ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" жовтня 2023 р. м. Київ Справа № 911/2985/23
Господарський суд Київської області у складі судді Колесника Р.М., розглянувши матеріали справи за позовом
до
товариства з обмеженою відповідальністю «Автоспецпром» (08130, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, село Петропавлівська Борщагівка, вулиця Оксамитова, будинок 9, код 34465712)
про стягнення 10581498,18 гривень,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа № 911/2985/23 за позовом державного підприємства «Медичні закупівлі України» до товариства з обмеженою відповідальністю «Автоспецпром» про стягнення заборгованості за договором закупівлі № 09/212-09/2021 від 17.09.2021 у загальному розмірі 10581498,18 гривень, що складається з 4925500,21 гривень пені та 5655997,97 гривень штрафу.
За змістом ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Після відкриття провадження у справі судом встановлено, що до позовної заяви позивачем не було долучено доказів сплати судового збору, а клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору судом не було розглянуте .
Позивач в якості підстави для звільнення від сплати судового збору вказує, що ДП «Медичні закупівлі України» є підприємством, діяльність якого фінансується за рахунок державного бюджету. Посилаючись на положення ст. 23 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України, позивач вказує, що не може оплачувати судовий збір у 2023 за подання позовів про стягнення сум за прострочення виконання контрагентами своїх договірних зобов`язань по закупівлях 2021 року.
Надаючи доводам позивача в цій частині належну юридичну оцінку суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
З огляду наведеного, за подання у 2023 році до господарського суду заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
Таким чином, при зверненні до суду державним підприємством «Медичні закупівлі України» з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Автоспецпром» про стягнення боргу в загальному розмірі 10581498,18 гривень, сума належного до сплати судового збору становить 158722,47 гривень.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Слід зазначити, що встановлений у статті 8 Закону України «Про судовий збір» перелік умов, для звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення є вичерпним.
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.03.2021 по справі № 912/1061/20 наведено висновок про застосування норм права про те, що відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених ст. 8 Закону України «Про судовий збір», є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо). Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Особа, що порушує питання саме про звільнення від сплати судового збору, повинна навести обґрунтування обставин (з наданням на їх підтвердження доказів), які свідчать про неможливість здійснення оплати цього збору як станом на момент звернення до суду, так і до закінчення розгляду вимог заяви по суті.
Звертаючись до суду з позовною заявою та заявляючи клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання поданої позовної заяви, позивач не надає суду доказів, які б свідчили про відсутність у нього коштів для сплати судового збору.
Суд зазначає, що саме лише посилання на відсутність можливості сплати судового збору не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору.
За таких обставин посилання позивача на те, що він не може оплачувати судовий збір у 2023 році за подання позовів про стягнення сум за прострочення виконання контрагентами своїх договірних зобов`язань по закупівлях 2021, не є тією підставою з якою закон пов`язує можливість звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 11 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам процесуального закону, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків.
Суд звертає увагу позивача, що згідно ч. ч. 12, 13 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись ст. ст. 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовити.
2. Позовну заяву державного підприємства «Медичні закупівлі України» залишити без руху.
3. Зобов`язати позивача усунути виявлені недоліки позовної заяви протягом 5-ти днів з дня вручення цієї ухвали шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у встановленому законодавством порядку.
4. Докази подаються з урахуванням ч. 9 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
5. Зобов`язати позивача подати докази направлення на адресу відповідача додатково поданих до суду доказів та письмових пояснень, поданих на виконання цієї ухвали (ч. 9 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).
6. Попередити позивача про те, що у разі якщо виявлені недоліки позовної заяви не будуть усунені у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала складена та підписана 10.10.2023, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя Р.М. Колесник
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2023 |
Оприлюднено | 12.10.2023 |
Номер документу | 114065270 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Колесник Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні