ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/3337/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія" до Товариство з обмеженою відповідальністю "Доркомспецтех" про стягнення коштів без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Харківської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Доркомспецтех" 108 000,00 грн заборгованості, 5 681,10 грн 15% річних.
Судові витрати просить віднести на відповідача.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.07.2023, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.08.2023 було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Учасники справи були своєчасно повідомленні про відкриття провадження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач обізнаний про розгляд справи.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався. Про розгляд справи Господарським судом Харківської області обізнаний.
Відповідно до ч. 9ст.165 ГПК України, ч.2ст.178 ГПК Українивизначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
В ході розгляду даної справи господарським судом Харківської області, у відповідності до п.4 ч.5ст.13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановленихГПК України.
В ході розгляду даної справи судом було в повному обсязі досліджено письмові докази у справі, пояснення учасників справи, викладені в заявах по суті справи - у відповідності до приписів ч. 1ст. 210 ГПК України, а також з урахуванням положень ч. 2 цієї норми, якою встановлено, що докази, які не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.
Відповідно дост. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
23 січня 2023р. між ТОВ «ШАХТОБУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» (далі - Покупець, Позивач) та ТОВ «ДОРКОМСПЕЦТЕХ» (далі Відповідач, Постачальник) укладено договір № 1294ШКК (далі Договір), за умовами якого Постачальник зобов`язується передати, а Покупець - прийняти та оплатити продукцію виробничо-технічного призначення (далі - Ресурси) на умовах, передбачених Договором.
Згідно п. 2.1. Договору кiлькiсть, номенклатура Ресурсів, та інші умови погоджуються сторонами в специфікаціях до даного Договору, які є його невід`ємною частиною та складаються в письмовій формі відповідно до зразків, які є додатками №№ 1, 2 до Договору.
У відповідності до п. 3.1. Договору Поставка Ресурсів здійснюється видами транспорту, які зазначені у специфікаціях. Постачальник зобов`язується поставити Ресурси на умовах поставки, зазначених в специфікаціях відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів «Инкотермс» в редакції 2020 року.
Поставка Ресурсів здійснюється за цінами, які визначені відповідно до умов поставки, вказані в специфікаціях і включають в себе всі податки, збори та інші обов`язкові платежі, а також вартість тари, упаковки, маркування та інші витрати Постачальника, пов`язані з постачанням Ресурсів (п. 4.1. Договору).
Згідно п. 5.1., п. 5.5. Договору оплата Покупцем Ресурсів здійснюється в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, вказаний у цьому договорі. За згодою сторін можливі інші форми оплати, що не суперечать чинному законодавству.
Відповідно до п. 10.4., п. 10.5. Договору, Договір набуває чинності з моменту його підписання 23.01.2023р., але не раніше виконання вимог установчих документів сторін про необхідність надання згоди на укладання органами управління сторiн, які мають вiдповiднi повноваження (при наявності таких вимог). Строк дії Договору до 31.12.2024р., закінчення строку його дії не звiльняє сторони від виконання прийнятих на себе зобов`язань.
Згідно п. 10.16, п. 10.17 Договору сторони домовилися, що підписання документів (Договору, додаткових угод до нього, Додатків, що є невід`ємною частиною Договору, а також первинних та інших документів, що оформлюються для виконання Договору) в електронному вигляді відбуватиметься уповноваженими особами сторін з використанням кваліфікованих або удосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа у погодженій сторонами системі електронного обміну документами. Сторони домовилися, що кваліфіковані або удосконаленi електронні підписи не засвідчуються електронною (кваліфікованою/удосконаленою) печаткою.
Специфікацією № 1 від 24.01.2023р. до Договору сторони погодили поставку Постачальником Ресурсів на адресу Покупця на загальну суму 216 000,00 грн. (двісті шістнадцять тисяч гривень) з ПДВ на умовах поставки СРТ- склад Експедитора (згідно п. 3.6. Договору Експедитором є ТОВ «НОВА ПОШТА», ТОВ «ДЕЛІВЕРІ», ТОВ «ІН ТАЙМ» та iн.) м. Павлоград/або м. Покровськ, відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термiнiв «Інкотермс» в редакції 2020р.
У відповідності до п. 5 вказаної специфікації термін поставки Ресурсів складає 30 календарних днів з дати 50 % передплати, а умови оплати Ресурсів: 50 % передплата, 50% оплата з дати поставки з відстрочкою 7 календарних днів.
На виконання умов Договору, 22.02.2023р. Покупцем було здійснено передоплату на розрахунковий рахунок Постачальника у загальній сумі 108 000,00 грн. з ПДВ (сто вісім тисяч гривень) згідно рахунку № 16 від 13.02.2023р., що підтверджується платіжною інструкцією № 778439 вiд 22.02.2023р.
Таким чином, згідно специфікації № 1 вiд 24.01.2023р. до Договору, Постачальник зобов`язаний був здiйснити поставку Ресурсів Покупцеві за збігом 30 календарних днів з дати передоплати, тобто у строк до 22.03.2023р.
Однак, Вiдповiдачем не здійснена поставка Ресурсів на адресу Покупця до теперішнього часу і сума попередньої оплати не повернута, у зв`язку з чим, у відповідача виник борг перед Позивачем за непоставлені ресурси у сумі 108 000,00 грн.
Згідно п. 7.3. Договору у разі порушення строків поставки більше як на 10 календарних днів Покупець має право відмовитися від подальшого приймання і оплати Ресурсів, а також вимагати повернення раніше сплачених за Ресурси сум, які Постачальник зобов`язаний повернути протягом 3 банківських днів з моменту отримання повідомлення від Покупця, яке вважається отриманим Постачальником після закінчення 3 робочих днів з моменту його відправлення Покупцем за адресою Постачальника, вказаною у цьому договорі.
3 метою досудового врегулювання спору Позивачем на адресу Відповідача було направлено лист (повідомлення) № 14/5-418 від 14.04.2023р. з вимогою повернення попередньої оплати у сумі 108 000,00 грн. з ПДВ, оплаченої Позивачем за Ресурси згідно специфікації до 1 від 24.01.2023р. до Договору протягом 3-х банківських днів з моменту отримання повідомлення. Вказаний лист (повідомлення) було залишено Відповідачем без відповіді та задоволення.
Згідно п. 7.6. Договору у разі порушення постачальником термінів поставки Ресурсів, передбачених цим Договором, за якi Покупцем внесена повна або часткова попередня оплата. Постачальник за користування чужими грошовими коштами Покупця зобов`язаний сплатити Покупцю 15 % річних від суми грошових коштів, сплачених Покупцем, за період від дня оплати і до дня фактичної поставки Ресурсів або дня повернення грошових коштів.
Таким чином, сума 15 % річних за користування грошовими коштами за 127 днів (з дати передоплати 23.02.2023р. до дати оформлення позову 30.06.2023p) згідно п. 7.6. Договору складає 5 681,10 грн.: 108 000,00 грн. х 15 % x 127/365 /100= 5 681,10 грн.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України цивiльнi права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. ст. 626, 628, 629 Цивільного кодексу України договором домовленість двох або більше сторiн, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі ст. 180 Господарського кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
В ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно з ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні покупці товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Вiдповiдно до ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. ст. 525, 530 цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги.
В силу приписів ст. 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень ст. 530 цього кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.
Згідно ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати. У розумінні приписів цієї норми покупцю належить право вимагати, крім іншого, повернення передоплати за непоставлений товар.
Зі змісту зазначеної норми права вбачається, що умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов`язання зі своєчасного передання товару покупцю. А у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати.
Можливість обрання певного визначеного варіанта правової поведінки боржника є виключно правом покупця, а не продавця.
Отже, волевиявлення щодо обрання одного з варіантів вимоги покупця має бути вчинено ним в активній однозначній формі такої поведінки, причому доведеної до продавця. Оскільки законом не визначено форму пред`явлення такої вимоги покупця, останній може здійснити своє право будь-яким шляхом: як шляхом звернення до боржника з претензією, листом, телеграмою тощо, так і шляхом пред`явлення через суд вимоги у визначеній законом процесуальній формі - формі позову.
Отже, судом встановлено, що по даній справі позивачем надано достатньо належних та допустимих доказів в обґрунтування позовних вимог.
Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
За змістом ст. 13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу Українипредметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.
Судом було належним чином повідомлено відповідача, однак відповідачем не оспорено позовні вимоги, відзиву на позовну заяву не надано.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, відзив на позов не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги єобґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Також суд має вирішити питання розподілу та стягнення судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Судовий збір, відповідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.
Інших витрат заявлено не було.
Враховуючи викладене та керуючись статтями124,129-1 Конституції України, статтями1,4,5,20,73,74,76-79,86,126,129,185,191,192, ст. ст.236-239Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Доркомспецтех" (61066, м. Харків, вул. Велозаводська, 2/5, код ЄДРПОУ 41328342) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія" (85302, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Залізнична, 82, код ЄДРПОУ 40162326) 108 000,00 грн заборгованості, 5 681,10 грн 15% річних та 2 684,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно ізст. 241 Господарського процесуального кодексу Українирішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно дост. 256 Господарського процесуального кодексу Українина рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія" (85302, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Залізнична, 82, код ЄДРПОУ 40162326).
Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю "Доркомспецтех" (61066, м. Харків, вул. Велозаводська, 2/5, код ЄДРПОУ 41328342).
Повне рішення складено "09" жовтня 2023 р.
Суддя(підпис)С.А. Прохоров
Рішення не набрало законної сили
копію рішення виготовлено з автоматизованої системи
Діловодство спеціалізованого суду 10.10.2023
Помічник судді Бублик С.І.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2023 |
Оприлюднено | 19.10.2023 |
Номер документу | 114065832 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Россолов Вячеслав Володимирович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Россолов Вячеслав Володимирович
Господарське
Господарський суд Харківської області
Прохоров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні