ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1073/23
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Прядко О.В.,
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Комунального підприємства "Виробниче управління комунального господарства"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром"
про стягнення 54459,02 грн
Процесуальні дії у справі.
Комунальне підприємство "Виробниче управління комунального господарства" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" про стягнення 54459,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг №20 від 12.05.2021 в частині оплати за надані послуги.
Ухвалою від 14.08.2023 суд відкрив провадження за вказаною позовною заявою та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у справі.
Копія ухвали суду від 14.08.2023 направлялася сторонам рекомендованою кореспонденцією.
13.09.2023 представник ТОВ "Увторпром" засобами електронного зв`язку надіслав клопотання про направлення на його електронну адресу копію позовної заяви з додатками, оскільки єдиний учасник та директор товариства перебуває у складі Збройних Сил України, на підтвердження чого до клопотання долучено копії відповідних документів (а.с. 30-32). За вказаною заявою копії позовних матеріалів були надіслані представнику відповідача на вказану ним адресу електронної пошти 14.09.2023 (а.с. 33).
21.09.2023 до суду повернувся конверт з копією ухвали про відкриття провадження у справі від 14.08.2023, яка надсилалася Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" за адресою: 12746, Житомирська обл., Баранівський район, смт. Першотравенськ, вул. Парфірова, 5, з відміткою відділення поштового зв`язку: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 34-36).
Пунктом 5 частини 6 статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення (в тому числі ухвали суду) чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
В матеріалах справи немає заперечень ТОВ "Увторпром" щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а також клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач правом подання відзиву не скористався.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 ГПК України.
Фактичні обставини, які встановив суд, та зміст спірних правовідносин.
12.05.2021 між Комунальним підприємством "Виробниче управління комунального господарства" (виконавець / позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" (замовник / відповідач) укладено договір №20 (а.с.8-10), за умовами якого виконавець за обумовлену сторонами плату надає послугу щодо надання власного спеціального устаткування для подрібнення ТПВ - двохвальний гусеничний Шредер подрібнювач типу ІМРАКTОR модель 250, 2019 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_1 , серійний номер НОМЕР_2, далі іменоване "устаткування", а також організовує підбір кваліфікованого фахівця, далі іменованого "оператор", для управління і технічної експлуатації устаткування (п. 1.1. договору).
Відповідно до п. 1.2. договору, замовник забезпечує оператору всі умови, необхідні для проживання та управління устаткуванням.
Як передбачено п. 1.3. договору, сторони визнають, що за наявності потреби міста Бориспіль у використанні устаткування, цей договір припиняється у день повідомлення виконавцем телефонним зв`язком замовника. У день повідомлення замовник зобов`язаний повернути устаткування виконавцю за актом прийому-передачі. Після виникнення можливості користуватися устаткуванням замовник має переважне право на укладення договору на надання послуги щодо надання власного спеціального устаткування на новий строк.
У п. 3.1. договору зазначено, що виконавець передає для надання послуги замовнику устаткування в робочому стані, згідно з актом прийому-передачі (Додаток № 1 до цього договору).
Витрати з транспортування обладнання до місця робіт оплачуються замовником. Відповідальність за збереження обладнання при самовивозі покладається на замовника (п. 3.3. договору).
Сторони у п. 4.1. договору погодили, що за один місяць користування устаткуванням та надання послуги замовник сплачує виконавцю плату, розмір становить 274 000 (двісті сімдесят чотири тисячі) грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 20% - 45 666,67 грн. Оплата послуг оператора включена в розрахунок плати за надання послуги.
Оплата здійснюється за фактично надані послуги на підставі актів надання послуг шляхом перерахування замовником коштів на поточний рахунок виконавця (п. 4.3. договору).
За п. 4.4. договору, замовник здійснює оплату протягом 3-х банківських днів з моменту підписання акта надання послуг. Датою здійснення оплати є день зарахування коштів на поточний рахунок.
Як визначено п. 6.1. договору, договір набирає чинності з дати його підписання cторонами і діє до "12" червня 2021 року, з автоматичною пролонгацією на той самий термін за відсутності письмового заперечень будь-якої сторони, але не менш, ніж до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань у період дії договору.
12.05.2021 сторони підписали акт прийому-передачі устаткування, за яким Комунальне підприємство "Виробниче управління комунального господарства" передало, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" прийняло у тимчасове користування спеціальне устаткування для подрібнення ТПВ - двохвальний гусеничний Шредер подрібнювач типу ІМРАКTОR модель 250, 2019 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_1 , серійний номер НОМЕР_2 в технічно справному стані, з врахуванням нормального зносу, придатного до користування за призначенням, без дефектів та недоліків (а.с.11).
В матеріалах справи наявна копія рахунку на оплату №1433 від 21.05.2021 послуг Шредера для подрібнення ТПВ з оператором на суму 74 758,61 грн (а.с.12).
21.05.2021 ТОВ "Увторпром" сплатило на банківський рахунок КП "Виробниче управління комунального господарства" 27400,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №170_5L01М/254 з призначенням платежу "за послуги шредера згідно з рахунком №1433 від 21.05.2021" (а.с.13).
В обґрунтування позовних вимог щодо стягнення заборгованості з оплати наданих послуг, КП "Виробниче управління комунального господарства" надало копію акта надання послуг №1599 від 25.05.2021 на суму 74758,61 грн (а.с.14).
21.09.2022 КП "Виробниче управління комунального господарства" направило ТОВ "Увторпром" лист-вимогу від 20.09.2022 № 595 з проханням підписати акт звірки розрахунків між сторонами і акт надання послуг №1599 від 25.05.2021, а також сплатити борг у розмірі 47358,61 грн. Зазначене поштове відправлення повернулося до відправника з відміткою відділення поштового зв`язку: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.15-17).
Внаслідок невиконання ТОВ "Увторпром" свого обов`язку щодо оплати отриманих послуг, станом на момент звернення з позовом до суду у відповідача наявна заборгованість у сумі 47358,61грн, яку позивач просить стягнути в позовній заяві, а також нарахування, здійснені відповідно до ст. 625 ЦК України.
Норми права, які застосував суд, оцінка доказів та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Такі ж положення містить ст. 526 ЦК України.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання (ч.2 ст. 193 ГК України).
Згідно з матеріалами справи, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про надання послуг №20 від 12.05.2021.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 ст. 902 ЦК України встановлено, що виконавець повинен надати послугу особисто.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Правовий аналіз наведених положень ЦК України дозволяє дійти висновку про те, що договір надання послуг є двостороннім правочином, за яким обов`язку виконавця з надання певної послуги кореспондує обов`язок замовника оплати її.
У матеріалах справи наявна копія листа-вимоги КП "Виробниче управління комунального господарства" від 20.09.2022 про направлення ТОВ "Увторпром" для підписання як замовнику акта надання послуг №1599 від 25.05.2021 на суму 74758,61 грн. Вказана вимога передана на відділення поштового зв`язку для надсилання ТОВ "Увторпром" рекомендованою кореспонденцією 21.09.2022 (а.с.16).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу ІІ Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958 (зі змінами), нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку):
1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1;
2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2;
3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3;
4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4,
де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання;
1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
З огляду на те, що пересилання рекомендованої поштової кореспонденції здійснювалося між населеними пунктами різних областей України (м. Бориспіль, Київська область - с. Першотравенськ, Баранівський район, Житомирська область), то ТОВ "Увторпром" повинно було отримати лист-вимогу КП "Виробниче управління комунального господарства" від 20.09.2022, згідно з вказаними вище Нормативами, протягом семи днів (з рахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку - неділя), тобто 29.09.2022.
За умовами договору, оплата здійснюється за фактично надані послуги на підставі актів надання послуг шляхом перерахування замовником коштів на поточний рахунок виконавця протягом 3-х банківських днів з моменту підписання акта надання послуг.
Банківський день - робочий день, протягом якого банк здійснює банківські операції та позначається календарною датою як проміжок часу, протягом якого виконуються технологічні операції, пов`язані з проведенням міжбанківських електронних розрахункових документів через систему електронних платежів банківської системи України.
Згідно з ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, строк виконання зобов`язання ТОВ "Увторпром" з оплати отриманих послуг є таким, що настав 04.10.2022 (вівторок).
Враховуючи, що ТОВ "Увторпром" частково оплатило послуги, які надані на підставі договору №20 від 12.05.2021, тому суд вважає позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за надані послуги спеціального устаткування в розмірі 47358,61 грн (74 758,61 - 27 400,00) обґрунтованими.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційні нарахування на суму боргу не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Сплата трьох процентів річних не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
КП "Виробниче управління комунального господарства" нарахувало інфляційні втрати у розмірі 5675,76 грн на суму 47358,61 грн за період серпень 2022 року - червень 2023 року (47358,61 х 1,11984652 (сукупний індекс інфляції за вказаний період) - 47358,61 = 5675,76 грн), (а.с.19), а 3% річних - у сумі 1424,65 грн з 31.07.2022 до 31.07.2023 (47358,61 х 3% х 366 днів /365 днів х100% = 1424,65 грн), (а.с.20).
Беручи до уваги вимоги ст. 79, 86 ГПК України, господарський суд має з`ясувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі, якщо відповідний розрахунок позивач здійснив неправильно, то господарський суд, з урахуванням конкретних обставин справи самостійно, визначає суму нарахувань, що обумовлено порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання.
У позовній заяві КП "Виробниче управління комунального господарства" не зазначило мотивів для визначення періоду для вказаних нарахувань.
Суд враховує, що строк з оплати отриманих послуг за актом надання послуг №1599 від 25.05.2021 настав 04.10.2022.
Відповідно до ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Отже, нарахування інфляційних та 3% річних необхідно здійснювати з 05.10.2022.
Суд здійснив власний розрахунок, за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій ІПС "LIGA 360", інфляційних втрат у розмірі 4120,63 грн на суму 47358,61 грн за період жовтень 2022 року - червень 2023 року (47358,61 х 1,08700907 (сукупний індекс інфляції за вказаний період) - 47358,61), а також 3% річних з 05.10.2022 до 31.07.2023 (47358,61 х 3% х 300 днів /365 днів х 100%), що становить 1167,75 грн.
У стягненні 1 555,13 грн (5675,76- 4120,63) інфляційних втрат та 3% річних у розмірі 256,90 грн (1424,65- 1167,75) суд відмовляє за безпідставністю.
Згідно із частинами 2, 3 ст.13 ГПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення 47358,61 грн основного боргу, 4120,63 грн інфляційних та 1167,75 грн 3% річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат.
Відповідно до ч.ч.1, 2, ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За наведеного, судовий збір покладається на Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" у сумі 2594,69 грн (52646,99 (сума задоволених позовних вимог) х 2684,00 (судовий збір, сплачений при поданні позову) / 54459,02 (сума заявлених позовних вимог).
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут екологічних технологій "Увторпром" (12746, Житомирська обл., Баранівський район, смт. Першотравенськ, вул. Парфірова, 5, код ЄДРПОУ 41581436) на користь Комунального підприємства "Виробниче управління комунального господарства" (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Глибоцька 128-А, код ЄДРПОУ 03363720) 47358,61 грн основного боргу, 4120,63 грн інфляційних, 1167,75 грн 3% річних, 2594,69 грн судового збору.
3. У задоволенні решти позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 13.10.23
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1- в справу;
2 - позивачу (08300, Київська область, Бориспіль, вул. Глибоцька 128А, код ЄДРПОУ 03363720) - рек. + info@vukg.com.ua;
3- відповідачу (12746, Житомирська обл., Баранівський район, смт. Першотравенськ, вул. Парфірова, 5, код ЄДРПОУ 41581436) - рек. + shkuratov.pavel@gmail.com
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 17.10.2023 |
Номер документу | 114150117 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Прядко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні