Рішення
від 06.10.2023 по справі 910/10400/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.10.2023Справа № 910/10400/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Файна Справа № 1"

про стягнення 393 349,90 грн.

Суддя Борисенко І.І.

без повідомлення (виклику) учасників судового процесу

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (далі - ТОВ "Київські енергетичні послуги", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Файна Справа № 1" (далі - ТОВ " Файна Справа № 1", відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 316 349,90 грн.

Позов обґрунтований тим, що відповідач порушив умови договору № 73837017ПВ від 17.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу (з укладанням до нього комерційної пропозиції постачальника електричної енергії ТОВ "Київські енергетичні послуги" «Надійна Київ») в частині своєчасної сплати вартості послуг, у зв`язку з чим у відповідача виникала заборгованість.

У позові ТОВ "Київські енергетичні послуги" просить стягнути з відповідача основний борг в сумі 388 511,45 грн., інфляційні втрати в сумі 1 839,81 грн. та 3 % річних у сумі 2 998,64 грн, що разом становить 393 349,90 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2023 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

З метою повідомлення відповідача про розгляд даної справи, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача: вул. Дегтярівська, будинок 53 А, місто Київ, 03113.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 01054 94867342, відповідач отримав ухвалу суду - 27.07.2023.

Правом на подання відзиву відповідач у визначений судом, п`ятнадцятиденний з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду відзиву на позов з доданням доказів, строк не скористався та заперечення на позов не подав.

Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

До початку розгляду справи по суті (15.08.2023) представник позивача подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, у якій вказав про часткову сплату відповідачем основного боргу у сумі 77 000,00 грн., у зв`язку з чим просив стягнути з ТОВ " Файна Справа № 1" решту заявлених позовних вимог, а саме: основний борг у сумі 311 511,45 грн., інфляційні втрати в сумі 1 839,81 грн. та 3 % річних у сумі 2 998,64 грн, що разом становить 316 349,90 грн.

Відповідно до п. 2 ч.2 ст. 46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Вказана заява була подана позивачем з додержанням вимог ст. 46 ГПК України та прийнята судом до розгляду, має місце нова ціна позову виходячи з якої й вирішується спір по суті.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін від сторін до суду не надходило.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідачем без поважних причин відзив на позовну заяву у встановлений строк до суду не подано.

У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження судом досліджено позовну заяву, з урахуванням зменшених позовних вимог, та додані до неї докази.

Розглянувши подані матеріали, суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази в сукупності достатні для прийняття законного то обґрунтованого судового рішення, відповідно до ст.ст. 236, 252 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

17.12.2020 між ТОВ "Київські енергетичні послуги" (постачальник) та ТОВ "Файна Справа № 1" (споживач) був укладений договір № 73837017ПВ. При цьому ТОВ " Файна Справа № 1" було присвоєно особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Вказаний договір є публічним договором приєднання, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), шляхом приєднання споживача до умов цього договору.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією зі сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦК України).

У договорі, що розглядається, сторони домовились, що постачальник продає споживачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (п. 2.1 договору).

Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією (п. 5.1 договору).

Абзацом 4 в розділі 4 (комерційної пропозиції) передбачено, що оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку.

Оплата вартості електричної енергії за договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника (п. 5.6 абзац 2 договору).

Відповідно до розділу 2 Комерційної пропозиції ціна на електричну енергію за договором про постачання електричної енергії споживачу формується, з урахуванням регульованих цін (тарифів) на послуги операторів системи.

Оплата рахунку постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем.

Розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку (абз. 4 розділ 5 Комерційної пропозиції).

Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з дати погодження споживачем заяви-приєднання (п. 13.1 договору).

У комерційній пропозиції, що є невід`ємною частиною договору, сторони погодили договірну потужність за об`єктом, ціну та розмір штрафних санкцій у разі неналежного виконання споживачем своїх зобов`язань за договором.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 275 ГК України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Судом встановлено, що позивач умови договору виконав у повному обсязі, у лютому та квітні 2023 надав відповідачу послуги з постачання електричної енергії на загальну суму 408 061,24 грн., що підтверджується рахунками на оплату № 73837017/2/1 від 15.02.2023, № 73837017/4/1 від 15.04.2023.

Проте, відповідач свої зобов`язання виконав неналежним чином, вартість електричної енергії сплатив частково - на суму 96 549,79 грн, про що свідчить копія банківської виписки з рахунку позивача, наявна в матеріалах справи.

Відтак судом встановлено, що у ТОВ "Файна Справа № 1" виникла заборгованість у сумі 311 511,45 грн. (408 061,24 грн. - 96 549,79 грн.).

Відповідно до ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно зі ст. 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися у встановлений строк (термін), а якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.

Статтею ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Оскільки доказів належної оплати заборгованості відповідач не надав, доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Файна Справа № 1" боргу в сумі 311 511,45 грн. підлягають задоволенню.

Стосовно заявлених позивачем до стягнення матеріальних втрат у вигляді інфляційної складової боргу в сумі 1 839,81 грн. та 3 % річних у сумі 2 998,64 грн., суд зазначає, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку статті 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Відповідно до ч. 1 ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки. Нормами ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За результатами здійсненої перевірки нарахування позивачем заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат судом встановлено, що їх розмір відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства і є арифметично вірним, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 2 998,64 грн та інфляційних втрат на суму 1 839,81 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі, як просив позивач.

Отже з урахуванням вищевикладеного позовні вимоги ТОВ "Київські енергетичні послуги" підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також позивач просив повернути йому судовий збір, сплачений за подання позову у більшому розмірі, ніж передбачено законом, а також внаслідок зменшення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.

Як вбачається з матеріалів справи, позов ТОВ "Київські енергетичні послуги" був оплачений позивачем судовим збором в сумі 6 096,07 грн., що підтверджується платіжними інструкціями № 3016496 від 26.06.2023 та № 2997504 від 06.06.2023, тобто у більшому розмірі, ніж визначено законом (4 745,25 грн.).

За таких обставин з Державного бюджету України на користь позивача підлягає поверненню судовий збір у сумі 1 350,82 грн. (6 096,07 грн - 4 745,25 грн).

Керуючись ст. 73 - 79, 129, 236 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Файна Справа № 1" задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Файна Справа № 1" (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 53 А; ідентифікаційний код 39795967) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 31; ідентифікаційний код 41916045) основний борг у сумі 311 511 (триста одинадцять тисяч п`ятсот одинадцять) грн. 45 коп., інфляційні втрати у сумі 1 839 (одна тисяча вісімсот тридцять дев`ять) грн. 81 коп., 3 % річних у сумі 2 998 (дві тисячі дев`ятсот дев`яносто вісім) грн. 64 коп. та судовий збір у сумі 4 745 (чотири тисячі сімсот сорок п`ять) грн. 25 коп.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 31; ідентифікаційний код 41916045) з Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 350 (одна тисяча триста п`ятдесят) грн. 82 коп., сплачений відповідно до платіжних інструкцій № 3016496 від 26.06.2023 та № 2997504 від 06.06.2023.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Борисенко І. І.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення06.10.2023
Оприлюднено12.10.2023
Номер документу114065014
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/10400/23

Рішення від 06.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 17.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 05.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні