ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2023 року Справа № 915/1241/23
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ржепецького В.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна
компанія (54017, м.Миколаїв, вул.Погранична, буд.39/1, код ЄДРПОУ 42129888)
про: стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна компанія звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою № 03/13-2008 від 02.08.2023 про стягнення з Комунального підприємства Спеціалізоване комунальне підприємство Гуртожиток боргу за активну електричну енергію за грудень 2022 року травень 2023 року в сумі 616678,72 грн, а також судового збору в сумі 9250,18 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано положеннями ст. 526, 610, 714 ЦК України, Законом України Про ринок електричної енергії, Правилами роздрібного ринку електричної енергії та умовами договору. Підставою позову позивачем зазначено обставини щодо неналежного виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 44/3120 від 21.01.2019, укладеного між сторонами, внаслідок чого утворилась заборгованість по оплаті за спожиту активну електричну енергію за період грудень 2022 року травень 2023 року в сумі 616678,72 грн.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.08.2023 справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/1241/23 та визначено головуючим у справі суддю Ржепецького В.О.
Ухвалою суду від 14.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, визначено відповідачеві 5-денний строк для подання суду заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено сторонам процесуальні строки для подання суду заяв по суті спору.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи (п. 10 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону)
Ухвалу суду від 14.08.2023 відповідачеві надіслано за адресою, яку зазначено у Єдиному державному реєстрі: 54006, м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, буд. 55-А та отримано останнім 24.08.2023, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, наявне в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України".
Відповідно до частин 5, 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від відповідача до суду не надходило.
Відповідач своїм правом у визначений судом строк на подання відзиву на позов, оформленого згідно вимог ст. 165 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, не скористався.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з приписами ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Враховуючи, що відповідач не заперечив проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, не скористався своїм правом на подання відзиву по суті позовних вимог, жодних заяв або клопотань, в тому числі щодо неможливості захисту своїх прав та законних інтересів в умовах воєнного стану, на розгляд суду не подав, суд, керуючись засадами рівності учасників судового процесу перед законом і судом, розумності строків розгляду справи, вважає обґрунтованим постановлення рішення в цій справі у строк, визначений ст. 248 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України Про ринок електричної енергії з 01.01.2019 року ТзОВ Миколаївська електропостачальна компанія є електропостачальником, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії (згідно постанови НКРЕКП від 14.06.2018 року № 429).
Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії.
Пунктом 1.2.8 постанови № 312 визначено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Пунктом 3.1.5 постанови № 312 визначено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладання. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх веб-сайтах на сайті Регулятора.
21.01.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна компанія (далі Постачальник, позивач) та Комунальним підприємством Спеціалізоване комунальне підприємство Гуртожиток (далі Споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 44/3120 (далі Договір).
До договору між сторонами складено Додаток Комерційна пропозиція (арк. 12) та Додаток №1 «Перелік об`єктів споживача» до договору про постачання електричної енергії споживачу №44/3120 від 21.01.2019.
Умовами договору сторони передбачили наступне.
Відповідно до п. 1.1. Договору, цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору.
Відповідно до абз. 1 п. 2.1. Договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 3.4. Договору, датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.
Відповідно до п. 5.1. Договору, споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору.
Відповідно до п. 5.5. Договору, ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ.
Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для Сторін з дати її введення в дію.
Відповідно до п. 5.7. Договору, ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.
У випадках застосування до Споживача диференційованих цін (тарифів) на електричну енергію суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін (тарифів).
Відповідно до п. 5.8. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Відповідно до п. 5.9. Договору, розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок).
При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб.
Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника.
Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Відповідно до п. 5.10. Договору, оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
Відповідно до п.п. 7 п. 6.1. Договору, Споживач має право, зокрема, вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати організації та проведення звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку.
Відповідно до п.п. 1 п. 6.2. Договору, Споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п.п. 1 п. 7.1. Договору, постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п.п. 2 п. 7.2. Договору, постачальник зобов`язується обчислювати і виставляти рахунки споживачу відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором.
Відповідно до п. 9.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.
Відповідно до п. 13.1. Договору, цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.
Відповідно до п. 13.8. Договору, усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо повідомлення здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто під підпис за зазначеними в цьому Договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку у якому обслуговується одержувач.
Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити Постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві - приєднанні.
Відповідно до п. 2 Комерційної пропозиції, оплата за електричну енергію здійснюється за фактичними обсягами споживання електричної енергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника
У випадку співпадання дати оплати з вихідним чи святковим днями, Споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.
Відповідно до п. 3 Комерційної пропозиції, постачальник до 5 числа наступного за розрахунковим місяця надає Споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту електроенергію у попередньому місяці. Споживач має можливість самостійно формувати рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, за допомогою інтернет-магазину комунальних послуг: ok.energy.mk.ua (далі-Сервіс). Споживач протягом одного робочого дня зобов`язаний підписати електронно-цифровим підписом (далі-ЕЦП) рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, Акт прийняття-передавання товарної продукції та після цього завантажити їх на Сервіс. У разі не завантаження Споживачем підписаних ЕЦП документів, вони вважаються підписаними з боку Споживача без зауважень.
Платіжний документ формується постачальником безкоштовно, згідно з обраною комерційною пропозицією до договору. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах постачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті постачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором.
Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою планових платежів та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня формування/отримання рахунків за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію.
Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться меншим ніж очікуване, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.
Сторони визнають, що електронний документ (сформований, підписаний з використанням цифрового підпису та переданий за допомогою сервісу) ідентичний за документацією та реквізитами з документом на папері, та кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.
Використання сервісу надає споживачу можливість надавати/отримувати електронні документи, використовуючи ЕЦП для забезпечення виконання умов цього договору.
Відповідно до п. 4 Комерційної пропозиції, оплату за послуги з розподілу споживач сплачує ТОВ Миколаївська електропостачальна компанія згідно платіжного документа за тарифами, які встановлюються регулятором відповідно до затвердженої ним методики.
Відповідно до п. 7 Комерційної пропозиції, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання Споживачем заяви - приєднання до умов договору і укладається на строк до 31 грудня 2019 р., а в частині розрахунків договір діє до повного їх завершення. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір та додатки до нього підписано сторонами та скріплено печатками сторін.
Суду не подано доказів визнання недійсним, розірвання або припинення договору з інших підстав.
Судом встановлено, що на виконання умов договору позивачем здійснено постачання електричної енергії за період грудень 2022 року травень 2023 року (включно) на загальну суму 616678,72 грн, що підтверджується актами про прийняття-передавання послуг, а саме:
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.12.2022 на суму 95919,60 грн з ПДВ (арк. 14);
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.01.2023 на суму 130188,24 грн з ПДВ (арк. 16);
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.01.2023 на суму - 51473,52 грн з ПДВ (арк. 18);
- акт про прийняття-передавання послуг від 28.02.2023 на суму 98011,20 грн з ПДВ (арк. 20);
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.03.2023 на суму 84394,80 грн з ПДВ (арк. 22);
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.03.2023 на суму 13750,80 грн з ПДВ (арк. 24);
- акт про прийняття-передавання послуг від 30.04.2023 на суму 143702,16 грн з ПДВ (арк. 26);
- акт про прийняття-передавання послуг від 30.04.2023 на суму -898,40 грн з ПДВ (арк. 28);
- акт про прийняття-передавання послуг від 31.05.2023 на суму 114171,12 грн з ПДВ (арк. 30).
Для проведення оплати позивачем відповідачу було виставлено рахунки на оплату на загальну суму 616678,72 грн з зазначенням строків оплати по кожному місяцю, а саме:
- рахунок на оплату № 44/3120/12/1 від 10.01.2023 на суму 95919,60 грн, термін сплати до 17.01.2023 (арк. 13);
- рахунок на оплату № 44/3120/1/1 від 08.02.2023 на суму 129800,72 грн, термін сплати до 15.02.2023 (арк. 15);
- рахунок на оплату № 44/3120/1/1 від 08.02.2023 на суму -51473,52 грн, з яких за грудень 2022 року сума становить 26984,16 грн з ПДВ, термін сплати до 15.02.2023 (арк. 17);
- рахунок на оплату № 44/3120/2/1 від 09.03.2023 на суму 98011,20 грн, термін сплати до 16.03.2023 (арк. 19);
- рахунок на оплату № 44/3120/3/1 від 07.04.2023 на суму 84394,80 грн, термін сплати до 14.04.2023 (арк. 21);
- рахунок на оплату № 44/3120/3/1 від 04.04.2023 на суму -13750,80 грн, термін сплати до 11.04.2023 (арк. 23);
- рахунок на оплату № 44/3120/4/1 від 05.05.2023 на суму 143702,16 грн, термін сплати до 12.05.2023 (арк. 25);
- рахунок на оплату № 44/3120/4/1 від 05.05.2023 на суму -8198,40 грн, термін сплати до 12.05.2023 (арк. 27);
- рахунок на оплату № 44/3120/5/1 від 09.06.2023 на суму 114171,12 грн, термін сплати до 16.06.2023 (арк. 29).
Акти та рахунки постачальником направлено споживачу електронною поштою та листом від 21.06.2023 №01-13/2189, які отримано споживачем 26.06.2023.
У позовній заяві позивач зазначив, що відповідачем частково сплачена заборгованість за спожиту електричну енергію за рахунком №44/3120/1/1 в сумі 387,52 грн, що підтверджується платіжними інструкціями (а.с. 40-44).
Предметом спору у даній справі є майнова вимога про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію за період грудень 2022 року травень 2023 року в сумі 616678,72 грн.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Таким чином, до предмету доказування у даній справі належить встановлення обставин виконання укладеного між сторонами договору.
Статтями 73, 74 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як слідує з положень ст. 77, 78 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до змісту ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши надані суду докази, оцінивши їх у відповідності з вимогами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, проаналізувавши фактичні обставини справи згідно з вимогами чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, суд встановив таке.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст. 11, 202, 509 ЦК України між сторонами на підставі договору виникло господарське зобов`язання, яке в силу ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, як встановлено судом, між сторонами у даній справі укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 44/3120 від 21.01.2019.
Умовами договору передбачено обов`язок відповідача забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії (п.п. 1 п. 6.2. Договору).
Відповідач припинив здійснювати оплату за спожиту електричну енергію, у зв`язку з чим у відповідача за період грудень 2022 року травень 2023 року включно виникла заборгованість в сумі 616678,72 грн.
Відповідачем суду не подано доказів сплати вказаної заборгованості, як і не спростовано факту наявності заборгованості, строк оплати якої настав в силу приписів ст. 530 ЦК України та умов п. 1 п. 6.2 договору, п. 3 Комерційної пропозиції до Договору.
Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача 616678,72 грн є обґрунтованою, законною та підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 238 ГПК України, у резолютивній частині рішення зазначаються, зокрема відомості про розподіл судових витрат.
Судовий збір згідно ст. 129 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача в розмірі 9250,18 грн.
Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Комунального підприємства Спеціалізоване комунальне підприємство Гуртожиток (вул. Маршала Василевського, 55-А, м. Миколаїв, 54006, код ЄДРПОУ 34437926) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна компанія (вул. Погранична, 39/1, м. Миколаїв, 54017) на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в МОУ АТ Ощадбанк України, МФО 326461, код ЄДРПОУ 42129888, отримувач - ТОВ Миколаївська електропостачальна компанія) 616678,72 грн боргу за спожиту електричну енергію.
3. Стягнути з Комунального підприємства Спеціалізоване комунальне підприємство Гуртожиток (вул. Маршала Василевського, 55-А, м. Миколаїв, 54006, код ЄДРПОУ 34437926) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна компанія (вул. Погранична, 39/1, м. Миколаїв, 54017) на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 в ПАТ БАНК ВОСТОК, МФО 307123, код ЄДРПОУ 42129888, отримувач - ТОВ Миколаївська електропостачальна компанія) 9250,18 грн витрат по сплаті судового збору.
4. Накази видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дати складення повного судового рішення.
6. Рішення може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені статтею 256 і підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Сторони у справі:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Миколаївська електропостачальна компанія (54017, м.Миколаїв, вул.Погранична, буд.39/1, код ЄДРПОУ 42129888)
відповідач: Комунальне підприємство Спеціалізоване комунальне підприємство Гуртожиток (54006, м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, буд. 55-А; адреса електронної пошти: kp_skp_gurtojitok@mkrada.gov.ua; код ЄДРПОУ 34437926).
Судове рішення складено та підписано судом 13.10.2023.
Суддя В.О.Ржепецький
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114150595 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Ржепецький В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні