РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 жовтня 2023 р. Справа № 120/12029/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю розпорядження Головного управління ДПС у Вінницькій області №148/Р/Л від 25.07.2023 року в частині відмови у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Ухвалою від 14.08.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
28.08.2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки законодавством регламентовано імперативний перелік документів для отримання суб`єктом господарювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним, який, зокрема передбачає необхідність подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість здійснення роздрібної торгівлі пальним виключно на об`єктах (АЗС), готовність яких до експлуатації підтверджується відповідною документацією.
Крім того зазначено, що суб`єкти, яким може бути надана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, мають мати належно обладнану будівлю, споруду, які б відповідали технічним та безпековим умовам. Наявність норми, про обов`язковість долучення до заяви акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів створює упевненість у дотриманні суб`єктом, який має бажання отримати ліцензію, технічних, безпекових умов.
Враховуючи викладене вище, відмова у видачі ліцензії суб`єкту господарювання на роздрібну торгівлю пальним у разі неподання таким суб`єктом акта вводу в експлуатацію об`єкта, акта готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, на переконання контролюючого органу є правомірною.
20.09.2023 року представником позивача подано відповідь на відзив, у якому останній вважає доводи відповідача необґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки розміщення тимчасових споруд (операторська, паливозаправні модулі) для заправки автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт та без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а такі модульні заправки автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію.
02.10.2023 року представником позивача долучено до матеріалів справи копію паспорта на модуль паливозаправний (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 050 та копію паспорта на модуль паливозаправний (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 053.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" подано до Головного управління ДПС у Вінницькій області заяву щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н, кадастровий номер 0510100000:02:113:0133 /а.с. 15/.
До вказаної заяви додано наступний пакет документів:
- витяг з Державного реєстру речових прав від 30.05.2023 року /а.с. 17/;
- договір оренди земельної ділянки №1 від 01.05.2023 року /а.с. 18-22/;
- договір суборенди земельної ділянки №2 від 02.05.2023 року /а.с. 24-28/;
- видаткову накладу на придбання модуля паливозаправного №49 від 24.04.2023 року /а.с. 34/;
- видаткову накладу на придбання модуля паливозаправного №50 від 24.04.2023 року /а.с. 35/;
- акт введення в експлуатацію об`єкту (основних засобів) №28-04/23 від 28.04.2023 року /а.с. 36-37/;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки від 19.05.2023 року /а.с. 38/;
- дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від 19.05.2023 року /а.с. 39/;
- платіжну інструкцію №389 щодо сплати за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним /а.с. 40/.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви та доданих до неї матеріалів відповідачем прийнято розпорядження №148/Р/Л від 25.07.2023 року, яким відмовлено ТОВ "СПЕКТР-ОЙЛ" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н, кадастровий номер 0510100000:02:113:0133, у зв`язку із порушенням вимог Закону №481, в частині ненадання необхідних копій документів, а саме: акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.
Вважаючи таке розпорядження в частині відмови у видачі ТОВ "СПЕКТР-ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Частиною першою статті 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частиною шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
У даному випадку суд вважає за необхідне врахувати правові висновки Верховного Суду у постановах №640/19955/19 від 22 липня 2021 року, №340/3135/20 від 08 червня 2022 року, 580/2513/21 від 09 серпня 2022 року, які полягають у наступному.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - Закон №481/95-ВР).
Статтею 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб`єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Як встановлено судом та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, ТОВ "СПЕКТР-ОЙЛ" звернулося до відповідача із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н.
До заяви щодо здійснення роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н додано наступні документи, а саме: витяг з Державного реєстру речових прав, договір оренди земельної ділянки, договір суборенди земельної ділянки, видаткові накладні на придбання модуля паливозаправного, акт введення в експлуатацію об`єкту (основних засобів), дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, платіжну інструкція щодо сплати за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
Водночас, Головне управління ДПС у Вінницькій області розпорядженням №148/Р/Л від 25.07.2023 року відмовлено ТОВ "СПЕКТР-ОЙЛ" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з тих підстав, що до заяви на видачу ліцензії не долучено акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.
Надаючи оцінку такій підставі для відмови у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що роздрібний продаж пального за вищевказаною адресою відбуватиметься за допомогою модуля паливозаправного (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 050 та модуля паливозаправного (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 053.
Із долучених паспортів на модуль паливозаправний (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 050 та модуль паливозаправний (МПЗ 1.00.00.00 РЭ) заводський номер 053 вбачається, що вони призначені для прийому, зберігання, виміру об`єму і видачі палива (бензин, дизельне паливо) споживачеві згідно вимог обліково-розрахункових операцій і внутршньогосподарського обліку. Застосування пунктів паливозаправних допускається у межах населених пунктів на земельних ділянках автогосподарств, промислових підприємств, гаражних кооперативів, платних стоянок автомобілів, моторних човнів і катерів, на пристанях з дотриманням санітарних розривів, протипожежних відстаней і вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до затвердженого генплану, МПЗ встановлюється на майданчик, що має тверде негорюче покриття, стійке до нафтопродуктів, поверхня якого має бути піднята над планувальною відміткою прилягаючої території не менше ніж на 0,1 м.
В матеріалах справи міститься висновок експертного дослідження №ЕД-19/102-23/11865-БТ від 07.07.2023 року з якого вбачається, що заправний пункт являє собою єдиний цілісний виріб заводського виготовлення, який доставлено та змонтовано поверхнево на дві залізобитонні плити, не заглиблюючись та без з`єднання з поверхнею, з частковим зазором від поверхні.
Зазначені модулі паливозаправні виготовлені в заводських умовах відповідно до вимог технічних умов ТУ У 29.1-4291573-001:2023 і технічною документацією, погодженою і затвердженою в установленому порядку. МЗАМП є автозаправним пунктом з наземним розташуванням для зберігання палива, до складу якого входять резервуар зберігання палива, технологічне обладнання і паливнороздавальні колонки, виконаний як єдиний виріб. МПЗ є єдиною технологічною системою, що складається із одностінного односекційного резервуару для зберігання палива, паливно-роздавальної колонки, комплекту технологічного обладнання, площадки під ПРК з навісом та ванною проливу з дренажним патрубком, сходів з майданчиком для обслуговування, труби під метршток.
Таким чином, за адресою за адресою Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), м. Вінниця, вул. Юзвинська, б/н установлені на залізобетонні плити модулі паливозаправні, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, фундаменту.
Оскільки встановлення модулів паливозаправних не є будівництвом, у позивача не виникло обов`язку, зокрема, щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.
У висновку експертного дослідження №ЕД-19/102-23/11865-БТ від 07.07.2023 року вказано про те, що об`єкти, а саме: модуль паливозаправний типу МПЗ1.00.00.00 РЭ об`ємом 4.9 м? в комплекті; модуль паливозаправний типу МПЗ1.00.00.00 РЭ об`ємом 9.9 м? в комплекті та "операторська", які знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер 0510100000:02:113:0133, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), м. Вінниця, вул. Юзвинська, б/н, не відносяться до капітального будівництва, таким чином капітальне будівництво не здійснювалось.
Вказані об`єкти виготовлені на заводських умовах і є єдиним виробом, тому не відносяться до нерухомого майна.
Суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений, зокрема, у постанові від 08 червня 2022 року у справі № 340/3135/20, відповідно до якого правомірною є відмова у видачі ліцензії суб`єкту господарювання на роздрібну торгівлю пальним у разі неподання таким суб`єктом акта вводу в експлуатацію об`єкта, акта готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, а саме стаціонарного заправного комплексу. Водночас, установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщені такої АЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові №640/19955/19 від 22 липня 2021 року, який також підтриманий у постанові Верховного Суду 580/2513/21 від 09 серпня 2022 року.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що відповідно до частин 5 та 10 статті 21 Закону України "Про охорону праці" порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що позивачу Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці видано дозвіл від 19.05.2023 року, яким дозволено експлуатувати устаткування пов`язане з використанням, зберіганням, застосуванням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956 "Про ідентифікацю та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки" (Офіційний вісник України, 2002 р., №29, ст. 1357):
1. Сталевий резервуар РГС-4,9 для зберігання нафтопродуктів, зав. №5010, V = 4,9 м?, 1991 року виготовлення, Україна.
2. Сталевий резервуар РГС-9,9 для зберігання нафтопродуктів, зав. №1057, V = 9,9 м?, 1991 року виготовлення, Україна.
Також даним дозволом дозволено експлуатувати обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 р. №1055:
1. Колонка паливороздавальна "Шельф", зав. №15717, 2023 року виготовлення, Україна.
2. Колонка паливороздавальна "Шельф", зав. №15718, 2023 року виготовлення, Україна.
Крім того, Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці видано дозвіл від 19.05.2023 року, яким дозволено виконувати газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах.
Отже, Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці фактично дозволило позивачу експлуатувати модуль паливозаправний типу МПЗ1.00.00.00 РЭ об`ємом 4.9 м? та модуль паливозаправний типу МПЗ1.00.00.00 РЭ об`ємом 9.9 м?, що розташовані за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), м. Вінниця, вул. Юзвинська, б/н.
Враховуючи особливості спірних правовідносин, а також те, що саме установлення (розміщення) модулів паливозаправних на залізобетонних плитах не є об`єктом будівництва, а отже не вимагає прийняття його в експлуатацію як об`єкта будівництва, а тому підстав вимагати суб`єкта господарювання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним у відповідача не було.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час перегляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів в підтвердження своїх доводів, а відтак, не довів правомірності прийнятого рішення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження Головного управління ДПС у Вінницькій області №148/Р/Л від 25.07.2023 року в частині відмови у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ", прийняте контролюючим органом не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та без врахування усіх обставин, що мають значення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню судом.
Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Головного управління ДПС у Вінницькій області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н.
При цьому, суд звертає увагу на те, що сам факт отримання позивачем ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним не надає йому можливість необмеженого та безспірного права щодо експлуатування вищезазначених об`єктів у разі наявності інших, передбачених законодавством підстав, які унеможливлюють їх використання, зокрема у сфері забезпечення вимог безпеки, благоустрою, дотримання екологічних стандартів, тощо.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з огляду на результат розгляду справи та з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 2684 грн. судових витрат, пов`язаних із сплатою судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Вінницькій області №148/Р/Л від 25.07.2023 року в частині відмови у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ".
Зобов`язати Головне управління ДПС у Вінницькій області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Вінницька область, Вінницький район, (Вінницька тергромада), вул. Юзвинська, б/н.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-ОЙЛ" (вул. Бевза, 34, офіс 311, м. Вінниця, 21009, ЄДРПОУ 42748922);
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, ЄДРПОУ ВП 44069150).
Суддя Свентух Віталій Михайлович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114129341 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Свентух Віталій Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні