ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" жовтня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/3563/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Степанової Л.В.
при секретарі судового засідання Крайнюк А.В.
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної організації Комбінату Прогрес Державного агентства резерву України до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю СТЕРЕО ХАЙП 23 про стягнення 46554,31грн
ВСТАНОВИВ:
Державна організація Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕРЕО ХАЙП 23» про стягнення 46554,31грн.
В обґрунтування позовних вимог Державна організація Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України посилається на неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «СТЕРЕО ХАЙП 23» договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально-визначеного майна №49 від 21.02.2022р
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.08.2023р відкрито провадження у справі №916/3563/23, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду по суті на 07.09.2023р о 11:50.
В судове засідання від 07.09.2023р представники сторін не з`явилися.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.09.2023р відкладено судове засідання на 05.10.2023р о 10:40 та повідомлено учасників справи про дату та час судового засідання.
В судовому засіданні від 05.10.2023р було винесено вступну та резолютивну частини рішення по справі №916/3563/23.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Як вказує позивач, 21.02.2022р між Державною організацією Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України (позивач, Орендодавець, Балансоутримувач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІГЛАР» (Орендар), правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «СТЕРЕО ХАЙП 23» (відповідач) було укладено договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально-визначеного майна, що належить до державної власності №49 (далі договір оренди), відповідно до умов якого Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає у строкове платне користування майно - частину нежитлових вбудованих приміщень загальною площею 60кв.м адміністративної будівлі літ «А-2» за адресою: м. Київ, вул. Автотранспортна, 1, на строк 3 роки. Орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі майна підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору, (п. 2.1. договору оренди).
Позивач зазначає, що 21.02.2022р між Орендарем та Балансоутримувачем був підписаний Акт приймання-передачі в оренду нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, за яким Балансоутримувач передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, що є предметом договору оренди, яке забезпечене комунікаціями електропостачання, водопостачання та теплопостачання.
Згідно з абзацом 2 п. 3.1. договору оренди до складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території а місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішніх мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на підставі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному п. 6.5. договору оренди.
Як зазначає позивач, 28.02.2022р між позивачем та ТОВ «ІГЛАР», правонаступником якого є відповідач, укладено договір №1/49-21.02 (далі договір) про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та комунальних послуг Орендарю, за яким Балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт частини вбудованих приміщень адміністративної будівлі літ «А-2» за адресою: м. Київ, вул. Автотранспортна, 1, загальною площею 60кв.м., а також утримання прибудинкової території, а Орендар бере участь у витратах Балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим договором. Орендар за свій рахунок проведення ремонтних робіт з підключення та встановлення лічильних пристроїв з обліку спожитих послуг для компенсації комунальних послуг Орендодавцю. У разі відсутності лічильних пристроїв з обліку спожитих послуг відшкодування комунальних послуг Балансоутримувачу здійснюється розрахунково: за послуги з теплопостачання пропорційно до займаної площі, за послуги електропостачання пропорційно кількості користувачів і за кількістю джерел електрообладнання. У разі якщо Орендар не надасть інформацію про кількість користувачів та джерел електрообладнання, відшкодування послуг здійснюється пропорційно до займаної площі.
Відповідно до п.2.1. договору Балансоутримувач будівлі зобов`язується забезпечити виконання всього комплексу робіт, пов`язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території та створення необхідних житлових умов і здійснення господарської діяльності, у тому числі Орендарю і його співробітникам згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями. Перелік таких робіт та послуг та умови їх оплати встановлюються договором. Розмір плати за обслуговування і ремонт будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень залежить від складу робіт і послуг, які надаються Балансоутримувачу житлово-експлуатаційними, ремонтно-будівельними організаціями та іншими суб`єктами господарювання та визначається розрахунком щомісячних платежів (кошторисом витрат) за обслуговування та ремонт будівлі відповідно до загальної площі приміщення, на ремонт відповідно до відновної вартості будівлі, а також за комунальні послуги.
Позивач вказує, що зобов`язання за договором виконані позивачем належним чином, що підтверджується підписаним представниками сторін без зауважень актом відшкодування комунальних послуг від 02.12.2022р, згідно з яким за період з 01.03.2022р по 30.11.2022р Орендарем спожито комунальних послуг на суму 46554,31грн, з яких: електроенергія - 37856,61грн, водопостачання та водовідведення - 7068,06грн, вивіз твердо-побутових відходів - 1629,64грн. Втім, відповідач зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг не виконав належним чином. Відповідач направив позивачу лист-повідомлення від 02.12.2022р №02/12-1 з проханням розглянути можливість розірвати договір оренди за згодою сторін. У відповідь позивачем за листом від 16.01.2023р №31 складено та направлено відповідачу для підписання договір про припинення договору №49 від 21.02.2022р, повідомлено про наявність заборгованості у розмірі 46554,31грн, з яких електроенергія - 37856,61грн, водопостачання та водовідведення - 7068,06грн, вивіз твердо-побутових відходів - 1629,64грн, однак вказаний лист повернутий позивачеві відділенням поштового зв`язку за закінченням терміну зберігання.
Позивач зазначає, що станом на день звернення з даним позовом до суду, відповідачем вказана заборгованість залишається несплаченою.
Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача заборгованість за комунальні послуги у сумі 46554,31грн.
Відповідач в засідання суду не з`явився, відзиву на позов не надав, своїм правом на захист не скористався у зв`язку з чим справа розглядається на наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 175 Господарського процесуального кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.02.2022р між Державною організацією Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України (позивач, Орендодавець, Балансоутримувач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІГЛАР» (Орендар), правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «СТЕРЕО ХАЙП 23» (відповідач) було укладено договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально-визначеного майна, що належить до державної власності №49 (далі договір оренди), відповідно до умов якого Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає у строкове платне користування майно - частину нежитлових вбудованих приміщень загальною площею 60кв.м адміністративної будівлі літ «А-2» за адресою: м. Київ, вул. Автотранспортна, 1, на строк 3 роки. Орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі майна підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору, (п. 2.1. договору оренди).
28.02.2022р між позивачем та ТОВ «ІГЛАР», правонаступником якого є відповідач, укладено договір №1/49-21.02 (далі договір) про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та комунальних послуг Орендарю, за яким Балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт частини вбудованих приміщень адміністративної будівлі літ «А-2» за адресою: м. Київ, вул. Автотранспортна, 1, загальною площею 60кв.м., а також утримання прибудинкової території, а Орендар бере участь у витратах Балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим договором. Орендар за свій рахунок проведення ремонтних робіт з підключення та встановлення лічильних пристроїв з обліку спожитих послуг для компенсації комунальних послуг Орендодавцю. У разі відсутності лічильних пристроїв з обліку спожитих послуг відшкодування комунальних послуг Балансоутримувачу здійснюється розрахунково: за послуги з теплопостачання пропорційно до займаної площі, за послуги електропостачання пропорційно кількості користувачів і за кількістю джерел електрообладнання. У разі якщо Орендар не надасть інформацію про кількість користувачів та джерел електрообладнання, відшкодування послуг здійснюється пропорційно до займаної площі.
Відповідно до п.2.1. договору Балансоутримувач будівлі зобов`язується забезпечити виконання всього комплексу робіт, пов`язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території та створення необхідних житлових умов і здійснення господарської діяльності, у тому числі Орендарю і його співробітникам згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями. Перелік таких робіт та послуг та умови їх оплати встановлюються договором. Розмір плати за обслуговування і ремонт будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень залежить від складу робіт і послуг, які надаються Балансоутримувачу житлово-експлуатаційними, ремонтно-будівельними організаціями та іншими суб`єктами господарювання та визначається розрахунком щомісячних платежів (кошторисом витрат) за обслуговування та ремонт будівлі відповідно до загальної площі приміщення, на ремонт відповідно до відновної вартості будівлі, а також за комунальні послуги.
Позивач вказує, що зобов`язання за договором виконані позивачем належним чином, що підтверджується підписаним представниками сторін без зауважень актом відшкодування комунальних послуг від 02.12.2022р, згідно з яким за період з 01.03.2022р по 30.11.2022р Орендарем спожито комунальних послуг на суму 46554,31грн, з яких: електроенергія - 37856,61грн, водопостачання та водовідведення - 7068,06грн, вивіз твердо-побутових відходів - 1629,64грн. Втім, відповідач зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг не виконав належним чином.
Відповідач направив позивачу лист-повідомлення від 02.12.2022р №02/12-1 з проханням розглянути можливість розірвати договір оренди за згодою сторін. У відповідь позивачем за листом від 16.01.2023р №31 складено та направлено відповідачу для підписання договір про припинення договору №49 від 21.02.2022р, повідомлено про наявність заборгованості у розмірі 46554,31грн, з яких електроенергія - 37856,61грн, водопостачання та водовідведення - 7068,06грн, вивіз твердо-побутових відходів - 1629,64грн, однак вказаний лист повернутий позивачеві відділенням поштового зв`язку за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно до ст. 193 Господарського кодексу України, яка цілком кореспондується зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Станом на день розгляду справи, відповідачем не надані докази відшкодування позивачу комунальних послуг за період з 01.03.2022р по 30.11.2022р на суму 46554,31грн, з яких: електроенергія - 37856,61грн, водопостачання та водовідведення - 7068,06грн, вивіз твердо-побутових відходів - 1629,64грн.
Відповідно до ст.3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є зокрема справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Державної організації Комбінату Прогрес Державного агентства резерву України до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю СТЕРЕО ХАЙП 23 про стягнення 46554,31грн заборгованості за договором №1/49-21.02 від 28.02.2022р про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та комунальних послуг, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2684,00грн. покласти на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, 232-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Державної організації Комбінату Прогрес Державного агентства резерву України до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю СТЕРЕО ХАЙП 23 про стягнення 46554,31грн задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СТЕРЕО ХАЙП 23 (65006, м. Одеса, вул. Нікітіна, 90, код ЄДРПОУ 37553979) на користь Державної організації Комбінату Прогрес Державного агентства резерву України (03126, м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 24, код ЄДРПОУ 14373207) 46554,31грн заборгованості за договором №1/49-21.02 від 28.02.2022р про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та комунальних послуг, 2684,00грн судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.
Повне рішення складено 10 жовтня 2023 р.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.В. Степанова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2023 |
Оприлюднено | 12.10.2023 |
Номер документу | 114065537 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Степанова Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні