Рішення
від 19.09.2023 по справі 307/4983/22
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/4983/22

Провадження № 2/307/1025/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2023 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Бобрушко В.І., при секретарях Она О.О. Голубка Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , де треті особи, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору орган - опіки та піклування Усть-Чорнянської територіальної громади, орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_3 , звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , де треті особи, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору - орган опіки та піклування Усть-Чорнянської територіальної громади, орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про позбавлення батьківських прав. В позовній заяві представник зазначила, що з 28 жовтня 2007 року позивачка перебувала у шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 , у якому в них народилось троє спільних дітей - донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 03 лютого 2014 року за рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області шлюб між сторонами було розірвано. 14 грудня 2017 року між позивачкою ОСОБА_7 та ОСОБА_8 зареєстровано шлюб, і з моменту реєстрації шлюбу позивачка змінила своє прізвище на ОСОБА_9 . Сторони проживають окремо більше 8 років, діти проживають з матір`ю, спорів стосовно місця проживання дітей не виникало. Весь час з моменту розлучення та задовго до самого розлучення відповідач життям дітей не цікавився, не телефонував, не виявляв бажання спілкуватись та приймати участь у їхньому вихованні. Відповідач ОСОБА_2 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його малолітніх доньок та надав згоду на позбавлення його батьківських прав, що підтверджується нотаріально засвідченою заявою від 28 липня 2022 року. Відповідач покладених законом на батьків обов`язків не виконує, аліменти сплачує виключно через те, що він офіційно працевлаштований і вони стягуються в примусовому порядку із заробітної плати, ніяким чином не піклується про дітей, не проявляє заінтересованості в їх подальшій долі, не цікавиться успіхами, станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток доньок, їх навчання, зокрема - не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення; не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу; не створює умов для отримання ними освіти, що в цілому створило умови, які шкодять інтересам дітей.

Просить суд позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Представником відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_10 подано відзив на позовну заяву, згідно якого в повному обсязі заперечує проти задоволення позовних вимог позивачки, оскільки вказує на те, що відповідач належним чином сплачує аліменти на утримання своїх доньок, таким чином піклуючись про їх належне харчування та достатній життєвий рівень. Також, відповідно до характеристики, виданої виконкомом Усть-Чорнянської селищної ради №6 від 20.06.2023 року ОСОБА_2 характеризується як добрий сім`янин, спокійна та врівноважена людина. Відповідно до службової характеристики ОСОБА_2 є добросовісним, дисциплінованим, ввічливим, врівноваженим та стриманим. Щодо наданої згоди про позбавлення батьківських прав відповідача відносно його дітей, зауважує, що такий вчинок був необдуманим, вчинений на емоціях та є різким по відношенню до дітей. Відповідач неодноразово пожалкував про такий крок і не бажає за жодних умов відмовлятись від своїх дітей. Після смерті доньки ОСОБА_11 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідач усвідомив, яку помилку він вчинив. Відповідач відмовляється від позбавлення його батьківських прав відносно доньок: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки вони є його дітьми і відповідач бажає бути батьком для своїх дітей, піклуватись про них, займатись їх розвитком та вихованням. Просить в задоволенні позову відмовити.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на викладені в позовні заяві обставини та просять позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_10 в судовому засіданні заперечили проти позову, та вважають, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 є недоцільним, а тому просять в задоволенні позову відмовити.

Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Усть-Чорнянської територіальної громади в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, а тому суд в порядку ст. 223 ЦПК України розглянув справу у його відсутності на підставі наявних в справі доказів.

Представник органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, а тому суд в порядку ст. 223 ЦПК України розглянув справу у його відсутності на підставі наявних в справі доказів.

Дослідивши всі обставини справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ч. 1 ста. 12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Відповідно до ч 7 ст.7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII (далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно до ст.ст. 150, 180 СК України батьки зобов`язані виховувати і утримувати дитину до досягнення повноліття, піклуватися про стан здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 5 вересня 2023 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було залишено без розгляду.

В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 батьками неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , значаться ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с.13, 15).

Згідно рішення Тячівського районного суду Закарпатської області від 3 лютого 2014 року в цивільній справі №307/2355/13-ц шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 було розірвано (а.с.18).

14 грудня 2017 року позивачка ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 та після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_12 на ОСОБА_9 , що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 (а.с.17).

Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 06 жовтня 2020 року в цивільній справі №307/2255/20 вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання трьох неповнолітніх дітей: доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частини з усіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, і до досягнення ними повноліття(а.с.19-20).

В акті обстеження матеріально-побутових умов, складеного 19 серпня 2022 року депутатами Усть -Чорнянської селищної ради, зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані та фактично проживають ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_8 та четверо малолітніх дітей, троє з яких народились в попередньому шлюбі. Батько дітей участі у вихованні дітей не приймає, вони знаходяться на повному утриманні матері (а.с.21).

Згідно нотаріально засвідченої заяви позивача ОСОБА_2 , зареєстрованої приватним нотаріусом Тячівського районного нотаріального округу Гунда А.М. в реєстрі за №1208, ОСОБА_2 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його малолітніх доньок: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.22).

В довідці від 19.08.2022 року за №01-04/58, виданою директором Усть-Чорнянського опорного закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про участь батька ОСОБА_2 у шкільному житті дітей: учениці 5 класу ОСОБА_6 та учениці 8-Б класу Йолич ОСОБА_5, зазначено, що діти регулярно відвідують навчальний заклад, завжди охайні та доглянуті; батько ОСОБА_2 контакту зі школою, де навчаються діти, не підтримує, зі вчителями не спілкується, дітей до школи приводять та забирають мати ОСОБА_1 та вітчим ОСОБА_8 (а.с.23)

Психологічною характеристикою відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виданою практичним психологом ОСОБА_13 , стверджується, що ОСОБА_6 навчається в Усть-Чорнянському опорному закладі загальної середньої освіти Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області. ОСОБА_14 є веселою дівчинкою, полюбляє читати, малювати та робити аплікації. Є товариською дитиною як в сімейному колі, так і в класному колективі, комунікабельна, має математичні здібності. Соціально підтримуюче оточення для ОСОБА_14 утворює її мама, яка займається вихованням дитини в атмосфері любові, морального та матеріального забезпечення. Мама створює належні умови для цілісного, гармонійного, розвитку дитини, про що свідчить її фізичне, психічне, моральне та інтелектуальне здоров`я. Під час розмови з дитиною виявлено, що батько не бере активної участі у її вихованні, її емоційний контакт з ним втрачено. Відсутність батька в житті та формуванні особистості дитини спричиняли внутрішній емоційний дискомфорт. Нехтування батьком своїх батьківських обов`язків щодо виховання та спілкування з дитиною, відсутність участі в її житті в цілому спричинило втрату емоційного контакту між батьком та дитиною (а.с.24).

Психологічною характеристикою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виданою практичним психологом ОСОБА_13 , стверджується, що ОСОБА_5 навчається в Усть-Чорнянському опорному закладі загальної середньої освіти Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області. ОСОБА_5 є товариською дівчинкою, має власне коло друзів, та спільні інтереси, що їх поєднують. Комунікабельна, чуйна, до потреб та переживань інших. Серед інтересів полюбляє писати та слухати музику. Захоплюється сучасною музикою та мистецтвом. Соціально підтримуюче оточення для ОСОБА_5 утворює її мама, яка займається вихованням дитини в атмосфері любові, морального та матеріального забезпечення. Мама створює належні умови для цілісного, гармонійного, розвитку дитини, про що свідчить її фізичне, психічне, моральне та інтелектуальне здоров`я. Під час розмови з дитиною виявлено, що батько не бере активної участі у її вихованні, її емоційний контакт з ним втрачено. Відсутність батька в житті та формуванні особистості дитини спричиняли внутрішній емоційний дискомфорт. Нехтування батьком своїх батьківських обов`язків щодо виховання та спілкування з дитиною, відсутність участі в її житті в цілому спричинило втрату емоційного контакту між батьком та дитиною (а.с.26).

В довідці комунального некомерційного підприємства Тячівської районної ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Усть-Чорнянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини від 19.08.2022 року за №211, виданої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначено, що її батько ОСОБА_2 не турбується про стан її здоров`я, дитина знаходиться на «Д» обліку з діагнозом правобічного С-подібного сколіозу (а.с.27).

В довідці комунального некомерційного підприємства Тячівської районної ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Усть-Чорнянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини від 19.08.2022 року за №213, виданої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначено, що її батько ОСОБА_2 не турбується про стан її здоров`я, дитина - здорова (а.с.29).

З довідки Тячівського відділу ДВС у Тячівському районі Закарпатської області 12.12.2022 року за №20.8-38/56783 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно отримала аліменти від ОСОБА_2 на утримання трьох неповнолітніх дітей за період з червня 2021 року по грудень 2021 року в розмірі 32413,16 гривень (а.с.30).

З довідки Тячівського відділу ДВС у Тячівському районі Закарпатської області 24.02.2023 року за №10371/20.8-38 вбачається, що ОСОБА_1 отримала аліменти від ОСОБА_2 на утримання трьох неповнолітніх дітей за період з липня 2022 року по грудень 2022 року в розмірі 50696,36 гривень (а.с.89).

Згідно характеристики від 20.02.3023 року, виданої виконкомом Усть-Чорнянської селищної ради ОСОБА_2 працює водієм в ДПРП смт.Усть-Чорна ДСНС України, здібний спеціаліст своєї справи, добрий сім`янин, разом з дружиною виховує трьох неповнолітніх дітей. В побуті скромний, громадський порядок не порушує, скарг з боку односельчан в селищну раду не поступало (а.с.90).

В службовій характеристиці, виданої начальником 1 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України в Закарпатській області на ОСОБА_2 зазначено, що він перебуває на посаді водія з липня 2021 року, за час роботи зарекомендував себе з позитивної сторони, до виконання обов`язків відноситься чесно і добросовісно, дисциплінований, у відносинах з колегами та громадянами ввічливий, на критику реагує правильно, фізично розвинутий, в екстремальних умовах врівноважений, стійко переносить труднощі служби та життя, за характером стриманий, в побуті скромний, серед особового складу та керівництва користується авторитетом та повагою (а.с.91).

Згідно висновку органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 03 березня 2023 року, за №1 рекомендовано біологічного батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , позбавити батьківських прав відносно його малолітніх дочок: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.160-161).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_16 пояснив, що він перебуває в хороших відносинах як з позивачкою, так із відповідачем. Являється сусідом ОСОБА_1 та на даний момент є класним керівником доньки ОСОБА_15 , яка навчається у 9-Б класі. Дівчинка проходить дистанційне навчання, так як перебуває за кордоном. Батько ОСОБА_2 в школу не навідувався, батьківські збори відвідувала ОСОБА_1 . Додому також ОСОБА_2 не навідувався за останній час, так як діти з матір`ю перебувають тривалий час за кордоном і вдома нікого немає. Щодо спілкування дитини ОСОБА_17 з батьком, свідок пояснив, що не спілкувався на такі теми з дитиною та членами сім`ї. Йому відомо про хворобу дівчинки ОСОБА_5 та що їй необхідне операційне втручання. Вважає, що ОСОБА_2 як батько надасть згоду на проведення операції. Чи допомагає батько матеріально утримувати дітей, окрім сплати аліментів, йому не відомо.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 пояснила, що вона являється на даний час директором закладу дошкільної освіти (дитячий садочок), і в минулому працювала вихователем. Дитячий садочок відвідували спільні діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Після розлучення відповідач ОСОБА_2 садок не відвідував, на батьківські збори не з`являвся, спроби батька відвідувати садочок не було. Про хворобу ОСОБА_17 їй відомо, що батько дитини повинен надати згоду на проведення операційного втручання. Підтверджує той факт, що Усть-Чорнянська селищна рада збирали кошти на лікування дівчинці, які передавали матері ОСОБА_1 .. Чи відмовлялася остання від отримання коштів їй не відомо. Чи допомагає батько матеріально утримувати дітей, окрім сплати аліментів, їй також не відомо.

Відповідно до ст. 164 ч.1 п.2 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Виходячи з тлумачення п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України суд має підстави для висновку, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав виключно за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України).

Суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення батьківських прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Згідно з пунктами 15 та 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей. Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.

Пунктом 18 вказаної Постанови передбачено, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, а тому суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

У постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року в справі №461/7387/16-ц (провадження № 61-29266св18) вказано, що «звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має передувати виважена та ґрунтована підготовка, збір необхідної доказової бази, адже більшість чинників, які є підставою для прийняття позитивних рішень у вказаних категоріях справи, мають оцінювальний характер, залежать від конкретних обставин справи та особистості учасників цих правовідносин. За положенням частини шостої статі 19 СК України, суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування (про доцільність чи недоцільність позбавлення батьківських прав), якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини. Висновок виконавчого комітету має рекомендаційний характер. Судам слід мати на увазі, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, вирішення сімейних питань, на який вони йдуть лише у виняткових випадках, і головне - за наявності достатніх та переконливих доказів, що характеризують особливості батька й матері як особи, що становить реальну загрозу для дитини, її здоров`я та психічного розвитку. Самі по собі встановлені судами факти, що батьки спілкуються з дитиною, забезпечують її матеріально, приймають участь у вихованні не у достатній мірі не може бути підставою для позбавлення батьківських прав. Інтереси дитини полягають в тому, щоб забезпечити її право на потребу у любові, піклуванні та матеріальної забезпеченості (ст. 5 Декларації про соціальні та правові принципи, що стосуються захисту і благополуччя дітей, особливо у разі передачі дітей на виховання та їх усиновлення на від 03 грудня 1986 року)».

Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування, а ч. 2 ст. 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Судом встановлено, що протягом тривалого часу відповідач ОСОБА_2 дійсно не проживає з своїми неповнолітніми дітьми ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , оскільки розлучений з позивачкою ОСОБА_1 , однак бере участь в матеріальному забезпеченні дітей, так як сплачує аліменти на їх утримання, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні довідками, виданими Тячівським відділом ДВС у Тячівському районі Закарпатської області.

Суд не бере до уваги висновок органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 03 березня 2023 року за №1, яким рекомендовано позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітніх доньок: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки він не достатньо обґрунтований та не свідчить про ухилення відповідача ОСОБА_2 від утримання та виховання своїх неповнолітніх дітей, у зв`язку з чим потребує застосування до нього такого крайнього заходу як позбавлення батьківських прав.

Суд приходить до висновку, що окреме проживання позивачки та відповідача після розірвання їх шлюбу та посилання позивачки та її представника ОСОБА_3 на те, що відповідач не бажає приймати участь у вихованні та утриманні дітей, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, суд вважає, що матеріалами справи не доведено факт ухилення відповідача ОСОБА_2 від виконання своїх обов`язків по вихованню і утриманню своїх неповнолітніх доньок: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підстав для позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітніх доньок не має, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , де треті особи, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору - орган опіки та піклування Усть-Чорнянської територіальної громади, орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про позбавлення батьківських прав слід відмовити.

Судові витрати в частині сплати судового збору слід покласти на позивачку.

Керуючись ст.ст.5, 12, 81, 209, 223, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.7, 141, 150, 155, 157, 164 ч.1 п.2, 180 СК України, суд ,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , де треті особи, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору - орган опіки та піклування Усть-Чорнянської територіальної громади, орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про позбавлення батьківських прав, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу 13 «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Відомості про учасників справи :

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована в АДРЕСА_1 , України, РНОКПП - НОМЕР_4 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований в АДРЕСА_1 , України, РНОКПП - НОМЕР_5 .

Третя особа - орган опіки та піклування Усть-Чорнянської територіальної громади, адреса: смт. Усть-Чорна, вул. Верховинська, 233, Тячівського району, Закарпатської області.

Третя особа - орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, адреса: смт. Усть-Чорна, вул. Верховинська, 233, Тячівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ - 26528158.

Повний текст рішення суду складено 29 вересня 2023 року.

Головуючий: В.І. Бобрушко

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення19.09.2023
Оприлюднено17.10.2023
Номер документу114154678
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —307/4983/22

Рішення від 19.09.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Рішення від 19.09.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 21.08.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 21.08.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 15.06.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 15.06.2023

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні