Ухвала
від 28.09.2023 по справі 757/43207/23-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/43207/23-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковника поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно

підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Білгород-Дністровський Одеської області, громадянина України, працюючого лікарем КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, проживаючого: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковник поліції ОСОБА_6 , за погодженням із старшим групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурором першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на те, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022221150001160 від 08.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 2,3 ст. 199, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 199, ч. 2 ст. 209 (чинна з 28.04.2020), ч. 3 ст. 289, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 369-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України. Зокрема, у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у пособництві в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації та у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336 і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, тобто у вчиненні ряду злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п`яти років, а тому на даний час існують ризики того, що він, перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення, у зв`язку з чим виникла необхідність у застосуванні до останнього запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання.

Підозрюваний та його захисник щодо задоволення клопотання заперечили, посилаючись на необґрунтованість підозри та відсутність передбачених ст. 177 КПК України ризиків. Враховуючи належну процесуальну позицію підозрюваного, міцність його соціальних зв`язків, позитивну характеристику, просили застосувати запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Заслухавши думку прокурора, підозрюваного, його захисника, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Як встановлено в ході судового розгляду, Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022221150001160 від 08.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 2,3 ст. 199, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 199, ч. 2 ст. 209 (чинна з 28.04.2020), ч. 3 ст. 289, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 369-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 12022221150001160 від 08.10.2022 зокрема установлено, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України з 24.02.2022 в Україні до теперішнього часу введено воєнний стан.

Крім того на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація.

Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов`язок у запасі відповідно до законодавства.

Ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, зокрема, що військовозобов`язані це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Згідно ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, які перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів (військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), проходження медичного огляду, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних, проходити медичний огляд, проходити військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно ст. 15 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Призов громадян України на строкову військову службу включає: прибуття на медичний огляд, професійно-психологічний відбір та засідання призовної комісії; проходження медичного огляду (у тому числі, за необхідності, направлення на додаткове медичне обстеження); проведення професійно-психологічного відбору; засідання призовної комісії; прибуття за зазначеними у повістці районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки адресою та часом для відправки у військову частину для проходження строкової військової служби та знаходження у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (обласному збірному пункті) до відправлення у військову частину. Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Згідно ст. 181 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться. Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо: організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов`язаних або виключення з військового обліку, а відповідно до ст. 22 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років та 65 років в залежності від рангу.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до ТЦК та СП для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час; громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях начальників ТЦК та СП, де вони перебувають на військовому обліку, громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.

Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, винні у порушенні правил військового обліку громадян України, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов`язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період. Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов`язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер. Під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022.

Відповідно до п. 20 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів, якими є для військовозобов`язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов`язаного.

Згідно п. 79 постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до п. 81 постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідно до п. 8 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком військовозобов`язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом.

Крім того п. 9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 закріплює, що територіальні центрів комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік військовозобов`язаних; оформлюють та видають військово-облікові документи військовозобов`язаним; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розробляють плани проведення мобілізації людських ресурсів.

Згідно п. 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних; оформляють для військовозобов`язаних відстрочку від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 № 366 від 04.08.2021 затверджено «Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 ». відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_3 є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських ресурсів на території району. ІНФОРМАЦІЯ_3 у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами Генерального штабу Збройних Сил, Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами і даним Положенням.

ІНФОРМАЦІЯ_3 очолює начальник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує діяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Завданнями ІНФОРМАЦІЯ_3 є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, підготовка і проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів, а також ведення військового обліку військовозобов`язаних, розробляє план проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів, удосконалює системи оповіщення, збору та поставки зазначених мобілізаційних ресурсів, призначених для забезпечення потреб оборони держави; організовує з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних; оформлює військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період.

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Згідно з «Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних. Військово-лікарська експертиза - це зокрема і медичний огляд військовозобов`язаних. Одним з основних завдань військово-лікарської експертизи є добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

До позаштатних постійно діючих ВЛК належать зокрема: ВЛК військових комісаріатів, ВЛК територіального центру комплектування.

До складу ВЛК, що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами. Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

На ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд в тому числі і військовозобов`язаних осіб. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів. При цьому в порядку контролю на ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) контингенту, проведеного ВЛК районного (міського) військового комісаріату.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби зокрема і допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказується дата повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

У разі коли лікарям ВЛК військового комісаріату важко остаточно визначити стан здоров`я військовозобов`язаного, він направляється на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату.

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог зазнаеного Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Згідно з додатком № 4 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», яке затверджено наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 затверджено бланк довідки військово-лікарської комісії відповідно до якого обов`язково має бути зазначена дата проведення медичного огляду ВЛК, встановлений діагноз, постанова ВЛК щодо придатності до військової служби, місцезнаходження комісії. Крім того, відповідно до зазначеного бланку така довідка військово-лікарської комісії підписується головою та секретарем військово-лікарської комісії.

Таким чином, вказана довідка є документом, що містить зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує та посвідчує певні події та факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру (звільнення від призову за мобілізацією), складається, видається чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити, а відтак відповідно до примітки до ст. 358 КК України, є офіційним документом.

Відповідно до розпорядження Білгород-Дністровської районної військової адміністрації № 3/А-2023 від 09.01.2023 «Про залучення медичних працівників до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2023 рік» зокрема лікар стоматолог ОСОБА_5 , секретар комісії медична сестра КНП «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» ОСОБА_7 та секретар комісії медична сестра КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» ОСОБА_8 залучені до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з наказом № 506 від 28.12.2022 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про створення постійно діючих позаштатних військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_3 , першому та другому відділах на 2023 рік» затверджено склад постійно діючих позаштатних військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якого головою комісії на 2023 рік в основному і резервному складі являється ОСОБА_5 , а секретарем основного складу являється ОСОБА_7 , а резервного складу - ОСОБА_8 .

При цьому окремо положення про військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 та посадові обов`язки їх членів не створювались, так як їх діяльність регулюються Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», яке затверджено наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008.

Тобто ОСОБА_5 ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , були особами, що обіймали посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій та відповідно до ст. 18 КК України являлись службовими особами військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На усій території України з 24.02.2022 до даного часу оголошено воєнний стан та проводиться загальна мобілізація громадян України чоловічої статі призовного віку, які не звільненні або не мають відстрочки від призову на військову службу. При цьому саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено завдання проведення призову громадян на військову службу у воєнний час, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів, ведення військового обліку військовозобов`язаних, організація з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних для визначення придатності за станом здоров`я до військової служби.

Водночас частина військовозобов`язаних громадян України чоловічої статі призовного віку намагається протиправно ухилитись від призову на військову службу під час мобілізації, не маючи законних підстав для відстрочки від призову або звільнення від військової служби.

Так. при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше початку лютого 2023 року голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи службовою особою вступив в попередню злочинну змову з секретарями зазначеної військово-лікарської комісії ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які теж являлись службовими особами, а також з невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та іншими невстановленими на даний час особами.

Так вказаними особами було розроблено план з використанням наданої їм влади та службового становища щодо протиправного забезпечення військовозобов`язаних осіб призовного віку, в період дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації і які не мають права на відстрочку або звільнення від військової служби щодо ухилення призову на військову службу під час мобілізації, шляхом складення і видачі їм офіційних документів з внесеними в них завідомо неправдивими даними, а саме визнання їх непридатними до військової служби за станом здоров`я.

Відповідно до вищевказаного злочинного плану були підшукані особи, які виявили бажання умисно ухилитись від призову на військову службу під час мобілізації шляхом отримання офіційних документів про визнання їх непридатними за станом здоров`я до військової служби для чого надали свої анкетні дані і фотокартки.

Після цього, відповідно до розробленого злочинного плану, зазначені відомості були передані до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У свою чергу невстановлені службові особи останнього з метою маскування протиправних дій, надання їм вигляду законних, використовуючи надану владу, діючи всупереч інтересах служби, на виконання спільного злочинного умислу, відповідно до своєї ролі у злочинах, забезпечили без присутності таких осіб внесення неправдивих відомостей до облікових карток про нібито взяття зазначених осіб на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 і направлення їх нібито на проходження військово-лікарської комісії для визначення стану здоров`я.

У свою чергу голова військово-лікарської комісії зазначеного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарями зазначеної комісії ОСОБА_8 і ОСОБА_7 , являючись службовими особами на виконання спільного злочинного плану, направленого на пособництво в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів, використовуючи свої повноваження, всупереч установленого порядку, без проведення медичних оглядів осіб та у їх відсутність забезпечили внесення відомостей щодо таких осіб до журналу направлених на медичне обстеження військовозобов`язаних з зазначенням нібито встановленого діагнозу, який надає змогу визнати особу непридатною для проходження військової служби за станом здоров`я.

У продовження реалізації спільного злочинного умислу голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 спільно з секретарями зазначеної комісії ОСОБА_8 і ОСОБА_7 , являючись службовими особами складали та видавали на таких осіб довідки ВЛК, до яких вносили завідомо неправдиві дані, а саме що особам нібито проведено медичний огляд та встановлено діагноз на підставі якого вони визнані непридатними до військової служби.

Після цього вказані довідки ВЛК, до яких внесено завідомо неправдиві відомості, відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, передавали до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У свою чергу невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до відведеної їм ролей у злочинах, використовуючи надану їм владу та службове становище, діючи всупереч інтересах служби, усвідомлюючи, що діють протиправно і у видані довідки ВЛК внесено завідомо неправдиву інформацію забезпечили внесення відомостей з вищевказаних підроблених довідок ВЛК до облікових карток військовозобов`язаних про те, що особам нібито проведено медичний огляд та встановлено непридатність до військової служби за станом здоров`я.

З метою доведення злочинного умислу до кінця, невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , усвідомлюючи що своїми діями сприяють особам в ухиленні від призову від військової служби по мобілізації вигототовляли тимчасові посвідчення військовозобов`язаних з внесенням в них завідомо неправдивої інформації, а саме, що нібито особи були поставлені на облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 та за результатами проведення військово-лікарської комісії визнані непридатними до військової служби за станом здоров`я.

Після підписання та надання необхідних реквізитів і статусу офіційного документу вказані тимчасові посвідчення військовозобов`язаних разом з відповідними довідками ВЛК за допомогою посередників, в порушення установленого порядку направлялось безпосередньо особам на анкетні дані яких видавались.

Останні в свою чергу отримавши вищевказані офіційні документи в яких містились завідомо неправдиві відомості, тобто протиправно отримали можливість ухилитись від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

За період з 30.01.2023 до 14.03.2023 голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретарі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , являючись службовими особами, діючи повторно, за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, склали та видали офіційні документи ІНФОРМАЦІЯ_3 , до яких внесено завідомо неправдиву інформацію, а саме:

- довідку військово-лікарської комісії № 1294 від 21.02.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_9 від призову на військову службу під час мобілізації;

- довідку військово-лікарської комісії № 1639 від 03.03.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_10 від призову на військову службу під час мобілізації;

- довідку військово-лікарської комісії № 1684 від 06.03.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_11 від призову на військову службу під час мобілізації;

- довідку військово-лікарської комісії № 1723 від 07.03.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_12 від призову на військову службу під час мобілізації;

- довідку військово-лікарської комісії № 1886 від 14.03.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_13 від призову на військову службу під час мобілізації;

- довідку військово-лікарської комісії № 2890 від 24.04.2023, чим сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_14 від призову на військову службу під час мобілізації при наступних обставинах.

Так, громадянин України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації, не маючи передбачених законом підстав на звільнення або відстрочку від призову на військову службу по мобілізації виявив протиправне бажання ухилитись від неї.

З цією метою ОСОБА_9 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 02.02.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_9 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 02.02.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їм владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_9 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснили його постановку на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом оформлення облікової картки на ОСОБА_9 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 21.02.2023. невстановлені службові особи вказаного територіального центру передали анкетні дані ОСОБА_9 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_8 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_9 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 21.02.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_8 , являючись службовими особами, перебуваючи, в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_9 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 1294 від 21.02.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_9 , 1987 р.н. проведено медичний огляд 21.01.2023 та встановлено діагноз «Наслідки перенесеної важкої ВЧМТ (2021) у вигляді церебрального конвексіального арахноїдиту, прогресуючий перебіг, з мікроознаками ураження ЦНС, стійким цефалгічним вираженим вертигенозним синдромами та частими цереброваскулярними кризами за типом симпатоадреналових, важкого перебігу» та він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, яку в подальшому підписали.

Для маскування своїх незаконних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_8 забезпечили протиправне внесення даних та діагнозу ОСОБА_9 до журналу направлених на медичне обстеження військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Довідку № 1294 від 21.02.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто злочинними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та невстановлених службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № 1294 від 21.02.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної йому ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи повторно, всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_9 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 1294 від 21.02.2023 до облікової картки ОСОБА_9 .

Крім того, зазначена невстановлена особа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , оформила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 21.02.2023 до якого внесла завідомо неправдиву інформацію, а саме, що ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_10 взятий 02.02.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 і виключений з нього 21.02.2023 у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії і не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_9 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 як начальник вказаного центру комплектування та соціальної підтримки підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 21.02.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити.

Таким чином невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи надану їм владу та службове становище протиправно здійснили виключення ОСОБА_9 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 за станом здоров`я.

У подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_9 довідки військово-лікарської комісії № 1294 від 21.02.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 21.02.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У такий спосіб ОСОБА_9 ухилився від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , являючись службовими особами, діючи повторно, за попередньою змовою між собою та невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 і іншими особами, не пізніше 21.02.2023 під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання і видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме довідки військово-лікарської комісії № 1294 від 21.02.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 21.02.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_9 від призову на військову службу під час мобілізації.

Крім того, громадянин України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації, не маючи передбачених законом підстав на звільнення або відстрочку від призову на військову службу по мобілізації виявив протиправне бажання ухилитись від неї.

З цією метою ОСОБА_10 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 30.01.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_10 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 30.01.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їм владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_10 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснили його постановку на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом оформлення облікової картки на ОСОБА_10 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 31.01.2023. невстановлені службові особи вказаного територіального центру передали анкетні дані ОСОБА_10 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_8 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про підстави і порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_10 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 03.03.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_8 , будучи службовими особами і перебуваючи в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_10 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував, забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 1639 від 03.03.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_10 , 1982 р.н. проведено медичний огляд 31.01.2023 та встановлено діагноз «Розповсюджений остеохондроз хребта. Деформуючий спондильоз С2 - С4 з явищами функціональної нестабільності ІІ ст., вертибробазілярною недостатністю. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ст.» та він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, яку в подальшому підписали.

Довідку № 1639 від 03.03.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто незаконними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та невстановлених службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № 1639 від 03.03.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена службова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної йому ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_10 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 1639 від 03.03.2023 до облікової картки ОСОБА_10 .

Крім того зазначена невстановлена особа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , оформила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_2 від 03.03.2023 до якого внесла завідомо неправдиву інформацію, а саме, що ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 взятий 30.01.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та виключений з нього 31.01.2023 у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії і не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_10 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 як начальник вказаного центру комплектування та соціальної підтримки підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_2 від 03.03.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити.

Таким чином невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи надану їм владу та службове становище протиправно здійснили виключення ОСОБА_10 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 за станом здоров`я.

У подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_10 довідки військово-лікарської комісії № 1639 від 03.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_2 від 03.03.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У такий спосіб ОСОБА_10 ухилився від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , являючись службовими особами діючи за попередньою змовою між собою та невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 і іншими особами, не пізніше 03.03.2023, під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання і видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , що містили завідомо неправдиві відомості, а саме довідки військово-лікарської комісії № 1639 від 03.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_2 від 03.03.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_10 від призову на військову службу під час мобілізації.

Крім того, громадянин України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації не підлягав призову на військову службу у зв`язку з перебуванням на його утриманні трьох дітей віком до 18 років.

Однак усвідомлюючи про те, що з 14.03.2023 одній з них, а саме ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 виповниться 18 років і таким чином ОСОБА_11 втратить передбачену законом підставу для відстрочки від призову виявив протиправне бажання ухилитись від призову на військову службу по мобілізації після досягнення старшою дитиною повнолітнього віку (14.03.2023), що позбавляло його можливості у законний спосіб не бути призваним.

З цією метою ОСОБА_11 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 27.02.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_11 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 27.02.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їм владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_11 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснити його постановку на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом оформлення облікової картки ОСОБА_11 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 06.03.2023. невстановлені службові особи вказаного територіального центру передали анкетні дані ОСОБА_11 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_7 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_11 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочинах, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 06.03.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_7 , являючись службовими особами, перебуваючи в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , діючи повторно, чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_11 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 1684 від 06.03.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_11 1980 р.н. проведено медичний огляд 06.03.2023 та встановлено діагноз «Дифузний токсичний зоб ІІІ ст, стадія декомпенсації. Тиреотоксикоз, важка форма в стадії медикаментозної декомпенсації. Тиреотоксична офтальмопатія ІІ а клас» та він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, яку в подальшому підписали.

Для маскування своїх незаконних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_7 забезпечили протиправне внесення даних та діагнозу ОСОБА_11 до журналу направлених на медичне обстеження військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Довідку № 1684 від 06.03.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_7 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто повторними незаконними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та ОСОБА_7 довідці № 1684 від 06.03.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена службова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної їй ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи повторно, всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_11 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 1684 від 06.03.2023 до облікової картки ОСОБА_11 .

Крім того зазначена невстановлена особа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , оформила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_3 від 07.03.2023 до якого внесла завідомо неправдиву інформацію, а саме, що ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 взятий 27.02.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та виключений з нього 06.03.2023 у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії і не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_11 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 як керівник підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_3 від 06.03.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити.

Таким чином службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи надану їм владу та службове становище протиправно здійснили виключення ОСОБА_11 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 за станом здоров`я.

У подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_11 довідки військово-лікарської комісії № 1684 від 06.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_3 від 07.03.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У такий спосіб ОСОБА_11 , в період з 15.03.2023 ухилився від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 , являючись службовими особами, діючи повторно, за попередньою змовою між собою та невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 і іншими особами, не пізніше 07.03.2023 під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме довідки військово-лікарської комісії № 1684 від 06.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_3 від 07.03.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_11 від призову на військову службу під час мобілізації.

Крім цього, громадянин України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації, не маючи передбачених законом підстав на звільнення або відстрочку від призову на військову службу по мобілізації виявив протиправне бажання ухилитись від неї.

З цією метою ОСОБА_12 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 27.02.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_12 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 27.02.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їм владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_12 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснити його постановку на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 07.03.2023 службові особи вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки передали анкетні дані ОСОБА_12 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_8 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_12 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочинах, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 07.03.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_8 , являючись службовими особами, перебуваючи в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , діючи повторно, чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_12 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 1723 від 07.03.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_12 1990 р.н. проведено медичний огляд 07.03.2023 та встановлено діагноз «Наслідки перенесеної нейроінекції (2015) у вигляді церебрального конвексіального арахноїдиту, з вираженою неврологічною симптоматикою, стійким цефалгічним, вираженим вертигенозним синдромами та частими важкими цереброваскулярними кризами» та він непридатний до військової служби, яку в подальшому підписали.

Для маскування своїх незаконних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_8 забезпечили протиправне внесення даних та діагнозу ОСОБА_12 до журналу направлених на медичне обстеження військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Довідку № 1723 від 07.03.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто повторними незаконними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , довідці № 1723 від 07.03.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена службова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної йому ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи повторно, всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_12 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 1723 від 07.03.2023 до тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_4 від 07.03.2023, а саме, що ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_14 взятий 27.02.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 і 07.03.2023 у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_12 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 як керівник підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_4 від 07.03.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити.

Таким чином службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи надану їм владу та службове становище протиправно здійснили виключення ОСОБА_12 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 за станом здоров`я.

У подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_12 довідки військово-лікарської комісії № 1723 від 07.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_4 від 07.03.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У такий спосіб ОСОБА_12 ухилився від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , являючись службовими особами, діючи за попередньою змовою між собою, та з невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 і іншими особами, не пізніше 07.03.2023 під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме довідки військово-лікарської комісії № 1723 від 07.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_4 від 07.03.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_12 від призову на військову службу під час мобілізації.

Крім цього, громадянин України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації, не маючи передбачених законом підстав на звільнення або відстрочку від призову на військову службу по мобілізації виявив протиправне бажання ухилитись від неї.

З цією метою ОСОБА_13 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 09.03.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_13 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 09.03.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їм владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_13 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснити його постановку на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом оформлення облікової картки на ОСОБА_13 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 13.03.2023. службові особи вказаного територіального центру. передали анкетні дані ОСОБА_13 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_8 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_13 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочинах, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 13.03.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_8 , являючись службовими особами, перебуваючи в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , діючи повторно, чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_13 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 1886 від 14.03.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_13 1967 р.н. проведено медичний огляд 13.03.2023 та встановлено діагноз «Гіпертонічна хвороба ІІІ ст ст 3 риз 4, гіпертензивне серце ІІ ст. СН ІІ АБ ст NYHA ІІІ. ІХС Стенокардія напруги ІІІ ФК Постінфарктний (29.07.2017) кардіосклероз. Стенозуючий коронаросклероз. Стентування ОВ ЛКА (29.06.2017) І ст без лікарського покриття» та він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, яку в подальшому підписали.

Для маскування своїх незаконних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_8 забезпечили протиправне внесення даних та діагнозу ОСОБА_13 до журналу направлених на медичне обстеження військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Довідку № 1886 від 14.03.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто повторними незаконними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та невстановлених службових особіб ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № 1886 від 14.03.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена службова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної їй ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи повторно, всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_13 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 1886 від 14.03.2023 до облікової картки ОСОБА_13 .

Крім того зазначена невстановлена особа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 оформила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_5 від 14.03.2023 до якого внесла завідомо неправдиву інформацію, а саме, що ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 взятий 09.03.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 і виключений з нього 13.03.2023 у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії і не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_13 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , як начальник вказаного центру комплектування та соціальної підтримки підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_5 від 14.03.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити.

Таким чином невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , використовуючи надану їм владу та службове становище протиправно здійснили виключення ОСОБА_13 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 за станом здоров`я.

В подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_13 довідки військово-лікарської комісії № 1886 від 14.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_5 від 14.03.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У свою чергу ОСОБА_13 отримавши вищевказані офіційні документи в яких містились завідомо неправдиві відомості став ними розпоряджатись, тобто протиправно отримав можливість ухилитись від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , являючись службовими особами, діючи повторно, за попередньою змовою між собою та з невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , не пізніше 14.03.2023 під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме довідки військово-лікарської комісії № 1886 від 14.03.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_5 від 14.03.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_13 від призову на військову службу під час мобілізації.

Крім цього, громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , являючись військовозобов`язаним, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації, не маючи передбачених законом підстав на звільнення або відстрочку від призову на військову службу по мобілізації виявив протиправне бажання ухилитись від неї.

З цією метою ОСОБА_14 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах в невстановленому місці та в невстановлений час, але не пізніше 17.04.2023 передав свої анкетні дані та фотокартку невстановленій особі, яка попередньо пообіцяла надати документи на підставі яких ОСОБА_14 не підлягатиме призову на військову службу по мобілізації.

Після цього, невстановлена особа, діючи відповідно до раніше узгодженого злочинного плану та своєї ролі у злочині, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 17.04.2023 забезпечила передачу отриманих даних невстановленим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Останні, перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , достеменно знаючи установлений порядок та підстави постановки військовозобов`язаної особи на військовий облік, однак, використовуючи надану їй владу та службове становище, з метою сприяння ОСОБА_17 , в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, без особистої присутності військовозобов`язаного та законних на те підстав здійснити його постановку на військовий облік. з 17.04.2023 в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У продовження спільного злочинного умислу, діючи повторно, за попередньою змовою групою осіб, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, але не пізніше 24.04.2023 службові особи вказаного територіального центру передали анкетні дані ОСОБА_14 голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та її секретарю ОСОБА_8 , які являлись службовими особами і достеменно були обізнаними про підстави і порядок проходження військовозобов`язаними особами військово-лікарської комісії.

З метою сприяння ОСОБА_14 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до відведеної їм ролі у злочинах, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, але не пізніше 24.04.2023 голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , діючи спільно з секретарем зазначеної комісії ОСОБА_8 , являючись службовими особами, перебуваючи в приміщенні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , діючи повторно, чітко усвідомлюючи, що фактично ОСОБА_14 медичний огляд не проходив, до військово-лікарської комісії не прибував забезпечили складання довідки військово-лікарської комісії № 2890 від 24.04.2023 до якої внесли завідомо неправдиві відомості, а саме про те, що нібито ОСОБА_14 , 1994 р.н. проведено медичний огляд 24.04.2023 та встановлено діагноз «Стійкі відділені наслідки перенесеної нейро-інфекції (2016) у вигляді церебрального конвексіального арахноїдиту, ускладненого після COVID-19 (2021), з вираженою неврологічною симптоматикою, стійким цефалічним, вираженим вертигенозним синдромами та частими важкими цереброваскулярними кризами» та він непридатний до військової служби, яку в подальшому підписали.

Довідку № 2890 від 24.04.2023 з внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного наміру було передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де зареєстровано та ОСОБА_15 , як начальник поставив на ній відтиск печатки підпорядкованого територіального центру комплектування.

Тобто повторними незаконними діями службових осіб військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та ОСОБА_8 та невстановлених службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № 2890 від 24.04.2023 надано необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і можуть бути використані як документ та складені, видані і посвідчені компетентними особами органів державної влади, складені з дотриманням визначених законом форм та містять усі передбачені законом реквізити, однак внесено завідомо неправдиві відомості.

У продовження спільного злочинного умислу, невстановлена службова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до відведеної йому ролі у злочині, використовуючи надану йому владу та службове становище, діючи повторно, всупереч інтересах служби, усвідомлюючи про те, що довідка про проходження ОСОБА_14 військово-лікарської комісії містить завідомо неправдиві дані, діючи умисно забезпечила внесення відомостей з довідки № 2890 від 24.04.2023 до військово-облікових даних.

Крім того зазначена невстановлена особа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , оформила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_6 від 24.04.2023 до якого внесла завідомо неправдиву інформацію, а саме, що ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_16 взятий 17.04.2023 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та у зв`язку з нібито проведенням військово-лікарської комісії не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вклеїла фотокартку ОСОБА_14 .

Після виготовлення вищевказаного тимчасового посвідчення ОСОБА_15 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , як начальник вказаного центру комплектування та соціальної підтримки підписав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_6 від 24.04.2023 та поставив відтиски печатки підпорядкованого йому РТЦК та СП, надавши йому необхідних реквізитів і статусу офіційного документу, тобто такого, що підтверджує та посвідчує певні події і факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру і може бути використана як документ та складена, видана і посвідчена компетентними особами органів державної влади, складеного з дотриманням визначених законом форм та який містив усі передбачені законом реквізити, таким чином протиправно визначивши про те, що ОСОБА_14 не підлягає мобілізації за станом здоров`я.

В подальшому за допомогою невстановлених досудовим розслідування осіб, які залучені в якості посередників було забезпечено передачу ОСОБА_14 довідки військово-лікарської комісії № 2890 від 24.04.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_6 від 24.04.2023, які містили завідомо неправдиву інформацію.

У свою чергу ОСОБА_14 отримавши вищевказані офіційні документи в яких містились завідомо неправдиві відомості став ними розпоряджатися, тобто протиправно отримав можливість ухилитись від призову на військову службу під час проведення мобілізації.

Тобто, голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , секретар військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , являючись службовими особами, діючи повторно, за попередньою змовою між собою та невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 і іншими особами, не пізніше 24.04.2023 під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації, шляхом складання і видачі завідомо неправдивих офіційних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме довідки військово-лікарської комісії № 2890 від 24.04.2023 та тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_6 від 24.04.2023 сприяли ухиленню військовозобов`язаного ОСОБА_14 від призову на військову службу під час мобілізації.

07.09.2023 Печерським районним судом м. Києва продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022221150001160 від 08.10.2022 до 9 місяців, тобто до 22.03.2024.

08.09.2023 о 12 год. 27 хв. ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у пособництві в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації та у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336 і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.

Допитаний в якості підозрюваного ОСОБА_5 вину в інкримінованих йому злочинах не визнав.

Так, вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу відносно підозрюваного, слідчий суддя враховує положення п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Виходячи з наявних матеріалах даних, а саме із протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 16.05.2023 щодо огляду кореспонденції ОСОБА_18 ; протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 30.05.2023 щодо огляду кореспонденції ОСОБА_18 ; показаннями в якості свідка колишнього голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_19 ; показаннями в якості свідка начальника відділення військового обліку та бронювання солдатів, сержантів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_20 ; показаннями в якості свідка начальника групи зв`язку ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_21 ; показаннями начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_15 ; показаннями в якості свідка водія відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_22 ; показаннями в якості свідка інспектора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_23 ; показаннями в якості свідка інспектора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_24 ; показаннями в якості свідка інспектора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_24 ; показаннями в якості свідка інспектора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_25 ; показаннями в якості свідка старшого водія відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_26 ; показаннями в якості свідка оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_27 ; показаннями в якості свідка стрільця - санітара роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_28 ; інформацією наданою управлінням з питань надання адміністративних послуг Білгород-Дністровської міської ради за вих. № 22/1246 від 29.08.2023; інформацією наданою Білгород-Дністровською районною військовою адміністрацією Одеської області за вих. № 3498/01-33/23 від 28.08.2023; інформацією наданою управлінням соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної військової адміністрації Одеської області; документами отриманими під час здійснення 30.08.2023 тимчасового доступу до відомостей, які знаходяться у володінні КНП «Білгород-Дністровська ЦРЛ» (ЄДРПОУ 01998696) та додатково наданою інформацією за вих. № 772 від 30.08.2023; документами отриманими під час здійснення 30.08.2023 тимчасового доступу до відомостей, які знаходяться у володінні КНП «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (ЄДРПОУ 01998667); документами отриманими під час здійснення 31.08.2023 тимчасового доступу до відомостей, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; документами отриманими під час здійснення 01.09.2023 тимчасового доступу до відомостей, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ; документами вилученими під час проведення 22.06.2023 та 01.08.2023 обшуків в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; документами та речами, вилученими 01.08.2023 під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_10 , а саме за адресою: АДРЕСА_4 ; протоколами оглядів речей вилучених під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_10 , а саме за адресою: АДРЕСА_4 ; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_10 ; речами, вилученими 01.08.2023 під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_9 , а саме за адресою: АДРЕСА_5 ; документами, вилученими в порядку ст. 233 КПК України під час проведення 01.08.2023 обшуку в автомобілі Skoda Karog, реєстраційний номер НОМЕР_7 , яким фактично користувався ОСОБА_9 ; протоколами оглядів речей вилучених під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_9 , а саме за адресою: АДРЕСА_5 та в автомобілі Skoda Karog, реєстраційний номер НОМЕР_7 , яким він фактично користувався; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_9 ; документами, вилученими під час проведення 22.06.2023 обшуку в автомобілі Peugeot 301, реєстраційний номер НОМЕР_8 , яким фактично користувався ОСОБА_11 ; протоколом огляду документів, вилучених під час проведення 22.06.2023 обшуку в автомобілі Peugeot 301, реєстраційний номер НОМЕР_8 , яким фактично користувався ОСОБА_11 ; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_11 ; речами і документами, вилученими під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_12 , а саме за адресою: АДРЕСА_6 ; протоколами оглядів речей і документів, вилучених під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_12 , а саме за адресою: АДРЕСА_6 ; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_12 ; документами, вилученими під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_13 , а саме за адресою: АДРЕСА_7 ; протоколом огляду документів, вилучених під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_13 , а саме за адресою: АДРЕСА_7 ; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_13 ; речами і документами, вилученими під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_14 , а саме за адресою: АДРЕСА_8 ; протоколом огляду документів, вилучених під час проведення 01.08.2023 обшуку за місцем проживання ОСОБА_14 , а саме за адресою: АДРЕСА_8 ; протоколом огляду інформації щодо телефонних з`єднань ОСОБА_14 ; протоколами оглядів журналів направлених на медичне обстеження, які вилучені під час проведення обшуків 22.06.2023 та 01.08.2023 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 ; іншими матеріалами кримінального провадження в своїй сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.

Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя враховує тяжкість покарання за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, особу підозрюваного, його сімейний стан, стан здоров`я, матеріальне становище, стійкість соціальних зв`язків та доходить висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення, у зв`язку з чим, виникла необхідність у застосуванні до останнього запобіжного заходу.

Згідно із ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.

Оцінивши в сукупності тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 за інкримінованими статтями, конкретні обставини вчинення правопорушення, слідчий суддя дійшов висновку, що запобіжний захід у вигляді домашнього арешту забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Разом з цим, враховуючи особу ОСОБА_5 , його належну процесуальну поведінку, позитивну характеристику, слідчий суддя дійшов висновку про застосування домашнього арешту на певний період доби, заборонивши підозрюваному залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год. до 6 год.. на два місяці, тобто до 28.11.2023 року включно, та покласти процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, до 28.11.2023 року, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожною вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування з підозрюваними і свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Керуючись ст. 177, 178, 181, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковника поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год. до 6 год. на два місяці, тобто до 28.11.2023 року включно, та процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, до 28.11.2023 року, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожною вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування з підозрюваними і свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Роз`яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених зобов`язань, використовувати електронні засоби контролю.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення28.09.2023
Оприлюднено12.10.2023
Номер документу114048232
СудочинствоКримінальне
Сутьзастосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Білгород-Дністровський Одеської області, громадянина України, працюючого лікарем КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, проживаючого: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України