Справа №359/967/23
Провадження №2/359/1102/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.09.2023 р. м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.,
при секретарі Дьяченку В.В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області,Гірської сільської ради Бориспільського району про визнання права в порядку спадкування
ВСТАНОВИВ :
У січні 2023 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою, згідно якої просить визнати за нею майнові права засновника та учасника селянського фермерського господарства «ЛОГОС» в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 .
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 .. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входять зокрема, належні йому майнові права засновника та учасника селянського фермерського господарства «Логос».
02 лютого 2021 року ОСОБА_2 , подала до державного нотаріуса Скрипки А.О. Бориспільської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
15 листопада 2013 року державний нотаріус другої Бориспільської державної нотаріальної контори Скрипка А.О. винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачці з підстав того, що складений (статутний) капітал селянського фермерського господарства «ЛОГОС» не був сформований.
Згідно свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №090698 від 28 липня 1997 року та статуту селянського фермерського господарства «ЛОГОС» (нова редакція) зареєстрованим 28 лютого 2006 року ОСОБА_4 державним реєстратором Бориспільської райдержадміністрації Київської області, номер запису 13301050001000251 ОСОБА_5 належали майнові права засновника та учасника селянського фермерського господарства «ЛОГОС».
При цьому Позивач зазначає, що права засновника та учасника фермерського господарства селянського фермерського господарства «ЛОГОС» є майновими правами, тому в силу приписів ст.ст.177-178 ЦК України вони входять до складу спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3 та не є такими правами, що не можуть бути успадкованими в силу положень ст. 1219 ЦК України.
Тому позивачка просить визнати за нею право власності на майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», які належали померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в порядку спадкування за законом.
Ухвалою судді від 31 січня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі та витребувано у державного нотаріуса Другої Бориспільської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Скрипки А.О., спадкову справу 376/2020, що відкрита після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.20).
Ухвалою суду від 28 березня 2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.28).
Протокольною ухвалою суду від 09 червня 2023 року залучено до участі у розгляді справи співвідповідача Гірську сільську раду Бориспільського району Київської області (а.с.168-169).
Представник позивача ОСОБА_2 ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, в судове засідання не з`явився. Направив заяву у якій просив суд розглядати справу без їхньої участі.
Представник відповідача Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області, в судове засідання не з`явився. Направив заяву у якій просив суд розглядати справу без їхньої участі.
Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши представника позивача суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 07 серпня 2020 року Бориспільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.9).
Померлий ОСОБА_3 є чоловіком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 22 квітня 1971року (а.с.8).
ОСОБА_3 належали майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», які йому належали на праві власності на підставі статуту селянського фермерського господарства «ЛОГОС» (нова редакція) зареєстрованим 28 лютого 2006 року ОСОБА_4 державним реєстратором Бориспільської райдержадміністрації Київської області, номер запису 13301050001000251 (а.с.12-16) та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №090698 від 28 липня 1997 року (а.с.11).
За час свого життя ОСОБА_3 не склав заповіт на майно, яке є предметом даного судового розгляду, тому після його смерті спадкування здійснювалось за законом, що вбачається з копії спадкової справи №376/2020, заведеної Бориспільською районною нотаріальною конторою (36-162).
З копії спадкової справи №376/2020, заведеної Бориспільською районною нотаріальною конторою, щодо майна померлого ОСОБА_3 вбачається, що 02 лютого 2021 року ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадщини в межах встановленого шестимісячного строку (а.с. 51-52).
Також, з матеріалів цієї спадкової справи №376/2020 вбачається, що 20 січня 2020 року ОСОБА_6 відмовився від прийняття спадщини на користь ОСОБА_7 (а.с. 45), 02 лютого 2021 року ОСОБА_7 відмовився від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 (а.с.54-55), 04 лютого 2021 року ОСОБА_8 відмовилася від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 (а.с. 46-47), 04 лютого 2021 ОСОБА_9 відмовився від прийняття спадщини (а.с. 57-58).
У відповідності до ч.1, ч.3 ст.1268, ч.1 ст.1269ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має протягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини подати заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1261ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, відповідно до ст. 1217 ЦК України.
До складу спадщини, як це передбачено ст. 1218 ЦК України, ввійшли всі права та обов`язки ОСОБА_3 , що належали йому на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а саме майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос».
Спадкоємцями за заповітом і за законом, відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України, можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Нормами статті 1258ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Позивач ОСОБА_2 являється спадкоємцем першої черги права на спадкування за законом, оскільки є жінкою спадкодавця.
В той час у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», що належали ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 було відмовлено, оскільки складений (статутний) капітал селянського фермерського господарства «ЛОГОС» не був сформований (а.с.161-162).
Проте, відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину, згідно із приписами ч.2 ст. 1296 ЦК України, не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_2 прийняла спадщину, в строки та в порядку, що передбачено актами цивільного законодавства України, після смерті спадкодавця, відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом, у видачі якого позивачу було відмовлено приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Скрипкою А.О., не позбавляє позивача права на спадщину, до складу якої входять майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», що належали ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ «Про фермерське господарство» Відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
Згідно ч.1 ст.23 ЗУ «Про фермерське господарство», успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 908/2606/18 Велика Палата Верховного Суду виснувала про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом або Законом України «Про фермерське господарство».
Згідно зі статтею 23 цього Закону України«Про товаристваз обмеженоюта додатковоювідповідальністю» у разі смерті учасника товариства його частка переходить до спадкоємця без згоди учасників товариства.(ч.1) У разі смерті, оголошення судом безвісно відсутнім або померлим учасника - фізичної особи чи припинення учасника - юридичної особи, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства…..(ч.2).
Згідно правової позиції висловленої Великою палатою Верховного суду у своїй постанові від 23.06.2020 року по справі № 179/1043/16-ц, провадження № 14-63цс20, ….. «43. Оскільки позивачка була членом СФГ «СПАС», в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то визнання за позивачкою в порядку спадкування після смерті чоловіка прав засновника СФГ «СПАС» є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника. ……
63. У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.»
Таким чином, з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, що їх підтверджують, суд дійшов висновку, що позивач позбавлений правових підстав оформити право на спадщину, до складу якої входить майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», які належали спадкодавцю ОСОБА_3 , набутого ним за час життя, в нотаріальному порядку, шляхом одержання в приватного нотаріуса Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Скрипки А.О. свідоцтва про право на спадщину за законом.
Проте, як передбачено приписами ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тому, наведені вище обставини дають позивачу як правонаступнику підстави для визнання за ним права власності на майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос», як виняткового судового способу захисту права на майно, оскільки одержання свідоцтва про право на спадщину за законом в нотаріальному порядку є не можливим.
Керуючись ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1222, 1258, 1261, 1268, 1269, 1296 ЦК України, ст.ст.10, 258, 259, 263-265, 268, 354ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 майнові права засновника та учасника Селянського фермерського господарства «Логос» (ідентифікаційний номер юридичної особи 22207954, адреса: Київська область,Бориспільський район, с.Затишне, вул. Пасічна,6
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 18 вересня 2023 року.
Суддя Чирка С.С.
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2023 |
Оприлюднено | 11.10.2023 |
Номер документу | 114036725 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні