Рішення
від 11.10.2023 по справі 574/705/23
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/705/23

Провадження №2/574/197/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.,

представник позивача Спасьоненко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Конотопського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Буринь Сумської області померйого батько ОСОБА_2 .. Післяйого смертівідкрилася спадщинана належнейому майно,в тому числі, на земельну ділянку, площею 3,1130 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, кадастровий номер: 5920910100:04:001:0223, відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №389471 від 09.11.2007 року.

На момент смерті ОСОБА_2 проживав сам в м. Буринь Конотопського району Сумської області.

Він став спадкоємцем першої черги за законом майна батька. Нещодавно він звернувся до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Анохіна О.В. з питанням оформлення спадщини, однак нотаріус оглянувши надані ним документи повідомив про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим для вирішення вказаного питання рекомендував звернутися до суду.

Вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, так як його дружина ОСОБА_3 , за якою він постійно доглядає, має захворювання ніг, у зв`язку з чим не може пересуватися, що унеможливлює відлучення від неї. Він постійно возить її по лікарнях на обстеження та лікування. Крім того, їхній син ОСОБА_1 проходить службу в ЗСУ, де під час бойових дій отримав тяжке порання і знаходиться на лікуванні, що призвело до його тяжких переживань і постійного відлучення до нього, щоб надати відповідну підтримку. Всі ці питання не залишили йому ні моральних сил, ні фізичного часу на питання вчасного звернення до нотаріуса для прийняття спадщини.

На підставівикладеного,просив судвизначити йомудодатковий строкдля поданнязаяви проприйняття спадщини,що відкриласьпісля смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 строком два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 19.07.2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 08.09.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явились та про причини неявки суду не повідомили.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 заявленівимоги ОСОБА_1 підтримав в повномуобсязі тапросив їхзадовольнити з викладених в позовній заяві підстав. Додатково пояснив, що позивач з приводу оформлення спадщини після смерті батька в липні 2022 року звернувся до нотаріуса, який повідомив йому перелік необхідних документів та роз`яснив, що він має строк 10 місяців для подачі заяви про прийняття спадщини. Однак, позивач вчасно не подав заяву про прийняття спадщини в зв`язку з хворобою дружини ОСОБА_5 , шлюб з якою розірвано, але з якою продовжує спільно проживати однією сім`єю.

Від відповідача Буринської міської ради до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника, в якій він просив прийняти рішення згідно вимог закону.

З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності представника відповідача.

Допитана всудовому засіданнів якостісвідка ОСОБА_3 вказала, що її чоловік ОСОБА_1 в липні 2022 року звертався до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті свого батька та отримав, необхідний для її оформлення, перелік документів. Однак, поки чоловік займався збором документів в листопаді 2022 року в неї загострилась хвороба ніг, в зв`язку з чим чоловік був змушений за нею доглядати, оскільки вона не могла самостійно вставати. З того часу чоловік ввесь час знаходиться біля неї та постійно супроводжує її до лікарні, де також знаходився разом з нею по декілька годин на день, коли вона перебувала на стаціонарному лікуванні.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив,що проживає по сусідству від ОСОБА_1 та бачив, що з літа 2022 року у його дружини почались проблеми з ногами та з того часу вона пересувається на милицях. Також, ОСОБА_1 йому неодноразово розповідав, що возив дружину в лікарню на огляди та операцію. Однак, такого щоб ОСОБА_3 декілька тижнів не виходила з будинку не було, вона постійно виходила до чоловіка на город та стояла біля нього поки він щось робив.

Свідок ОСОБА_7 вказав, що перебуває з ОСОБА_1 в дружніх відносинах та протягом останнього року за його проханням близько десяти разів возив їх з дружиною в лікані в м. Суми та м. Ромни. Під час вказаних поїздок ОСОБА_1 увесь час супроводжував дружину, оскільки вона була на милицях. Інколи ОСОБА_3 залишалась в лікарні на лікування, а ОСОБА_1 разом з ним повертався додому.

Заслухавши доводи представника позивача, показання свідків, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Буринь Конотопського району Сумської області помер ОСОБА_2 , що вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 та свідоцтва про народження позивача (а.с.7, 8).

Після смертіостаннього відкриласьспадщина.

Згідно довідки виданої відділом ЦНАП апарату виконавчого комітету Буринської міської ради Сумської області №324 від 15.05.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , значився зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ч.1 ст.1217 ЦК України).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

При цьому спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).

З матеріалівсправи вбачається,що ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем першої черги за законом, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори в установлений законом строк не подав, в зв`язку з чим на його усне звернення приватним нотаріусом Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Анохіним О.В. йому надано письмову відповідь, в якій роз`яснено право звернутись до суду з заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с.13).

Згідно з інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, спадкові справи після смерті ОСОБА_2 не заводилися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися та дані про заповіти чи спадкові договори в реєстрі відсутні (а.с.11-12).

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч.3 ст.1272ЦКУкраїни про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

У постановах від 11 липня 2018 року у справі №381/4482/16-ц (провадження №61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі №750/262/20 (провадження №61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, наприклад: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Водночас судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що співмешканка позивача ОСОБА_3 є особоюз інвалідністюта протягом2022-2023років неодноразово відвідувала лікарів та перебувала на стаціонарному лікуванні, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №663742 та виписками із медичних карт стаціонарного хворого ОСОБА_3 та довідкою КНП «Буринська лікарня ім. проф. М.П. Новаченка» (а.с.20-24, 43).

Крім того, відповідно довідки виданої 03.08.2023 р. депутатом Буринської міської ради восьмого скликання Романчуком А.С. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає рахом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 , в зв`язку з хворобою ОСОБА_3 , доглядав і доглядає за нею (а.с.41).

З довідки про обставини травми (поранення контузії, каліцтва) ВЧ МОУ №1137/70250 від 04.07.2023 року солдат ОСОБА_1 , 1989 року народження ІНФОРМАЦІЯ_5 одержав: вибухову травму. Акубаротравму без пошкодження барабанної перетинки (а.с.42)

Однак, на думку суду вказані вище обставини не є такими, що унеможливлювали звернення позивачем до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в межах шестимісячного строку з моменту її відкриття, оскільки поважними причинами пропуску строку на прийняття спадщини може бути визнано тривалу хворобу або перебування на службі у складі Збройних Сил України лише самих спадкоємців, а не членів їх сім`ї.

Крім того, ОСОБА_3 самостійно прибула в судове засідання та як вона сама, так і інші допитані судом свідки пояснили, що вона під час свого лікування хоч і з милицями, але могла самостійно пересуватись та згідно показів одного із свідків навіть самостійно виходила із будинку, а також неодноразово перебувала на стаціонарному лікуванні під наглядом медичних працівників, а тому позивач не був позбавлений можливості у встановлений законом строк звернутись до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини.

Отримання сином позивача поранення під час несення військової служби та вже після закінчення строку для прийняття спадщини також не свідчить про поважність причин його пропуску.

Враховуючи викладене, оскільки позивачем не доведено існування об`єктивних та непереборних обставин, які унеможливлювали подачу ним заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк, то його позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.2,10,12,13,23,258,259,265,268,354 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Буринської міської ради Конотопського району Сумської області про визначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини зазаконом відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , проживає заадресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач: Буринська міська рада Сумської області, місцезнаходження: 41700, Сумська область, Конотопський район, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1; код ЄДРПОУ: 04058025.

Повне судове рішення складено 12.10.2023 року.

Суддя Т.Р. Гук

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення11.10.2023
Оприлюднено16.10.2023
Номер документу114129190
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —574/705/23

Постанова від 19.03.2024

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Постанова від 19.03.2024

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Рішення від 11.10.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Рішення від 11.10.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 19.07.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 19.07.2023

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні