Ухвала
від 13.09.2023 по справі 127/6046/21
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №127/6046/21

Провадження №1-кп/127/265/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2023 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

у складі головуючого - судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.07.2020 р. за № 32020020000000054, за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гута Ратнівського району Волинської області, із вищою освітою, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, пенсіонера, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, не судимого,

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із вищою освітою, уродженки м. Вінниці, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , із вищою освітою, розлученої, працюючої бухгалтером у Приватному підприємстві "Спільність інтересів", реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , громадянки України, не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, -

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_3 та його захисника - адвоката ОСОБА_6 ,

обвинуваченої ОСОБА_4 та її захисника - адвоката ОСОБА_7 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно обвинувального акта, ОСОБА_3 , працюючи відповідно до наказу ПрАТ "Інфракон" від 06.10.1994 № 230Д на посаді голови правління ПрАТ "Інфракон", код ЄДРПОУ 14310968, м. Вінниця, вул. Київська, 16, (далі - Товариство), тобто обіймаючи посаду, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, а також, відповідно до п.п 2.2.1, 2.2.2 Контракту від 23.03.2017, будучи уповноваженим здійснювати оперативне управління Товариством, організовувати його виробничо-господарську діяльність, соціальну та іншу діяльність, налагоджувати юридичне, економічне, бухгалтерське та інформаційне забезпечення Товариства, являючись службовою особою підприємства-платника податків, несучи згідно із п.п. 16.1.2, п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі Кодексу) обов`язок складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, умисно, перебуваючи за місцем розташування Товариства: м. Вінниця, вул. Київська, 16, упродовж 2016-2017 років, діючи за попередньою змовою з головним бухгалтером Товариства - ОСОБА_4 , з єдиним спільним умислом, спрямованим на зменшення суми земельного податку за земельні ділянки Товариства з кадастровими номерами: № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому площею 2,1 га, розташованих за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, яка підлягає сплаті до бюджету, вніс до податкових декларацій з плати за землю Товариства № 9004867440 від 26.01.2016, № 9001949995 від 19.01.2017 та № 9256804491 від 05.12.2017 завідомо неправдиві відомості щодо річної суми земельного податку, ставки податку, сум податку, що підлягають сплаті помісячно, за таких обставин.

Відповідно до ст. 16.1 Кодексу платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Так, п. 46.1 ст. 46 Кодексу визначено, що податкова декларація, це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання, у тому числі податкового зобов`язання.

Також, п.п. 46.5 ст. 46 Кодексу (у редакції, яка діяла на час вчинення кримінального правопорушення) передбачено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику.

Таким чином, податкова декларація є офіційним документом, що містить зафіксовану інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними особами юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, плата за землю-обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу). Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Згідно із п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Кодексу базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно пункту 4.3 додатку № 3 рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 "Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння" встановлено, що на території м. Вінниці ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання встановлюється в 2015 році у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2016 - у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

У подальшому рішенням Вінницької міської ради від 24.06.2016 № 302 внесено зміни до рішення від 23.01.2015 № 1984, та Порядок справляння плати за землю, викладено у новій редакції, згідно якої (пункт 4.4) ставка податку за земельні ділянки які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання з 01.01.2016 встановлюється у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2017 ставка земельного податку для усіх категорій земельних ділянок встановлена у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2013 №1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; ст. 5 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого використовується для визначення розміру земельного податку; ст. 15 цього закону визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; ст. 18 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 612/409-19-0.21 від 02.08.2019 нормативна грошова оцінка земельних ділянок у 2014 році за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169 складала 17 258 555,53 грн., № 0510100000:01:036:0170 - 1 176 566,89 грн., № 0510100000:01:036:0171 - 5 042 429,55 грн. та № 0510100000:01:036:0172 - 228 590,14 грн.

ОСОБА_3 , достовірно знаючи, що при складані податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2016 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 1 272 889, 68 грн., 26.01.2016, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головним бухгалтером Товариства ОСОБА_4 , умисно вніс до розділів І "Розрахунок суми земельного податку" і ІІІ "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме: у розділі І до колонки 11 "Ставка податку (%) рядків 1.1, 1.2, 1.3. про те, що земельна ділянка оподатковується за ставкою 1%, а не 3%, до колонки 12 "Річна сума земельного податку" рядку 2 про те, що сума земельного податку складає 433 435,16 грн., а не 1 272 889,68 грн.; у розділі ІІІ до колонки 3 "Річна сума" рядку 3 "Нараховано на 2016 рік, усього" про те, що сума земельного податку складає 433 435,16 грн., а не 1 272 889,68 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 3 "Нараховано на 2016 рік, усього" про те, що сума земельного податку, яка підлягає сплаті помісячно складає 36 119,60 грн., а не 106 074,14 грн.

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9004867440 від 26.01.2016).

Крім того ОСОБА_3 , достовірно знаючи, що при складані податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 та 2016 рік - 1,06 ) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 4 635 327,12 грн., 19.01.2017, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головним бухгалтером Товариства ОСОБА_4 , умисно вніс до розділів І "Розрахунок суми земельного податку" і ІІІ "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме: у розділі І до колонки 11 "Ставка податку (%) рядків 1.1, 1.2, 1.3. про те, що земельна ділянка оподатковується за ставкою 1%, а не 12%, до колонки 12 "Річна сума земельного податку" рядку 2 про те, що сума земельного податку складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн.; у розділі ІІІ до колонки 3 "Річна сума" рядку 3 "Нараховано на 2017 рік, усього" про те, що сума земельного податку складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 3 "Нараховано на 2017 рік, усього" про те, що сума земельного податку, яка підлягає сплаті помісячно складає 38 286,81 грн., а не 386 277,26 грн.

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9001949995 від 19.01.2017).

Листом Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області за № 9896/10/02-2/-12-04 від 26.06.2017 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомлено про встановлення Вінницькою міською радою ставок земельного податку за земельні ділянки ПрАТ "Інфракон" з 01.01.2016 у розмірі 3% в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності, для інших територій 12 % та з 01.01.2017 у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки, а також про необхідність проведення нарахування земельного податку у 2017 році у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі, на що ПрАТ "Інфракон" листом № 01/47 від 17.07.2017 надано відповідь за підписом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (вх. № 13496/10 від 17.07.2017), що свідчить про їх обізнаність щодо порядку справляння плати за землю.

Продовжуючи злочинну діяльність, спрямовану на заниження об`єкта оподаткування шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, ОСОБА_3 , достовірно знаючи, що при складані уточненої податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 та 2016 рік - 1,06) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 4 635 327,12 грн., 05.12.2017, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головним бухгалтером Товариства ОСОБА_4 , умисно вніс до розділу ІІІ Декларації "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме до колонки 3 "Річна сума" рядку 4 "Нараховано за 2017 рік за даними раніше поданої декларації (р. 3 декларації, що уточнюється)" про те, що сума земельного податку Товариства складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 4 "Нараховано за 2017 рік за даними раніше поданої декларації (р. 3 декларації, що уточнюється)", про те, що сума земельного податку Товариства, яка підлягає сплаті помісячно складає 38 286,81 грн., а не 449 754,36 грн. (колонки 4-13 "січень-жовтень") та 137 783,51 грн. (колонка 14 "листопад").

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі 05.12.2017 за № 9256804491).

Таким чином ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, в редакції Закону від 13.05.2014.

Крім того, ОСОБА_3 , працюючи відповідно до наказу ПрАТ "Інфракон" від 06.10.1994 № 230Д на посаді голови правління ПрАТ "Інфракон", код ЄДРПОУ 14310968, м. Вінниця, вул. Київська, 16, (далі - Товариство), тобто обіймаючи посаду, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, а також відповідно до п.п 2.2.1, 2.2.2 Контракту від 23.03.2017 будучи уповноваженим здійснювати оперативне управління Товариством, організовувати його виробничо-господарську діяльність, соціальну та іншу діяльність, налагоджувати юридичне, економічне, бухгалтерське та інформаційне забезпечення Товариства.

Крім того ОСОБА_3 , являючись службовою особою підприємства-платника податків, несучи згідно із п.п. 16.1.2, п.п. 16.1.3, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України обов`язок складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, та згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, маючи податковий обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку у порядку та строки, визначені цим Кодексом і згідно п. 36.3 цієї статті, будучи зобов`язаним виконувати податковий обов`язок безумовно і першочергово стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, упродовж 2016 - 2017 років, перебуваючи за місцем розташування ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, порушуючи вимоги п.п. 270.1.1 п.270.1 ст. 270, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, шляхом заниження бази оподаткування та ставки податку за земельні ділянки з кадастровими номерами: № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому площею 2,1 га, що розташовані за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, і перебувають у користуванні ПрАТ "Інфракон", діючи за попередньою змовою із головним бухгатером Товариства ОСОБА_4 , умисно ухилився від сплати земельного податку у великому розмірі за період 2016-2017 років у сумі 5 085 532,40 грн., в т.ч. за 2016 рік в сумі 839 454,52 грн. та 2017 рік в сумі 4 246 077,88 грн., за таких обставин.

Так, ст. 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним.

Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (п.п. 269.1.1, 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПК України).

Землекористувачами згідно п.п. 14.1.73, п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України являються юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (п.п. 270.1.1, 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПК України).

Базою оподаткування земельного податку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період) (п.п. 271.1.1., п. 271.1, п. 271.2 ст. 271 ПК України).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПК України). Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою (п. 286.2 ст. 286 ПК України).

Пунктом 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Голова правління ПрАТ "Інфракон" ОСОБА_3 та головний бухгалтер Товариства ОСОБА_4 самостійно декларували в податкових деклараціях № 9004867440 від 26.01.2016, № 9001949995 від 19.01.2017, № 9256804491 від 05.12.2017 та здійснювали обрахунок площі земельних ділянок № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому в розмірі 2,1 га, за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, тобто об`єкта оподаткування, який використовувався ПрАТ "Інфракон" на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою серії Б № 000045 від 1979, за рахунок земель Вінницького центрально-конструкторського бюро інформаційної техніки (рішення сесії Вінницької міської ради № 2283 від 27.02.2009).

У подальшому, на підставі рішення Вінницької міської ради № 879 від 29.09.2017 вищезазначені земельні ділянки передано Товариству в оренду, про що 20.10.2017 укладено договори оренди між Вінницькою міською радою та ПрАТ "Інфракон".

Згідно пункту 4.3 додатку № 3 рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 "Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння" встановлено, що на території м. Вінниці ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання встановлюється в 2015 році у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2016 - у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

У подальшому, рішенням Вінницької міської ради від 24.06.2016 №302 внесено зміни до рішення від 23.01.2015 № 1984, та Порядок справляння плати за землю, викладено у новій редакції, згідно якої (пункт 4.4) ставка податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання з 01.01.2016 встановлюється у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2017 ставка земельного податку для усіх категорій земельних ділянок встановлена у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

Аналогічно, рішенням Вінницької міської ради від 23.06.2017 №774 внесено зміни у рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 та Порядок справляння плати за землю (пункт 4.4) викладено у новій редакції, згідно якого ставка податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) з 01.01.2018 встановлюється у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2013 №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; ст. 5 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого використовується для визначення розміру земельного податку; ст. 15 цього закону визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; ст. 18 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 612/409-19-0.21 від 02.08.2019 нормативна грошова оцінка земельних ділянок у 2014 році за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169 складала 17 258 555,53 грн., № 0510100000:01:036:0170 - 1 176 566,89 грн., № 0510100000:01:036:0171 - 5 042 429,55 грн. та № 0510100000:01:036:0172 - 228 590,14 грн.

Листом Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області за № 9896/10/02-2/-12-04 від 26.06.2017 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомлено про встановлення Вінницькою міською радою ставок земельного податку за земельні ділянки ПрАТ "Інфракон" з 01.01.2016 у розмірі 3 % в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності, для інших територій 12 % та з 01.01.2017 у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки, а також про необхідність проведення нарахування земельного податку у 2017 році у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі, на що ПрАТ "Інфракон" листом № 01/47 від 17.07.2017 надано відповідь за підписом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (вх. № 13496/10 від 17.07.2017), що свідчить про їх обізнаність щодо порядку справляння плати за землю.

Проте, голова правління ПрАТ "Інфракон" ОСОБА_3 та головний бухгалтер Товариства ОСОБА_4 , достовірно знаючи про дійсну величину нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою м. Вінниця, вул. Київська, 16, і ставку земельного податку, діючи умисно, реалізуючи єдиний спільний злочинний намір, шляхом заниження бази оподаткування, ставки податку за земельні ділянки, шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей до податкових декларацій ПрАТ "Інфракон" з плати за землю, умисно ухилялись від сплати земельного податку за період 2016-2017 років.

Так, за 2016 рік ПрАТ "Інфракон" необхідно було провести обрахунок земельного податку за наступною формулою:

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0169: 17 258 555,53 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році) х 1,249 х 1,433 (коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 та 2015 роки відповідно) х 3% (ставка) = 926 689,68 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0170: 1 176 566,89 грн. х 1,249 х 1,433 х 3% = 63 175,18 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0171: 5 042 429,55 грн. х 1,249 х 1,433 х 3% = 270 750,78 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0172: 228 590,14 грн. х 1,249 х 1,433х 3% = 12 274,04 грн.

Таким чином, сума земельного податку ПрАТ «Інфракон» за 2016 рік становила 1 272 889,68 грн.

Проте ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою, умисно визначили розмір земельного податку за 2016 рік за ставкою 1% в сумі 433 435,16 грн., а не 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 1 272 889,68 грн., та відповідно занизили земельний податок, який підлягав сплаті до бюджету, на суму 839 454,52 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на суму 839 454,52 грн, що у 1218,3 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений у 2016 році.

Зазначивши вказані відомості у податковій декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2016 рік, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 26.01.2016, перебуваючи в офісному приміщенні Товариства за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, підписали вказану декларацію електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9004867440 від 26.01.2016).

Так, за 2017 рік ПрАТ "Інфракон" необхідно було провести обрахунок земельного податку за такою формулою:

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0169: 17 258 555,53 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році) х 1,249 х 1,433 х 1,06 (коефіціенти індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014, 2015 та 2016 роки відповідно) х 12 % (ставка) = 3 929 164,25 грн., або 3 274 30,35 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому земельний податок становив: 327430,35 грн. *10 + 327 430,35 грн./30*6 = 3 339 789,57 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0170: 1 176 566,89 грн. х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 267 862,77 грн., або 22 321,90 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому земельний податок становив: 22 321,90 грн.*10 + 22 321,90 грн./30*6 = 227 683,38 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0171: 5 042 429,55 х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 1 147 983,32 грн., або 95 665,28 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 22.11.2017, а тому земельний податок становить: 95 665,28 грн.*10 + 95 665,28 грн./30*21 = 1 023 618,50 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0172: 228 590,14 х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 52 041,91 грн., або 4 336,83 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому, земельний податок становив: 4 336,83грн.*10 + 4 336,83 грн./30*6 = 44 235,67 грн.

Таким чином, сума земельного податку ПрАТ «Інфракон» за 2017 рік становила 4 635 327, 12 грн.

Проте ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою, умисно визначили розмір земельного податку за 2017 рік за ставкою 1% в сумі 459 441,72 грн. (декларація від 19.01.2017), а в подальшому повторно умисно визначили розмір земельного податку за 2017 рік за ставкою 1% в сумі 389 249,24 грн. (подавши уточнюючу декларацію від 05.12.2017 із зменшенням розміру податкового зобов`язання із врахуванням орендної плати в сумі 70 192,48 грн.), а не 12% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 4 635 327, 12 грн. та відповідно занизили земельний податок, який підлягав сплаті до бюджету на суму 4 246 077,88 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на суму 4 246 077,88 грн, що у 5 307,5 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений у 2017 році.

Зазначивши вказані відомості у податкових деклараціях ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 19.01.2017 та 05.12.2017 відповідно, перебуваючи в офісному приміщенні Товариства за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, підписали вказані декларації електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларації зареєстровані у податковому органі за № 9001949995 від 19.01.2017 та № 9256804491 від 05.12.2017).

Умисні дії ОСОБА_3 та ОСОБА_4 призвели до заниження земельного податку, який підлягав сплаті до бюджету ПрАТ "Інфракон", на суму 5 085 532, 40 грн., що у 6 525,8 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у т.ч. за 2016 рік - 1218,3 рази (839 454,52/689), за 2017 рік - 5307,5 разів (4 246 077,88/800), що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, згідно примітки до ст. 212 КК України.

Таким чином ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, - тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в редакції Закону від 25.12.2014.

ОСОБА_4 , працюючи відповідно до наказу ПрАТ "Інфракон" від 09.02.1998 № 4, на посаді головного бухгалтера ПрАТ "Інфракон", код ЄДРПОУ 14310968, м. Вінниця, вул. Київська, 16, (далі - Товариство), тобто обіймаючи посаду, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків, а також відповідно до п.п. 5, 17 посадової Інструкції від 23.12.2005 будучи уповноваженою організовувати та контролювати складання розрахунків щодо використання прибутків, затрат на виробництво, платежів до бюджету, своєчасності і правильності складання податкової звітності Товариства, забезпечувати на основі даних первинних документів і бухгалтерських записів своєчасне складання бухгалтерської та податкової звітності Товариства, подання її за встановленим порядком відповідним органам, являючись службовою особою підприємства-платника податків, несучи згідно із п.п. 16.1.2, п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі Кодексу) обов`язок складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, умисно, перебуваючи за місцем розташування Товариства: м. Вінниця, вул. Київська, 16, упродовж 2016-2017 років, діючи за попередньою змовою з головою правління Товариства - ОСОБА_3 , з єдиним спільним умислом, спрямованим на зменшення суми земельного податку за земельні ділянки Товариства з кадастровими номерами: № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та № 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому площею 2,1 га, розташованих за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, яка підлягає сплаті до бюджету, внесла до податкових декларацій з плати за землю Товариства № 9004867440 від 26.01.2016, № 9001949995 від 19.01.2017, № 9256804491 від 05.12.2017 завідомо неправдиві відомості щодо річної суми земельного податку, ставки податку, сум податку, що підлягають сплаті помісячно, за таких обставин.

Відповідно до ст. 16.1 Кодексу платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Так, п. 46.1 ст. 46 Кодексу визначено, що податкова декларація, це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання, у тому числі податкового зобов`язання.

Також, п.п. 46.5 ст. 46 Кодексу (у редакції, яка діяла на час вчинення кримінального правопорушення) передбачено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику.

Таким чином, податкова декларація є офіційним документом, що містить зафіксовану інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними особами юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, плата за землю-обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу). Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Згідно із п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Кодексу базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно пункту 4.3 додатку № 3 рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 "Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння" встановлено, що на території м. Вінниці ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання, встановлюється в 2015 році у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2016 - у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

У подальшому рішенням Вінницької міської ради від 24.06.2016 № 302 внесено зміни до рішення від 23.01.2015 № 1984, та Порядок справляння плати за землю, викладено у новій редакції, згідно якої (пункт 4.4) ставка податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання з 01.01.2016 встановлюється у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2017 ставка земельного податку для усіх категорій земельних ділянок встановлена у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2013 №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; ст. 5 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого використовується для визначення розміру земельного податку; ст. 15 цього закону визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; ст. 18 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 612/409-19-0.21 від 02.08.2019 нормативна грошова оцінка земельних ділянок у 2014 році за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169 складала 17 258 555,53 грн., № 0510100000:01:036:0170 - 1 176 566,89 грн., № 0510100000:01:036:0171 - 5 042 429,55 грн. та № 0510100000:01:036:0172 - 228 590,14 грн.

ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що при складані податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2016 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 ) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 1 272 889, 68 грн., 26.01.2016, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головою правління Товариства ОСОБА_3 , умисно внесла до розділів І "Розрахунок суми земельного податку" і ІІІ "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме: у розділі І до колонки 11 "Ставка податку (%) рядків 1.1, 1.2, 1.3. про те, що земельна ділянка оподатковується за ставкою 1%, а не 3%, до колонки 12 "Річна сума земельного податку" рядку 2 про те, що сума земельного податку складає 433 435,16 грн., а не 1 272 889,68 грн.; у розділі ІІІ до колонки 3 "Річна сума" рядку 3 "Нараховано на 2016 рік, усього" про те, що сума земельного податку складає 433 435,16 грн., а не 1 272 889,68 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 3 "Нараховано на 2016 рік, усього" про те, що сума земельного податку, яка підлягає сплаті помісячно складає 36 119,60 грн., а не 106 074,14 грн.

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9004867440 від 26.01.2016).

Крім того ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що при складані податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 та 2016 рік - 1,06 ) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 4 635 327,12 грн., 19.01.2017, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головою правління Товариства ОСОБА_3 , умисно внесла до розділів І "Розрахунок суми земельного податку" і ІІІ "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме: у розділі І до колонки 11 "Ставка податку (%) рядків 1.1, 1.2, 1.3. про те, що земельна ділянка оподатковується за ставкою 1%, а не 12%, до колонки 12 "Річна сума земельного податку" рядку 2 про те, що сума земельного податку складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн.; у розділі ІІІ до колонки 3 "Річна сума" рядку 3 "Нараховано на 2017 рік, усього" про те, що сума земельного податку складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 3 "Нараховано на 2017 рік, усього" про те, що сума земельного податку, яка підлягає сплаті помісячно складає 38 286,81 грн., а не 386 277,26 грн.

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9001949995 від 19.01.2017).

Листом Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області за № 9896/10/02-2/-12-04 від 26.06.2017 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомлено про встановлення Вінницькою міською радою ставок земельного податку за земельні ділянки ПрАТ "Інфракон" з 01.01.2016 у розмірі 3 % в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності, для інших територій 12 % та з 01.01.2017 у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки, а також про необхідність проведення нарахування земельного податку у 2017 році у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі, на що ПрАТ "Інфракон" листом № 01/47 від 17.07.2017 надано відповідь за підписом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (вх. № 13496/10 від 17.07.2017), що свідчить про їх обізнаність щодо порядку справляння плати за землю.

Продовжуючи злочинну діяльність, спрямовану на заниження об`єкта оподаткування шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що при складані уточненої податкової декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік необхідно застосовувати ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (із врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 та 2016 рік - 1,06) з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169, № 0510100000:01:036:0170, № 0510100000:01:036:0171 та № 0510100000:01:036:0172, загальною площею 2,1 га, у розмірі 4 635 327,12 грн., 05.12.2017, перебуваючи в офісному приміщені ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, складаючи зазначену податкову декларацію, діючи за попередньою змовою із головою правління Товариства ОСОБА_3 , умисно внесла до розділу ІІІ Декларації "Розрахунок податкового зобов`язання" завідомо неправдиві відомості, а саме до колонки 3 "Річна сума" рядку 4 "Нараховано за 2017 рік за даними раніше поданої декларації (р. 3 декларації, що уточнюється)" про те, що сума земельного податку Товариства складає 459 441,72 грн., а не 4 635 327,12 грн., до колонок 4-15 "січень-грудень" рядку 4 "Нараховано за 2017 рік за даними раніше поданої декларації (р. 3 декларації, що уточнюється)", про те, що сума земельного податку Товариства, яка підлягає сплаті помісячно складає 38 286,81 грн., а не 449 754,36 грн. (колонки 4-13 "січень-жовтень") та 137 783,51 грн. (колонка 14 "листопад").

Після цього, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підписали вказану декларацію із внесеними до неї завідомо неправдивими відомостями, електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі 05.12.2017 за № 9256804491).

Таким чином ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, в редакції Закону від 13.05.2014.

Крім того, ОСОБА_4 , працюючи відповідно до наказу ПрАТ "Інфракон" від 09.02.1998 № 4 на посаді головного бухгалтера ПрАТ "Інфракон", код ЄДРПОУ 14310968, м. Вінниця, вул. Київська, 16, (далі - Товариство), тобто обіймаючи посаду, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків, а також відповідно до п.п. 5, 17 посадової Інструкції від 23.12.2005 будучи уповноваженою організовувати та контролювати складання розрахунків щодо використання прибутків, затрат на виробництво, платежів до бюджету, своєчасності і правильності складання податкової звітності Товариства, забезпечувати на основі даних первинних документів і бухгалтерських записів своєчасне складання бухгалтерської та податкової звітності Товариства, подання її за встановленим порядком відповідним органам.

ОСОБА_4 , являючись службовою особою підприємства-платника податків, несучи згідно із п.п. 16.1.2, п.п. 16.1.3, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України обов`язок складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, та згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, маючи податковий обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку у порядку та строки, визначені цим Кодексом і згідно п. 36.3 цієї статті, будучи зобов`язаним виконувати податковий обов`язок безумовно і першочергово стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, упродовж 2016 - 2017 років, перебуваючи за місцем розташування ПрАТ "Інфракон" за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, порушуючи вимоги п.п. 270.1.1 п.270.1 ст. 270, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, шляхом заниження бази оподаткування та ставки податку за земельні ділянки з кадастровими номерами: № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому площею 2,1 га, що розташовані за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, і перебувають у користуванні ПрАТ "Інфракон", діючи за попередньою змовою із головою правління Товариства ОСОБА_3 , умисно ухилилась від сплати земельного податку у великому розмірі за період 2016-2017 років у сумі 5 085 532,40 грн., в т.ч. за 2016 рік в сумі 839 454,52 грн. та 2017 рік в сумі 4 246 077,88 грн., за таких обставин.

Так, ст. 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним.

Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (п.п. 269.1.1, 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПК України).

Землекористувачами згідно п.п. 14.1.73, п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України являються юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (п.п. 270.1.1, 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПК України).

Базою оподаткування земельного податку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період) (п.п. 271.1.1., п. 271.1, п. 271.2 ст. 271 ПК України).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПК України). Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою (п. 286.2 ст. 286 ПК України).

Пунктом 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Головний бухгалтер ПрАТ "Інфракон" ОСОБА_4 та голова правління Товариства ОСОБА_3 самостійно декларували в податкових деклараціях № 9004867440 від 26.01.2016, № 9001949995 від 19.01.2017, № 9256804491 від 05.12.2017 та здійснювали обрахунок площі земельних ділянок № 0510100000:01:036:0169 площею 1,5402 га, № 0510100000:01:036:0170 площею 0,105 га, № 0510100000:01:036:0171 площею 0,45 га та № 0510100000:01:036:0172 площею 0,0204 га, в цілому в розмірі 2,1 га, за адресою: м. Вінницюя, вул. Київська, 16, тобто об`єкта оподаткування, який використовувався ПрАТ "Інфракон" на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою серії Б № 000045 від 1979, за рахунок земель Вінницького центрально-конструкторського бюро інформаційної техніки (рішення сесії Вінницької міської ради № 2283 від 27.02.2009).

У подальшому, на підставі рішення Вінницької міської ради № 879 від 29.09.2017 вищезазначені земельні ділянки передано Товариству в оренду, про що 20.10.2017 укладено договори оренди між Вінницькою міською радою та ПрАТ "Інфракон".

Згідно пункту 4.3 додатку № 3 рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 "Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння" встановлено, що на території м. Вінниці ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання встановлюється в 2015 році у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2016 - у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

У подальшому рішенням Вінницької міської ради від 24.06.2016 №302 внесено зміни до рішення від 23.01.2015 № 1984, та Порядок справляння плати за землю, викладено у новій редакції, згідно якої (пункт 4.4) ставка податку за земельні ділянки які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання з 01.01.2016 встановлюється у розмірі 3%, в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності. Для інших територій, в тому числі, які зайняті будівлями промисловості та в яких не здійснюється виробнича діяльність, ставка земельного податку встановлюється у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

З 01.01.2017 ставка земельного податку для усіх категорій земельних ділянок встановлена у розмірі 12% від їх нормативної грошової оцінки.

Аналогічно, рішенням Вінницької міської ради від 23.06.2017 №774 внесено зміни у рішення Вінницької міської ради від 23.01.2015 № 1984 та Порядок справляння плати за землю (пункт 4.4) викладено у новій редакції, згідно якого ставка податку за земельні ділянки які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) з 01.01.2018 встановлюється у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2013 №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; ст. 5 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого використовується для визначення розміру земельного податку; ст. 15 цього закону визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; ст. 18 цього закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 612/409-19-0.21 від 02.08.2019 нормативна грошова оцінка земельних ділянок у 2014 році за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, з кадастровими номерами № 0510100000:01:036:0169 складала 17 258 555,53 грн., № 0510100000:01:036:0170 - 1 176 566,89 грн., № 0510100000:01:036:0171 - 5 042 429,55 грн. та № 0510100000:01:036:0172 - 228 590,14 грн.

Листом Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області за № 9896/10/02-2/-12-04 від 26.06.2017 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомлено про встановлення Вінницькою міською радою ставок земельного податку за земельні ділянки ПрАТ "Інфракон" з 01.01.2016 у розмірі 3 % в частині територій, які використовуються для здійснення виробничої діяльності, для інших територій 12 % та з 01.01.2017 у розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки, а також про необхідність проведення нарахування земельного податку у 2017 році у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі, на що ПрАТ "Інфракон" листом № 01/47 від 17.07.2017 надано відповідь за підписом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (вх. № 13496/10 від 17.07.2017), що свідчить про їх обізнаність щодо порядку справляння плати за землю.

Проте, голова правління ПрАТ "Інфракон" ОСОБА_3 та головний бухгалтер Товариства ОСОБА_4 , достовірно знаючи про дійсну величину нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою м. Вінниця, вул. Київська, 16, і ставку земельного податку, діючи умисно, реалізуючи єдиний спільний злочинний намір, спрямований на заниження бази оподаткування, ставки податку за земельні ділянки, шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей до податкових декларацій ПрАТ "Інфракон" з плати за землю умисно ухилялись від сплати земельного податку за період 2016-2017 років.

Так, за 2016 рік ПрАТ "Інфракон" необхідно було провести обрахунок земельного податку за наступною формулою:

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0169: 17 258 555,53 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році) х 1,249 х 1,433 (коефіціенти індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 та 2015 роки відповідно) х 3% (ставка) = 926 689,68 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0170: 1 176 566,89 грн. х 1,249 х 1,433 х 3% = 63 175,18 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0171: 5 042 429,55 грн. х 1,249 х 1,433 х 3% = 270 750,78 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0172: 228 590,14 грн. х 1,249 х 1,433х 3% = 12 274,04 грн.

Таким чином, сума земельного податку ПрАТ «Інфракон» за 2016 рік становила 1 272 889,68 грн.

Проте ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою, умисно визначили розмір земельного податку за 2016 рік за ставкою 1% в сумі 433 435,16 грн., а не 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 1 272 889,68 грн., та відповідно занизили земельний податок, який підлягав сплаті до бюджету на суму 839 454,52 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на суму 839 454,52 грн, що у 1218,3 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений у 2016 році.

Зазначивши вказані відомості у податковій декларації ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2016 рік, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 26.01.2016, перебуваючи в офісному приміщенні Товариства за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, підписали вказану декларацію електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларація зареєстрована у податковому органі за № 9004867440 від 26.01.2016).

Так, за 2017 рік ПрАТ "Інфракон" необхідно було провести обрахунок земельного податку за такою формулою:

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0169: 17 258 555,53 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році) х 1,249 х 1,433 х 1,06 (коефіціенти індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014, 2015 та 2016 роки відповідно) х 12 % (ставка) = 3 929 164,25 грн., або 3 274 30,35 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому земельний податок становив: 327430,35 грн. *10 + 327 430,35 грн./30*6 = 3 339 789,57 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0170: 1 176 566,89 грн. х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 267 862,77 грн., або 22 321,90 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому земельний податок становив: 22 321,90 грн.*10 + 22 321,90 грн./30*6 = 227 683,38 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0171: 5 042 429,55 х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 1 147 983,32 грн., або 95 665,28 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 22.11.2017, а тому земельний податок становить: 95 665,28 грн.*10 + 95 665,28 грн./30*21 = 1 023 618,50 грн.;

- земельна ділянка № 0510100000:01:036:0172: 228 590,14 х 1,249 х 1,433 х 1,06 х 12 % = 52 041,91 грн., або 4 336,83 грн./місяць. Державна реєстрація оренди зазначеної земельної ділянки проведена 07.11.2017, а тому, земельний податок становив: 4 336,83грн.*10 + 4 336,83 грн./30*6 = 44 235,67 грн.

Таким чином, сума земельного податку ПрАТ «Інфракон» за 2017 рік становила 4 635 327, 12 грн.

Проте ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою, умисно визначили розмір земельного податку за 2017 рік за ставкою 1% в сумі 459 441,72 грн. (декларація від 19.01.2017), а в подальшому повторно умисно визначили розмір земельного податку за 2017 рік за ставкою 1% в сумі 389 249,24 грн. (подавши уточнюючу декларацію від 05.12.2017 із зменшенням розміру податкового зобов`язання із врахуванням орендної плати в сумі 70 192,48 грн.), а не 12% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 4 635 327, 12 грн. та відповідно занизили земельний податок, який підлягав сплаті до бюджету на суму 4 246 077,88 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на суму 4 246 077,88 грн, що у 5 307,5 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений у 2017 році.

Зазначивши вказані відомості у податкових деклараціях ПрАТ "Інфракон" з плати за землю за 2017 рік, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 19.01.2017 та 05.12.2017 відповідно, перебуваючи у офісному приміщенні Товариства за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 16, підписали вказані декларації електронним цифровим підписом та засобами електронного зв`язку (ІНФОРМАЦІЯ_3) подали до податкового органу (декларації зареєстровані у податковому органі за № 9001949995 від 19.01.2017 та № 9256804491 від 05.12.2017).

Умисні дії ОСОБА_3 та ОСОБА_4 призвели до заниження земельного податку, який підлягав сплаті до бюджету ПрАТ "Інфракон" на суму 5 085 532, 40 грн., що у 6 525,8 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у т.ч. за 2016 рік - 1218,3 рази (839 454,52/689), за 2017 рік - 5307,5 разів (4 246 077,88/800), що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, згідно примітки до ст. 212 КК України.

Таким чином ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, - тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в редакції Закону від 25.12.2014.

В судовому засіданні захисники ОСОБА_7 та ОСОБА_6 заявили клопотання в інтересах обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, про звільнення їх від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності.

Клопотання мотивовані тим, що відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України у випадках передбачених законом України про кримінальну відповідальність, особа звільняється від кримінальної відповідальності. Положення ст. 49 КК України є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов`язок розглянути відповідне питання. Крім того ВП ВС у постанові від 17.06.2020 року (справа №598/1781/17. провадження №13-47кс20) наголосила, що звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК (сплив строків давності) є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту примирення з потерпілим, відшкодування обвинуваченим шкоди потерпілому, щирого каяття тощо. Дотримання умов, передбачених частинами 1-3 ст. 49 КК України є безумовним і звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до частини восьмої цієї статті, закриття кримінального провадження не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує. Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, які мали місце 26.01.2016, 19.01.2017, 05.12.2017 року. Згідно із ч. ч. 1. 2, 3 ст. 5 КК України Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. Отже, враховуючи положення ст. ст. 12, 49 КК України, строки давності на даний час закінчились. Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язком суду у разі настання обставин, передбачених ч. 1 ст. 49 КК України, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності. Просили суд звільнити обвинувачених від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження. Підстава звільнення від кримінальної відповідальності, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України обвинуваченим роз`яснені та зрозумілі. Обвинувачені до кримінальної відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень не притягувалися, а строк давності притягнення їх до кримінальної відповідальності за вказані кримінальні правопорушення не зупинявся і не переривався.

У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 підтримав клопотання захисника ОСОБА_6 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності. Пояснив, що суть обвинувачення йому зрозуміла. Підстава звільнення від кримінальної відповідальності, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України роз`яснені та зрозумілі. Просив закрити кримінальне провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України.

У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 підтримала клопотання захисника ОСОБА_7 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності. Пояснила, що суть обвинувачення їй зрозуміла. Підстава звільнення від кримінальної відповідальності, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України роз`яснені та зрозумілі. Просила закрити кримінальне провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 не заперечувла проти задоволення клопотання захисників обвинувачених про звільнення обвинувачених ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України.

Суд, заслухавши клопотання захисників обвинувачених про звільнення обвинувачених ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України, думку сторін кримінального провадження щодо даного клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 Кримінального процесуального кодексу України, якщо під час здійснення судового провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Пунктом 1 частини 2 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 285 Кримінального процесуального кодексу України підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі, якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.

За правилами ст. 44 Кримінального кодексу України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, які мали місце 26.01.2016, 19.01.2017, 05.12.2017 року.

Таким чином ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, в редакції Закону від 13.05.2014, за що санкцією статті встановлена відповідальність у виді штрафу до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, - тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в редакції Закону від 25.12.2014, за що санкцією статті встановлена відповідальність у виді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Таким чином ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, в редакції Закону від 13.05.2014, за що санкцією статті встановлена відповідальність у виді штрафу до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, - тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в редакції Закону від 25.12.2014, за що санкцією статті встановлена відповідальність у виді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 5 Кримінального кодексу України, закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. Закон про кримінальну відповідальність, що частково пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 12 КК України кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини. Кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов`язане з позбавленням волі.

Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України, особа, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Вказані обставини свідчать про те, що з дня вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, минуло понад п`ять років, а отже наявні підстави для звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 285 Кримінального процесуального кодексу України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, яким, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кримінального процесуального кодексу України, є законодавчі акти України, які встановлюють кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 Кримінального процесуального кодексу України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

В судовому засіданні встановлено, що обвинувачені розуміють суть обвинувачення, не заперечують проти звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 Кримінального кодексу України, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебувають, раніше не судимі, за місцем проживання характеризуються позитивно, до кримінальної відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень не притягувалися, а строк давності притягнення їх до кримінальної відповідальності за вказані кримінальні правопорушення не зупинявся і не переривався.

Судом встановлено, що обвинувачені розуміють свої права, визначені ч. ч. 2-3 ст. 285 Кримінального процесуального кодексу України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави та бажають бути звільненими від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України, тобто у зв`язку із закінченням строків давності.

Враховуючи наведені вище обставини, які свідчать про наявність сукупності матеріально-правових підстав, передбачених ст. 49 Кримінального кодексу України, та процесуально-правових підстав звільнення від кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, слід звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності.

Процесуальних витрат у кримінальному провадженні немає.

Керуючись ст. 49 Кримінального кодексу України, ст. ст. 284 - 286, 369-372, 376, 395 Кримінального процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання захисників ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в інтересах обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України, - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_3 , який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.07.2020 р. за № 32020020000000054, за обвинуваченням ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 212 Кримінального кодексу України, - закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України у зв`язку зі звільненням ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення13.09.2023
Оприлюднено17.10.2023
Номер документу114166885
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів