Справа № 127/20486/23
Провадження 2/127/2550/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2023 року
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
з участю секретаря судових засідань Мельник В.В.
розглянувши впорядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні вм.Вінниці цивільнусправу № 127/20486/23 за позовом Польського ліцею гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
11.07.2023 року судом зареєстровано позов Польського ліцею гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позов мотивований тим, що 30.08.2021 року між сторонами був укладений договір № 93 про надання освітніх послуг.
01.09.2022 року між сторонами був укладений договір № 67 про надання освітніх послуг.
На підставі зазначених договорів Польський ліцей гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту надавав освітні послуги ОСОБА_2 , доньці замовника послуг ОСОБА_1 .
Загальна вартість по договору № 93 про надання освітніх послуг від 30.08.2021 року становить 35000 грн.
Загальна вартість по договору № 67 про надання освітніх послуг від 01.09.2022 року становить 45000 грн.
З метою врегулювання спору 30.01.2023 року між сторонами відбулась зустріч та досягнуто згоди щодо необхідності сплати заборгованості за навчання. Відповідач написала розписку про сплату боргу, однак, борг в повному обсязі не сплатила.
ОСОБА_2 в повному обсязі отримала освітні послуги за договорами про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року та отримала свідоцтво про базову загальну середню освіту.
Станом на 01.07.2023 року відповідач не виконала в повній мірі умов договорів про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року, в результаті чого наявна заборгованість за навчання ОСОБА_2 в розмірі 59420 грн.
Зазначаючи правовою підставою позову ст.ст. 509, 526, 626, 629, 902 ЦК України, ст. 79 Закону України «Про освіту», ст. ст. 4, 7 Закону України «Про повну загальну середню освіту», позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість за договорами про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року в розмірі 59420 грн. та судові витрати: 2684 грн. судового збору та 5000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Представник позивача адвокат Шевчук В.О. в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутності, позов підтримав, проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялась за місцем реєстрації проживання. Відзиву на позов, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у її відсутності відповідач не надавала. Про причини неявки суд не повідомила.
Відповідно до ч. 1ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч. 4ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З урахуванням вимог статей 223,280 ЦПК Українисуд провів заочний розгляд справи.
Відповідно дост. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що договір про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року укладений між Польським ліцеєм гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту та ОСОБА_1 з метою надання освітніх послуг базової загальної середньої освіти ОСОБА_2 у відповідності до вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ № 1392 від 23.11.2011 року) (п.1.1).
У вартість послуг, зазначену у п. 6.2, входить навчання дитини за державним стандартом загальної середньої освіти, забезпечення необхідними підручниками та посібниками, канцелярським приладдям, а також заняття у гуртках, секціях, додаткових групових заняттях тощо (п.1.4).
Надання додаткових послуг, що не обумовлені у цьому договорі, надаються за окремого погодження сторонами умов їх надання та за окрему плату (п. 1.5).
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити відповідність рівня надання послуг вимогам Державного стандарту базової загальної середньої освіти (п.2.1), індивідуальний підхід у навчанні, персональну навчально-методичну допомогу дитині в засвоєнні учбових дисциплін у випадку виникнення необхідності (тривала хвороба, відсутність з поважних причин) (п.2.3), оптимальну наповненість класу, яка забезпечує високу якість навчання та викладання (п.2.4), методичну та педагогічну допомогу батькам з питань виховання та навчання дитини, регулярне інформування про успішність та поведінку дитини протягом навчально-виховного процесу (п.2.5), повідомити споживача про недоцільність надання йому освітніх послуг в обсязі, передбаченому розд. І цього договору, внаслідок його індивідуальних особливостей, які роблять неможливим або педагогічно недоцільним надання даних послуг (п.2.10) тощо.
Обов`язком замовника є своєчасне внесення оплати за надання послуг у відповідності до умов цього договору (п.3.2).
Сторони договору домовились, що всі оплати по договору замовник здійснює на банківський рахунок виконавця в національній валюті України гривні (п.6.1). Замовник має можливість здійснювати оплату за надання послуг трьома зручними для нього варіантами, а саме: одним платежем за весь навчальний рік, двома платежами за перший та другий семестр, помісячно (п.6.3).
Згідно п. 6.4, ціна за оплату послуг встановлюється в розмірі 3500 грн. на місяць або 35000 грн. на рік (навчальний 10 місяців, з 01 вересня по 30 червня п.6.3).
Сторони домовились та передбачили в п.6.5 те, що помісячно оплату за надання послуг замовник вносить повністю за наступний місяць до 20 числа поточного місяця. Вартість послуг та порядок їх оплати за цим договором встановлюється та залишається незмінною на весь строк дії договору.
Перший платіж за перший місяць, перше півріччя або весь перший рік надання послуг, здійснюється замовником у вигляді передоплати протягом 15 днів з дня укладення цього договору. Всі наступні платежі за надання послуг здійснюються у вигляді передоплати, як мінімум за 10 днів до початку періоду надання послуг (місяць, семестр, весь рік), за який здійснюється передоплата (п.6.7).
Згідно п. 10.2, з моменту сплати вступного внеску освітній заклад зараховує дитину до 8 класу.
Підписанням договору 30.08.2021 року замовник заявила, що всі умови цього договору їй зрозумілі, їх зміст зрозумілий, прийнятий замовником безумовно і в повному обсязі (п.11.1).
Договір про надання освітніх послуг № 67 від 01.09.2022 року укладений між Польським ліцеєм гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту та ОСОБА_1 з метою надання освітніх послуг базової і повної загальної середньої освіти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ № 1392 від 23.11.2011 року) та Державного стандарту базової загальної середньої освіти, затвердженого Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ № 898 від 30.09.2020 року).
Замовник зобов`язалась приймати послугу та вчасно оплачувати її (п.1.1)
У вартість послуг, зазначену у п. 6.2, входить навчання здобувача освіти, а також заняття у гуртках, секціях, групі самопідготовки, консультації з викладачами, підготовка та участь у конкурсах та заходах, які будуть проводитись у ліцеї, забезпечення необхідними підручниками (паперовими/електронними), канцелярським приладдям тощо (п.1.4).
Надання додаткових послуг, що не обумовлені у цьому договорі, надаються за окремого погодження сторонами умов їх надання та за окрему плату (п. 1.5).
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити відповідність рівня надання послуг вимогам Державних стандартів базової і повної загальної середньої освіти, а також забезпечити для проведення занять приміщення, що відповідають санітарним і гігієнічним нормам (п.2.1), забезпечити дотримання прав учасників освітнього процесу відповідно до законодавства (п.2.2), інформувати замовника про правила та вимоги щодо організації надання послуги, її якості, змісту, про права і обов`язки сторін під час надання та отримання послуги (п.2.3), забезпечити оптимальну наповненість класу, яка забезпечує високу якість навчання та викладання (п.2.5), педагогічну допомогу батькам з питань виховання та навчання здобувача освіти. Регулярне інформування батьків про успішність та поведінку здобувача освіти протягом освітнього процесу (п.2.6), видати здобувачу освіти документ про освіту державного зразка (якщо відповідно до законодавства за освітньою програмою передбачено видачу такого документа) за умови виконання здобувачем освіти навчального навантаження в обсязі, необхідному для здобуття певного ступеня освіти (п. 2.7), повідомити замовника про недоцільність надання здобувачу освіти освітніх послуг в обсязі, передбаченому розд. І цього договору, внаслідок його індивідуальних особливостей, які роблять неможливим або педагогічно недоцільним надання даних послуг (п.2.9) тощо.
Обов`язком замовника, зокрема, є своєчасно вносити оплату за надання послуг у відповідності до умов цього договору (до 20 числа попереднього місяця за наступний) (п.3.2).
Сторони договору домовились, що оплату послуги по цьому договору замовник здійснює в безготівковій формі шляхом перерахування коштів в національній валюті України гривні на банківський рахунок виконавця, вказаний у цьому договорі (п.6.1). Замовник має можливість здійснювати оплату за надання послуг трьома зручними для нього варіантами, а саме: одним платежем за весь навчальний рік, двома платежами за перший та другий семестр, помісячно (п.6.2).
Згідно п. 6.3, загальна вартість освітньої послуги становить 45000 грн. за навчальний рік.
Терміни сплати за послуги визначаються наступні: за навчальний рік (відповідно до освітньої програми) оплата здійснюється до 10 серпня в сумі 45000 грн.; за семестр І до 10 серпня в сумі 22500 грн., за семестр ІІ до 10 грудня в сумі 22500 грн.; помісячна оплата здійснюється за наступний місяць до 20 числа поточного місяця в сумі 4500 грн. (п. 6.4 договору).
Вартість послуги та порядок їх оплати за цим договором встановлюється та залишається незмінною на весь строк дії договору (п.6.5) Всі наступні платежі здійснюються за 10 днів до початку періоду надання освітньої послуги, за який здійснюється передоплата (п. 6.6.).
Сторонами договору передбачено, зокрема, що за порушення термінів оплати за надання освітньої послуги замовник сплачує виконавцеві пеню 0,7% від вартості простроченого платежу за кожний день прострочення (п.7.2).
Згідно п. 8.1 договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором, якщо таке невиконання або неналежне виконання спричинено форс-мажорними обставинами.
Зміни у цей договір можуть бути внесені тільки за домовленістю сторін шляхом укладення додаткових угод до договору (п.9.1).
Згідно п. 12.1, освітній заклад зараховує здобувача освіти до 9 класу з моменту здійснення першої частини оплати за навчання відповідно до умов розділу 6 договору.
Підписанням договору 01.09.2022 року замовник підтвердила, що всі умови цього договору їй зрозумілі, вона ознайомлена з Правилами внутрішнього розпорядку освітнього закладу, їх зміст зрозумілий, прийнятий замовником безумовно і в повному обсязі (п.12.5).
Позивач виконав свої зобов`язання за договорами про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року.
Згідно наказу по ліцею про випуск учнів 9-х класів від 27.06.2023 року № 16 к/л, на підставі успішних результатів підсумкового оцінювання та згідно з рішенням педагогічної ради Польського ліцею гуманітарних наук та інформаційних технологій ім. Януша Корчака Вінницького кооперативного технікуму (протокол № 5 від 27.06.2023 року), випущено з ліцею та видано свідоцтво звичайного зразка про базову загальну середню освіту учениці 9 класу ОСОБА_2 .
Згідно договорів про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року вартість навчання загалом склала 80000 грн. (35000 грн. + 45000 грн.).
Згідно розрахункового листа надходжень оплати за навчання учениці ОСОБА_2 за 2021-2023 н.р., 20.09.2022 сплачено 8180 грн.; 20.10.2022 року 8000 грн., 18.01.2023 року 4400 грн. Загалом 20580 грн.
Згідно розписки, що надана ОСОБА_1 позивачеві 30.01.2023 року, борг за навчання доньки в сумі 36925 грн. вона зобов`язується сплачувати щомісяця до 25 числа в сумі 7385 грн. разом із місячною платою за навчання поточного року до кінця червня 2023 року.
Однак, свого зобов`язання відповідач не виконала. Згідно довідки, заборгованість ОСОБА_1 станом на 30.06.2023 року складає 59420 грн.
Претензія позивача від 09.05.2023 року № 36 про сплату боргу відповідачем ОСОБА_1 за договорами про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року вручена ОСОБА_1 не була, повернута з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Між сторонами виникли зобов`язальні правовідносини з приводу надання освітніх послуг, тому при вирішенні спору суд застосовує відповідні норми Закону України «Про освіту», ЦК України.
Законом України «Про освіту» регулюються суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Частиною 1 ст. 79 Закону України «Про освіту» передбачено, що джерелами фінансування суб`єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути, зокрема, плата занадання освітніхта іншихпослуг відповіднодо укладенихдоговорів; інші джерела, не заборонені законодавством.
Частинами 5, 6 ст. 79 Закону України «Про освіту» визначено, що плата за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти, за надання додаткових освітніх послуг встановлюється суб`єктом освітньої діяльності у гривні. Для здобувачів освіти нерезидентів України плата може встановлюватися в іноземній валюті.
Розмір та умови оплати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, за надання додаткових освітніх послуг встановлюються договором.
Плата може вноситися за весь строк навчання, підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, надання додаткових освітніх послуг повністю одноразово або частинами - щомісяця, щосеместру, щороку.
Заклад освіти має право змінювати плату за навчання (в частині залишку несплаченої суми) у порядку, передбаченому договором, не більше одного разу на рік і не більш як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік.
Договір укладається між закладом освіти і здобувачем освіти (його законними представниками) та/або юридичною чи фізичною особою, яка здійснює оплату.
Інші питання оплати навчання, підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, додаткових освітніх послуг у закладах освіти регулюються законодавством.
Статтею 509ЦК Українипередбачено,що зобов`язаннямє правовідношення,в якомуодна сторона(боржник)зобов`язанавчинити накористь другоїсторони (кредитора)певну дію(передатимайно,виконати роботу,надати послугу,сплатити грошітощо)або утриматисявід вчиненняпевної дії(негативнезобов`язання),а кредитормає правовимагати відборжника виконанняйого обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 530ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню у цей строк.
Станом на день ухвалення судом рішення у даній справі відповідач в повній мірі умов договорів про надання освітніх послуг № 93 від 30.08.2021 року та № 67 від 01.09.2022 року не виконала, заборгованість за навчання ОСОБА_2 складає 59420 грн.
Враховуючи наведені обставини і норми закону, з відповідача на користьпозивача підлягаєстягненню заборгованістьпо оплатіза наданіосвітні послугиза договорамипро наданняосвітніх послуг№ 93від 30.08.2021року та№ 67від 01.09.2022року в загальному розмірі 59420 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача також підлягають стягненню судові витрати: судовий збір в сумі 2684, 00 грн., сплата якого підтверджена платіжною інструкцією від 30.06.2023 року та витрати на правничу допомогу 5000 грн., сплата яких підтверджена платіжною інструкцією від 30.06.2023 року.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 629 ЦК України, Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», ст.ст. 4, 5, 10, 12, 76-82, 89, 141, 223, 247, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 ) на користь Польського ліцею гуманітарних наук та інформаційних технологійім. Януша Корчака Вінницького кооперативного інституту (ЄДРПОУ 43722161, м. Вінниця, вул. Академіка Янгеля, 59) заборгованість за договорами пронадання освітніхпослуг №93від 30.08.2021року та№ 67від 01.09.2022року в загальному розмірі 59420 (п`ятдесят дев`ять тисяч чотириста двадцять) грн. 00 коп., а також судові витрати: судовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу в сумі 5000 (п`ять тисяч) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Рішення може бути оскаржене. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення відповідно до вимог 354, 355 ЦПК України, розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складене 09 жовтня 2023 року.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114167446 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Вохмінова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні