ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2023 року Справа № 160/19298/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю РУЛОННІ ГАЗОНИ до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
01.08.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю РУЛОННІ ГАЗОНИ (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958328/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 1 від 03 травня 2023 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2023 року № 8965902/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 2 від 05 травня 2023 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958259/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 3 від 08 травня 2023 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958337/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №4 від 19 травня 2023 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.06.2023 року № 9015638/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 5 від 22 травня 2023 року;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, що складені позивачем від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 датою їх фактичного надходження для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкову накладні за №1 від 03.05.2023, №2 від 05.05.2023, №3 від 08.05.2023, №4 від 19.05.2023, №5 від 22.05.2023. Проте, у подальшому позивачем отримано квитанцію про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних, відповідно до пункту відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. В квитанціях зазначено: відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, позивачем було надані документи разом з письмовими поясненнями стосовно проведених господарських операцій. Проте, у подальшому отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якому запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначених у податковій накладній. Позивач не надавав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, оскільки до попередніх пояснень було надано усі належні документи. Однак, комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення від 08.06.2023 року № 8958328/40610992, від 09.06.2023 року № 8965902/40610992, від 08.06.2023 року № 8958259/40610992, від 08.06.2023 року № 8958337/40610992, від 19.06.2023 року № 9015638/40610992 якими було відмовлено в реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 22.05.2023 № 5, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, та від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства без вказання цих порушень. Позивач вважає, вказані дії протиправними та такими, що вчинені всупереч діючого законодавства, у зв`язку із чим вважає такі рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 21.08.2023, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
25.08.2023 відповідачем-1 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на правомірність оскаржуваних рішень. Відповідно до п.11 Наказу 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку: та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Пунктом 44 Порядку 1165 визначено, що Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).Так за результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з повідомленням до податкової накладної від 03.05.2023 №1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 винесені рішення від 08.06.2023 №8958328/40610992, від 09.06.2023 №8965902/40610992, від 08.06.2023 №8958259/40610992, від 08.06.2023 №8958337/40610992 та від 19.06.2023 №9015638/40610992 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, з причини ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні документи, щодо придбання товару: договори, ТТН, платіжні доручення. Крім того, повідомляємо, що ТОВ "РУЛОННІ ГАЗОНИ" не включено до переліку ризикових платників. Тобто, Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений законом здійснює перевірку поданих платником податку копій документів. Враховуючи вищевикладене у задоволенні позову просить відмовити.
25.08.2023 відповідачем-2 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних було прийнято комісією регіонального рівня, у зв`язку з чим позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.
04.09.2023 позивачем подано до суду відповіді на відзив відповідача-1 та відповідача-2, в якій заперечував проти аргументів відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю РУЛОННІ ГАЗОНИ зареєстровано як юридична особа та є платником податку на додану вартість, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
Видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю РУЛОННІ ГАЗОНИ за кодом КВЕД є: 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур (основний); 01.29 Вирощування інших багаторічних культур; 46.22 Оптова торгівля квітами та рослинами; 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; 81.30 Надання ландшафтних послуг; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
З матеріалів справи вбачається, що 03.05.2023 року ТОВ РУЛОННІ ГАЗОНИ сформовано рахунок на оплату № 42 покупцю товару ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» (код ЄДРПОУ 40674477) за номенклатурою «Трава газонна в рулонах» у кількості 110 м2 на суму без урахування ПДВ 6 787.00 грн. сума ПДВ- 1 357.40 грн. Загальна сума до сплати 8 144.40 грн.
Платіжною інструкцією №63 від 03.05.2023 року ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» здійснено передплату згідно рахунку №42 від 03.05.2023 року на загальну суму 8 144,40 грн.
У зв`язку з отриманням від ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» передплати позивач відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, 03.05.2023 року склав податкову накладну № 1 та направив її для реєстрації, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте,23.05.2023 позивачем отримано квитанцію про зупинення податкової накладної від 03.05.2023 № 1, результат обробки: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 03.05.2023 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 0602 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D» =34.9212%. «Р» - 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.05.2023 за вих. № 1 позивачем надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення з додатками (8 шт.) щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 03.05.2023 № 1.
У наданих позивачем поясненнях зазначено, що: 03.05.2023 року підприємство виписало ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» рахунок № 42 і в подальшому 03.05.2023 року сплатило «Траву газонну в рулонах». ПД№ 63 від 03.05.2023 року. Була виписана податкова накладна № 1 від 03.05.2023 року, по першій події - оплата. Відвантаження ВН №4 від 03.05.2023 року. Податкова накладна відправлена на реєстрацію вчасно. Вирощування та продаж трави газонної - є постійним незмінним видом діяльності нашого підприємства, з 2017 року. Про що була подана таблиця в 2018 році.
До пояснень додано наступні документи: рахунок № 42 від 03.05.2023 року, платіжна інструкція № 63 від 03.05.2023 року про сплату; видаткова накладна № 4 від 03.05.2023 року; рішення про врахування таблиці даних платника податків № 619658/40610992 від 28.03.2018 року: ТТН № 1 від 03.05.2023 року; оборотно-сальдова відомість pax. 10 та pax. № 113 «Основні засоби», оборотно-сальдова відомість pax. 204 «Пакувальні матеріали».
Проте, 30.05.2023 року позивачем отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 8892765/40610992, де було запропоновано надати первинні документи, щодо придбання товарів. Додаткова інформація: Відсутні документи щодо придбання реалізованої продукції.
Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на придбання товару з УКТ ЗЕД/ДК 0602 не надавав, так як не придбавав такі товари. Оскільки, як зазначає позивач, він є виробником товару «Трава газонна в рулонах» код 0602, про що відповідачу було повідомлено шляхом подачі Таблиці даних платника ПДВ зареєстрованої у контролюючому органі 28.03.2018 року за № 1.
08.06.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 8958328/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.06.2023 № 8958328/40610992 позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації роздаткової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН (надалі, Скарга) з додатками 6 шт.
Проте, 20.06.2023 Рішенням Комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №51173/40610992/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня № 8958328/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 03.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
04.05.2023 року позивачем сформовано рахунок на оплату № 43 покупцю товару ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» (код ЄДРПОУ 40674477) за номенклатурою «Трава газонна в рулонах» у кількості 680 м2 на суму без урахування ПДВ 41956,00 грн, сума ПДВ - 8391,20 грн. Загальна сума до сплати 50347,20 грн.
Платіжною інструкцією № 69 від 05.05.2023 року ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» здійснено передплату згідно рахунку №43 від 04.05.2023 року на загальну суму 50 347,20 гри.
У зв`язку з отриманням від покупця ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» передплати позивач відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, 05.05.2023 року склав податкову накладну № 2 та направив її для реєстрації, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте,23.05.2023 позивачем отримано квитанцію про зупинення податкової накладної від 05.05.2023 № 2, результат обробки: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 05.05.2023 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 0602 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D» =34.9212%. «Р» - 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.05.2023 за вих. № 1 позивачем надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення з додатками (6 шт.) щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 05.05.2023 № 2.
Так, у наданих позивачем поясненнях зазначено, що: 04.05.2023 року підприємство виписало ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» рахунок № 43 і в подальшому 05.05.2023 року сплатило «Траву газонну в рулонах». ПД № 69 від 05.05.2023 року. Була виписана податкова накладна № 2 від 05.05.2023 року, по першій події -оплата. Податкова накладна відправлена на реєстрацію вчасно. Вирощування та продаж трави газонної - є постійним, незмінним видом діяльності нашого підприємства, з 2017 року. Про що була подана таблиця в 2018 році.
До пояснень додано наступні документи: рахунок № 43 від 04.05.2023 року, платіжна інструкція № 69 від 05.05.2023 року про сплату; рішення про врахування таблиці даних платника податків № 619658/40610992 від 28.03.2018 року; оборотно-сальдова відомість pax.10 та pax. № 13 «Основні засоби», оборотно-сальдова відомість pax. 204 «Пакувальні матеріали».
Проте, 31.05.2023 року позивачем отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 8906420/40610992, де було запропоновано надати первинні документи, щодо придбання товарів. Додаткова інформація: Відсутні документи щодо придбання реалізованої продукції.
Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на придбання товару з УКТ ЗЕД/ДК 0602 не надавав, так як не придбавав такі товари. Оскільки, як зазначає позивач він є виробником товару «Трава газонна в рулонах» код 0602, про що відповідачу було повідомлено шляхом подачі Таблиці даних платника ПДВ, зареєстрованої у контролюючому органі 28.03.2018 року за № 1.
09.06.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 8965902/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.06.2023 № 8965902/40610992 позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН з додатками 6 шт.
Проте, 20.06.2023 рішенням Комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №51175/40610992/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня № 8965902/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 05.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Так, 05.05.2023 року позивачем сформовано рахунок на оплату № 44 покупцю товару ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» (код ЄДРПОУ 40674477) за номенклатурою «Трава газонна в рулонах» у кількості 680 м2 на суму без урахування ПДВ 41 956.00 грн. сума ПДВ - 8 391.20 грн. Загальна сума до сплати 50 347,20 грн.
Платіжною інструкцією № 70 від 08.05.2023 року ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» здійснено передплату згідно рахунку №44 від 05.05.2023 року на загальну суму 50 347,20 грн.
У зв`язку з отриманням від покупця ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» передплати позивач відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, 08.05.2023 року склав податкову накладну № 3 та направив її для реєстрації, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте,23.05.2023 позивачем отримано квитанцію про зупинення податкової накладної від 08.05.2023 № 3, результат обробки: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ГІН/РК від 08.05.2023 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 0602 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D» =34.9212%, «Р» - 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
31.05.2023 за вих. № 3 позивачем надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення з додатками (6 шт.) щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 08.05.2023 № 3.
У наданих позивачем поясненнях зазначено, що: 05.05.2023 року підприємство виписало ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» рахунок № 44 і в подальшому 08.05.2023 року сплатило «Траву газонну в рулонах». ПД№ 70 від 08.05.2023 року. Була виписана податкова накладна № 3 від 08.05.2023 року, по першій події - оплата. Податкова накладна відправлена на реєстрацію вчасно. Вирощування та продаж трави газонної - є постійним . незмінним видом діяльності нашого підприємства, з 2017 року. Про що була подана таблиця в 2018 році.
До пояснень додано наступні документи: рахунок № 44 від 05.05.2023 року, платіжна інструкція № 70 від 08.05.2023 року про сплату; оборотно-сальдова відомість pax. 10 та pax. № 113 «Основні засоби», оборотно-сальдова відомість pax. 204 «Пакувальні матеріали», рішення про врахування таблиці даних платника податків № 619658/40610992 від 28.03.2018 року.
Проте, 02.06.2023 року позивачем отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №8924165/40610992 де було запропоновано надати первинні документи, щодо придбання товарів.
06.06.2023 року за вих. № 3 позивачем надано до ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН з додатками (6 шт.).
У наданих позивачем поясненнях зазначено, що документи на придбання товарів відсутні, тому що підприємство є виробником продукції та контролюючому органу це відомо.
Крім того, до пояснень додано наступні документи: банківська виписка про сплату; рахунок № 44 від 05.05.2023 року; платіжна інструкція № 70 від 08.05.2023 року про сплату; видаткова накладна № 6 від 19.05.2023 року з підписами відповідальних осіб за здійснення господарської операції; ТТН № 1 від 19.05.2023 року на перевезення вантажу «Трава газонна в рулонах» 680 м2 з супровідними документами видатковою накладною № 6 від 19.05.2023 року автомобілем номер RENAUET MAGNUM номер НОМЕР_1 , причеп ПР KRONE, номер НОМЕР_2 , де перевізник ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_3 ), пункт навантаження Черкаська обл. Звенигородський р-н. с. Мурзинці, пункт розвантаження Житомирський р-н. Глибочицька сільська рада. Станишівське лісництво, квартал 25. відділ 13; Таблицю даних платника ПДВ.
08.06.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 8958259/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної від 08.05.2023 № 3 у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства без вказання цих порушень. Додаткова інформація містить відомості про відсутність документів на придбання: ТТН, договори, платіжні доручення.
Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.06.2023 № 8958259/40610992 Позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН, яка згідно із квитанцією №2 від 09.06.2023 доставлена до районного рівня ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Шевченківська ДНІ).
Проте, 20.06.2023 рішенням Комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №51244/40610992/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня № 8958259/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 08.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Так, 19.05.2023 року позивачем сформовано рахунок на оплату № 45 покупцю товару ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» (код ЄДРПОУ 40674477) за номенклатурою «Трава газонна в рулонах» у кількості 1120 м2 на суму без урахування ПДВ 69 104,00 грн, сума ПДВ- 13 820.80 грн. Загальна сума до сплати 82 924.80 грн.
Платіжною інструкцією № 92 від 19.05.2023 року ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» здійснено передплату згідно рахунку №45 від 19.05.2023 року на загальну суму 82 924.80 грн.
У зв`язку з отриманням від покупця ТОВ «ТІМ ПРОДЖЕКТ» передплати позивач відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, 19.05.2023 року склав податкову накладну № 4 та направив її для реєстрації, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте,23.05.2023 позивачем отримано квитанцію про зупинення податкової накладної від 19.05.2023 № 4, результат обробки: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 19.05.2023 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 0602 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D» =34.9212%. «Р» - 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, 31.05.2023 за вих. № 4 позивачем надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення з додатками (8 шт.) щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 19.05.2023 № 4.
До пояснень додано наступні документи: рахунок № 45 від 19.05.2023 року, платіжна інструкція № 92 від 19.05.2023 року про сплату; рішення про врахування таблиці даних платника податків № 619658/40610992 від 28.03.2018 року; оборотно-сальдова відомість pax.10 та pax. № 13 «Основні засоби», оборотно-сальдова відомість pax. 204 «Пакувальні матеріали», видаткова накладна №7 від 22.05.2023 року, ТТН № 1 від 22.05.2023 року.
Проте, 02.06.2023 року позивачем отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 8924164/40610992 де було запропоновано надати первинні документи, щодо придбання товарів.
06.06.2023 року позивач надав додаткові пояснення до ГУ ДПС у Дніпропетровській області, з приводу того, що додаткових документів на придбання товару з УКТ ЗЕД/ДК 0602 не існує, так як позивач не є покупцем цих товарів. Позивач є виробником товару «Трава газонна в рулонах» код 0602, про що відповідачу було повідомлено у зв`язку з направленням Таблиці даних платника ПДВ, зареєстрованої у контролюючому органі 28.03.2018 року за № 1. До пояснень додатково було додано банківську виписку, що свідчить про сплату рахунку № 45 від 19.05.2023 року.
Проте, 08.06.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 8958337/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної від 19.05.2023 № 4 у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства без вказання цих порушень. Додаткова інформація містить відомості про відсутність документів на придбання: ТТН, договори, платіжні доручення.
Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.06.2023 № 8958337/40610992 позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН з додатками 6 шт.
Проте, 20.06.2023 рішенням Комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №51202/40610992/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня № 8958337/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 19.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
18.05.2023 року позивачем сформовано рахунок на оплату № 2 покупцю товару ТОВ «ГРАССЕР» (код ЄДРПОУ 40394571) за номенклатурою «Трава газонна в рулонах» у кількості 700 м2 на суму без урахування ПДВ 43 190,00 грн, сума ПДВ- 8 638,00 грн. Загальна сума до сплати 51828,00 грн.
Платіжною інструкцією № 1039 від 22.05.2023 року ТОВ «ГРАССЕР» здійснено передплату згідно рахунку №2 від 18.05.2023 року на загальну суму 51 828.00 грн.
У зв`язку з отриманням від покупця ТОВ «ГРАССЕР» передплати позивач відповідно до пунктів 201.1. 201.7. 201.10 статті 201 ПК України. 22.05.2023 року склав податкову накладну № 5 та направив її для реєстрації, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте,09.06.2023 позивачем отримано квитанцію про зупинення податкової накладної від 22.05.2023 №5, результат обробки: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ГІН/РК від 22.05.2023 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 0602 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D» =25.3025%, «Р» - 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
12.06.2023 за вих. № 1 Позивачем надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення з додатками (5 шт.) щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 22.05.2023 № 5.
У наданих позивачем поясненнях зазначено, що: 18.05.2023 року підприємство виписало ТОВ «ГРАССЕР» рахунок № 2 і в подальшому 22.05.2023 року сплатило «Траву газонну в рулонах», ПД№ 1039 від 22.05.2023 року. Була виписана податкова накладна № 5 від 22.05.2023 року, по першій події -оплата. Податкова накладна відправлена на реєстрацію вчасно. Відвантаження за ВН№ 8 від 24.05.2023 року. Вирощування та продаж трави газонної - є постійним , незмінним видом діяльності нашого підприємства, з 2017 року. Про що була подана таблиця в 2018 році.
До пояснень додано наступні документи: рахунок № 2 від 18.05.2023 року, платіжна інструкція № 1039 від 22.05.2023 року про сплату: видаткова накладна № 8 від 24.05.2023 року; рішення про врахування таблиці даних платника податків № 619658/40610992 від 28.03.2018 року та ТТН № 1 від 24.05.2023 року.
Проте, 14.06.2023 року позивачем отримано від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 8993065/40610992, де було запропоновано надати первинні документи, щодо придбання товарів: договори, ТТН, платіжні доручення.
15.06.2023 року за вих. № 1 позивачем надано до ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН з додатками (1 шт.), а саме ВМД UA 500020/2021/207453 від 18.08.2021 року, де ТОВ «Рулонні газони» отримали насіння трави для висіву газону (суміш насіння кормових культур) на загальну суму 79 411 USD.
Проте, 19.06.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 9015638/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної від 22.05.2023 № 5 у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 19.06.2023 № 9015638/40610992 позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації роздаткової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН.
Проте, 29.06.2023 Рішенням Комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №53357/40610992/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня № 9015638/40610992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 22.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач вважає вищевказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс Україниє спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
В абзаці першому пункту 201.1 статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з абзацами 9-11 пункту 201.1 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Відповідно до абзацу 13 пункту 201.1 статті 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок №1246).
Відповідно до пунктів 2, 8 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Відповідно до пунктів 12-15 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно, в редакції на час спірних відносин).
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.
При цьому, Додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.
Так, пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 Критерії ризиковості здійснення операцій є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з пунктів 10-11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Так з матеріалів справи вбачається, що позивачем було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5, які були прийняті, проте реєстрацію зупинено.
У квитанціях наведені такі підстави для зупинення реєстрації: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена коди УКТЗЕД/ДКПП. Обсяг постачання товару/послуг 0602 дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, Додатково повідомлено: показник «D», «P».
Отже, контролюючим органом порушено принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки рішення про зупинення реєстрації податкової накладної містить лише загальне посилання на п. 1 Критеріїв ризиковості операцій.
Суд зауважує, що зупинення реєстрації податкової накладної за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання вказаних у ньому умов.
Згідно виписки з ЄДРПОУ (доступ до якого має контролюючий орган) основним видом економічної діяльності позивача є електромонтажні роботи (КВЕД 01.19).
Однак, з рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не вбачається обґрунтувань підстав та причин віднесення господарської операції за податковими накладними від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
При цьому, суд звертає увагу, що в силу положень пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в обов`язковому порядку зазначається не лише сам критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, а й вказується розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
У квитанціях даних про розрахунковий показник критерію ризиковості здійснення операцій не наведений. Натомість в якості додаткового показника зазначений такий показник, як «D», «Р». Однак, такий показник не є прийнятним, оскільки розрахункові величини D та P - є ознаками, відповідно до яких перевіряються подані на реєстрацію податкові накладні саме до початку проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації. Тобто ці величини за жодних умов не можуть вважатися показниками критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Окрім того, контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладної не було вказано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація цієї податкової накладної стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Суд зауважує, що контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу.
Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.
У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).
Таким чином, з метою забезпечення визначеності у податковому правозастосуванні та зважаючи на необхідність застосування принципу належного урядування при здійсненні суб`єктами владних повноважень своїх функцій, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на певний пункт Критеріїв ризиковості, а містити в собі вичерпний перелік документів, які необхідно подати платнику податків.
Незважаючи на те, що рішення (квитанції) про зупинення реєстрації податкової накладної не є предметом розгляду в рамках даного спору, суд вважає за необхідне відзначити, що таке рішення податкового органу не містять в собі вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, тому за встановлених обставин є необґрунтованим.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520 в редакції на час спірних відносин), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, відповідно до пунктів 6-7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Згідно з пунктом 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
бо приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Відповідно до пунктів 10-12 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
За таких обставин, рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі приймається комісією регіонального рівня за результатами розгляду інформації (пояснень) та копій наданих документів платника податку. При цьому, рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачами, що з метою реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 позивачем до контролюючого органу надавались копії документів електронним повідомленням від 24.05.2023 за №1, 29.05.2023 за №1, 31.05.2023 за №3, 31.05.2023 за №4, 06.06.2023 за №3, 06.06.2023 за №1, 12.06.2023 за №1, 15.06.2023 за №1.
Крім цього, до скарг на рішення про відмову у реєстраціях податкових накладних 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 позивачем додатково надавались пояснення та копії первинних документів.
Однак, оскаржувані рішення не містять мотивів відхилення наданих позивачем пояснень та документів.
У рішеннях про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 зазначено лише загальне твердження: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) інформація відсутня.
У рішеннях про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958328/40610992, від 09.06.2023 року № 8965902/40610992, від 08.06.2023 року № 8958259/40610992, від 08.06.2023 року № 8958337/40610992, від 19.06.2023 року № 9015638/40610992 якими було відмовлено в реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 22.05.2023 № 5, зазначено лише загальне твердження: «у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку», та у рішеннях про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, , зазначено лише загальне твердження: « у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства без вказання цих порушень».
Поряд з цим, суд звертає увагу, що у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено з метою підтвердження інформації, зазначених у податкових накладних накладних 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5.
Однак, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної позивачем, не проводив, оспорюване рішення не містять мотивів не врахування наданих позивачем пояснень та долучених документів, тому суд вважає необ`єктивним та необґрунтованим твердження відповідача-1 щодо правомірності оспорюваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних накладних 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5.
Верховний Суд за результатами аналізу пунктів 9 та 11 Порядку № 520 у постанові від 18.11.2021 у справі № 380/3498/20 (ЄДРСР 101191343) дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік обставин, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Як вже було зазначено судом, пунктом 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
З огляду на положення цієї норми, у платника податку на додану вартість виникають податкові зобов`язання з податку на додану вартість, а відтак і обов`язок зареєструвати податкові накладні, за першою із подій: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок, або дата надання послуг.
Подібний підхід щодо необхідності реєстрації податкової накладної за правилами першої, передбаченої пунктом 187.1 статті 187 ПК України події, був застосований Верховним Судом у справі № 360/2460/20, у справі № 600/1878/20-а, від 01.02.2023 у справі № 140/506/22.
Суд наголошує на тому, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що позивачем подавалися письмові пояснення щодо господарської операції, яка стала передумовою для складення поданих податкових накладних, та копії документів на її підтвердження, проте відповідач приймаючи оскаржуване рішення не надав їм оцінку.
Зазначене свідчить, що контролюючий орган обмежився формальним підходом до виконання своїх обов`язків, не дослідивши первинні документи підприємства за спірними накладними за їх наявності.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності та як наслідок його скасування.
Господарські операції мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Первинні документи, які були надані податковому органу для реєстрації податкових накладних підтверджують реальність здійснення господарських операції.
Крім того, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Відповідний висновок наведено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 (ЄДРСР 107731907).
Отже, надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкової накладної, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області накладних 08.06.2023 року №8958328/40610992, 09.06.2023 року №8965902/40610992, 08.06.2023 року №8958259/40610992, 08.06.2023 року №8958337/40610992, 19.06.2023 року №9015638/40610992, про відмову у реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Щодо вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.
Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може.
Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження ДПС України, як дискреційними, оскільки даний суб`єкта владних повноважень не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.
В даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, відповідно до пунктів 19 та 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Таким чином, для відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне, зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5, що складені позивачем, датою їх фактичного надходження.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача щодо протиправності рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову у реєстрації, а тому дані позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 13 420,00 грн., понесені позивачем згідно платіжного доручення за №2006 від 27.07.2023.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» (49000, м.Дніпро, пр.Богдана Хмельницького, буд.144, код ЄДРПОУ 40610992) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а, код ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958328/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» в реєстрації податкової накладної № 1 від 03 травня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2023 року № 8965902/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» в реєстрації податкової накладної № 2 від 05 травня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958259/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» в реєстрації податкової накладної № 3 від 08 травня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2023 року № 8958337/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» в реєстрації податкової накладної №4 від 19 травня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.06.2023 року № 9015638/40610992, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» в реєстрації податкової накладної № 5 від 22 травня 2023 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, що складені Товариством з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» від 03.05.2023 № 1, від 05.05.2023 № 2, від 08.05.2023 № 3, від 19.05.2023 № 4, від 22.05.2023 № 5 датою їх фактичного надходження.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» (49000, м.Дніпро, пр.Богдана Хмельницького, буд.144, код ЄДРПОУ 40610992) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 710,00 (шість тисяч сімсот десять гривень 00 копійок).
Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РУЛОННІ ГАЗОНИ» (49000, м.Дніпро, пр.Богдана Хмельницького, буд.144, код ЄДРПОУ 40610992) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 710,00 (шість тисяч сімсот десять гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114160754 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Сліпець Надія Євгенівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Сліпець Надія Євгенівна