Рішення
від 05.10.2023 по справі 511/1156/23
РОЗДІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/1156/23

Номер провадження: 2/511/371/23

05 жовтня 2023 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Теренчук Ж. В.,

секретаря судового засідання Ніколас С.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м.Роздільна Одеськоїобласті в порядку загального позовного провадження цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської міської ради Одеської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Короткий зміст позовної заяви.

Позивач ОСОБА_1 звернуласьв судз позовом,в якомупросять визначити їйдодатковий строкдля прийняттяспадщини зазаповітом,яка відкриласьпісля смертіїї матері ОСОБА_3 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ,так як він пропущений нею по поважній причині, а після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну їй земельну ділянку площею 8,87 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5123981700:01:003:0120, розташовану на території Єреміївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №273069 від 02.10.2008 року.

За життя 01.07.2019 року мати склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Роздільнянського районного нотаріального округу Л.М.Патраманською, відповідно до якого заповіла позивачці все своє майно.

У встановленому порядку вона звернулась до приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу А.Й. Іванової з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 і на підставі її заяви нотаріусом заведено спадкову справу №4/2023.

В свою чергу її брат ОСОБА_2 , спадкоємець першої черги за законом звернувся до нотаріуса і подав заяву про відмову від прийняття спадщини.

Однак при вивченні документів нотаріус встановила, що ОСОБА_1 пропустила строк встановлений законодавством для прийняття спадщини, що стало підставою для відмови нотаріусом в оформленні спадщини та видачі їй свідоцтва про право на спадщину, що підтверджується відповідним листом.

Беручи до уваги поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини: фактична неможливість прибуття позивачки для оформлення спадщини у зв`язку з військовими діями та введенням воєнного стану, невизначеність законодавства в період дії воєнного стану, а також нетривалий термін пропуску строку для прийняття спадщини, просила суд позовов задовольнити та надати їй додатковий строк для прийняття спадщини.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06.06.2023 року відкрито провадження у даній справі в порядку загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання. Витребувано копію спадкової справи №4/2023 від приватного нотаріуса.(а.с.26).

Ухвалою суду від 01.08.2023 року закрито підготовче провадження і справу призначено до розгляду по суті.(а.с.73)

Позиції сторін в судовому засіданні.

Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі. (а.с.90)

Відповідач Роздільнянська міська рада Одеської області також надали суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, проти задоволення позову не заперечували. (а.с.66)

Відповідач - ОСОБА_2 надав на адресу суду заяву, в якій позов ОСОБА_1 визнав, просив розгляд справи провести без його участі. (а.с.83)

В порядку ч.2 ст.247 ЦПК України розгляд справи здійснюється судом без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Суд, на підставі наданих доказів по справі, встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23.03.2022 року Роздільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління МЮ (м.Одеса), актовий запис №205.(а.с.7)

На день смерті ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №357, виданою 03.04.2023 року Старостою Єреміївського старостинського округу С.О.Турчук.(а.с.8)

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 8,87 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5123981700:01:003:0120, розташованої на території Єреміївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №273069 від 02.10.2008 року.(а.с.9, 10)

За життя, а саме 01.07.2019 року ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Роздільнянського районного нотаріального округу Л.М.Патраманською, реєстровий номер 1048, відповідно до якого заповіла дочці, ОСОБА_1 все своє майно.(а.с.11)

В свою чергу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є донькою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 18.10.1966 року Кіровською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис №48.(а.с.12)

Крім позивачки спадкоємцем першої черги за законом син спадкодавця - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 03.06.1965 року Кіровською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис №22.(а.с.17)

Інших спадкоємців не має.

У встановленому порядку позивачка 11 січня 2023 року звернулась до приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу А.Й.Іванової з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріусом заведено спадкову справу №4/2023, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі 71126319 від 11.01.2023 року.(а.с.16,30)

Також 20.03.2023 року ОСОБА_2 в установлений для прийняття спадщини строк подав заяву про те, що він не прийняв спадщину, не претендує на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 та не заперечує щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я ОСОБА_1 . (а.с.15)

Однак нотаріусом прививченні документів буловстановлено,що ОСОБА_1 пропустила строк, встановленийзаконодавством дляприйняття спадщини,що сталопідставою длявідмови нотаріусомв оформленніспадщини тавидачі їй свідоцтвапро правона спадщину,що підтверджуєтьсялистом №242/02-14 від28.04.2023 та рекомендовано звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку.

Дані спірні правовідносини регулюються наступними нормами права.

Відповідно до ч. 1 ст.15ЦКУкраїни кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини постійно не проживав зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою ст. 1270 ЦК України, передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини 1 статті 1269, частини 1 статті 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті. 1220, частина 1 статті 1270 Цивільного кодексу України).

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Гарантоване статтею 6 Конвенції право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Також Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому строки дії воєнного стану в Україні продовжувалися Указами Президента України, затвердженими відповідними Законами України, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній з 06.03.2022) установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній з 29.06.2022 згідно з постановою КМУ від 24.06.2022 № 719) перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Даний пункт виключений із даної постанови Постановою Кабінету Міністрів України за №469 від 09.05.2023 року .

Суд, ознайомившись за матеріалами справи, давши оцінку кожному аргументу, наведеному позивачем в позові, прийшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України, після смерті спадкодавця, закінчився 12.09.2022 року, а з урахуванням його зупинення на чотири місяці, у зв`язку з воєнним станом в Україні з 24.02.2022 року, закінчився 13.01.2023 року.

Тобто 12.01.2023 року був останнім днем прийняття спадщини відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній з 29.06.2022 року згідно з постановою КМУ від 24.06.2022 № 719).

Однак 31 січня 2023 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень була оприлюднена постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №676/47/21 (провадження №61-8014св22), якою надано оцінку пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - постанова КМУ №164) і відповідно до висновку суду вона суперечить статтям 1270, 1272 Цивільного кодексу України, а тому не підлягає застосуванню. Таким чином, Верховний Суд відкинув можливість застосування 10-місячного строку на прийняття спадщини в умовах воєнного стану, передбаченого п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №164.

Суд погоджується з доводами позивача, що протиріччя в законодавстві стали підставою для відмови нотаріусом в оформленні спадщини.

Також суд погоджується з доводами позивача, що реалізації прав позивача на отримання спадщини, перешкоджали і ті обставини, що з 12.03.2020 року по 01.07.2023 року на усій території України було запроваджено карантин відповідно до Постанови КМУ від 11.03.2020 року №211, в період якого законом України від 30.03.20220 року №540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних гарантій у зв`язку з поширенням короновірусної хвороби» процесуальні строки відповідно до норм ЦПК були продовжені на період дії карантину, а також неможливість прибуття позивачки для оформлення спадщини, у зв`язку з військовими діями та введенням воєнного стану.

Суд, вважає, з огляду на законодавство України та на правові висновки ВС по даній категорії справ, дані причини значно звузили можливість здійснення позивачкою цивільних прав, створивши перешкоди вчасно подати заяву про прийняття спадщини, а тому ці обставини слід визнати поважними причинами несвоєчасного звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, при цьому суд, також приймає до уваги ту обставину, що відповідач визнав позовні вимоги, і така процесуальна дія відповідає принципу диспозитивності цивільного процесу, не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

За змістом пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Гарантоване статтею 6 Конвенції право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Суд вважає, що наведені позивачем причини несвоєчасної подачі заяви про прийняття спадщини, є такими, що перешкоджали своєчасному зверненню до нотаріуса, а відтак позивач пропустила 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини по поважним причинам.

Відповідно до ст.81 ЦПК України,кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Тому суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити і визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом тривалістю 2 місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, так як саме в такий спосіб можливо захистити право позивача на спадкування.

Судовий збір сплачено позивачем при зверненні до суду.

На підставі ст.81, 89, 141, 258,259,263- 265, 268 ЦПК України,суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - задовольнити.

Визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженки с.Бринівка Роздільнянського району Одеської області додатковий строк дляприйняття спадщиниза заповітом,яка відкриласьпісля смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 , терміном 2 (два)місяці з дня набрання чинності цим рішенням суду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ж. В. Теренчук

СудРоздільнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.10.2023
Оприлюднено13.10.2023
Номер документу114083922
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —511/1156/23

Рішення від 05.10.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Рішення від 05.10.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні