Рішення
від 13.10.2023 по справі 441/1455/23
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

441/1455/23 2/441/513/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2023 Городоцький районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Перетятько О.В.

за участю секретаря Сороки М.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Городок цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцької міської ради Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Городоцької міської ради Львівської області, у якій просить визначити їй додатковий строк на прийняття спадщини у три місяці після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказала, що спадкодавець на випадок смерті склав заповіт, яким заповів позивачці належну йому на праві власності земельну ділянку, площею 0,003 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4620910100:29:004:0159. Між тим, у шестимісячний строк звернутись до нотаріуса вона не змогла, оскільки, ні на момент складання заповіту, ні на час смерті заповідача їй не було відомо про існування такого, заяву про відмову від прийняття спадщини нотаріусу не подавала, про заповіт дізналась випадково, коли прибирала у помешканні. У червні 2023 звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, між тим, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку для подання відповідної заяви. Вважає цю обставину поважною причиною пропуску строку, просить позов задовольнити.

У підготовче судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, подала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, а справу розглядати у її відсутності (а.с. 25).

Представник відповідача Городоцької міської ради Львівської області подав до суду письмовий відзив, у якому позов визнав, просив про розгляд справи без участі представника (а.с. 27-28).

У підготовче судове засідання учасники судового процесу не з`явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання, а тому суд, з урахуванням поданих сторонами заяв, вирішив здійснювати розгляд справи у їхній відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 3 ст.200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Вивчивши матеріали справи, оглянувши заяви сторін, суд приходить переконання про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За положеннями п. 24 Постанови пленуму Верховного Суду України № 7 від30.05.2008 «Просудову практикуу справахпро спадкування» відповідачами у справі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

У відповідності до ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Згідно положень ст.ст. 1216, 1217, 1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як вбачається із копій свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 батько позивачки (а.с. 4, 11).

Йому, згідно копії Свідоцтва про право власності № НОМЕР_3 від 04.11.2015, Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 46886489 від 04.11.2015, належала земельна ділянка для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,003 га, кадастровий номер 4620910100:29:004:0159,що розташованаза адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 7, 8).

На випадоксвоєї смерті ОСОБА_2 склав 05.10.2016заповіт,яким належнуйому направі власностіземельну ділянку,площею 0,003га,кадастровий номер4620910100:29:004:0159,що розташованаза адресою: АДРЕСА_1 , заповів дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 5).

Спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України, закінчився 29.04.2021.

Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає, згідно довідки начальника відділу документообігу, звернень, організаційно-інформаційної діяльності Городоцької міської ради Львівської області № 194 від 26.06.2023, ОСОБА_2 на день його смерті проживав та був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 13).

Із позовної заяви, листа приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Богаченко Н.С. № 44/01-16 від 26.06.2023, вбачається, що позивачка зверталась із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом їй було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строком для подання вказаної заяви (а.с. 6).

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 не звернулась у строк, встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України, із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки про існування заповіту та про намір останнього скласти такий на її ім`я не знала, крім того, зі спадкодавцем разом не проживала.

Статтею 1272 ЦК України встановлено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як роз`яснено у п. 2 постанови спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" відповідно до змістуст.1272ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. При цьому суди переважно правильно вирішують питання поважності причин пропуску зазначеного строку та визнають поважними тривалу хворобу, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в ЗСУ тощо.

Як зазначено у п. 24Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд у Постанові від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Оглянувши матеріали справи, вивчивши докази в їх сукупності, суд визнає поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , а тому, приходить до висновку про надання їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті останнього терміном у три місяці.

Задоволюючи позовні вимоги, суд враховує те, що позивачка пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини через незнання про існування заповіту, з спадкодавцем разом не проживала, про побажання ОСОБА_2 скласти заповіт на її ім`я не знала, не знала також і про існування спадкового майна, беручи до уваги Постанову Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17, суд вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини пов`язані з об`єктивними, непереборними істотними труднощами для спадкоємця, а тому приходить до висновку про надання позивачці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 .

Керуючись ст.ст.12,89,141,200,258-259,265,354 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 доГородоцької міськоїради Львівськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованій та проживаючій по АДРЕСА_1 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів до Львівського апеляційного суду через Городоцький районний суд Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Перетятько О.В.

СудГородоцький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.10.2023
Оприлюднено16.10.2023
Номер документу114156042
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —441/1455/23

Рішення від 13.10.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Перетятько О. В.

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Перетятько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні