"10" жовтня 2023 р.
Справа №642/4029/23
2/642/1051/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2023 року Ленінський районний суд м. Харкова у (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) складі:
головуючого судді Ольховського Є.Б.
при секретарі Прийма Ф.О.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Холодногірсько-Новобаварський відділу державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зняття арешту з нерухомого майна
В С Т А Н О В И В:
В липні 2023 року до суду звернувся позивач з позовом якому вказав, що державним виконавцем Ленінського ВДВС Харківського МУЮ ( зараз Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ) 16.03.2012 року винесено постанову про арешт майна боржникам ОСОБА_2 у виконавчому проваджені № 30345004. Станом на 12.07.2023р. виконавче провадження є завершеним однак арешт знято не було. Під арештом опинилось частина квартири за адресою АДРЕСА_1 частина якої належала ОСОБА_2 який був сином позивача. Оскільки ОСОБА_1 є батьком померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 він є спадкоємцем першої черги та звернувся до приватного нотаріуса з проханням видати свідоцтво про право на спадщину однак цьому перешкоджає наявність арешту на спадкове майно. Відповідач відмовив в знятті арешту на спадкову частину квартири посилаючись на завершення виконавчого провадження. Позивач прохає скасувати арешт на спадкове майно а саме на частину нерухомого майна належне ОСОБА_2 .
Ухвалою Ленінського р/с м. Харкова від 19.07.2023 року було загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Ухвалою від 21.09.23р. підготовче провадження закрите та справу призначено до розгляду по суті.
Позивач подав письмову заяву з проханням розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з`явився. Про час розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, встановив що позов підлягає задоволенню за наступним:
Відповідно до свідоцтва про право власності від 14.04.1999р. квартира АДРЕСА_2 належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
На частину квартири АДРЕСА_2 , якою на праві спільної сумісної власності володіє ОСОБА_2 встановлено обтяження: арешт нерухомого майна; Реєстраційний номер обтяження 12281292; Зареєстровано: 16.03.2012р 11621636 № 12281292 реєстратором: Харківська філія державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України. 61001 , Харківська область, м. Харків, пр.-т Гагаріна 20-А; Підстава обтяження: постанова про арешт майна боржника, 30345004 16.03.2012, Ленінський відділ ДВС Харківського МАЮ; об`єкт обтяження: квартира , частина квартири , адреса: АДРЕСА_1 ; Власник: ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина відсутності коду: інша причина відсутності коду, АДРЕСА_1 ; Обтяжувач: Ленінський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, код: 34952477, 61052, Харківська область, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 46; Заявник: Ленінський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, код: 34952477, 61052, Харківська область, м. Харків, вул. Полтавський шлях 46.
Відповіддю ВДВС від 12.07.2023р. вказано що виконавче провадження № 30345004 перебуває у стані завершено.
Згідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свідоцтвом про народження НОМЕР_1 встановлено що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до п. 5.1.4 Інструкції "Про проведення виконавчих дій", затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15 грудня 1999 р., стягнення звертається тільки на майно боржника, яке належить йому на праві приватної власності. Відповідно до ст. 317 ЦК України право власності включає в себе право володіння, право користування та право розпорядження своїм майном.
Ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює що особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
Згідно до положень ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» що діяв на час накладання арешту, арешт накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв`язку із завершенням виконавчого провадження, у разі закінчення виконавчого провадження.
Згідно з частинами 2 5 статті 60 Закону №606-ХІV у разі прийняття судом рішення про зняття арешту з майна арешт з майна знімається за постановою державного виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови про зняття арешту з майна надсилається боржнику та органу (установі), якому була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно боржника. Державний виконавець зобов*язаний зняти арешт з рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом. З майна боржника може бути знято арешт за постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, якщо виявлено порушення порядку накладення арешту, встановленого цим Законом. Копія постанови начальника відділу державної виконавчої служби про зняття арешту з майна боржника не пізніше наступного дня після її винесення надсилається сторонам та відповідному органу (установі) для зняття арешту. У разі наявності письмового висновку експерта, суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо неможливості чи недоцільності реалізації арештованого майна боржника у зв`язку із значним ступенем його зносу, пошкодженням або в разі якщо витрати, пов`язані із зверненням на таке майно стягнення, перевищують грошову суму, за яку воно може бути реалізовано, арешт з майна боржника може бути знято за постановою державного виконавця, що затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копії постанови державного виконавця про зняття арешту з майна надсилаються не пізніше наступного робочого дня після її винесення сторонам та відповідному органу (установі) для зняття арешту. У всіх інших випадках незавершеного виконавчого провадження арешт з майна чи коштів може бути знятий за рішенням суду.
Арешт на майно боржника триває значний час, але протягом цього часу не було вчинено жодних виконавчих дій щодо майна, зокрема і не визначено це майно, що вказує на формальність арешту, а не наявність мети, з якою він повинен накладатися відповідно до ч.1 ст.57 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: для забезпечення реального виконання рішення.
Підстави зняття арешту державним виконавцем визначено ст.50 Закону України «Про виконавче провадження», яка не містить прямої вказівки державному виконавцю зняти арешт з майна в разі повернення виконавчого документа, або завершення виконавчого провадження.
Позивач не може оскаржити дії(бездіяльність) державного виконавця щодо скасування арешту, оскільки виконавче провадження, у якому було накладено арешт, відсутнє , а тому позивач звернувся за захистом порушених прав у порядку позовного провадження.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, а згідно ст.4, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.
Судом встановлено, що права позивача порушуються, оскільки він не може розпорядитися належним йому майном через наявність арешту на це майно, за відсутності підстав для арешту, а тому права позивача підлягають судовому захисту у заявлений ним спосіб шляхом зняття арешту з майна.
Відповідно до ст. 1 першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основних свобод людини, кожна сторона має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Оскільки ОСОБА_1 є спадкоємцем спірного майна - позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню, оскільки зазначене базується на положеннях ст. 41 Конституції України.
Судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 264-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 15,16,169; 224; 317; 321, 572, 589 Цивільного кодексу України, ст.ст. 50, 59, 60 Закону України "Про виконавче провадження", -
В И Р І Ш И В:
Позов - задовольнити.
Зняти арешт накладений на частину квартири АДРЕСА_2 , Реєстраційний номер обтяження 12281292; Зареєстровано: 16.03.2012р 11621636 № 12281292 реєстратором: Харківська філія державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України. 61001 , Харківська область, м. Харків, пр.-т Гагаріна 20-А; Підстава обтяження: постанова про арешт майна боржника, 30345004 16.03.2012, Ленінський відділ ДВС Харківського МАЮ; об`єкт обтяження: квартира , частина квартири , адреса: АДРЕСА_1 ; Власник: ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина відсутності коду: інша причина відсутності коду, АДРЕСА_1 ; Обтяжувач: Ленінський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, код: 34952477, 61052, Харківська область, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 46; Заявник: Ленінський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, код: 34952477, 61052, Харківська область, м. Харків, вул. Полтавський шлях 46.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Згідно до ч. 11 ст. 272 ЦПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного рішення суду.
СУДДЯ Є.Б. Ольховський
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2023 |
Оприлюднено | 11.10.2023 |
Номер документу | 114043206 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Ольховський Є. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні