управлінню ДПС у Вінницькій області на погашення податкового боргу в розмірі 2361161,39 грн. Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно актом опису №2 від 31.01.2023 року.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частини першої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстав для стягнення з відповідача судових витрат немає.
На підставі викладеного та керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ ВП 44069150) на погашення податкового боргу в розмірі 2361161,39 (два мільйони триста шістдесят одна тисяча сто шістдесят одна гривня 39 копійок) Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" (вул. Шевченка, 16, м. Немирів, Вінницька область, 22800, ЄДРПОУ 24903051) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно актом опису №2 від 31.01.2023 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій "Авангард" (вул. Шевченка, 16, м. Немирів, Вінницька область, 22800, ЄДРПОУ 24903051);
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, ЄДРПОУ ВП 44069150).
Рішення у повному обсязі складено 09.10.2023 року.
Суддя Свентух Віталій Михайлович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 11.10.2023 |
Номер документу | 114021324 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні