Рішення
від 12.10.2023 по справі 677/1046/22
КРАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 677/1046/22

Провадження № 2/677/45/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2023 року м. Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Гладій Л.М.,

з участю секретаряЗагаєвської С.М.,

розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Євразія Сервіс» про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд із позовом, який в ході розгляду справи уточнив, до товариства з обмеженоювідповідальністю «ЄвразіяСервіс» (далі ТОВ «Євразія Сервіс») про скасування запису про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, вказавши, що він являється власником земельної ділянки, площею 2 га, кадастровий номер 6822781200:03:006:0055, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04 березня 2015 року № 34509869.

Маючи у власності зазначену земельну ділянку особисто нею не користувався та в оренду, в тому числі ТОВ «Євразія Сервіс» не передавав, будь-яких документів з цього приводу, в тому числі договору її оренди не укладав та не підписував, довіреностей на їх складення нікому не надавав.

Дана земельна ділянка, разом із суміжними із нею землями, одним масивом фактично використовувалась ТОВ «Євразія Сервіс», ОСОБА_1 не заперечував щодо такого її використання, оскільки на той час не мав можливості самостійно обробляти її та не бажав передавати її в оренду, вважав, що ТОВ «Євразія Сервіс» звільнить та поверне її для нього на першу вимогу про це, так як він користувався нею фактично без укладення будь-яких договорів щодо неї.

13 листопада 2020 року з інформації довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 232351757, яка була отримана з метою документального підтвердження його матеріального стану, ОСОБА_1 дізнався, що вищезазначена належна йому земельна ділянка перебуває в оренді ТОВ «Євразія Сервіс» на підставі договору її оренди від 01 грудня 2019 року, на підставі якого 14 січня 2020 року за № 35076523 державним реєстратором Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Янчарук В. А. за ТОВ «Євразія Сервіс» зареєстрована право її оренди строком на 7 років.

Такого договору оренди із Відповідачем позивач не укладав та не підписував, будь-яких розмов щодо його укладення зі мною не було, його не існувало та не існує.

За таких обставин ОСОБА_1 відразу звернувся до ТОВ «Євразія Сервіс» з приводу скасування державної реєстрації його права оренди на дану земельну ділянку з приводу чого між ними тривалий час велись переговори, представники ТОВ «Євразія Сервіс» переконували його у помилковості такої реєстрації та неодмінності її скасування найближчим часом.

За таких обставин ОСОБА_1 надіявся, що дане спірне питання буде врегульовано за взаємною згодою із ТОВ «Євразія Сервіс», тому не звертався із даним позовом до суду.

Однак, в липні 2022 року, у відповідь на його чергове звернення до ТОВ «Євразія Сервіс» з приводу припинення подальшого обробітку його земельної ділянки та її звільнення після збору урожаю, ОСОБА_1 було відмовлено у цьому під приводом наявності зареєстрованого права оренди ТОВ «Євразія Сервіс» на дану земельну ділянку.

При цьому, на неодноразові вимоги ОСОБА_1 примірник такого договору або його копія його надані не були. Не надані вони також ТОВ «Євразія Сервіс» на вимогу суду в ході судового розгляду даної справи.

Також, згідно повідомлень ТОВ «Євразія Сервіс» та Хмельницької районної державної адміністрації оригінал такого договору оренди відсутній.

Таким чином, викладене свідчить про те що такого договору не існувало та не існує, у зв`язку із чим державна реєстрація права оренди ТОВ «Євразія Сервіс» на вищезазначену земельну ділянку ОСОБА_1 на підставі неіснуючого договору її оренди проведена безпідставно.

Разом із тим, зважаючи на те, що ТОВ «Євразія Сервіс» відмовляється звільнити його земельну ділянку під приводом існування державної реєстрації його права оренди відносно неї ОСОБА_1 вимушений звертатись із даним позовом до суду .

Позивач вважає, що даний договір оренди є недійсним, оскільки з ТОВ «ЄвразіяСервіс» будь-якого договору оренди землі не укладав та не підписував, довіреності на його укладання нікому не надавав, тому вважає, що даний договори оренди є неукладеними. Тому ефективним способом захисту його права, яке він як власник земельних ділянок вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні ними шляхом скасування державної реєстрації права відповідача на їх оренду.

Представник відповідача надав відзив, у якому зазначив, що 01 грудня 2019 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Євразія Сервіс» укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 7 років. Позивачем у даній справі не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що державна реєстрація договору оренди земельної ділянки від 01 грудня 2019 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 35076523 від 14 січня 2020 року здійснена незаконно. Окрім того, позивачем не надано будь-яких доказів з приводу того, що останній звертався до ТОВ «Євразія Сервіс» з приводу скасування державної реєстрації його права оренди на дану земельну ділянку та щодо припинення подальшого обробітку земельної ділянки.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стаття 41 Конституції України гарантує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

За змістомстатті 11 ЦК Україницивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Згідно з частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до частини першої статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Як вольова дія, правочин являє собою поєднання волі та волевиявлення. Воля сторін полягає в їхній згоді взяти на себе певні обов`язки, вона повинна бути взаємною, двосторонньою і спрямованою на досягнення певної мети.

Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно з частиною другою статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація змін, припинення, набуття речового права здійснюється на підставі судового рішення про визнання недійсним чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав.

Згідно із частиною другоюстатті 90 ЗК Українипорушені права власників земельних ділянок підлягають поновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно із частиною другоюстатті 152 ЗК Українивласник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно зстаттями 12,81ЦПК Україникожна сторонаповинна довестиобставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом.Докази подаютьсясторонами таіншими учасникамисправи.Доказування неможе ґрунтуватисяна припущеннях.Кожна сторонанесе ризикнастання наслідків,пов`язанихіз вчиненнямчи невчиненням неюпроцесуальних дій.

Згідно правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 18 грудня 2013 року по справі № 6-127 цс13 - «Вільне волевиявлення учасника правочину, передбачене ст. 203 ЦК України, є важливим чинником, без якого неможливо укладення договору оренди земельної ділянки. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа. Реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору».

Відповідно до правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 19 лютого 2014 року по справі № 6-162 цс13, - «договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору».

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтвом про право власності на нерухоме майно та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04 березня 2015 року № 34509869 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 2 га, кадастровий номер 6822781200:03:006:0055.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав про право власності та речові права на земельну ділянку від 14 січня 2020 року, зазначено, що державним реєстратором Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Янчарук В.А. за ТОВ «Євразія Сервіс» зареєстрована право її оренди строком на 7 років

Про укладення зазначеного договору оренди ОСОБА_1 не знав, навіть не припускав про його існування, оскільки цього договору не підписував та не знав про його реєстрацію. Примірника договору йому не надавали.

У матеріалах справи відсутній оригінал договору оренди земельної ділянки від 01 грудня 2019 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Євразія Сервіс», на підставі якого зареєстроване право оренди ТОВ «ЄвразіяСервіс» щодо земельної ділянки позивача.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2022 року у ТОВ «Євразія Сервіс», витребувано оригінал договору оренди землі від 01 грудня 2019, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ЄвразіяСервіс» щодо земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 6822781200:03:006:0055.

За повідомленням представника ТОВ «ЄвразіяСервіс» оригінал договору на вимогу суду не надано.

При запереченні позивачем факту укладення з відповідачем договору оренди, за відсутності оригіналу договору оренди землі у справі, оскільки його не надано на виконання вимог ухвали суду відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки факт укладення договору оренди землі не підтверджений належними та достатніми доказами. Наявність державної реєстрації права оренди ТОВ «ЄвразіяСервіс» на підставі договору, існування якого не підтверджено, не може вважатись законним. Відсутність оригіналу договору оренди земельної ділянки від 01 грудня 2019 року підтверджує доводи позивача про те, що такий договір не укладався.

З урахуванням наведеного, ненадання відповідачем оригіналу договору оренди, існування якого заперечує позивач, підтверджує відсутність такого договору, оскільки це відповідає положенням частини четвертої статті 81 ЦПК України, якою передбачено, що у разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов`язати такого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою, а тому позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Такий висновок зазначений у Постанові Верховного Суду № 687/358/20 від 17 січня 2022 року.

За таких обставин, суд вважає, що позивач звернувся до суду із позовом в межах позовної давності.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позов ОСОБА_2 задоволено повністю, а тому з ПАТ «Антонінське» на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст.202, 203,207,215,236 ЦК України, ст.ст.10-12,76-81,263-265,273 ЦПК України, ст.152,158ЗК України, ст.ст.13,14 Закону України «Про оренду землі», суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 35076523 від 14 січня 2020 року про державну реєстрацію права оренди товариства з обмеженою відповідальністю «Євразія Сервіс» на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства на території Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області площею 2 га, кадастровий № 6822781200:03:006:0055, здійснений державним реєстратором Лідихівської сільської ради Теофіпольського району Янчарук В.А.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Євразія Сервіс» на користь ОСОБА_1 992 гривні 40 копійок судового збору.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстроване місцепроживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Євразія Сервіс», місце знаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Грушевського, 148, ЄДРПОУ: 42097715.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М.Гладій

СудКрасилівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення12.10.2023
Оприлюднено13.10.2023
Номер документу114102346
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —677/1046/22

Рішення від 12.10.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

Ухвала від 05.04.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

Ухвала від 04.10.2022

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

Ухвала від 18.08.2022

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Гладій Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні